Προς το περιεχόμενο

σπασμενη sata θυρα σε καινουριο σκληρο


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, lneam είπε

η τιμη εγω τι λεω λογικη. Εαν σκεφθεις πως δεν υπαρχουν connectors στην ελλαδα και θα πρεπει να ξεκολλησουν απο χαλασμενο δισκο, το ΦΠΑ, την εργασια, μια χαρα τα 60€

δεν εχει σχεση η τιμη του δισκου που χαλασε. Και δισκος των 59€ να ηταν, παλι τοσο θα ζηταγαν. Αλλο πως δεν θα τα εδινε ο πελατης, εκτος να ηθελε τα data.

το πρωτο πραγμα που ειπε ο ανθρωπος ειναι κανει 60 και μαλλον δεν θα με συμφερει οταν του ειπα οτι προκειτε για τοσο ακριβο σκληρο συμφωνησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, lak10 είπε

το πρωτο πραγμα που ειπε ο ανθρωπος ειναι κανει 60 και μαλλον δεν θα με συμφερει οταν του ειπα οτι προκειτε για τοσο ακριβο σκληρο συμφωνησε

κατσε γιατι με μπερδεψες .... κοστιζει η επισκευη 60€ σε τοσο ακριβο δισκο και δεν σε συμφερει ? σωστα καταλαβα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

του ειπε οτι μαλλον δεν συμφερει η επισκευη χωρις να γνωριζει ποσο κανει ο δισκος.Οταν του ειπε οτι κανει 260 συμφωνησε οτι αξιζει η επισκευη.

ακριβως αυτο εγινε. ο σκληρος εφυγε σημερα για Αθηνα απο δευτερα θα εχω νεα. ο τεχνικος απο το anyrepair μου ειπε παντως οτι συμβαινει αρκετα συχνα να σπαει η θυρα sata του εστειλα φωτογραφιες και μου ειπε οτι κατα 99% γινεται μακαρι γιατι εδω και 2 μερες εχω ξενερωσε ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Τοσοι σκληροι εχουν χαριστει στο αντιστοιχο thread στο μπλα μπλα...

.... και τουλαχιστον 1 (ενα)  εχει παρει ο τεχνικος που θα κανει την επισκευη που συζηταμε. Τυχερος ανθρωπος ...

ο connector ειναι ανταλλακτικο, ενω ο σκληρος δισκος ειναι προιον

15 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

του ειπε οτι μαλλον δεν συμφερει η επισκευη χωρις να γνωριζει ποσο κανει ο δισκος.Οταν του ειπε οτι κανει 260 συμφωνησε οτι αξιζει η επισκευη.

εαν υπηρχαν στην προταση, κομμα - τελεια - κεφαλαια γραμματα - εκει που πρεπει, τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lneam είπε

.... και τουλαχιστον 1 (ενα)  εχει παρει ο τεχνικος που θα κανει την επισκευη που συζηταμε. Τυχερος ανθρωπος ...

Θελω να πω, οτι με λιγη υπομονη βρισκεις αμα εχεις καποιο μη λειτουργικο σκληρο στην ακρη με σπασμενο καποιο εξαρτημα. Πιο συνηθες ειναι να χαλασουν κεφαλες κτλ, παρα οι θυρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, lak10 είπε

ακριβως αυτο εγινε. ο σκληρος εφυγε σημερα για Αθηνα απο δευτερα θα εχω νεα. ο τεχνικος απο το anyrepair μου ειπε παντως οτι συμβαινει αρκετα συχνα να σπαει η θυρα sata του εστειλα φωτογραφιες και μου ειπε οτι κατα 99% γινεται μακαρι γιατι εδω και 2 μερες εχω ξενερωσε ασχημα

προσωπικα διαφωνω. Εαν λοιπον ειχε δικιο ο τεχνικος, τοτε ..... στο καταστημα που τον αγορασες, γιατι δεν το παραδεχτηκαν ως κατι γνωστο - συνηθες ????

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Θελω να πω, οτι με λιγη υπομονη βρισκεις αμα εχεις καποιο μη λειτουργικο σκληρο στην ακρη με σπασμενο καποιο εξαρτημα. Πιο συνηθες ειναι να χαλασουν κεφαλες κτλ, παρα οι θυρες. 

μονο που στην δικη σου περιπτωση, ο τεχνικος μαζι με τον εργοδοτη θα χασουν χρονο + χρημα για κατι που ειναι μεταχειρισμενο. Προφανως και αυτο θα κανουν και αυτος ειναι ο λογος που το ανεφερα "δεν υπαρχουν connectors στην ελλαδα"

και για να γελασουμε ευχαριστα ..... συμφωνα με την αποψη του τεχνικου - και οχι την δικη σου - πιο συχνα χαλανε τα βυσματα sata και οχι οι κεφαλες. Αντε να βρει βυσματα .... να φτιαξει τον δισκο του φιλου μας !!!!!

---------------------

να πω κατι που μου εχει κανει εντυπωση

βλεπω τους περισσοτερους ανθρωπους, ακομα και αυτους που εχουν σχεση με την τεχνολογια και κανουν βιντεο στο youtube, οταν θελουν να "ξεκουμπωσουν" ενα καλωδιο (με βυσμα) απο μια υποδοχη, να κουνανε το βυσμα του καλωδιου αριστερα-δεξια και ταυτοχρονα να τραβανε το βυσμα απο την υποδοχη. Προσωπικα τους συμβουλευω να "τραβανε" το βυσμα οσο πιο οριζοντια και ευθεια μπορουν > προς τα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lak10 είπε

ερωτηση υπαρχει διαχωρισμος σε καλωδια Sata II και ΙΙΙ?

θεωριτικα ναι. Το γραφουν επανω τα καλωδια, εαν ειναι 1,2,3.

πρακτικα εγω δεν εχω δει προβλημα με παλια καλωδια. Προσωπικη εμπειρια

asus-locking-sata-cables-6gbps-serial-ha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lak10 είπε

ερωτηση υπαρχει διαχωρισμος σε καλωδια Sata II και ΙΙΙ?

Καμία διαφορά δεν έχουν.

Θέμα marketing είναι, από τη στιγμή που βγήκε το sata iii, ξεκίνησαν να ονομάζουν έτσι και τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, άδικος είπε

Καμία διαφορά δεν έχουν.

Θέμα marketing είναι, από τη στιγμή που βγήκε το sata iii, ξεκίνησαν να ονομάζουν έτσι και τα καλώδια.

Από ηλεκτρική πλευράς, τουλάχιστον στα μικρά μήκη, είναι ταυτόσημα. Ωστόσο υπάρχει μια διαφορά, και αυτή είναι στην πιο αξιόπιστη μηχανική κατασκευή κυρίως των αυτασφαλιζόμενων βυσμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα πριν λιγο με το Any repair αλλαξε το βυσμα μου ειπε αλλα ο σκληρος ενω γυριζει δεν μπορει να διαβαστει μου λεει μου κολησε δυο μηχανηματα. Υπαρχει πιθανοτητα να ηταν εξαρχης ελαττωματικος τωρα το ψαχνει. Θα χαζεψω στο τελος αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, lak10 είπε

Μιλησα πριν λιγο με το Any repair αλλαξε το βυσμα μου ειπε αλλα ο σκληρος ενω γυριζει δεν μπορει να διαβαστει μου λεει μου κολησε δυο μηχανηματα. Υπαρχει πιθανοτητα να ηταν εξαρχης ελαττωματικος τωρα το ψαχνει. Θα χαζεψω στο τελος αληθεια

Πες του να ξαναβάλει το παλιό βύσμα και να δει. Οι σκληροί δίσκοι είναι λαχείο. Είναι ευαίσθητοι κατά την μεταφορά και θέλουν καλή συσκευασία. Πως ήταν ο τον πήρες? Ήταν καλά τυλιγμένο με bubble πλαστικό τύλιγμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...