Προς το περιεχόμενο

Nikon z5 αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν είναι χάσιμο χρόνου. Εφόσον μιλάμε για φακούς όπως ο Nikon 28-300mm f/3.5-5.6 VR ή ο Nikon 18-300mm VR
f/3.5-6.3 DX AF-S G ED ή ο Canon EF-S 18-200m f/3.5-5.6 IS EF-s ή ακόμη περισσότερο ο ακριβός Canon Full Frame  28-300mm f/3.5-5.6L IS USM και από νεότερους ο Canon RF 24-240mm f/4~6.3 IS USM ή ο Nikon Z 24-200mm f/4-6.3 VR όλοι μια χαρά φωτογραφίες βγάζουν . Φθηνοί δεν είναι και δεν τους έχουμε , αυτά είναι μειονεκτήματά τους !  Αλλά από κάτι αρχαίους prime  , όπως και να έχει καλύτεροι είναι και καλύτερες φωτογραφίες βγάζουν . Ας μην έχουν το bokeh των αρχαίων . (Θα μας δαγκώσει  ο babis που του θίγω τους Helios) .Το ότι δεν είναι κορυφαίοι σε σχέση με σετ prime φακών με κόστος διαμερίασματος δεν νομίζω ότι είναι θέμα κουβέντας. 

Και πορτραίτα βγάζει ο nikon 28-300 όπως βλέπεις. 

DB1_0902LR Tatiana

Ωραία γράφει σε τοπία ο canon rf 24-240 όπως φαίνεται . 

Greece -- Island of Rhodes

 

Δεν έβγαλε ωραία το πουλάκι ο nikon dx 18-300 με την ταπεινή D3300 ;;

Great Tit

 

Το ότι θα ήταν καλύτερα με έναν 600mm f/4 των 17.000€ το ξέρουμε όλοι. Πρέπει να το επαναλαμβάνουμε ; Θα τον πάρει κανείς ; Αν πρόκειται να τον αγοράσει , θα τον απολαύσει , αλλά δεν θα τον συγκρίνει με φακούς που κάνουν 300€ μεταχειρισμένοι . Που κάνουν όμως δουλειά . Όχι με κορυφαίο αποτέλεσμα, αλλά αν είναι για χόμπυ, νομίζω κάνουν καλή δουλειά. Μιλάμε άλλωστε πάντα για σύνολα φθηνότερα ενός iPhone 14 pro max !

Χάσιμο χρόνου από την άποψη εξάσκησης του ματιού εννοούσα που αυτό έθιξε και ο Μπάμπης. Δεν εννοούσα οπτικά, κατασκευαστικά. Παραθέτω το σημείο στο ποστ του Μπάμπη με το οποίο ταυτίστηκα προς αποφυγή παρεξηγήσεων :P 

 

6 ώρες πριν, babisskg είπε

 Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους ζουμ φακούς του είδους 18 - 1000 , όπου μπερδεύουν τον ερασιτέχνη , ο οποίος νομίζει ( no offense ) ότι μ' αυτό τον τρόπο μπορεί να καλυφθεί φωτογραφικά με έναν και μοναδικό φακό , καταλήγοντας να τραβάει ότι νάναι μέσα στα κάδρα του , φέρνοντας άλλα πιο κοντά και άλλα πιο μακριά χωρίς να περπατάει για να δεί ποιά και πόσα στοιχεία χρειάζεται μέσα στο κάδρο του , αν πρέπει η όχι να αλλάξει την γωνία λήψης και εν τέλει να " φλυαρεί " , αντί να παράγει έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

 Σαφώς και είναι αξιόλογη και αξιοπρεπής λύση μία Fujifilm , αρκεί να της αφιερώσεις χρόνο , όπου θα δείς και με ποιόν / ποιούς φακό θα σου δώσει πίσω το αποτέλεσμα που ήθελες . Έτσι στα καλά καθούμενα , να αλλάξεις το σύστημα χάριν κι' εγώ δεν ξέρω ποιού νεωτερισμού , είναι ξεκάθαρη τεχνολογική φλυαρία . Πέθαναν οι DSLR , λένε όλοι οι αστρολόγοι στο YouTube και αλλού ........ τρέξτε , προλάβετε ........ 

Το να πουλήσεις με σκεπτικό ότι πέθαναν οι dslr και είναι επείγον να πάρεις mirrorless , είναι παράλογο και εκτός πραγματικότητας. Για δεκαετίες οι dslr βα βγάζουν φωτογραφίες. Όπως βγάζουν επί δεκαετίες οι φιλμάτες slr. Σε κάποια φάση όμως μπορεί να ήταν συμφέρουσα η πώληση . Στη δική μου περίπτωση έτσι έγινε. Πούλησα το 2022 τη dslr και τους φακούς , ελάχιστα φθηνότερα από όσα τα αγόρασα. Ο λόγος ήταν καθαρά οικονομικός. Επιπλέον δεν ήταν συμφέρον οικονομικά για μένα , γιατί έβλεπα φακό που ήθελα για dslr να πωλείται μεταχειρισμένος, φθηνότερα από όσο τον έβρισκα καινούριο όσο υπήρχε διαθέσιμος. Δεν το δεχόμουν αυτό . Πήγα σε νέο σύστημα , γιατί εκμεταλεύομαι ευκαιρίες που υπάρχουν εκεί. Καθαρά προσωπική σκοπιά. Με τη D610 αν είχα τους φακούς που ήθελα, θα μπορούσα να βγάζω φωτογραφίες για πάντα . Το ίδιο και με μια D5200.  Δεν τους είχα. Για αυτό και η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν είναι χάσιμο χρόνου. Εφόσον μιλάμε για φακούς όπως ο Nikon 28-300mm f/3.5-5.6 VR ή ο Nikon 18-300mm VR
f/3.5-6.3 DX AF-S G ED ή ο Canon EF-S 18-200m f/3.5-5.6 IS EF-s ή ακόμη περισσότερο ο ακριβός Canon Full Frame  28-300mm f/3.5-5.6L IS USM και από νεότερους ο Canon RF 24-240mm f/4~6.3 IS USM ή ο Nikon Z 24-200mm f/4-6.3 VR όλοι μια χαρά φωτογραφίες βγάζουν . Φθηνοί δεν είναι και δεν τους έχουμε , αυτά είναι μειονεκτήματά τους !  Αλλά από κάτι αρχαίους prime  , όπως και να έχει καλύτεροι είναι και καλύτερες φωτογραφίες βγάζουν . Ας μην έχουν το bokeh των αρχαίων . (Θα μας δαγκώσει  ο babis που του θίγω τους Helios) .Το ότι δεν είναι κορυφαίοι σε σχέση με σετ prime φακών με κόστος διαμερίασματος δεν νομίζω ότι είναι θέμα κουβέντας. 

Και πορτραίτα βγάζει ο nikon 28-300 όπως βλέπεις. 

DB1_0902LR Tatiana

Ωραία γράφει σε τοπία ο canon rf 24-240 όπως φαίνεται . 

Greece -- Island of Rhodes

 

Δεν έβγαλε ωραία το πουλάκι ο nikon dx 18-300 με την ταπεινή D3300 ;;

Great Tit

 

Το ότι θα ήταν καλύτερα με έναν 600mm f/4 των 17.000€ το ξέρουμε όλοι. Πρέπει να το επαναλαμβάνουμε ; Θα τον πάρει κανείς ; Αν πρόκειται να τον αγοράσει , θα τον απολαύσει , αλλά δεν θα τον συγκρίνει με φακούς που κάνουν 300€ μεταχειρισμένοι . Που κάνουν όμως δουλειά . Όχι με κορυφαίο αποτέλεσμα, αλλά αν είναι για χόμπυ, νομίζω κάνουν καλή δουλειά. Μιλάμε άλλωστε πάντα για σύνολα φθηνότερα ενός iPhone 14 pro max !

     Βλέπω και τα 12 χιλιάρικα που κάνει ο Canon RF 400 f/2.8 ........ φαίνεται ξεκάθαρα λοιπόν πως με την όμοια λογική που δεν μου έκανε το παλιό σύστημα , το ίδιο ακριβώς ( μα ακριβώς ) δεν μου κάνει και το νεότερο της νέας τεχνολογίας ............. κι' αν θες σου ανεβάζω και φωτογραφίες με φακό παλαιάς κοπής ....... το χρήσιμο μέσα απ' αυτή την κουβέντα είναι ότι αποκαλύπτεται επιτέλους ότι η δουλειά είναι στους φακούς ....... και όχι στην νέα τεχνολογία των σωμάτων ....... τόσο έκαναν οι " Καλοί " φακοί και στα συστήματα που θεωρήθηκαν νεκρά , τόσο αλλά και ακριβότερα κοστίζουν και στα μοντέρνα τεχνολογικά συστήματα ........ άρα η περιβόητη μετάβαση από τα νεκρά και πεθαμένα θα κοστίσει το ίδιο ακριβά η και ακριβότερα μάλλον ........ από εκεί και πέρα ας βρεί ο καθένας τρόπο να χρυσώσει το χάπι στον εαυτό του ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Είναι με τον 55-300 αυτή στα 300mm

Οι ομάδες του flickr δεν έχουν moderators. Την έβαλα επειδή ήταν στην ομάδα του 18-300 . Πάλι καλά που δεν ήταν με καμιά toyo field . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το να πουλήσεις με σκεπτικό ότι πέθαναν οι dslr και είναι επείγον να πάρεις mirrorless , είναι παράλογο και εκτός πραγματικότητας. Για δεκαετίες οι dslr βα βγάζουν φωτογραφίες. Όπως βγάζουν επί δεκαετίες οι φιλμάτες slr. Σε κάποια φάση όμως μπορεί να ήταν συμφέρουσα η πώληση . Στη δική μου περίπτωση έτσι έγινε. Πούλησα το 2022 τη dslr και τους φακούς , ελάχιστα φθηνότερα από όσα τα αγόρασα. Ο λόγος ήταν καθαρά οικονομικός. Επιπλέον δεν ήταν συμφέρον οικονομικά για μένα , γιατί έβλεπα φακό που ήθελα για dslr να πωλείται μεταχειρισμένος, φθηνότερα από όσο τον έβρισκα καινούριο όσο υπήρχε διαθέσιμος. Δεν το δεχόμουν αυτό . Πήγα σε νέο σύστημα , γιατί εκμεταλεύομαι ευκαιρίες που υπάρχουν εκεί. Καθαρά προσωπική σκοπιά. Με τη D610 αν είχα τους φακούς που ήθελα, θα μπορούσα να βγάζω φωτογραφίες για πάντα . Το ίδιο και με μια D5200.  Δεν τους είχα. Για αυτό και η αλλαγή.

     Μιά χαρά φακούς είχε η Nikon για την D610 ........ το αν ήταν ακριβοί η κάποιος δεν είχε / ήθελε να διαθέσει τόσα χρήματα κατανοητό ....... άνθρακες ο θησαυρός ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Βλέπω και τα 12 χιλιάρικα που κάνει ο Canon RF 400 f/2.8 ........ φαίνεται ξεκάθαρα λοιπόν πως με την όμοια λογική που δεν μου έκανε το παλιό σύστημα , το ίδιο ακριβώς ( μα ακριβώς ) δεν μου κάνει και το νεότερο της νέας τεχνολογίας ............. κι' αν θες σου ανεβάζω και φωτογραφίες με φακό παλαιάς κοπής ....... το χρήσιμο μέσα απ' αυτή την κουβέντα είναι ότι αποκαλύπτεται επιτέλους ότι η δουλειά είναι στους φακούς ....... και όχι στην νέα τεχνολογία των σωμάτων ....... τόσο έκαναν οι " Καλοί " φακοί και στα συστήματα που θεωρήθηκαν νεκρά , τόσο αλλά και ακριβότερα κοστίζουν και στα μοντέρνα τεχνολογικά συστήματα ........ άρα η περιβόητη μετάβαση από τα νεκρά και πεθαμένα θα κοστίσει το ίδιο ακριβά η και ακριβότερα μάλλον ........ από εκεί και πέρα ας βρεί ο καθένας τρόπο να χρυσώσει το χάπι στον εαυτό του ....... 

Αυτό έχει να κάνει και με το πως ψωνίζει ο καθένας. Προσωπικά, όταν είχα τρόπο να μου φέρουν από το εξωτερικό το nikon fx 28-300 με 580€ καινούριο , με πανευρωπαϊκή εγγύηση , όταν έπαψε η nikon να τον διαθέτει καινούριο , δεν ήμουν διατεθειμένος με κανέναν τρόπο να τον πληρώσω 700€ μεταχειρισμένο , με τρακαρίσματα , χωρίς να έχει περάσει από καλίμπρα, με σβησμένα όλα τα χρυσά γράμματα και δώρο μούχλα, γρατζουνιές και  ένα φτυάρι χώμα μέσα. Πήγα σε mirrorless που θα μου φέρουν με 700€ καινούριο τον rf 24 240 πάλι με ευρωπαϊκ΄λη εγγύηση .  Να είναι καλά τα παιδιά , να ψωνίζουν από εξωτερικό να μας φέρνουν δωράκια !

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Μιά χαρά φακούς είχε η Nikon για την D610 ........ το αν ήταν ακριβοί η κάποιος δεν είχε / ήθελε να διαθέσει τόσα χρήματα κατανοητό ....... άνθρακες ο θησαυρός ........ 

Απάντησα μόλις, διάβασε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτό έχει να κάνει και με το πως ψωνίζει ο καθένας. Προσωπικά, όταν είχα τρόπο να μου φέρουν από το εξωτερικό το nikon fx 28-300 με 580€ καινούριο , με πανευρωπαϊκή εγγύηση , όταν έπαψε η nikon να τον διαθέτει καινούριο , δεν ήμουν διατεθειμένος με κανέναν τρόπο να τον πληρώσω 700€ μεταχειρισμένο , με τρακαρίσματα , χωρίς να έχει περάσει από καλίμπρα, με σβησμένα όλα τα χρυσά γράμματα και δώρο μούχλα, γρατζουνιές και  ένα φτυάρι χώμα μέσα. Πήγα σε mirrorless που θα μου φέρουν με 700€ καινούριο τον rf 24 240 πάλι με ευρωπαϊκ΄λη εγγύηση .  Να είναι καλά τα παιδιά , να ψωνίζουν από εξωτερικό να μας φέρνουν δωράκια !

Απάντησα μόλις, διάβασε. 

    Και μετά ....... τι έγινε ....... έγιναν τα πράγματα καλύτερα ...... ο 400αρης full frame f/2.8 της Nikon έχει παραλίγο 14 χιλιάρικα ........ ενώ τώρα ο 400αρης RF της Canon πάλι f/2.8 ....... είναι στα 12 χιλιάρικα ....... ούτε τον έναν θα αγόραζες , ούτε και τον άλλο πρόκειται να αγοράσεις ....... και καλά κάνεις , για να μην παρεξηγηθώ δλδ ....... άρα ....... τι άλλαξε ....... και τι σχέση έχει κάτι τέτοιο με τον τρόπο που ψωνίζει κανείς ....... όταν φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι τα χρήματα που δεν έχει η που δεν θέλει να διαθέσει ......... το σύστημα δεν φταίει σε τίποτε ......... οι λύσεις υπάρχουν , ασχέτως συστήματος ...... και παρά την γνωστή ρήση περί ένοχου συστήματος φαίνεται ξεκάθαρα πως το σύστημα μιά χαρά είναι ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα συστήματα είναι μια χαρά. Συμφωνώ σε όλα. Το τι βρίσκει κανείς προσιτό όμως, είναι ένας ισχυρός λόγος για μένα , να προτιμήσω ένα από τα πολλά ικανά συστήματα, επειδή έχω πολλές προτάσεις , σε καλύτερες τιμές. Θα ένοιωθα πολύ κορόϊδο να έπαιρνα τον 28-300 σάπιο μεταχειρσμένο με 700€ όταν τον έβρισκα 580€ καινούριο με ευρωπαϊκή εγγύηση . Για 400mm φωτεινό prime και σε δεκαετίας του 1980 να πας, για nikon f3 πάλι θέλει 5 χιλιάρικα ο ais. Αν τον βρείς. Οπότε όσο παλιά κι αν πάει κάποιος, κάποια εργαλεία  ποτέ δεν είναι προσιτά. Σούπερ φωτεινοί prime τηλεφακοί μεγάλων εστιακών αποστάσεων , είναι εργαλεία απόλυτα εξειδικευμένα , που απευθύνται σε ελάχιστους. Δεν έχουμε κανένα λόγο να αναφερόμαστε σε αυτά. Πολύ μακριά από την όποια χομπίστικη ενασχόληση όλων μας. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα συστήματα είναι μια χαρά. Συμφωνώ σε όλα. Το τι βρίσκει κανείς προσιτό όμως, είναι ένας ισχυρός λόγος για μένα , να προτιμήσω ένα από τα πολλά ικανά συστήματα, επειδή έχω πολλές προτάσεις , σε καλύτερες τιμές. Θα ένοιωθα πολύ κορόϊδο να έπαιρνα τον 28-300 σάπιο μεταχειρσμένο με 700€ όταν τον έβρισκα 580€ καινούριο με ευρωπαϊκή εγγύηση . Για 400mm φωτεινό prime και σε δεκαετίας του 1980 να πας, για nikon f3 πάλι θέλει 5 χιλιάρικα ο ais. Αν τον βρείς. Οπότε όσο παλιά κι αν πάει κάποιος, κάποια εργαλεία  ποτέ δεν είναι προσιτά. Σούπερ φωτεινοί prime τηλεφακοί μεγάλων εστιακών αποστάσεων , είναι εργαλεία απόλυτα εξειδικευμένα , που απευθύνται σε ελάχιστους. Δεν έχουμε κανένα λόγο να αναφερόμαστε σε αυτά. Πολύ μακριά από την όποια χομπίστικη ενασχόληση όλων μας. 

     Άρα ....... κανένας λόγος για ωφέλη ενός ερασιτέχνη από την αλλαγή συστήματος ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Άρα ....... κανένας λόγος για ωφέλη ενός ερασιτέχνη από την αλλαγή συστήματος ....... 

Προφανώς, αν δεν έχει οικονομικό κίνητρο , η αλλαγή αυτή καθεαυτή δεν προσφέρει τίποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Προφανώς, αν δεν έχει οικονομικό κίνητρο , η αλλαγή αυτή καθεαυτή δεν προσφέρει τίποτε. 

    Φυσικά και δεν προσφέρει τίποτε περισσότερο και ουσιαστικό ........ φωτογραφικά μιλώντας ........ από εκεί και πέρα μπορεί κάποιος να του δώσει όποια προέκταση επιθυμεί , συνοδευόμενη και από αντίστοιχα κίνητρα ........ οικονομοτεχνικά , πολιτιστικά , λαογραφικά , μαγειρικά ....... κλπ ...... άλλος μπορεί να πει ότι μία τέτοια αλλαγή του έκανε καλό στο στομάχι τελικά ....... γιατί όχι ....... οι όποιες όμως προεκτάσεις μπορεί να βρεί κάποιος δεν αποτελούν τίποτε περισσότερο από δικαιολογίες που αφορούν τον ίδιο , είναι ξεκάθαρα δλδ για προσωπική χρήση ....... δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να αποτελέσουν παράδειγμα ........ 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

 

Εμένα η αλλαγή από dslr σε mirrorless με έκανε καλύτερο στα κάδρα σε πορτραίτο που πλέον μπορώ ανθρώπινα να λειτουργώ χωρίς θέμα με την οθόνη που στις dslr και δε στις Νίκον είναι κακές και αργές και με διευκόλυνε πολύ σε αυτό και το eye af από το να focus and recompose. Που άντε κάνε recompose αν είσαι και σε 1.8-2.8, φλερτάρεις με το να κανεις λίγο μπρος λίγο πίσω και να βγει λάθος η εστιαση. Είναι τι ζητάει ο καθένας.

Και άλλα πράγματα γενικά με βοήθησαν προς το καλύτερο για μένα αλλά είπα ένα εύκολο παράδειγμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόπευση με οθόνη , σε όλες τις dslr πάσχει . Η οθόνη ήταν κάτι που πρστέθηκε πολύ αργά στη ζωή τους. Ήταν εξαρχής σχεδιασμένες για να καδράρεις από το ΟΠΤΙΚΟ ΣΚΟΠΕΥΤΡΟ. Όπως έκαναν οι παλιοί φωτογράφοι , στις φιλμάτες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν ενδιαφέρεται κάποιος πάντως, παρατήρησα πως από σήμερα υπάρχει γενικά η Ζ5 σε προσφορά είτε μόνη της είτε σε συνδυασμό με κάποιον φακό από κατάστημα της Θεσσαλονίκης που δηλώνει επίσημος αντιπρόσωπος τουλάχιστον στο skoutz. Οι φίλοι από Θεσσαλονική μπορούν να γράψουν αν είναι αξιόπιστο κατάστημα ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...