Προς το περιεχόμενο

σπασμενη sata θυρα σε καινουριο σκληρο


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο 2 μηνες δεν  βρεθηκε ακρη ψαξαμε για νεα πλακετα αλλα δεν υπαρχει ουτε στην Κινα επειδη  ειναι καινουριος ο σκληρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Ειναι σιγουροι οτι φταιει η πλακετα?

δεν μπορεσε να φτιαξει την θυρα στις 10 φορες τις 2 τον εβλεπε τις 8 οχι ειπαμε να βρουμε πλακετα αλλα δεν υπαρχει πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα θα βρεθει καποια στιγμη πλακετα.Αλλα σε καταλαβαινω εχεις ξενερωσει και ειναι και τα λεφτα αρκετα που εχεις πληρωσει τον δισκο.Φανταζομαι θα εχεις πληρωσει και την εργασια στον τεχνικο που ασχολήθηκε με την επισκευη του δισκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2023 στις 8:31 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Κοιτα θα βρεθει καποια στιγμη πλακετα.Αλλα σε καταλαβαινω εχεις ξενερωσει και ειναι και τα λεφτα αρκετα που εχεις πληρωσει τον δισκο.Φανταζομαι θα εχεις πληρωσει και την εργασια στον τεχνικο που ασχολήθηκε με την επισκευη του δισκου.

Μιλησα σημερα μαζι του θα περιμενω ενα μηνα μπας και βρει πλακετα το συνολικο κοστος με εργασια μου ειπε 100-120 πιστευει οτι θα βρει. Μεσα σε ολα χαλασε και το ups και επρεπε να παρω αλλο αλλη μια 300αρα εφυγε και εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, lak10 είπε

Μιλησα σημερα μαζι του θα περιμενω ενα μηνα μπας και βρει πλακετα το συνολικο κοστος με εργασια μου ειπε 100-120 πιστευει οτι θα βρει. Μεσα σε ολα χαλασε και το ups και επρεπε να παρω αλλο αλλη μια 300αρα εφυγε και εκει

εγω στην θεση σου, δεν θα εδινα για επισκευη περισσοτερο απο 40€. Τα 120€ που ισως να δωσεις ειναι πολλα χρηματα για σημερινη τιμη πωλησης στα 260€ τιμη καταστηματος χωρις μεταφορικα. Δισκος χωρις εγγυηση, ταλαιπωρημενος και κοστος πιθανης επισκευης περιπου στο 45%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, lneam είπε

εγω στην θεση σου, δεν θα εδινα για επισκευη περισσοτερο απο 40€. Τα 120€ που ισως να δωσεις ειναι πολλα χρηματα για σημερινη τιμη πωλησης στα 260€ τιμη καταστηματος χωρις μεταφορικα. Δισκος χωρις εγγυηση, ταλαιπωρημενος και κοστος πιθανης επισκευης περιπου στο 45%

εξαρχης μου ειπε 60 για την αλλαγη της θυρας. απο εκει κρινω οτι τα 120 ειναι λογικο ποσο τωρα ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα την πατησαμε ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, lak10 είπε

εξαρχης μου ειπε 60 για την αλλαγη της θυρας. απο εκει κρινω οτι τα 120 ειναι λογικο ποσο τωρα ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα την πατησαμε ασχημα

η αποφαση ειναι δικη σου. Εγω απλα σου ειπα την δικη μου, κανε πισω οσο ειναι καιρος. Δωσε αυτα τα χρηματα για το 50% της νεας σου αγορας που θα ειναι καινουργια και με εγγυηση, Οταν κατι παει τοσο στραβα, εγω αλλαζω μονοπατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, lneam είπε

η αποφαση ειναι δικη σου. Εγω απλα σου ειπα την δικη μου, κανε πισω οσο ειναι καιρος. Δωσε αυτα τα χρηματα για το 50% της νεας σου αγορας που θα ειναι καινουργια και με εγγυηση, Οταν κατι παει τοσο στραβα, εγω αλλαζω μονοπατι

μαλλον και εγω θα αλλαξω τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

τελικα προχθες αγορασα εναν WD 18tb και ηρεμησα στα 310 ευρω οσο για τον αλλο σκληρο ειναι ακομα στον τεχνιτη που ψαχνει να βρει πλακετα απ οτι καταλαβα θα μου ζητησει ενα 60αρι για ολο αυτο τον καιρο αν ομως τον φτιαξει το κοστος ειναι 120 για 60 ευρω παραπανω θα τον φτιαξω και εκεινον και θα τον κουμπωσω και αυτον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Αν είναι μόνο το sata το πρόβλημα , δεν μπορεί  να κολλήσει τα sata pins σε ενα καλωδιο sata ωστε να δουλέψει ο σκληρός σε υπολογιστή απλά .

το εκανε δεν δουλεψε καταληξαμε σε αλλαγη πλακετας αλλα ειναι δυσκολο να βρθει γιατι μιλαμε για καινουριο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lak10 είπε

τελικα προχθες αγορασα εναν WD 18tb και ηρεμησα στα 310 ευρω οσο για τον αλλο σκληρο ειναι ακομα στον τεχνιτη που ψαχνει να βρει πλακετα απ οτι καταλαβα θα μου ζητησει ενα 60αρι για ολο αυτο τον καιρο αν ομως τον φτιαξει το κοστος ειναι 120 για 60 ευρω παραπανω θα τον φτιαξω και εκεινον και θα τον κουμπωσω και αυτον

η δικη μου αποψη

δεν κοστιζει η καινουργια πλακετα 60 € σε καινουργιο μοντελο. Αν γινει αλλαγη πλακετας δεν νομιζει να λειτουργησει ο δισκος. Πρεπει να γινει calibration στις κεφαλες με την καινουργια πλακετα, γεγονος που θεωρω απιθανο να γινεται χωρις ειδικα μηχανηματα.

στο τελος θα ζητησει 120+ για μια αλλαγη βυσματος και θα το πει πλακετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λειτουργησει η καινουργια πλακετα στον δισκο, πρεπει να αφαιρεσει απο την παλια πλακετα το τσιπακι του bios και να το βαλει στην νεα πλακετα.Αυτο μαλλον θα κανουν πιστευοντας οτι η ζημια του δισκου ειναι στην πλακετα και οχι στα μηχανικα μερη του δισκου.Δεν ξερω αν χρειαζεται και πως γινεται calibration στις κεφαλες, αλλα δεν νομιζω να εχουν τις γνωσεις να το κανουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...