Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία εντάσσεται στο πλευρό των ΗΠΑ για τον περιορισμό της πρόσβασης της Κίνας σε εξοπλισμό κατασκευής ημιαγωγών


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Και πρώτες ύλες έχει σχεδόν για τα πάντα. Και μυαλά όχι μόνο με σκέτες σπουδές αλλά και εργασιακή εμπειρία από το εξωτερικό. Και άπειρες εταιρείες, βιομηχανίες. Όλα τα έχει. Εκτός αν υπάρχει κάτι που εμένα μου διαφεύγει. 

Στην ίδια φάση περίπου θεωρώ και την Ινδία η οποία βέβαια είναι 15-20 χρόνια πίσω σε σχέση με την Κίνα αλλά ακολουθεί με τεράστιους ρυθμους.

Στα papers των επιστημονικων περιοδικών βαριέσαι να διαβαζεις ινδικά και κινέζικα επώνυμα εδώ και πολλά χρονια. 

Μεγάλη επαφή με κινέζους που ζουν εκτός Κίνας, δεν έχω, αλλά θα μου έκανε τρομερή εντύπωση κάποιος που έμαθε να ζει σε Ευρώπη, Καναδά ή Αμερική να θέλει να γυρίσει πίσω στην Κίνα… είναι γλυκιά η ελευθερία όπως μου είπε η γυναίκα φίλου μου που πρόσφατα έφερε και τους γονείς της εδώ…

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η Αμερικη εχει μια μοναδικη ικανοτητα.Με καποιο μαγικο τροπο μετατρεπει προηγμενα,ισχυρα κρατη σε γελοιες μαριονέτες.Αυτο προφανως εχει επιπτωσεις στις εκλογες παντου στον κοσμο αλλα προσπερασαν αυτο το εμποδιο βαζοντας να μας κυβερνουν ανδρεικελα.Δεν αργει ομως ο καιρος...

Η Αμερικη εχει μια μοναδικη ικανοτητα.Με καποιο μαγικο τροπο μετατρεπει προηγμενα,ισχυρα κρατη σε γελοιες μαριονέτες.Αυτο προφανως εχει επιπτωσεις στις εκλογες παντου στον κοσμο αλλα προσπερασαν αυτο το εμποδιο βαζοντας να μας κυβερνουν ανδρεικελα.Δεν αργει ομως ο καιρος...

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μεγάλη επαφή με κινέζους που ζουν εκτός Κίνας, δεν έχω, αλλά θα μου έκανε τρομερή εντύπωση κάποιος που έμαθε να ζει σε Ευρώπη, Καναδά ή Αμερική να θέλει να γυρίσει πίσω στην Κίνα… είναι γλυκιά η ελευθερία όπως μου είπε η γυναίκα φίλου μου που πρόσφατα έφερε και τους γονείς της εδώ…

Η ποια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cocotsak είπε

Η Αμερικη εχει μια μοναδικη ικανοτητα.Με καποιο μαγικο τροπο μετατρεπει προηγμενα,ισχυρα κρατη σε γελοιες μαριονέτες.Αυτο προφανως εχει επιπτωσεις στις εκλογες παντου στον κοσμο αλλα προσπερασαν αυτο το εμποδιο βαζοντας να μας κυβερνουν ανδρεικελα.Δεν αργει ομως ο καιρος...

Η Αμερικη εχει μια μοναδικη ικανοτητα.Με καποιο μαγικο τροπο μετατρεπει προηγμενα,ισχυρα κρατη σε γελοιες μαριονέτες.Αυτο προφανως εχει επιπτωσεις στις εκλογες παντου στον κοσμο αλλα προσπερασαν αυτο το εμποδιο βαζοντας να μας κυβερνουν ανδρεικελα.Δεν αργει ομως ο καιρος...

Η ποια?

Φίλε μου στο πιο λάθος άλογο ποντάρεις και η απόδειξη είναι ο διάλογος μας και τα ποστ μου…

άντε να γράψεις αυτά που γράφω στο αντίστοιχο κινεζικό insomnia και έλα να μου πεις περί ελευθερίας…

🙂

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και απο που θα εισαγουν σπανιες γαιες για τα τσιπακια? :P νομιζω η δυση εχει χασει τα αυγα και τα πασχαλια οπως τις κυρωσεις για την ρωσια στο φυσικο αεριο, πρωτα κοιταζεις να αυτονομηθεις σε πρωτες υλες και μετα το παιζεις μαγκας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινα προσπαθει απροκαλυπτα να φαει αμερική ευρωπη και ιαπωνια μεσα απο τις βιομηχανιες και τον αθεμιτο ανταγωνισμο, ειναι κινηση επιβιωσης. Πχ η Huawei ηταν μήνες πριν φτάσει στην κορυφή των κατασκευαστων, που σημαίνει εκατοντάδες δις απώλειες σε apple, samsung. Αντίστοιχα οι καμερες της Sony για κινητα και διάφορα ιαπωνέζικα εξαρτήματα ισως να μην υπήρχαν πια και να ειχαν αντικατασταθει απο κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλω, εμεις εχουμε λυσει τα παντα με την αναπτυξη που εχουμε σε ολους τους τομεις. Αυτο που μας ενδιαφερει αυτη τη στιγμη εινα να κανουμε live με το δημοσιοκαφρο που κατεβαινει απο Θεσ/νικη κοντρα με αυτον που ανεβαινει Θες/μικη και τον καφρο που καθεται στην Οινοη παρακαλωντας να γινει ''στραβη'' στα 2 προηγουμενα να ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΕΙΔΗΣΗ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akmakas είπε

Ξεχάσαν την Χιροσίμα και το Ναγκασάκι....

Δεν ξέρω, ίσως θυμήθηκαν αντί για αυτό και να μέτρησε στην απόφαση τους ο σινοϊαπωνικός πόλεμος, τα νησιά Σενκάκου και τα νησιά Ντιαογιού. Ότι θέλει θυμάται ο καθένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημιαγωγοι  πλεον αποτελουν πρωτη υλη για μια απλη λαμπα led των 2 ευρω μεχρι τα ηλεκτρονικα ενος αυτοκινητου των 60000 ευρω.

Μαντεψτε ποιος και ποσο θα την πληρωσει αν δεν υπαρχει πληθωρα των διαθεσιμων υλικων α αναγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πόσο εύκολα ξεχνάει ο άνθρωπος, μνήμη χρυσόψαρου και οι ιάπωνες, Ξεχάσαμε κι αυτοι τις δύο ατομικές βόμβες σε Χιροσίμα και Ναγκασάκι,κανονικα με το που θα ακουγαν Αμερικη επρεπε να μην τους πουλανε ουτε στυλό ….. αλλα βλεπεις το χρημα προδίδει και εξαγοραζει τα παντα 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν ξέρω, ίσως θυμήθηκαν αντί για αυτό και να μέτρησε στην απόφαση τους ο σινοϊαπωνικός πόλεμος, τα νησιά Σενκάκου και τα νησιά Ντιαογιού. Ότι θέλει θυμάται ο καθένας.

Ελπίζω να μην τα θυμηθούν και οι Κινέζοι αυτά και τα εγκλήματα που έκαναν οι Ιάπωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμενόμενο, Ιαπωνία και Κίνα είναι αιώνιοι εχθροί.

Εδώ να αφήσω και τις "ομορφιές" που κάνανε οι Ιάπωνες σύμμαχοι των ναζί με τις αιχμάλωτες κινέζες που απήγαγαν και υποχρέωναν σε πορνεία για να τις χρησιμοποιεί έτσι ο στρατός τους.

https://en.wikipedia.org/wiki/Comfort_women

 

Επεξ/σία από marios02
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SkaL- είπε

Ελπίζω να μην τα θυμηθούν και οι Κινέζοι αυτά και τα εγκλήματα που έκαναν οι Ιάπωνες.

Φίλτατε, αυτό λέμε, ότι θέλει μπορεί να θυμηθεί ο καθένας. Όπως και να έχει η Ιαπωνία με τη Κίνα είναι εχθρικοί λαοί και δεν γουστάρει ο ένας τον άλλον. Οπότε απορώ πως κάνει εντύπωση εδώ μέσα το γεγονός ότι όποτε βρει την ευκαιρία θα τη φέρει ο ένας στον άλλον. Αλλά ξέχασα οι Αμερικάνοι τα κάνουν όλα, παρέσυραν τους Ιάπωνες χαχα.

Βασικά η Κίνα έχει κάκιστες σχέσεις με όλες τις γειτονικές χώρες εκτός Ρωσίας και βόρειας Κορέας. Με τη Ταιβάν είναι σε εμπόλεμη κατάσταση ανά πάσα στιγμή, απλά περιμένουν πότε θα εισβάλει, με την Ιαπωνία μισιούνται, με τη Νότια Κορέα τα ίδια και με την Ινδία έφτασαν μέχρι και σε πολεμικές εχθροπραξίες πριν από 2 χρόνια γιατί αμφισβητούν τα μεταξύ τους σύνορα. Εδώ ήταν η πρώτη χώρα παγκοσμίως που μπάναρε το τικτόκιον καθολικά. Πλην Ρωσίας και βόρειας Κορέας όλες οι γειτονικές χώρες της Κίνας περιμένουν την ευκαιρία τους απέναντι στη Κίνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...