Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μα γι αρχαριο προοριζεται, αρα δεν εχει κανενα θεμα το entry level.

Και για πιο προχωρημένο . Εφόσον μπορεί να ορίζει manual ανά πάσα στιγμή ταχύτητα, διάφραγμα, iso , τρόπο εστίασης (σημείο , κεντρικό πλαίσιο matrix,  όλο το κάδρο) , κάνει για άπειρες χρήσεις. Έχει απευθείας τις manual ρυθμίσεις που είχε μια θρυλική F3 , με την οποία έκαναν τα πάντα οι δεξιοτέχνες. Όλες οι full frame mirrorless έχουν αυτή τη δυνατότητα . Και η canon rp που πήρα  έχει αυτή τη δυνατότητα αν και "minimal" σε σχέση με άλλες. 

Τα καινούρια κόλπα, είναι κυρίως για equipment measurbators & online experts

Για το grip δεν έχει nikon , αλλά τρίτων έχει . Είχες δει αυτό ;

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1656243-REG/jupio_jbg_n017_battery_grip_for_nikon.html/reviews

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, Dimitris256 είπε

Καλησπερα

Εδω κ καιρο ψαχνομαι να μεταβω σε συστημα full frame κ μαλλον σε mirroless λογω τελος (?) εποχης των dslr κ οχι τοσο απο επιλογη μου. Ειδα πως η z5 της Nikon βγαινει στα 1400 με cashback. 

Θεωρειτε πως ειναι μια καλη περιπτωση ?

Edit με κιτ φακο 24-70

καλημέρα,  αν έχετε καταλήξει σε σώμα z5 nikon θα συμβούλευα λίγη υπομονή χρονικά. Η nikon σχεδόν κάθε χρόνο απ''το Πάσχα εως αρχές καλοκαιριού βγάζει προσφορές σε σώματα και φακούς, και λόγω της πολυαναμενόμενης  z8 εκτιμώ ότι οι τιμές ειδικά σε z5 αλλά και σε z6, z6ii θα είναι πιο χαμηλές. στο bf η Ζ5 είχε 799 ευρώ. 

 περισσότερο, θα πρέπει να σκεφτείτε το κόστος των πολύ καλών mirollers  φακών πλήρους καρέ της νίκον (βέβαια υπάρχουν και οι μετ/νοι) και πάντα ανάλογα με το τι ζητάτε απ'' τουςφακούς. π.χ. φωτεινότητα, ζουμ ή αν θα αγοράζετε φακούς τρίτων .

προσωπικά θα έβαζα στην εξίσωση αγοράς τον bsi  αισθητήρα της Ζ6 (ξέρω για την ακριβή κάρτα )  αν τυχόν κατέβει η τιμή της αρκετά,  αλλά νομίζω ότι μετά από  κάποια σχετικά πρόσφατη ενημέρωση δέχετε τις παλαιότερες φθηνές cf -   τέτοια cf βάζω  στην nikon d810.  η Z6ii πλέον παίρνει και τις απλές sd.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Και για πιο προχωρημένο . Εφόσον μπορεί να ορίζει manual ανά πάσα στιγμή ταχύτητα, διάφραγμα, iso , τρόπο εστίασης (σημείο , κεντρικό πλαίσιο matrix,  όλο το κάδρο) , κάνει για άπειρες χρήσεις. Έχει απευθείας τις manual ρυθμίσεις που είχε μια θρυλική F3 , με την οποία έκαναν τα πάντα οι δεξιοτέχνες. Όλες οι full frame mirrorless έχουν αυτή τη δυνατότητα . Και η canon rp που πήρα  έχει αυτή τη δυνατότητα αν και "minimal" σε σχέση με άλλες. 

Τα καινούρια κόλπα, είναι κυρίως για equipment measurbators & online experts

Για το grip δεν έχει nikon , αλλά τρίτων έχει . Είχες δει αυτό ;

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1656243-REG/jupio_jbg_n017_battery_grip_for_nikon.html/reviews

Συμφωνω, αλλα εχω μερικες ενστασεις ως προς την ακριβεια και ταχυτητα του AF.

Αλλιως θα ηταν μια τελεια μηχανη για all around pro use

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dimitris256 είπε

Καλησπερα

Εδω κ καιρο ψαχνομαι να μεταβω σε συστημα full frame κ μαλλον σε mirroless λογω τελος (?) εποχης των dslr κ οχι τοσο απο επιλογη μου. Ειδα πως η z5 της Nikon βγαινει στα 1400 με cashback. 

Θεωρειτε πως ειναι μια καλη περιπτωση ?

Edit με κιτ φακο 24-70

Σα συμπλήρωμα στα όσα ειπώθηκαν από τους υπόλοιπους συμφορουμιτες. 

Δες όντως τις τιμες των φακών και αποφάσισε αν είναι το κατάλληλο σύστημα για εσένα αν τελικά αποφασίσεις να αλλάξεις. Το ότι είχες nikon δε σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις και στη συγκεκριμένη εταιρεία εκτός αν υπάρχει κάποιος προσωπικός λόγος οπότε πάσο. 

Να εξηγήσω και τι εννοώ με αυτό. Κακό σύστημα full frame δεν υπάρχει πρακτικά, ειδικά για χομπίστες. Η στρατηγική της nikon για το Ζ σύστημα ως προς τους φακούς ήταν και μέχρι σήμερα τουλάχιστον είναι να μη βγάζει σχετικά μέτριους φακούς που να είναι και φθηνότεροι φυσικά αλλά απευθείας κάτι που να είναι κατάλληλο για απαιτητική χρήση. Για αυτό και δεν υπάρχουν πολλοί φθηνοί φακοί πέραν των δύο 28, 40. Προσωπικά δε θεωρώ ακριβές τις τιμές της για αυτό που είναι οι φακοί. Ακόμα και για τον 50mm που αναφέρθηκε ναι φαινομενικά είναι ακριβός σε σχέση με τον canon rf 50mm 1.8 ή τον sony 1.8 αλλά δεν έχει καμία σχέση με τους φακούς αυτούς τόσο κατασκευαστικά όσο και οπτικά. Σίγουρα ο μέσος χρήστης μάλλον δε θα εντοπίσει κάποια διαφορά είτε γιατί δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις ή γιατί δεν είναι σε θέση να εντοπίσει τις διαφορές επειδή δεν τον ενδιαφέρει. Απλώς η nikon απευθύνεται σε άλλο κοινό μέχρι στιγμής. Το ίδιο ισχύει και για άλλους φακούς απλώς έπιασα αυτόν επειδή αναφέρθηκε παραπάνω και επειδή όντως είναι ένας κλασικός φακός και θα έπρεπε να υπάρχει μια πιο φθηνή επιλογή. 

Οπότε ναι μια χαρά αξίζει η Ζ5 απλώς αφού έχεις μια εικόνα του τι εστιακά μήκη θα χρειαστείς δες αν μπορείς να τα δώσεις. Δεν έχει νόημα βέβαια να περιμένεις μπας και βγει φθηνότερη σειρά φακών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pifilos είπε

 

Να εξηγήσω και τι εννοώ με αυτό. Κακό σύστημα full frame δεν υπάρχει πρακτικά, ειδικά για χομπίστες. Η στρατηγική της nikon για το Ζ σύστημα ως προς τους φακούς ήταν και μέχρι σήμερα τουλάχιστον είναι να μη βγάζει σχετικά μέτριους φακούς που να είναι και φθηνότεροι φυσικά αλλά απευθείας κάτι που να είναι κατάλληλο για απαιτητική χρήση. Για αυτό και δεν υπάρχουν πολλοί φθηνοί φακοί πέραν των δύο 28, 40. Προσωπικά δε θεωρώ ακριβές τις τιμές της για αυτό που είναι οι φακοί. Ακόμα και για τον 50mm που αναφέρθηκε ναι φαινομενικά είναι ακριβός σε σχέση με τον canon rf 50mm 1.8 ή τον sony 1.8 αλλά δεν έχει καμία σχέση με τους φακούς αυτούς τόσο κατασκευαστικά όσο και οπτικά. Σίγουρα ο μέσος χρήστης μάλλον δε θα εντοπίσει κάποια διαφορά είτε γιατί δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις ή γιατί δεν είναι σε θέση να εντοπίσει τις διαφορές επειδή δεν τον ενδιαφέρει. Απλώς η nikon απευθύνεται σε άλλο κοινό μέχρι στιγμής. Το ίδιο ισχύει και για άλλους φακούς απλώς έπιασα αυτόν επειδή αναφέρθηκε παραπάνω και επειδή όντως είναι ένας κλασικός φακός και θα έπρεπε να υπάρχει μια πιο φθηνή επιλογή. 

 

Είναι 3 φορές+ η τιμή ενός αντίστοιχου 50άρη f/1.8 φακού απο Sony και Canon 

Συμφωνώ πως είναι καλύτερος, αλλά δεν είναι 3 φορές καλύτερος.

Επίσης καλό είναι να υπάρχει και επιλογή στις χαμηλές τιμές για Ζ mount, επειδή όσους ερασιτέχνες ξέρω με Ζ5 έχουν κυρίως viltrox. Και υποθέτω όχι επειδή οι viltrox είναι καλύτεροι απο τους Nikon, αλλά λόγω budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Είναι 3 φορές+ η τιμή ενός αντίστοιχου 50άρη f/1.8 φακού απο Sony και Canon 

Συμφωνώ πως είναι καλύτερος, αλλά δεν είναι 3 φορές καλύτερος.

Επίσης καλό είναι να υπάρχει και επιλογή στις χαμηλές τιμές για Ζ mount, επειδή όσους ερασιτέχνες ξέρω με Ζ5 έχουν κυρίως viltrox. Και υποθέτω όχι επειδή οι viltrox είναι καλύτεροι απο τους Nikon, αλλά λόγω budget.

Και εγώ πιστεύω πως δεν είναι 3 φορές καλύτερος. Αλλά πρώτον όπως ξέρουμε η τιμολόγηση γίνεται βάσει του κόστους έρευνας και ανάπτυξης του προϊόντος, του μάλλον καλύτερου ελέγχου κατασκευής κλπ οπότε ανεβαίνει και η τιμή πώλησης και δεύτερον είναι και αυτό υποκειμενικό. Για κάποιον που απλώς θέλει έναν 50mm 1.8 για να βγάζει φωτογραφίες χαλαρά ναι σίγουρα δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα. Για κάποιον όμως ακόμα και ερασιτέχνη που τον θέλει για βίντεο ή για πανοράματα νυχτερινού ουρανού ή γενικά θέλει γρήγορη εστίαση ή λιγότερο χρόνο στην επεξεργασία λόγω υψηλότερης απόδοσης τότε είναι απείρως καλύτερος. Για την ακρίβεια είναι και οικονομικός καθώς στην Canon π.χ. δεν υπάρχει ενδιάμεση επιλογή : ή θα πάρει κάτι αρκετά φθηνό ή κάτι πάρα πολύ ακριβό. 

Το φθηνό - ακριβό είναι σχετικό. Συμφωνώ ωστόσο πως ναι θα έπρεπε να υπάρχει μια φθηνότερη επιλογή. Είναι όμως μια άλλη στρατηγική που έχει ως στόχο άλλο κοινό. Ή την αποδέχεσαι εξαρχής είτε διαλέγεις άλλο σύστημα. Για αυτό και είπα πως καλό είναι να διαλέξει το κατάλληλο σύστημα ο καθένας.

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NickSyk είπε

καλημέρα,  αν έχετε καταλήξει σε σώμα z5 nikon θα συμβούλευα λίγη υπομονή χρονικά. Η nikon σχεδόν κάθε χρόνο απ''το Πάσχα εως αρχές καλοκαιριού βγάζει προσφορές σε σώματα και φακούς, και λόγω της πολυαναμενόμενης  z8 εκτιμώ ότι οι τιμές ειδικά σε z5 αλλά και σε z6, z6ii θα είναι πιο χαμηλές. στο bf η Ζ5 είχε 799 ευρώ. 

 

Μακάρι να πέσει πάλι στα 800 ευρω αν και προσωπικά δεν το βλέπω για το Πάσχα ούτε και στο επόμενο διάστημα. Βασικά δε ξέρω αν θα ξαναπαίξει τόσο και στο επόμενο BF. Η τιμή ήταν ότι καλύτερο έχει παίξει στο σώμα της παγκόσμιος σαν τιμή και σαν Κιτ το ίδιο (1100 με 24-50 και 1200 24-70 f4). Οι τιμές αυτές ήταν πραγματικά πάρα μα πάρα πολύ καλές.

Είχε για καιρό σε κάποιο επίσημο κατάστημα 900 και θεωρώ πως 900 σκέτο σώμα πάλι μπορεί να συμβεί. 

 

2 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 

Τώρα μου στάλθηκε μια προσφορά εξωτερικού Ζ5 σώμα σκέτο με κάποια αξεσουάρ (μια μνήμη 128gb και κάτι αλλά διαφορά όχι τίποτα ftz adapter κλπ) στα 1100 δολλάρια 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1735896-REG/nikon_z5_mirrorless_camera_with.html

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Επίσης καλό είναι να υπάρχει και επιλογή στις χαμηλές τιμές για Ζ mount, επειδή όσους ερασιτέχνες ξέρω με Ζ5 έχουν κυρίως viltrox. Και υποθέτω όχι επειδή οι viltrox είναι καλύτεροι απο τους Nikon, αλλά λόγω budget.

Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έλεγα πιο πάνω πως καλά είναι πρώτα να κοιτάμε τις τιμές των φακών που θα θέλαμε ίσως να αποκτήσουμε μελλοντικά και μετά να διαλέξουμε φορμάτ (ff/crop).

Γιατί κάποιος που πήρε Nikon ff αλλά δεν φτάνει τους ομώνυμους φακούς και επιλέγει (έναν κατώτερο) όπως ο viltrox, σημαίνει πως δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στον αισθητήρα παρά στον φακό. Κατά τη γνώμη μου εντελώς λάθος φιλοσοφία μιας και ο φακός "βλέπει" την εικόνα και ο αισθητήρας την αποτυπώνει.

Πχ. αν βγάλουμε την ίδια ακριβώς εικόνα, εγώ με την αρχαία πλέον crop dslr Nikon D7200 + Nikon DX AF-S 17-55mm f/2.8G ED-IF και εσύ με την Nikon Z5 + όποιον Viltrox θες, άντε γεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, δεν έχω κάτι με τη μηχανή (d7200) ούτε με τις κροπ ούτε με τις FF κλπ, ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν για κάτι... αλλά...

Αν δεν δουλέψεις και τη Ζ5 με έναν Viltrox είτε τον 24, είτε τον 35 είτε τον 85, δε θα μάθεις ποτέ τί εικόνα θα έπαιρνες. Και φυσικά έχει να κάνει και με το είδος της εικόνας. Αν μιλήσουμε για λίγο πιο ανεβασμένο iso σε χαμηλότερες φωτιστικές συνθήκες εκεί σίγουρα το προβάδισμα το έχει η Ζ5 αλλά και σε ένα τοπίο σε τρίποδο κλπ σε native iso θα έβλεπες θεωρώ πως η ποιότητα της Ζ5 σε λεπτομέρεια θα ήταν ανώτερη.

Είχα Samsung nx300 με κιτ φακό. Είχα d7100 με sigma 17-50, 55-200,  d7500 με 18-55, 70-300, 35mm 1.8 (είχα βάλει πάνω και φίλου δοκιμαστικά και tamron g1 24-70 2.8, sigma art 35mm 1.4, tamron 70_200 2.8)  και θα σου πω το εξής. Όλες σούπερ, ευχαριστημένος από όλες τους αλλά... σε λεπτομέρεια στις φωτό πχ σε καθαρότητα σε φυλλώματα δέντων να ξεχωρίζουν μεταξύ τους, σε υφές σε βράχια κλπ, τις FF δεν τις πιάνουν. Ακόμα και με την Α7 την mark 1 που είχα σε φωτό σε τρίποδο κλπ τοπίου ή αστικού τοπίου έβλεπες την παραπάνω λεπτομέρεια / ευκρίνεια.

Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα στην Ζ5 με τον απλό κιτ 24-50 που την πήρα μαζί ήταν ακριβώς αυτό το πράγμα. Έβγαλα το βουνό που φαίνεται από το σπίτι μου σχετικά μακριά και τα δέντρα και τα φύλλα τους ήταν πολύ μα πολύ πιο καθαρά. Και σε φωτό του μικρού μου στην παιδική χαρά με f4 στα 24mm (τόσο είναι στα 24 το f του φακού) τόσο καθαρές και ξέχωρισμένες βλεφαρίδες σε δική μου φωτό με τα παλαιότερα σώματα/φακούς που είχα, δεν είχα δει.

 

Φυσικά συμφωνώ με τα όσα ειπαν και εσύ αλλά και τα πάραπάνω παιδιά περί κόστους και γκάμας φακών και ότι θα έπρεπε να είναι η βάση της επιλογής ενός συστήματος για τον ερασιτέχνη τουλάχιστον.

 

Προσωπικά, εγώ που βγάζω ερασιτεχνικά, πήγα στην Ζ5 για τους εξής λόγους:

Ήθελα FF γιατί το είχα απωθημένο (η α7 μαρκ 1 δεν πιάνεται, δεν μου έκατσε καλά, δεν την ευχαριστήθηκα... ήταν και το πρώτο FF mirrorless σώμα που βγήκε με τις όποιες αδυναμίες της και τις πολύ μέτριες επιδόσεις σε ανεβασμένο iso για FF ) και πήγα σε Νικον γιατί όπως ειπα η Sony δε μου έκατσε καλά και άλλα μοντέλα της που είδα σε εκθέσεις (μεταγενέστερα μοντέλα εννοώ από την α7 μαρκ 1) δε μου άρεσαν στο πιάσιμο και στο μενού τους και σε Canon mirrorless δεν είχα επιλογή σώματος σε αντίστοιχο budget με της Ζ5 με όλες τις ευκολίες που προσφέρει η Ζ5. 

Αφού λοιπόν πήρα το σώμα με τον 24-50 μετά είδα τις τιμές των φακών και είδα ότι δεν είμαι διατεθημένος τουλάχιστον στην παρούσα φάση να δώσω το κάτι πολύ παραπάνω για τους native zoom φακούς 24-70 f4, 24-200, 35mm 1.8, 50mm 1.8, 50mm 2.8 macro, 85mm 1.8 κλπ που είναι φακοί που μπορεί να ήθελα. Έτσι πήγα στους Viltrox που ήταν πιο οικονομικοί. Στον 35mm 1.8 σε πρώτη φάση και μετά από ένα εξάμηνο πήρα και τον 85mm 1.8. Πολύ ευχαριστημένος από την επίδοση τους και δε ξέρω για τη δική μου χρήση αν αξίζει ο αντίστοιχος Nikon 35mm στα διπλά ++ χρήματα από αυτά που είχε ο 35mm viltrox. Το ίδιο και για τον 85mm Nikon z που και αυτός δε ξέρω αν σε μένα θα πρόσφερε το κάτι παραπάνω με τα διπλά ++ χρήματα που ζητάει από τον 85mm Viltrox.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καθαρά οικονομικά κριτήρια, οικονομικότερα από το Z 85mm f/1.8 έρχεται ένας af-s 85mm f/1.8 με αντάπτορα. 

Κάποιες εντυπώσεις από τη σύγκριση του nikon 85mm με το viltrox, γράφει εδώ  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με καθαρά οικονομικά κριτήρια, οικονομικότερα από το Z 85mm f/1.8 έρχεται ένας af-s 85mm f/1.8 με αντάπτορα. 

Κάποιες εντυπώσεις από τη σύγκριση του nikon 85mm με το viltrox, γράφει εδώ  . 

Ναι έχω δει διαφορά συγκριτικά και βίντεο πιο πολυ για να περνάει η ώρα. 

Νομίζω στο παραπάνω σενάριο (ftz + af-s) η λύση Viltrox 85 είναι "καλύτερη" αν δεν έχεις ήδη τον af-s 85 γιατί κοστίζει 400 ευρώ ο φακός και είναι Ζ mount χωρίς να μπλέκεις με ανταπτορα κλπ και με τον φόβο μήπως παίζει χειρότερα σε θέμα Af μετά από ότι ο Viltrox. 

Σε ποιότητα μεταξύ τους δε ξέρω τι παίζει φακό προς φακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Κοίτα, δεν έχω κάτι με τη μηχανή (d7200) ούτε με τις κροπ ούτε με τις FF κλπ, ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν για κάτι... αλλά...

Αν δεν δουλέψεις και τη Ζ5 με έναν Viltrox είτε τον 24, είτε τον 35 είτε τον 85, δε θα μάθεις ποτέ τί εικόνα θα έπαιρνες. Και φυσικά έχει να κάνει και με το είδος της εικόνας. Αν μιλήσουμε για λίγο πιο ανεβασμένο iso σε χαμηλότερες φωτιστικές συνθήκες εκεί σίγουρα το προβάδισμα το έχει η Ζ5 αλλά και σε ένα τοπίο σε τρίποδο κλπ σε native iso θα έβλεπες θεωρώ πως η ποιότητα της Ζ5 σε λεπτομέρεια θα ήταν ανώτερη.

Είχα Samsung nx300 με κιτ φακό. Είχα d7100 με sigma 17-50, 55-200,  d7500 με 18-55, 70-300, 35mm 1.8 και θα σου πω το εξής. Όλες σούπερ, ευχαριστημένος από όλες τους αλλά... σε λεπτομέρεια στις φωτό πχ σε καθαρότητα σε φυλλώματα δέντων να ξεχωρίζουν μεταξύ τους, σε υφές σε βράχια κλπ, τις FF δεν τις πιάνουν. Ακόμα και με την Α7 την mark 1 που είχα σε φωτό σε τρίποδο κλπ τοπίου ή αστικού τοπίου έβλεπες την παραπάνω λεπτομέρεια / ευκρίνεια.

Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα στην Ζ5 με τον απλό κιτ 24-50 που την πήρα μαζί ήταν ακριβώς αυτό το πράγμα. Έβγαλα το βουνό που φαίνεται από το σπίτι μου σχετικά μακριά και τα δέντρα και τα φύλλα τους ήταν πολύ μα πολύ πιο καθαρά. Και σε φωτό του μικρού μου στην παιδική χαρά με f4 στα 24mm (τόσο είναι στα 24 το f του φακού) τόσο καθαρές και ξέχωρισμένες βλεφαρίδες σε δική μου φωτό με τα παλαιότερα σώματα/φακούς που είχα, δεν είχα δει.

 

Φυσικά συμφωνώ με τα όσα ειπαν και εσύ αλλά και τα πάραπάνω παιδιά περί κόστους και γκάμας φακών και ότι θα έπρεπε να είναι η βάση της επιλογής ενός συστήματος για τον ερασιτέχνη τουλάχιστον.

 

Προσωπικά, εγώ που βγάζω ερασιτεχνικά, πήγα στην Ζ5 για τους εξής λόγους:

Ήθελα FF γιατί το είχα απωθημένο (η α7 μαρκ 1 δεν πιάνεται, δεν μου έκατσε καλά, δεν την ευχαριστήθηκα... ήταν και το πρώτο FF mirrorless σώμα που βγήκε με τις όποιες αδυναμίες της και τις πολύ μέτριες επιδόσεις σε ανεβασμένο iso για FF ) και πήγα σε Νικον γιατί όπως ειπα η Sony δε μου έκατσε καλά και άλλα μοντέλα της που είδα σε εκθέσεις (μεταγενέστερα μοντέλα εννοώ από την α7 μαρκ 1) δε μου άρεσαν στο πιάσιμο και στο μενού τους και σε Canon mirrorless δεν είχα επιλογή σώματος σε αντίστοιχο budget με της Ζ5 με όλες τις ευκολίες που προσφέρει η Ζ5. 

Αφού λοιπόν πήρα το σώμα με τον 24-50 μετά είδα τις τιμές των φακών και είδα ότι δεν είμαι διατεθημένος τουλάχιστον στην παρούσα φάση να δώσω το κάτι πολύ παραπάνω για τους native zoom φακούς 24-70 f4, 24-200, 35mm 1.8, 50mm 1.8, 50mm 2.8 macro, 85mm 1.8 κλπ που είναι φακοί που μπορεί να ήθελα. Έτσι πήγα στους Viltrox που ήταν πιο οικονομικοί. Στον 35mm 1.8 σε πρώτη φάση και μετά από ένα εξάμηνο πήρα και τον 85mm 1.8. Πολύ ευχαριστημένος από την επίδοση τους και δε ξέρω για τη δική μου χρήση αν αξίζει ο αντίστοιχος Nikon 35mm στα διπλά ++ χρήματα από αυτά που είχε ο 35mm viltrox. Το ίδιο και για τον 85mm Nikon z που και αυτός δε ξέρω αν σε μένα θα πρόσφερε το κάτι παραπάνω με τα διπλά ++ χρήματα που ζητάει από τον 85mm Viltrox.

 

Σε ότι αφορά στον φακό, επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στον κιτ 17-55 αλλά σε αυτόν.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει Viltrox και για να είμαι ειλικρινής δεν τους γνώριζα καν πριν την έλευση των Z.

Εννοείται πως δεν σύγκρινα αισθητήρες crop και ff σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού με φακούς ομοίου διαφράγματος, αλλά σε καλές φωτιστικές συνθήκες.

Όπως και να 'χει, δεν "κατηγορώ" κανέναν για τις επιλογές του.

Σημασία έχει να γουστάρουμε όταν κρατάμε στα χέρια τη μηχανή μας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Σημασία έχει να γουστάρουμε όταν κρατάμε στα χέρια τη μηχανή μας. ;)

Εννοείται αυτό έχει σημασία και αλλαγή να μην έκανα και να εμένα με την 7500 πάλι μια χαρά θα ήμουν αλλά για τους παραπάνω λόγους που ανέφερα έκανα τη μετάβαση στη Ζ5 με τα οποία συν και πλην..

Κατάλαβα εξαρχής ποιον φακό εννοείς (βασικά τον καλύτερο θα εννοούσες)  αλλά θα σου πω πως και οι αισθητήρες και το μέγεθος τους παίζουν το ρόλο τους στη λεπτομέρεια της εικόνας. 

 

7 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Δεν έχω χρησιμοποιήσει Viltrox και για να είμαι ειλικρινής δεν τους γνώριζα καν πριν την έλευση των Z.

 

Ούτε οι ίδιοι ήξεραν για τον εαυτό τους σε φακούς πιο πριν.. χαχ 

Κάτι viltrox φλασάκια σε μια d3200 είχε ο γαμπρός μου και ήξερα τη μάρκα από παλαιότερα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...