Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση για αγορά έγχρωμου εκτυπωτή


felicity1984
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από gatos74,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα την βοήθεια σας!

Ψάχνω έκτυπωτη-scanner για οικιακή χρήση για όγκο φυλλαδίων σε μαθητές, με παρα πολύ καλές έγχρωμες εκτυπώσεις και ενίοτε καλές φωτογραφίες.  Με ενδιαφέρει να παίρνει οικονομικά ποιοτικά συμβατά μελάνια ή τόνερ και να μην χρειάζεται συνεχώς αλλαγή σε ανταλλακτικά, κεφαλές, κάδους κλπ. καθώς στο παρελθόν την είχα πατήσει με πολυμηχάνημα Samsung (πανάκριβο, χάλια έγχρωμες εκτυπώσεις, απαίτηση αγοράς πανάκριβων ανταλλακτικών ανα τακτά χρονικά διαστήματα κλπ.). 

Τι θα μου προτείνατε? Inkjet η laser? Και ποια μάρκα - μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως σου είπε και ο φίλος μας gatos74, οι ink tank είναι μονόδρομος για σένα, αρκεί βέβαια να τυπώνεις σε τακτά χρονικά διαστήματα για να μην έχεις θέματα. Όσο για τον EPSON 8160, αν τον αντέχεις οικονομικά (600€+ αγορά), έχει καλώς. Αν όχι, ζήτησε από το φίλο μας τον gato μια οικονομικότερη πρόταση.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, φαίνεται όντως δυνατός ο EPSON 8160, αλλά κάτι πιο οικονομικό ίσως?

Επεξ/σία από felicity1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, felicity1984 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, φαίνεται όντως δυνατός ο EPSON 8160, αλλά κάτι πιο οικονομικό ίσως?

Canon G640 αλλά η τιμή του αυτόν τον καιρό είναι λίγο αυξημένη.

Κανονικά έχει από 200 εώς 260.

Υστερεί σε ποιότητα κατασκευής από τον epson αλλά έχει

άριστες εκτυπώσεις.

Εάν δέν είναι απαραίτητο το scanner ή μπορείς να έχεις ξεχωριστό κοιτάς

και τον G540.

Τα μηχανήματα που σου προτείνω έχουν άριστες φωτογραφικές εκτυπώσεις

που ανετα τις συγκρίνεις με αμιγώς φωτογραφικούς εκτυπωτές.

Επειδή όμως το τί θεωρείται καλό είναι σχετικό για τον καθένα μας

δέν μπορώ να καταλάβω ακριβώς το τί θεωρείς εσύ καλή φωτογραφία.....

Γι αυτό προτείνω τα καλύτερα...

Για πόσες εκτυπώσεις τον μήνα μιλάμε?

Επεξ/σία από gatos74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως επί το πλείστον τον χρειάζομαι για εκτυπώσεις απλές Α4 ασπρόμαυρες και έγχρωμες, για να βγάζω φυλλάδια σε μαθητές (περίπου 20 εκτυπώσεις την μέρα). Απλά θα ήθελα να εκτυπώνω και φωτογραφίες των παιδιών, μιας και αμελούμε να πάμε για εκτύπωση σε φωτογραφείο. Και είπα μήπως υπάρχει κάτι να συνδυάζει όλα αυτά. Ο Canon Pixma G640 φαίνεται ιδανικός για φωτογραφίες, θα ικανοποιήσει όμως και την βασική μου ανάγκη σε απλές καθημερινές εκτυπώσεις Α4? Αν ναι, τον χτυπάω άμεσα! 

Είναι επίσης εύκολο να μου πείτε τι μελάνια παίρνει ο Ο Canon Pixma G640? Συμφέρουν γνήσια ή συμβατά? Είναι οικονομικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει μιά χαρα καί απλές καθημερινές εκτυπώσεις

καί φωτογραφικές (με το κατάλληλο χαρτί).

Παίρνει μπουκαλάκια μελάνης και είναι πολύ οικονομικά.

Δεν αξίζει ούτε να σκεφτείς για συμβατά.

Αντε.....καλορίζικος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gatos74 σε ευχαριστώ άπειρα για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σου, ψάχνω καιρό για εκτυπωτή και με κατατόπισες πλήρως!! Να είσαι καλά! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε καλυτερα σε epson, γιατι εχουν καλη υποστηριξη στην ελλαδα. Ο canon αμα χαλασει, χαλασε και τον κλαις. Νομιζω ο L5290 θα σε καλυπτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lector είπε

Πηγαινε καλυτερα σε epson, γιατι εχουν καλη υποστηριξη στην ελλαδα. Ο canon αμα χαλασει, χαλασε και τον κλαις. Νομιζω ο L5290 θα σε καλυπτε.

Για τους Epson έχω εικόνα και συμφωνώ απόλυτα. Για τους Canon τι παίζει; Τόσο χάλια είναι η κατάσταση στην αντιπροσωπεία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgeole είπε

Για τους Epson έχω εικόνα και συμφωνώ απόλυτα. Για τους Canon τι παίζει; Τόσο χάλια είναι η κατάσταση στην αντιπροσωπεία;

Γιατι υπαρχει αντιπροσωπεια; Αν λες την intersys, δεν προκειται να ασχοληθει, εαν δεν αφορα μηχανημα επαγγελματικης χρησης (φωτοτυπικο ή plotter).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lector είπε

Αν λες την intersys, δεν προκειται να ασχοληθει

Συνεχίζω τις αφελείς ερωτήσεις. Τι ακριβώς σημαίνει: "δεν πρόκειται να ασχοληθεί"; Και η εγγύηση που δίνουν τι έννοια έχει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Συνεχίζω τις αφελείς ερωτήσεις. Τι ακριβώς σημαίνει: "δεν πρόκειται να ασχοληθεί"; Και η εγγύηση που δίνουν τι έννοια έχει;

Αν ειναι εντος εγγυησης η σαβουριτσα, θα το επισκευασουν ή στην καλυτερη θα το αντικαταστησουν. Αν οχι, το πετας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

 Για την αντιπροσωπία της epson μόνο καλά λόγια έχω να πώ.

Ενας από τους λόγους που το πρώτο μηχάνημα που πρότεινα

ήταν epson είναι και η καλή αντιπροσωπία.

Για την canon δέν έχω δική μου άποψη γιατί δέν χρειάστηκε (μέχρι τώρα)

κάποιο μηχάνημα μου επισκευή.

Εχω διαβάσει πολλά όμως και δέν έχω λόγο να μήν τα πιστέψω.

Ο L5290 είναι μιά χαρά για χρήση γραφείου.

Οταν όμως μπαίνει στην εξίσωση η φωτογραφία τότε τα πράγματα αλλάζουν.

Εχει ένα βασικότατο μειονέκτημα και αυτό είναι τα μελάνια του

που ξεθωριάζουν στο εξάμηνο.

Επίσεις δέν έχει δοχείο απόρριψης μελάνης που να αλλάζει από τον χρήστη και όταν

τυπώνεις αρκετές φωτογραφίες borderless χρειάζεται.

Δέν έχω δεί φωτογραφία τυπωμένη από τον L5290 αλλά είμαι σίγουρος

ότι υστερεί σε ποιότητα από τον canon G640 και τον epson 8160.

Στον αντίποδα ο G640 έχει 6 μελάνια κλάσης chromalife 100 που θα κάνουν δεκαετίες

να ξεθωριάσουν και δοχείο απόρριψης μελάνης που αλλάζει από τον χρήστη.

Για να τα βρούμε αυτά σε epson πρέπει να πάμε στον L850 που δεν έχει δοχειο απόρριψης

και τα μελάνια του είναι λίγο χειρότερα από του canon και κοστίζει 479 ευρώ ή

στον L7160 (πρόγονο του 8160) που κοστίζει 565.

Μακάρι να υπήρχαν τα χρήματα να πάρει τον 8160....εργαλείο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O G540 είναι το απολύτως φτηνότερο φωτογραφικό μηχάνημα αυτή την στιγμή για ποιοτικές φωτογραφίες. 160 ευρώ νομίζω

Οι epson των 4 μελανιών είναι μια χαρά για χρήση γραφείου , αλλά οι φώτο τους είναι κυριολεκτικά για πέταμα, μιας και κάνουν ανεπαίσθητες κενές γραμμές (γνωστό πρόβλημα σε epson 4 μελανιών). Όσοι έχετε οικονομικούς ινκ τανκ Epson 4 χρωμάτων για γραφείο εκτυπώστε φώτο και θα δείτε τις οριζόντιες γραμμές, ειδικά σε σκούρες εκτυπώσεις. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι καλοί εκτυπωτές, αλλά απλά πως δεν κάνουν για σοβαρή εκτύπωση φώτο.

Οι Canon των 4 μελανιών, ομοίως δεν κάνουν για σωστές φωτογραφίες, μιας και ο τύπος της μελάνης είναι πρακτικά για αναλώσιμη χρήση και όχι για βάθος χρόνου. Μουντές και στον χρόνο πάνω ξεθωριάζουν.

Οπότε αν μιλάμε για φωτογραφία μιλάμε πάντα για εκτυπωτές 6 μελανιών και άνω. Τα έξτρα μαύρα χρώματα (και καμία φορά ένα έξτρα ματζέντα) δίνουν την ζωντάνια που απαιτείται. Και φυσικά τα χρώματα και ο τρόπος ψεκασμού είναι διαφορετικός, για να υπάρχει αντοχή στον χρόνο.

Ο πιο φτηνός Epson με 6 μελάνια ινκ τανκ είναι ο αρχαίος πια (αλλά ακόμη διαθέσιμος) L805 στα 400 ευρώ. Ο πιο φτηνός Canon με 6 μελάνια ινκ τανκ είναι ο G540 στα 160 ευρώ. Δυόμισι φορές διαφορά στην τιμή και απο αποτέλεσμα θα έλεγα πως ο Canon δίνει καλύτερες φωτογραφίες.

Το ότι η Epson έχει καλύτερη αντιπροσωπεία είναι γεγονός, αλλά αυτό ισχύει βασικά στην περίπτωση που θα έχει λήξει η εγγύηση. Όσο διαρκεί η εγγύηση όλες οι αντιπροσωπείες είναι υποχρεωμένες να κάνουν ακριβώς τα ίδια. Brother, Canon, Epson, HP...όλες.

Όταν λοιπόν λήξει η εγγύηση στην Epson θα έχεις καλύτερη και πιο άμεση αντιμετώπιση. Αλλά εκ πείρας σας λέω πως σε έναν εκτυπωτή 400 ευρώ χωρίς εγγύηση με τα πήγαινε-έλα η οποιαδήποτε επισκευή ή αλλαγή ανταλλακτικού θα περάσει τα 100 ευρώ.

Οπότε έχουμε 2 εκτυπωτές που κάνουν τα ίδια, με ίδιο αριθμό μελανιών. O Epson έχει κεφαλή που στις 3000 σελίδες θα θέλει αντικατάσταση και πρέπει να πάει αντιπροσωπεία, ενώ ο canon έχει 15000 σελίδες όριο ζωής κεφαλών και αλλάζουν με το χέρι απο τον χρήστη. Ο ένας κάνει 400 ευρώ και ο άλλος 160. Δηλαδή λίγο παραπάνω απο όσο μια πιθανή επισκευή εκτός εγγύησης.

Και έβαλα τον πιο φτηνό φωτογραφικό Epson που υπάρχει διαθέσιμος.

Στους φωτογραφικούς εκτυπωτές των 1000+ ευρώ, είναι πιο ισορροπημένα τα πράγματα μεταξύ των 2 εταιριών, καθώς και η αντιμετώπιση απο την intersys.
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...