Προς το περιεχόμενο

Ρεμπέτικα και παλιά ελληνικά λαϊκά τραγούδια


JennyP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2023 στις 4:57 ΜΜ, dpolal είπε

Από τις καλύτερες σειρές της Ελληνικής Τηλεόρασης.

ΤΟ ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ

 

"Εγώ όμως δεν το άφηνα

να λείψει από κοντά μου

τo όμορφο μπουζούκι μου 

που τό 'χα συντροφιά μου"!!!!!! 

Λατρεμένο μου όργανο το μπουζουκάκι.💖🎵

Απόψε μ' εγκατέλειψες

Πόσο πολύ μου αρέσει αυτό το τραγούδι!

Το παρακάτω τραγούδι το άκουσα τυχαία και μου άρεσε πολύ!  Δεν ειναι ρεμπέτικο αλλά παλιό λαϊκό. Πολύ ωραίο!💖

Επαναστατώ.

 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μαθαίνει κανείς ψάχνοντας...

Ο Ζαμπέτας είχε γράψει ένα τραγούδι με σκοπό να το ερμηνεύσει η Βουγιουκλάκη. Το άκουσε η Αλίκη στο στούντιο και το απαξίωσε εντελώς λέγοντας στο Ζαμπέτα "Αυτό να το πει ο Καζαντζίδης". Πιο εκεί στο στούντιο υπήρχε μια τραγουδίστρια η οποία ήταν άσημη τότε αλλά αρκετά οξυδερκής ώστε να καταλάβει την αξία του τραγουδιού και να ζητήσει να το ερμηνεύσει η ίδια. Ο Ζαμπέτας δέχτηκε και έτσι η άσημη τότε τραγουδίστρια έκανε το "μπαμ" ξεκινώντας την πορεία της στο τραγούδι διαγράφοντας λαμπρότατη καριέρα. 

Ποια ήταν η τραγουδίστρια και ποιο το τραγούδι?

 

Xάρης Λεμονόπουλος - Καμηλιέρικο ταξίμι  Standing ovation!!

 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τσιγάρο λαϊκό- Ερμηνεύει η Σωτηρία Μπέλλου με τη συνοδεία του Αθανάσιου Ευγενικού και του Απόστολου Καλδάρα

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω στον έρωτα από την πρώτη νότα. 

Νέο χασάπικο με ηχόχρωμα περασμένων δεκαετιών.

 

Άκης Πάνου. Από τους κορυφαίους.

 

Ακόμη ένα τραγούδι με ιστορία. Την αναφέρει το βίντεο. 

Υ.Γ. Δάκρυσα με το τελευταίο πλάνο του βίντεο. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον είχαν χαρακτηρίσει δυο μέτρα μάλαμα. Γιάννης Παπαϊωάνου.

Εκείνο που πάντα μου έκανε  μεγάλη εντύπωση στα παλιά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια που αναφέρονται στις ρομαντικές σχέσεις είναι η "καθαρότητα" των συναισθημάτων που αναδύονται μέσα από τους στίχους, τη μουσική και την ερμηνεία χωρίς να υπάρχει χυδαιότητα ή απαξίωση  ακόμη και αν εκφράζονται  θυμός, αγανάκτηση κ.α. μέσα από το τραγούδι. Προφανώς δεν είχαν ανάγκη να βωμολοχούν για να δημιουργήσουν εντυπώσεις. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΣΟΥ'ΧΕΙ ΛΑΧΕΙ, 1932, ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΤΗΣ🤣

Σειλάχι ή σιλαχλίκι ή σιλέφι το θαυματουργό φάρμακο!!..μην σου λάχει😂.

Ο Γιώργος Μπάτης ή Αμπάτης ή Ζώρζ Μπατέ όπως έλεγε την εποχή που το έπαιζε δάσκαλος χορού και η δική του ομήγυρις γέλαγε με την ευρηματικότητα του, γυρνούσε συχνά την επαρχία με άλλους αετονύχηδες από τον Πειραιά και έκαναν διάφορες κομπίνες. Συχνά ο Μπάτης γυρνούσε λοιπόν τα χωριά και έκανε τον οδοντίατρο, έβαζε λίγο γαρυφαλλόλαδο και γύψο στα χαλασμένα δόντια και αφού μάζευε μερικά χρήματα την έκαναν για αλλού . Σε κάποιο χωριό τον πήραν χαμπάρι και άρχισαν οι <<βλάχοι>> να τον κυνηγούν με τα σελάχια (φαρδιές δερμάτινες ζώνες). Από μια τέτοια ανάμνηση λοιπόν έβγαλε το τραγούδι!

Πως γινόταν η φτιάξη: 1. Κυαλάρεις ένα σπίτι με καλό κόκκινο κεραμίδι και όταν σου δοθεί η ευκαιρία κλέβεις 3-4 κεραμίδια. 2. Τρίβεις το κεραμίδι με έναν τρίφτη ή άλλο οξύ όργανο. 3. Πας στο φαρμακείο και αγοράζεις μέντα αρωματισμένη σε σκόνη. 4. Χαρμανιάζεις τις δύο σκόνες.5. Αγοράζεις χαρτάκια με τυπωμένο πάνω όνομα ξένο του τύπου Φασανασόν - Το θαυματουργό φάρμακο εκ Νέας Υερσέης. 6. Πακετάρεις τη σκόνη στα χαρτάκια.7. Πας και νοικιάζεις βελάδα και μαύρο σοβαρό ρούχο.8. Πας σ' ένα πανηγύρι και κόβεις τα κόζα. 9. Πας στους χωροφύλακες και παίρνεις άδεια για την επιχείρηση με το θαυματουργό φάρμακο.10. Έχεις μαζί σου 5-6 παιδιά δικά σου που κάνουν ότι πονάνε στα δόντια, στη μέση, στο μάτι ή αλλού.11. Αυτοί αγοράζουν το θαυματουργό φάρμακο για όλους τους πόνους και τους περνάει αμέσως ο πόνος. 12. Βλέπουν οι απονήρευτοι και το τρώνε το παραμύθι και αγοράζουν και αυτοί.13. Πουλάς 300-400 κεραμισωτήρια και κονομιέσαι. 14. Αν σε πάρουν χαμπάρι και σε κυνηγούν, γράφεις το Σούχει Λάχει.-

Νικος Τσιφορος !

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί.  Πολύ σωστά τα λέει.

 

Κάποτε έλεγαν "Να 'χα χίλια μάτια τα μάτια σου να βλέπω και χείλη εκατό να σε γλυκοφιλώ και να μη σε χορταίνω". Τώρα... "σφύρηξα κι έληξες".😞

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...