Προς το περιεχόμενο

MSI Pro Z790-a (Argb 3pin not working)


whiteman7
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από whiteman7,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα εφτιαξα το πρώτο μου PC και δηλώνω υπερήφανος 😁

Το σύστημα μου είναι στημενο πάνω στην μητρική της MSI PRO Z790-A wifi και με τον επεξεργαστη I5-13600k

Ολα στηθηκαν μια χαρα και το μηχανημα δουλευει άψογα...ομως

Διαπίστωσα ότι η AIO (Be Quiet! Pure Loop 2 FX 360mm) δουλευει κανονικά αλλά...χωρίς rgb lights

Προσπάθησα να καταφέρω κάτι με Mystic Light  όμως τζίφος

Καθε ανεμιστηράκι εχει ρεύμα κανονικα (ρυθμιζονται και οι στροφές) μέσω Sata σε PSU και όλα τα argb είναι πάνω στο Hub. Φυσικά το Hub συνδεδεμενο στην motherboard και το aRGB cable στο 3pin (εχει 3 τα οποια δοκιμαστηκαν όλα)

Ευκολη συνδεσμολογια ακόμα και για αρχαριο - κατι που δεν ειμαι...

Πριν μου προτεινετε λυσεις να σας πω ότι καθε fan το σύνδεσα ξεχωριστά στην mobo όπου δεν είχα αποτέλεσμα κανένα

Μεχρι και reset bios εκανα αλλα τίποτα....

Κάθε βοηθεια ευπροσδεκτη παιδια

Υ.Γ στην πρώτη φ'ωτο βλεπετε απο mystic Light ότι αναγνωριζει την συνδεσμολογια αλλα δε δίνει ...ΦΩΣ !!!!!

Υ.Γ στο βιντεο βλεπετε οταν κάνω apply στο Mystic Light οτι κανει Green Blinking

IMG_20230329_093449.jpg

IMG_20230329_093518.jpg

IMG_20230329_093440.jpg

Επεξ/σία από whiteman7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, whiteman7 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα εφτιαξα το πρώτο μου PC και δηλώνω υπερήφανος 😁

Το σύστημα μου είναι στημενο πάνω στην μητρική της MSI PRO Z790-A wifi και με τον επεξεργαστη I5-13600k

Ολα στηθηκαν μια χαρα και το μηχανημα δουλευει άψογα...ομως

Διαπίστωσα ότι η AIO (Be Quiet! Pure Loop 2 FX 360mm) δουλευει κανονικά αλλά...χωρίς rgb lights

Προσπάθησα να καταφέρω κάτι με Mystic Light  όμως τζίφος

Καθε ανεμιστηράκι εχει ρεύμα κανονικα (ρυθμιζονται και οι στροφές) μέσω Sata σε PSU και όλα τα argb είναι πάνω στο Hub. Φυσικά το Hub συνδεδεμενο στην motherboard και το aRGB cable στο 3pin (εχει 3 τα οποια δοκιμαστηκαν όλα)

Ευκολη συνδεσμολογια ακόμα και για αρχαριο - κατι που δεν ειμαι...

Πριν μου προτεινετε λυσεις να σας πω ότι καθε fan το σύνδεσα ξεχωριστά στην mobo όπου δεν είχα αποτέλεσμα κανένα

Μεχρι και reset bios εκανα αλλα τίποτα....

Κάθε βοηθεια ευπροσδεκτη παιδια

Υ.Γ στην πρώτη φ'ωτο βλεπετε απο mystic Light ότι αναγνωριζει την συνδεσμολογια αλλα δε δίνει ...ΦΩΣ !!!!!

Υ.Γ στο βιντεο βλεπετε οταν κάνω apply στο Mystic Light οτι κανει Green Blinking

IMG_20230329_093449.jpg

IMG_20230329_093518.jpg

IMG_20230329_093440.jpg

 

Στο site της MSI πρέπει να υπάρχουν οδηγίες για να κάνεις update στο LED Firmware , δοκίμασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...