Προς το περιεχόμενο

Νέο πολυμηχάνημα


michkal91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με δεδομένο ότι δεν παίζει να δώσω 170 ευρώ για τα μελανια του 8600 έφτασε η στιγμή να αγοράσω νέο πολυμηχανημα.

Οι απαιτήσεις μου σε φωτοτυπίες είναι περίπου 10 το μήνα. Τώρα λόγω μεταπτυχιακού ίσως αυξηθούν λίγο.

Με ενδιαφέρει επίσης να μπορώ να σκαναρω και να στείλω απευθείας pdf σε μειλ. 

Αυτόματος τροφοδότης και Αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης θα ήθελα να υπάρχουν. 

Προτάσεις καλοδεχουμενες. Ιδανικά δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 150. Βλέπω ότι το πλαίσιο έχει cashback 50 eur με παλιό εκτυπωτή.  Δε ξέρω αν με πιάνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.plaisio.gr/ektiposi/mixanimata-ektiposis/polimixanimata/epson-2870dwf-polimixanima-wifi-automatos-trofodotis-duplex-printing-c11cg31404_3834026

 

Με την προυπόθεση ότι θα χρησιμοποιείς συμβατά μελάνια

που κοστίζουν 3 ευρώ τα 15ml

Mε την εγγύση στο πλαίσιο δέν ξέρω τί γίνεται

Αυτός είναι ο πιό οικονομικός inkjet,

Για laser θα σου πεί ο georgeole

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία. Οι επιλογές σου λοιπόν είναι οι εξής δύο:

α) Αν διαλέξεις έγχρωμο πολυμηχάνημα, τότε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα στραφείς σε κάποια επιλογή ΠΑΡΟΜΟΙΑ με το μηχάνημα που έχεις τώρα. Κάποιον δηλ. έγχρωμο inkjet, ο οποίος θα σε ληστεύει μέσω των μελανιών ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Το μόνο που μπορείς να αλλάξεις με μια αγορά είναι να διαλέξεις κάποιον inkjet με την κεφαλή πάνω στα μελάνια, γλυτώνοντας έτσι τα βάσανα από βουλώματα σε ακροφύσια κλπ κλπ. Υπάρχουν βέβαια και οι ink tank με τα πάμφθηνα μπουκάλια μελανιών, αλλά με τον όγκο που τυπώνεις εσύ, ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

β) Αν αποφασίσεις ότι μπορείς να ζήσεις χωρίς έγχρωμες εκτυπώσεις, τότε στρέφεσαι σε μονόχρωμο laser πολυμηχάνημα, πχ τον Brother DCP-L2530DW (οι υπόλοιπες επιλογές εδώ). Με αυτή την επιλογή και με τον ρυθμό που τυπώνεις, θα χρειάζεσαι ένα ποιοτικό συμβατό τόνερ των 25€ κάθε 5-6 χρόνια ή και παραπάνω. Επιπλέον απαλλάσσεσαι από ένα σωρό προβλήματα, μια και οι μονόχρωμοι laser αποτελούν ό,τι πιο ποιοτικό, καλόβολο, αξιόπιστο κυκλοφορεί στην αγορά.

14 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Με την προυπόθεση ότι θα χρησιμοποιείς συμβατά μελάνια

που κοστίζουν 3 ευρώ τα 15ml

Mε την εγγύση στο πλαίσιο δέν ξέρω τί γίνεται

Αυτός είναι ο πιό οικονομικός inkjet,

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω στην (ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ) πρόταση του φίλου μας του gatou είναι ότι τα συμβατά μελάνια στους inkjet θέλουν ιδιαίτερη προσοχή: Επιλέγουμε ΜΟΝΟ τα πιο ποιοτικά που μπορούμε να βρούμε, αλλιώς καλού κακού παραγγέλνουμε μαζί και μια κάσα ρέγκες να μας κλαίνε!😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, georgeole είπε

Επιλέγουμε ΜΟΝΟ τα πιο ποιοτικά που μπορούμε να βρούμε, αλλιώς καλού κακού παραγγέλνουμε μαζί και μια κάσα ρέγκες να μας κλαίνε!😉

🤣

Για να πώ την αλήθεια εγώ τον brother θα έπαιρνα.

Δέν μπορεί....όλο και καμμια όμορφη γειτόνισα

με έγχρωμο εκτυπωτή θα έχεις....αντί για καφέ

ζήτα φωτοτυπίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gatos74 είπε

🤣

Για να πώ την αλήθεια εγώ τον brother θα έπαιρνα.

Δέν μπορεί....όλο και καμμια όμορφη γειτόνισα

με έγχρωμο εκτυπωτή θα έχεις....αντί για καφέ

ζήτα φωτοτυπίες.

Έτσι ακριβώς είναι. Μονόχρωμο laser και ξερό ψωμί. Όσο για τα υπόλοιπα... όπως είπε και ο φίλος μας ο gatos: To Know us better!!!!😂

ΥΓ Να 'σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα πάλι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους. 

Από ότι είδα στον inject epson το μαύρο μελανι έχει 15 ευρώ για 150 εκτυπώσεις.  Αρκετά δεν είναι παλι;

Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να επιλέξω μάλλον έναν ασπρόμαυρο laser και να τελειώνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, michkal91 είπε

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους. 

Από ότι είδα στον inject epson το μαύρο μελανι έχει 15 ευρώ για 150 εκτυπώσεις. 

Με την προυπόθεση ότι θα χρησιμοποιείς συμβατά μελάνια

που κοστίζουν 3 ευρώ τα 15ml....

Στο είχα γράψει παραπάνω....15ml είναι αρκετό μελάνι

Φαντάσου το original που είναι για 150 σελίδες είναι 3,4ml.

Aρα χονδρικά το συμβατό με τα 15ml είναι για 700  σελίδες.

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michkal91 είπε

Αααα δεν το κατάλαβα ότι παίζουν και συμβατά.

Ελπίζω να κατάλαβες επίσης ότι δεν είναι εντελώς απλό να βρεις απροβλημάτιστα συμβατά για inkjet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, georgeole είπε

Ελπίζω να κατάλαβες επίσης ότι δεν είναι εντελώς απλό να βρεις απροβλημάτιστα συμβατά για inkjet.

Εάν πάρει τον inkjet θα τον ενημερώσεις.....(ει ψιτ μιχάλη....τον laser πάρε)

αν και σε αυτό το μοντέλο δέν θα έχει πρόβλημα πιστεύω.🙂

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Εάν πάρει τον inkjet θα τον ενημερώσεις.....(ει ψιτ μιχάλη....τον laser πάρε)

αν και σε αυτό το μοντέλο δέν θα έnχει πρόβλημα πιστεύω.🙂

Μακάρι να μην έχει πρόβλημα ο άνθρωπος, μόνο που δεν είναι τόσο θέμα εκτυπωτή, όσο του κατασκευαστή των μελανιών. Έχω δει και από σοβαρό και αξιόπιστο κατάστημα συμβατών να παραγγέλνουν μελάνια για inkjet και να μην μένουν ευχαριστημένοι. Το ίδιο (σε μικρότερη κλίμακα βέβαια) συνέβη και σε συμβατά έγχρωμα τόνερ. Σε μονόχρωμο laser όμως, με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες (αξιόπιστο κατάστημα και ποιοτικό συμβατό) είναι ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ να συμβεί. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει ακόμα να συμβαίνει.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ τον 8600 και δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 170 για μελάνια. Μου κάνει για ασπρόμαυρος. Εκτυπώνω γενικά πολύ λίγο και το χρησιμοποιώ σαν φωτοτυπικό και scanner εγγράφων. Ο brother μου φαίνεται καλή περίπτωση. Θα τον λειτουργώ σε Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Έχω κι εγώ τον 8600 και δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 170 για μελάνια.

Όπως είπε και ο φίλος μας ο highpriest, έχουν ξεφύγει εντελώς, λες και στο κουδούνι του σπιτιού μας γράφει "Ωνάσης" ή "Νιάρχος"🤨

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...