Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας


mario_n
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από galil,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,έχω ξεκινήσει να διαβάζω εδώ και κανα 7μηνο προγραμματισμό με python, τώρα πειραματίζομαι με django ,δεν έχω πτυχίο πληροφορικής, έχετε κάτι να μου προτείνετε, κάποιες συμβουλές οι έμπειροι του χώρου;

( Πχ Να ασχοληθώ και με άλλη γλώσσα, κάποια resources για να έχω σωστές βάσεις;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανες πολύ καλά που ξεκίνησες django!
Το να μαθαίνεις γενικά και αόριστα Python δε θα σε βοηθήσει να βρεις δουλειά ως προγραμματιστής. Η python χρησιμοποιείται σε 500 διαφορετικούς τομείς, άρα χρειάζεται να κάνεις focus σε έναν από αυτούς και να μάθεις τα frameworks που χρησιμοποιούνται στην αγορά.

Συνέχισε με django, κάνε projects και όταν μάθεις τα βασικά δες το Django Rest Framework: https://www.django-rest-framework.org/

Είναι σχεδόν το ίδιο αλλά για να φτιάχνεις REST APIs, πάνω στα οποία βασίζονται σχεδόν όλες οι web και mobile εφαρμογές σήμερα. 

Σίγουρα μαζί με το django θα χρειαστεί να δεις html, css και javascript για να φτιάξεις ένα απλό web UI. Αν σου αρέσει αυτό το κομμάτι, μπορείς αργότερα να μπεις πιο βαθιά στη JavaScript και να στραφείς προς full stack development.  

Επεξ/σία από galil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spooker είπε

Λάθος γλώσσα διάλεξες. Δεν είναι αργά να ξεκινήσεις με java. Κάνεις δεν προχώρησε σοβαρά με python

Αν μπορούσες να μας το διευκρινίσεις θα σου ήμουν ευγνώμων. 

Γιατί π.χ και εγώ μπορώ να πω όποιος δεν χρησιμοποιεί Scala δεν πήγε ποτέ μπροστά...Πάραυτα λείπει νομίζω λίγο context από την δήλωση σου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, spartakos87a είπε

Αν μπορούσες να μας το διευκρινίσεις θα σου ήμουν ευγνώμων. 

Γιατί π.χ και εγώ μπορώ να πω όποιος δεν χρησιμοποιεί Scala δεν πήγε ποτέ μπροστά...Πάραυτα λείπει νομίζω λίγο context από την δήλωση σου... 

μπορώ να γράφω σελίδες για το θέμα. Μπορείς να ψάξεις στο google Java vs Python. 
η Java είναι standard στο εργασιακό κομμάτι παγκοσμίως, έχει καλύτερο performance, είναι πιο δύσκολη που σημαίνει πως
όσοι γνωρίζουν να την χειρίζονται σωστά πληρώνονται παραπάνω, έχει πολύ μεγάλα frameworks από πίσω πχ Spring, 
σοβαρά projects γράφονται σε java και j2ee frameworks. Δεν θα δεις τέτοια πράγματα να γράφονται σε python.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλημέρα μου, καλή Μ.Τετάρτη.

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το Thread του φίλου, να σας πώ οτι εγώ προσωπικά μαθαίνω C για να γίνο προγραμματιστής ενσωματομένων συστημάτων (Αυτοματισμών, microcontrollers). Έχει να κάνει με κατι που έγραψε φίλος παραπάνω σχετικά με το που θέλεις να εστιάσεις. Επίσης και εγω θα ήθελα τις απόψεις σας.

Καλή Ανάσταση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2023 στις 9:32 ΠΜ, spooker είπε

Λάθος γλώσσα διάλεξες. Δεν είναι αργά να ξεκινήσεις με java. Κάνεις δεν προχώρησε σοβαρά με python

Και με java ασχολούμαι,δεν περιορίζω τον εαυτό μου σε μια γλώσσα, κάθε εργαλείο έχει την χρήση του.Η python είναι πιο προσιτή γλώσσα για αρχάριους για αυτό ξεκίνησα απο εκεί, εξαιτίας της πολλά σύνθετα θέματα προγραμματισμού έγιναν ξεκάθαρα, όπως καί άλλα έμειναν στην αφάνεια,που σε γλώσσες όπως η java θεωρούνται δεδομένα να τα μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mario_n είπε

Και με java ασχολούμαι,δεν περιορίζω τον εαυτό μου σε μια γλώσσα, κάθε εργαλείο έχει την χρήση του.Η python είναι πιο προσιτή γλώσσα για αρχάριους για αυτό ξεκίνησα απο εκεί, εξαιτίας της πολλά σύνθετα θέματα προγραμματισμού έγιναν ξεκάθαρα, όπως καί άλλα έμειναν στην αφάνεια,που σε γλώσσες όπως η java θεωρούνται δεδομένα να τα μάθεις.

Προσωπικά διαφωνώ πως είναι μια γλώσσα για αρχάριους παρόλο που έτσι λανσάρεται . Το γεγονός πως κρύβει μεγάλο complexity το οποίο κάποιος αρχάριος δεν γνωρίζει τον οδηγεί σε ελλειπή γνώση και πιθανά προβλήματα που ίσως να μην μπορεί να εξηγήσει. H java είναι πολύ πιο advanced εργαλείο. Μόνο να κοιτάξει κάποιος τις δυνατότητες που δίνει στον κλάδο το multithreading programming φτάνει για να αποκλείσει την χρήση της python από πολλά projects. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα το thread σας και βλεπω εναν πολεμο γλωσσών. Δεν ειναι οι γλωσσες προγραμματισμου one size fits all. Καθε γλωσσα ειναι φτιαγμενη για να κανει συγκεκριμενες δουλειες. Δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κανει και αλλες δουλειες εκτος πλαισιου αλλα δεν θα βρεις σε αυτη την περιπτωση ενδεχομενως καλη υποστηριξη με βιβλιοθηκες, εκφραστικοτητα στην γλωσσα κλπ. Δεν εχει νοημα να κανετε συγκρισεις. Το αν ειναι μια γλωσσα πιο εμπορικη σε σχεση με καποια αλλη και τι απηχηση εχει στην αγορα εργασιας ειναι αλλο θεμα. My five cents.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2023 στις 1:13 ΜΜ, spooker είπε

Προσωπικά διαφωνώ πως είναι μια γλώσσα για αρχάριους παρόλο που έτσι λανσάρεται . Το γεγονός πως κρύβει μεγάλο complexity το οποίο κάποιος αρχάριος δεν γνωρίζει τον οδηγεί σε ελλειπή γνώση και πιθανά προβλήματα που ίσως να μην μπορεί να εξηγήσει. H java είναι πολύ πιο advanced εργαλείο. Μόνο να κοιτάξει κάποιος τις δυνατότητες που δίνει στον κλάδο το multithreading programming φτάνει για να αποκλείσει την χρήση της python από πολλά projects. 

Είπα πιο προσιτή, όχι αποκλειστικά γλώσσα για αρχάριους,και η Java  είναι advanced  σε σύγκριση με την python.Η python, έχει λειτουργίες που διευκολύνουν έναν αρχάριο προγραμματιστή,δεν υποτιμώ καμμία γλώσσα, αλλά δεν νομίζω κάποιος πχ.να Μ έλεγε να ξεκινησω με C++, για παράδειγμα. 

Μόλις τώρα, mario_n είπε

Είπα πιο προσιτή, όχι αποκλειστικά γλώσσα για αρχάριους,και η Java  είναι advanced  σε σύγκριση με την python.Η python, έχει λειτουργίες που διευκολύνουν έναν αρχάριο προγραμματιστή,δεν υποτιμώ καμμία γλώσσα, αλλά δεν νομίζω κάποιος πχ.να Μ έλεγε να ξεκινησω με C++, για παράδειγμα. 

Και προφανώς, τώρα που δουλεύω κ Java μπορώ να πω ότι μου αρέσει το complexity που έχει,κ ότι μ γεμίζει κενά που είχα απο την python,σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν μπορεί κάποιος να κάνει με Python αλλά μπορεί με Java, είναι multi-threading programming. Η Python δεν έχει multi-threading. 

Από εκεί και πέρα, τα: "πιο περίπλοκο/advanced εργαλείο", "κανείς δεν προχώρησε σοβαρά με Python" κτλ, είναι σχόλια οπαδικού mindset, εκτός πραγματικότητας, δημιουργημένα μέσα από ημιμάθεια και ελλειπή κατανόηση του γίνεται στον κόσμο. 

Στις 3/4/2023 στις 10:05 ΜΜ, mario_n είπε

Καλησπέρα σας,έχω ξεκινήσει να διαβάζω εδώ και κανα 7μηνο προγραμματισμό με python, τώρα πειραματίζομαι με django ,δεν έχω πτυχίο πληροφορικής, έχετε κάτι να μου προτείνετε, κάποιες συμβουλές οι έμπειροι του χώρου;

( Πχ Να ασχοληθώ και με άλλη γλώσσα, κάποια resources για να έχω σωστές βάσεις;)

Το Django είναι δημοφιλές framework για συγκεκριμένες δουλειές. Δες τι δουλειές είναι αυτές, δες εάν εσένα σου αρέσει και πορεύσου αναλόγως. Python ή Java ή C#, δεν έχει σημασία. Το τι θα κάνεις, τελικά, μετράει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/4/2023 στις 11:08 ΠΜ, DrKo είπε

Το μόνο που δεν μπορεί κάποιος να κάνει με Python αλλά μπορεί με Java, είναι multi-threading programming. Η Python δεν έχει multi-threading. 

σοβαρά τώρα αυτό και μόνο είναι λόγος αποκλεισμού μιας γλώσσας από την εκμάθηση. Χρόνια τώρα ζούμε στην εποχή των πολλαπλών cores και φυσικά πάντα όταν κατί γίνεται πολύ πιο γρήγορα το προτιμάμε. Ο χρόνος είναι χρήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...