Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη σας για αλλαγή θέσης υδρόψυξης


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως σωστα λες, θα χασεις σε αποδοση. οι 68 βαθμοι, αν δεν εχεις ac στο δωματιο ανετα γινονται 75+ και αρα θα ξεκιναει το thermal throttle σε Nvidia μερια. Οποτε αναλογως, αυξανεις τις καμπυλες των fans να γινονται πιο aggressive σε Gaming sessions

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Οπως σωστα λες, θα χασεις σε αποδοση. οι 68 βαθμοι, αν δεν εχεις ac στο δωματιο ανετα γινονται 75+ και αρα θα ξεκιναει το thermal throttle σε Nvidia μερια. Οποτε αναλογως, αυξανεις τις καμπυλες των fans να γινονται πιο aggressive σε Gaming sessions

Διάβασα και άλλη λύση από κάποιον που αντιμετωπίζε το ίδιο θέμα και μάλιστα σε ποιο καινούριο κουτί της Corsair, το 4000D airflow (τι γίνεται με τα top mount;; μόνο σε full tower μπαίνουν χωρίς θέμα;;)

Ο τύπος έβαλε dremel πάνω στο σημείο που έβρισκε στο ανεμιστηρακι και φαντάζομαι δε φαινεται καθολου μιας και είναι απ' τη πίσω μερια. Για λίγα χιλιοστά, δε το βρίσκω κακή ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2023 στις 8:08 ΜΜ, SabotazNic είπε

Οι φωτο στο 1ο ποστ, ειναι δικες σου? Αν ναι, τοτε δεν εχεις τις corsair vengeance αλλα τις gskill trident z, σωστα? Οπως και να εχει, και οι vengeance, και οι trident z royal ειναι στα 44mm, ψηλοτερες απο τις 41mm hyperx που βρηκες στις παραπανω φωτο απο αλλο χρηστη. Αρχικα θα μετρουσα αν απο την πανω σιτα μεχρι τις ram εχεις 52μμ (27 rad + 25 fan). 

Και flat head βιδες να βρεις, το παχος δεν το γλυτωνεις απο την κεφαλη. Δλδ το υψος θα ειναι το ιδιο. 

 

Στις 23/3/2023 στις 11:48 ΠΜ, giannisskrp είπε

Top mounted Radiator θα έλεγα εγώ για περισσότερο positive pressure.  Αν τώρα το είχα βάλει μπροστά, θα περίμενα κάποια στιγμή που θα έκανα καλό καθαρισμό  το pc για να το άλλαζα. Οι θερμοκρασίες σου είναι καλές στο cpu, με την αλλαγή σε top mount θα ανέμενα λίγο καλύτερες στην gpu. Στο cpu δεν ξέρω αν θα βοηθήσει. Τι ταχύτητα έχεις την αντλία; 

 

Τα tubes του radiator είναι καλύτερα στη μπροστινή μεριά όπως εδώ 

260384.8c8e8fb653b79482da61364241b26899_1600.jpg.dff405db7d033986373b185f6baade3b.jpg

 

Η στη πίσω μεριά όπως εδώ 

IMG_20230326_204135.jpg.30430e7b8c7376dcb87d59451137a999.jpg

 

Υπάρχει περίπτωση αν είναι μπροστά όπως στη πρώτη φωτό, να χτυπά πάνω τους ο φρέσκος αέρας από τα front fans, και έστω και λίγο να βοηθάει σε καλύτερα temps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ronnie1985 είπε

Υπάρχει περίπτωση αν είναι μπροστά όπως στη πρώτη φωτό, να χτυπά πάνω τους ο φρέσκος αέρας από τα front fans, και έστω και λίγο να βοηθάει σε καλύτερα temps?

Μπα, καμια διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Μπα, καμια διαφορα

Άρα ο καθένας για αισθητικούς λόγους το βάζει από οποία μεριά του αρέσει καλύτερα. Αναρωτιόμουν αν υπήρχε κάποιος λόγο για την επιλογή αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2023 στις 8:45 ΜΜ, SabotazNic είπε

Μπα, καμια διαφορα

Τελικά κατάφερα και το άλλαξα και είμαι με top mounted πλέον. 

Η GPU όμως έχει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία όταν παίζω κάποιο παιχνίδι. Δεν έπρεπε να κατέβει;

Κάτι που σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνεται εκτός ς αν είμαι λάθος, μήπως η EVGA , η οι drivers της nvidia, δεν έχω πειράξει τπτ στα settings τους (custom curves κλπ στη κάρτα γραφικών)  τα έχω αφήσει όλα default δηλαδή, μήπως  είναι ρυθμισμένη η κάρτα να είναι γύρω στους 66-68 βαθμούς σε full load.

Δηλαδή με λίγα λόγια μήπως κατάφερα απλά να παίζει στους 66-68 βαθμούς η κάρτα με λιγότερο % στις στροφές στους ανεμιστήρες της; Η είπα βλακεία;

Googlarontas πάντως για τα normal temps της συγκεκριμένης έκδοσης κάρτας γραφικών που έχω, την δίνουν μέχρι και 73 βαθμούς να παίζει. 

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μπορει τωρα τα fans να δουλευουν σε χαμηλοτερα rpms. Θα επρεπε να ειχες κρατησει νουμερα στο hwinfo64 για να ξερεις τι και πως με τις αλλαγες. 

Έχεις δίκιο, πιστεύω έχει ρίξει τις στροφές η κάρτα γραφικών γιατί τη θυμάμαι να ακούγεται περισσότερο.

Ψάχνω τρόπους να βελτιώσω ακόμα περισσότερο το airflow στο κουτί αυτό. Από ψάξιμο έχω δει κάποιους να αφαιρούν τα αχρησιμοποίητα pci e covers ώστε να φεύγει από εκεί περισσότερη ζέστη απ' την κάρτα γραφικών. Και εφόσον η ροή είναι από μέσα προς τα έξω δε θα υπάρχει θέμα σκόνης.  Παίζει να ισχύει; 

IMG_20230329_133710.png.db30fa2d7cad8c8c74591cb9bd75b6b6.png

 

 

Και άλλο που έχω σκεφτεί να αφαιρέσω από το psu shroud το μισό κομμάτι μόνο, αυτό που έχει τις θέσεις για ssd από κάτω. Γιατί φαίνεται στον τέρμα κάτω ανεμιστήρα, να του κόβει τη ροή κάπως.. βέβαια μετά θα έχω θέμα που θα βολεψω τα καλώδια που έχω εκεί μέσα και τον ssd. Από πίσω δεν έχω χώρο γίνεται χαμός φοράω κ το commander pro πίσω και τρώει αρκετό χώρο.

IMG_20230329_133251.jpg.455dc811679c2f2a1b3e42eab1511e19.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...