Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη σας για αλλαγή θέσης υδρόψυξης


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θα θελα τη γνώμη σας μήπως αλλάξω τη θέση του ψυγείου, αν θα είναι καλύτερα, τι θα χάσω τι θα κερδίσω σε temps, αν με συμφέρει τελικά να μπω στην όλη αυτή διαδικασία (+ ταλαιπωρία)

Το σύστημα μου είναι το εξής:

Mobo: Asus Prime x470-Pro (latest stable bios)

Cpu: AMD 5700X (με AIO Corsair H100i RGB Platinum SE 240mm)

Ram: Corsair Vengeance RGB Pro SL 32GB (4x8 @ 3200mhz)

GPU: EVGA 2070 Super XC Ultra Gaming

PSU: Corsair RM750x White 80 plus Gold (2018)

Case: Corsair Crystal 460X RGB Compact Black

 

Και οι 6 ανεμιστήρες (Corsair LL RGB 120) ελέγχονται και ρυθμίζονται απ' το app ICUE της Corsair και όλοι συνδεδεμένοι στο Commander Pro.

Αυτή τη στιγμή η θέση του ψυγείου είναι μπροστά. Καταλαμβάνει δύο ανεμιστήρες, ενώ ο τρίτος τέρμα κάτω βάζει δροσερό αέρα μέσα στο κουτί. Οι υπόλοιποι 3 ανεμιστήρες όπως δείχνω και στις φωτό βγάζουν το ζεστό αέρα. (Λογικά είμαι negative σε ροή αέρα = καλές επιδώσεις αλλά με ύπαρξη σκόνης)

IMG_20230320_204343.jpg.41e14e310e966a922efba8ad99661005.jpg

IMG_20230320_204637.jpg.53561f35035e60ff4f53d6450f7e21ed.jpg

 

Gaming ο κυρίως σκοπός, αλλά και σε video editing μελλοντικά σαν χόμπι θα θελα να είμαι εντάξει. Μετά από μισή ώρα στο Shadow of the Tomb Raider, είδα max θερμοκρασίες.

Cpu - 52c,   RAM - 44c,   GPU ~ 68c,     m2 970 evo plus - 55c

 

Δεν είναι άσχημες θερμοκρασίες αλλά δε ξέρω καλοκαίρι τι θα γίνει. Αν μπορεί να γίνει πιο δροσερό μέσα το κουτί και για τα υπόλοιπα υποσυστήματα why not? 

Αν λοιπόν βάλω το ψυγείο στο πάνω μέρος, φαντάζομαι θα πέσει η θερμοκρασία της κάρτας γραφικών και άλλων hardware parts (και λιγότερη σκόνη εσωτερικά λόγο positive ροής αέρα) αλλά η cpu "λογικά" ίσως ανέβει κάπως αφού το ψυγείο θα τραβάει πλέον ζεστό αέρα. (Ειδικά απ' την κάρτα γραφικών).

Θα είναι κάπως έτσι. Οπτικά προσωπικά εμένα δε μ'αρεσει και τόσο, μου φαίνεται λίγο too much που σκεπάζει τις μνήμες κλπ λες και έχει κρεμάσει το πάνω μέρος. Αλλά αν αξίζει όντως σε θέμα απόδοσης θα το σκεφτώ σοβαρά.

PS. Οι φωτογραφίες είναι απ' το διαδύκτιο, αλλά είναι ακριβώς ίδιο κουτί, ψύξη, και setup ανεμιστήρων όπως εμένα.

IMG_20230320_205140.jpg.36a7d45d96ed21f3501a612a3fd4611d.jpg

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είσαι.

Εκείνο που στα χαλάει είναι το τζάμι μπροστά (ρουφάει από τις πλαϊνές λωρίδες ανοίγματα).

Αν είχες mesh σκέτο ή με φίλτρο θα ήσουν καλύτερα.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2023 στις 9:00 ΠΜ, duffyduck είπε

Εκείνο που στα χαλάει είναι το τζάμι μπροστά (ρουφάει από τις πλαϊνές λωρίδες ανοίγματα).

Αν είχες mesh σκέτο ή με φίλτρο θα ήσουν καλύτερα.

Δεν έχεις άδικο θα ήταν καλύτερα ευθέως, αλλά κ πάλι είναι ικανοποιητικά μεγάλα θα έλεγα τα πλαϊνά ανοίγματα, πιστεύω η συγκεκριμένη σίτα είναι που κάνει τη ζημια. Όπως και η μαγνητική σίτα στο πάνω μέρος (ακόμα πιο πυκνή). Βγάζοντας τη πέφτουν κατευθείαν 3-4 βαθμοί κάτω τα temps.

 

7 ώρες πριν, Herald είπε

Άλλαξε fans και κουτί, θα πέσουν όλα 10 βαθμούς 😁

Παθών, από εμπειρία μιλαω

Δεν αντιλέγω, όμως δεν είμαστε τώρα για τέτοια έξοδα. 😃

Άσε που καλώς η κακώς συνήθισα και έχω μπει στο οικοσύστημα της Corsair (psu, ram, AIO, case, fans, Commander pro, lightning nod, keyboard, mouse, mousepad) και τα ελέγχω όλα με ένα app.

Οπότε το να αλλάξω case + fans , πάλι θα πήγαινα σε Corsair, και δε φημίζεται δυστυχώς και για τις πιο φθηνές τιμές της.

Άλλωστε τα temps που έχω κατά την ώρα gaming είναι μια χαρά θεωρώ, απλά αναρωτιέμαι αν αλλάζοντας τη θέση ψυγείου όπου και αυτή ήταν η κεντρική ερώτηση του νήματος αν θα βοηθούσε η όχι.

Επίσης δεν ανέφερα κάτι σημαντικό και έχει σημασία για μένα. Είναι αθόρυβο. Μετά από αρκετούς πειραματισμούς, custom curves στο ICUE κλπ κατάφερα να φτιάξω ένα αρκετό ήσυχο μηχάνημα.

Σε idle κατάσταση με απλές εφαρμογές browsing, ταινίες κλπ έχω και τα 6 φανς στις 700rpm σε μια ήσυχη σταθερή ροή και την GPU σε zero rpm (έχω αφήσει τα στοκ settings της nvidia, μέχρι 50c δεν στροφάρουν δηλαδή) 

Απλά αθόρυβο.

Σε load κατάσταση πχ gaming, τα 4 fans ανεβαίνουν στις 1000 rpm (όπου πάλι δεν ακούγονται, από 1100+ κάτι αρχίζει να ακούγεται, εύρος στροφών οι συγκεκριμένοι έχουν 600-2200rpm),  στα δύο φανς του ψυγείου έφτιαξα μια ξεχωριστή δική τους καμπύλη, ανάλογα με την θερμοκρασία cpu δηλαδή. Ότι ακουστεί δηλαδή θα είναι απ' τα φανς της κάρτας γραφικών, όπου η EVGA στην XC Ultra Gaming έκδοση έχει κάνει αρκετά καλή δουλειά με το μεγάλο ψυγείο, και στα δικά μου αυτιά είναι μια χαρά σε επίπεδο όταν παίζω, καθόλου ενοχλητικό. 

Οπότε κάθομαι στα "αυγά" μου μάλλον και δε πειράζω κάτι... Απλά θα το χω απορία... 😇

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Δεν έχεις άδικο θα ήταν καλύτερα ευθέως, αλλά κ πάλι είναι ικανοποιητικά μεγάλα θα έλεγα τα πλαϊνά ανοίγματα, πιστεύω η συγκεκριμένη σίτα είναι που κάνει τη ζημια. Όπως και η μαγνητική σίτα στο πάνω μέρος (ακόμα πιο πυκνή). Βγάζοντας τη πέφτουν κατευθείαν 3-4 βαθμοί κάτω τα temps.

 

Δεν αντιλέγω, όμως δεν είμαστε τώρα για τέτοια έξοδα. 😃

Άσε που καλώς η κακώς συνήθισα και έχω μπει στο οικοσύστημα της Corsair (psu, ram, AIO, case, fans, Commander pro, lightning nod, keyboard, mouse, mousepad) και τα ελέγχω όλα με ένα app.

Οπότε το να αλλάξω case + fans , πάλι θα πήγαινα σε Corsair, και δε φημίζεται δυστυχώς και για τις πιο φθηνές τιμές της.

Άλλωστε τα temps που έχω κατά την ώρα gaming είναι μια χαρά θεωρώ, απλά αναρωτιέμαι αν αλλάζοντας τη θέση ψυγείου όπου και αυτή ήταν η κεντρική ερώτηση του νήματος αν θα βοηθούσε η όχι.

Επίσης δεν ανέφερα κάτι σημαντικό και έχει σημασία για μένα. Είναι αθόρυβο. Μετά από αρκετούς πειραματισμούς, custom curves στο ICUE κλπ κατάφερα να φτιάξω ένα αρκετό ήσυχο μηχάνημα.

Σε idle κατάσταση με απλές εφαρμογές browsing, ταινίες κλπ έχω και τα 6 φανς στις 700rpm και την GPU σε zero rpm (έχω αφήσει τα στοκ settings της nvidia, μέχρι 50c δεν στροφάρουν δηλαδή) 

Απλά αθόρυβο.

Σε load κατάσταση πχ gaming, τα 4 fans ανεβαίνουν στις 1000 rpm (όπου πάλι δεν ακούγονται, από 1100+ κάτι αρχίζει να ακούγεται, εύρος στροφών οι συγκεκριμένοι έχουν 600-2200rpm),  στα δύο φανς του ψυγείου έφτιαξα μια ξεχωριστή δική τους καμπύλη, ανάλογα με την θερμοκρασία cpu δηλαδή. Ότι ακουστεί δηλαδή θα είναι απ' τα φανς της κάρτας γραφικών, όπου η EVGA στην XC Ultra Gaming έκδοση έχει κάνει αρκετά καλή δουλειά με το μεγάλο ψυγείο, και στα δικά μου αυτιά είναι μια χαρά σε επίπεδο όταν παίζω, καθόλου ενοχλητικό. 

Οπότε κάθομαι στα "αυγά" μου μάλλον και δε πειράζω κάτι... Απλά θα το χω απορία... 😇

Εντάξει για πλάκα στο είπα - δεν έχεις hardware που τραβάαει 1000w. 

Θα έβαζα το AIO top exhaust αφού σου κόβει το ήδη περιορισμένο intake το ψυγείο μπροστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Εντάξει για πλάκα στο είπα - δεν έχεις hardware που τραβάαει 1000w. 

Θα έβαζα το AIO top exhaust αφού σου κόβει το ήδη περιορισμένο intake το ψυγείο μπροστά

Με βαλες σε πειρασμό τώρα... 🤔

Δηλαδή μέσα από το ψυγείο οι δύο μπροστά ανεμιστήρες δε ρίχνουν καθόλου φρέσκο αέρα μέσα;

Επίσης αν γνωρίζει κανείς, γιατί προτείνουν οι περισσότεροι η καμπύλη για τη cpu σε AIO ψύξη, να είναι σύμφωνα με το coolant temp (pump) και όχι με τον sensor της cpu.

PS. Εγώ με το sensor της cpu πάντως το έχω.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Top mounted Radiator θα έλεγα εγώ για περισσότερο positive pressure.  Αν τώρα το είχα βάλει μπροστά, θα περίμενα κάποια στιγμή που θα έκανα καλό καθαρισμό  το pc για να το άλλαζα. Οι θερμοκρασίες σου είναι καλές στο cpu, με την αλλαγή σε top mount θα ανέμενα λίγο καλύτερες στην gpu. Στο cpu δεν ξέρω αν θα βοηθήσει. Τι ταχύτητα έχεις την αντλία; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannisskrp είπε

Top mounted Radiator θα έλεγα εγώ για περισσότερο positive pressure.  Αν τώρα το είχα βάλει μπροστά, θα περίμενα κάποια στιγμή που θα έκανα καλό καθαρισμό  το pc για να το άλλαζα. Οι θερμοκρασίες σου είναι καλές στο cpu, με την αλλαγή σε top mount θα ανέμενα λίγο καλύτερες στην gpu. Στο cpu δεν ξέρω αν θα βοηθήσει. Τι ταχύτητα έχεις την αντλία; 

Ευελπιστώ ότι αν αλλάξω τη θέση τελικά θα κερδίσω όχι μόνο σε gpu, αλλά και chipset μητρικής, vrm, m2 nvme και RAM. 

Η αντλία σύμφωνα με το icue είναι μόνιμα στις ~~2300 rpm. Δε το έχω αλλάξει ποτέ, είναι στο balanced από προεπιλογή. 

Όσο για αυτό που ρώτησα πιο πάνω γιατί προτείνουνε να πηγαίνεις σύμφωνα με το coolang temp και όχι το cpu temp (για το fan curve εννοώ) από ότι διάβασα κάπου το λένε επειδή η θερμοκρασία νερού είναι πιο σταθερή, ενώ της cpu με τα spikes που κάνει ακόμα και σε idle, θα έχει ως αποτέλεσμα και τις στροφές των ανεμιστήρων να ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια.

Τώρα αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει με το coolant temp, πόσο είναι το νορμάλ, την max safe θερμοκρασία που μπορεί να πιάσει κλπ ας μας πει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Ευελπιστώ ότι αν αλλάξω τη θέση τελικά θα κερδίσω όχι μόνο σε gpu, αλλά και chipset μητρικής, vrm, m2 nvme και RAM. 

Η αντλία σύμφωνα με το icue είναι μόνιμα στις ~~2300 rpm. Δε το έχω αλλάξει ποτέ, είναι στο balanced από προεπιλογή. 

Όσο για αυτό που ρώτησα πιο πάνω γιατί προτείνουνε να πηγαίνεις σύμφωνα με το coolang temp και όχι το cpu temp (για το fan curve εννοώ) από ότι διάβασα κάπου το λένε επειδή η θερμοκρασία νερού είναι πιο σταθερή, ενώ της cpu με τα spikes που κάνει ακόμα και σε idle, θα έχει ως αποτέλεσμα και τις στροφές των ανεμιστήρων να ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια.

Τώρα αν γνωρίζει κάποιος τι παίζει με το coolant temp, πόσο είναι το νορμάλ, την max safe θερμοκρασία που μπορεί να πιάσει κλπ ας μας πει.

 

2300 rpm μου φαίνεται λίγο για αντλία. Εγώ την είχα 80% static αλλά δεν έχω εμπειρία με corsair και ίσως να είναι διαφορετική. 

Ισχύει ότι το καλύτερο είναι να ρυθμίζεις fun curve βάσει coolant temp λόγω μικρότερων Delta temp (σε custom watercool με την gpu στο loop). Δεν έχω δει AIO να μετράει το coolant temp με κάποιο sensor, προσωπικά δεν το βρίσκω χρήσιμο οπότε κράτα την μέτρηση του επεξεργαστή.

Η EK waterblocks δίνει 60 C max  για τα δικά της ψυκτικά και hardware. Aυτό θα  το δεις στο manual της υδρόψυξης σου για την δική σου περίπτωση.  

Στη θέση σου θα έφτιαχνα fan curves να είναι τελείως ήσυχα σε idle και σε ανεκτά επίπεδα σε gaming load. Έχεις περιθώριο (δεν είσαι limited από θερμοκρασίες).   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, giannisskrp είπε

2300 rpm μου φαίνεται λίγο για αντλία. Εγώ την είχα 80% static αλλά δεν έχω εμπειρία με corsair και ίσως να είναι διαφορετική. 

Ισχύει ότι το καλύτερο είναι να ρυθμίζεις fun curve βάσει coolant temp λόγω μικρότερων Delta temp (σε custom watercool με την gpu στο loop). Δεν έχω δει AIO να μετράει το coolant temp με κάποιο sensor, προσωπικά δεν το βρίσκω χρήσιμο οπότε κράτα την μέτρηση του επεξεργαστή.

Η EK waterblocks δίνει 60 C max  για τα δικά της ψυκτικά και hardware. Aυτό θα  το δεις στο manual της υδρόψυξης σου για την δική σου περίπτωση.  

Στη θέση σου θα έφτιαχνα fan curves να είναι τελείως ήσυχα σε idle και σε ανεκτά επίπεδα σε gaming load. Έχεις περιθώριο (δεν είσαι limited από θερμοκρασίες).   

Οπότε προτείνεις και εσύ topmount με τους ανεμιστήρες exhaust όπως στη φωτό. Σίγουρα τα temps της cpu θα ανέβουν 7-8 βαθμούς, αλλά πιστεύω έχω περιθώριο ακόμα εκεί.

IMG_20230320_205140.jpg.36a7d45d96ed21f3501a612a3fd4611d.jpg.7b6d3459cc1924ddda45b79d318b8b4a.jpg

Επεξ/σία από Ronnie1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2023 στις 10:08 ΜΜ, Ronnie1985 είπε

(Λογικά είμαι negative σε ροή αέρα = καλές επιδώσεις αλλά με ύπαρξη σκόνης)

Εχεις αρνητικη πιεση επειδη αυτοι που βγαζουν, βγαζουν περισσοτερο αερα. Οι 2 μπροστα εχουν την αντισταση του rad. Θα εχεις καλυτερες θερμοκρασιες στην gpu αν το βαλεις πανω, και πολυ λιγο ανεβασεμενες σε cpu

Στις 20/3/2023 στις 10:08 ΜΜ, Ronnie1985 είπε

(+ ταλαιπωρία)

Καμια ταλαιπωρια. Βγαλε τις 4 βιδες απο το rad και βαλε 4 για τα fans (για να μεινουν στην θεση τους τα fans), και μετα βγαλε και τις αλλες 4 και πηγαινε το πανω, με την ιδια λογικη (4 βιδες πρωτα να πιασουν στο rad, και μετα τις υπολοιπες) 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εχεις αρνητικη πιεση επειδη αυτοι που βγαζουν, βγαζουν περισσοτερο αερα. Οι 2 μπροστα εχουν την αντισταση του rad. Θα εχεις καλυτερες θερμοκρασιες στην gpu αν το βαλεις πανω, και πολυ λιγο ανεβασεμενες σε cpu

Καμια ταλαιπωρια. Βγαλε τις 4 βιδες απο το rad και βαλε 4 για τα fans (για να μεινουν στην θεση τους τα fans), και μετα βγαλε και τις αλλες 4 και πηγαινε το πανω, με την ιδια λογικη (4 βιδες πρωτα να πιασουν στο rad, και μετα τις υπολοιπες) 😉

 

Στις 23/3/2023 στις 11:48 ΠΜ, giannisskrp είπε

Top mounted Radiator θα έλεγα εγώ για περισσότερο positive pressure.  Αν τώρα το είχα βάλει μπροστά, θα περίμενα κάποια στιγμή που θα έκανα καλό καθαρισμό  το pc για να το άλλαζα. Οι θερμοκρασίες σου είναι καλές στο cpu, με την αλλαγή σε top mount θα ανέμενα λίγο καλύτερες στην gpu. Στο cpu δεν ξέρω αν θα βοηθήσει. Τι ταχύτητα έχεις την αντλία; 

Δυστυχώς φάγαμε ήττα. Corsair 460X + top mount rad δε τα πάνε καλά. Βρίσκει μνήμες στο 90% όλων των έτοιμων builds που έχω τσεκάρει. 

Ενώ στα specs του site αναφέρει υποστηρίζει top mount 240, και για top mount 280 (με low profile ram)

Μάλλον μας κοροϊδεύουν. Χωράει μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες, θέλει τέρμα low profile ram, και τα σλοτς των ραμ όσο γίνεται πιο χαμηλά, όπου αυτό έχει να κάνει με την κατασκευή της κάθε μητρικής. Πίστευα στο δικό μου mobo θα χωράει γιατί έχω δει και πιο ψηλά σλοτς σε άλλης μητρικές. Αλλά δυστυχώς όχι. 

Κάποιοι το κάνανε με την εξής πατέντα ώστε να έρθει πιο μπροστά (στη μεριά του τζαμιού) και να μην ακουμπά τις μνήμες. Αλλά αυτό έχει ως αποτέλεσμα να σηκώνεται η σίτα, και δε ξέρω πόσο αξιόπιστο και σταθερό είναι με τη πάροδο του χρόνου με τις βίδες εκεί. 

b5rxwpvqf3051.jpg.290fea3e447b5309bf95321328cf989b.jpg 

 

wtlyduwqf3051.jpg.00f02c428372c0ff63e2f0a888704c7c.jpg

 

Μάλλον θα κάτσω όπως είμαι τελικά. Ελπίζω μην έχω θέματα με τη σκόνη.

Εσάς πως σας φαίνεται η πατέντα αυτή; Δε "χαλάει" την ιδέα του κουτιού; Αν βρω ίσως βίδες flat να μην εξέχει η σίτα μετά;

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτο στο 1ο ποστ, ειναι δικες σου? Αν ναι, τοτε δεν εχεις τις corsair vengeance αλλα τις gskill trident z, σωστα? Οπως και να εχει, και οι vengeance, και οι trident z royal ειναι στα 44mm, ψηλοτερες απο τις 41mm hyperx που βρηκες στις παραπανω φωτο απο αλλο χρηστη. Αρχικα θα μετρουσα αν απο την πανω σιτα μεχρι τις ram εχεις 52μμ (27 rad + 25 fan). 

4 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Αν βρω ίσως βίδες flat να μην εξέχει η σίτα μετά;

Και flat head βιδες να βρεις, το παχος δεν το γλυτωνεις απο την κεφαλη. Δλδ το υψος θα ειναι το ιδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οι φωτο στο 1ο ποστ, ειναι δικες σου? Αν ναι, τοτε δεν εχεις τις corsair vengeance αλλα τις gskill trident z, σωστα? Οπως και να εχει, και οι vengeance, και οι trident z royal ειναι στα 44mm, ψηλοτερες απο τις 41mm hyperx που βρηκες στις παραπανω φωτο απο αλλο χρηστη. Αρχικα θα μετρουσα αν απο την πανω σιτα μεχρι τις ram εχεις 52μμ (27 rad + 25 fan). 

Και flat head βιδες να βρεις, το παχος δεν το γλυτωνεις απο την κεφαλη. Δλδ το υψος θα ειναι το ιδιο. 

Ότι φωτό έχω βάλει είναι απ' το διαδύκτιο. Το setup μου το έχω γράψει στο πρώτο ποστ. Τις vengeance rgb pro sl φοραω, 44mm ύψος. Μέτρησα την απόσταση που αφήνουν με τα υπάρχων φανς που έχω από πάνω τους και δυστυχώς έστω και λίγο με το ψυγείο θα ακουμπάει. 

Μια λύση είναι αυτή η πατέντα στο πιο πάνω ποστ που είδες και το βιδωμα, και μια άλλη λύση είναι να θυσιάσω τους δύο 25mm Corsair LL RGB με δύο slim 15mm 

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Fans/AF-SLIM-Series-Dynamic-Bearing-Fan/p/CO-9050145-WW

IMG_20230324_204142.jpg.a2b81c3db7a918cdcde3d4437be75f59.jpg

 

Έτσι όμως χάνω το RGB. Αλλά και την δυναμικότητα, δεν νομίζω να έχουν την ίδια απόδοση με αυτούς που έδινε η υδρόψυξη μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...