Προς το περιεχόμενο

Η ένατη πύλη - αυτό το αριστούργημα 2


Ptolemaios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι άμα αρχίσουμε topics «αυτό το αριστούργημα » θα πιάσουμε για πλάκα τις 100 σελίδες . Από την άλλη δε θα ήταν άσχημο ένα τοπικ με όλα μαζεμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αριστούργημα αλλά όχι στην ίδια κλίμακα με κάτι σαν το Ben Hur. Αριστούργημα πάρα αυτά. 

 

Μία από τις τρεις προσωπικές μου τοπ 3 ταινίες όλων των εποχών. Όλες με το ίδιο θέμα. 

Ninth gate, devils advocate και angel heart. Το τρίπτυχο της επιτυχίας για σοβαρές ταινίες με τόσο βαρύ θέμα και τέτοιο σενάριο. Όχι απλά τρόμου αλλά πραγματικά μια σοβαρή ματιά στο πως λειτουργεί ο διάβολος και φροντίζει να διαβρωθεί η ψυχή σου. 

Φυσικά δεν είναι για όλους, σε πολύ κόσμο απλά θα περάσει πάνω από το κεφάλι τους ως βαρετή και αργή. Δεν μας ενδιαφέρει τι λένε αυτοί, η ταινία (ες) είναι απλά με όλη την σημασία κινηματογράφος και πραγματική τέχνη. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2023 στις 2:23 ΜΜ, Ptolemaios1 είπε

Πρόκειται για κινηματογράφο

πλέον ο κόσμος βλέπει κινούμενα σχέδια για μεγάλους

αυτό είναι που προσδίδει αξία στην ταινία και την καθιστά αριστούργημα,ο μηδαμινός ανταγωνισμός 

Θλιβερό αλλά πραγματικό και θα γίνει ακόμα χειρότερο στο σημείο που θα νοσταλγούμε για εποχές τέτοιες. Θα δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα δει πέρσι τα Χριστούγεννα αν θυμάμαι καλά. Αυτό που ξεχώρισα περισσότερο ήταν η απίστευτη ερμηνεία του Ντεπ και η γραφή του χαρακτήρα που υποδυόταν. Προς το τέλος ήταν κάπως βιαστικό και κάπως χάθηκε το μυστήριο. Πάντως μετά την αυλαία της κοίταξα imdb τι άλλες ταινίες έχω χάσει του ηθοποιού και βγήκαν τη δεκαετία που ήμουν μικρός και δεν έχω δει (90s).

 

Ο τίτλος του θέματος είναι παραπλανητικός. Νόμιζα ότι ξεπρόβαλε κάποιο αχρείαστο sequel με άλλο καστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2023 στις 5:06 ΜΜ, totalius είπε

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι άμα αρχίσουμε topics «αυτό το αριστούργημα » θα πιάσουμε για πλάκα τις 100 σελίδες . Από την άλλη δε θα ήταν άσχημο ένα τοπικ με όλα μαζεμένα

Αυτό ακριβός, θέλει ένα μάζεμα γενικά. Θα πρότεινα στον δημιουργό του θέματος (@ Ptolemaios1) να το μετατρέψει σ' αυτό που πρότεινες, κάτι σαν 'αυτό το αριστούργημα - ταινίες που θεωρούμε αριστουργήματα' για να έχει περισοττερη ζωή το νήμα και να μην πάει χαμένο αφού φτιάχτηκε που φτιάχτηκε γιατί δεν νομίζω η περισσότεροι να ξέρουν καν αυτήν την ταινία. Θα' ταν ωραίο. Πολύ περιθώριο για μακροζωία του νήματος, αφού έχουμε ένα για νέες ταινίες που μόλις είδαμε, ταινίες που προτείνουμε σε άλλους, πέφτει να υπάρχει αυτό για πιο βάθη συζήτηση. Έτσι νομίζω εγώ, γενικά, όλο το φόρουμ θέλει ένα μάζεμα.

Μαζί με το αθλητικό, πολύ ψόφα εκεί ενώ πιστεύω ότι μπορεί να έχει αρκετά κίνηση αλλά έχει βυθιστεί στο Μπλα Μπλα τμήμα. Πολύ πιθανότητες, γενικά. Θα μου άρεσε μια ενημέρωση γενικά των φόρουμ γιατί χρήστες έχει και νομίζω μπορεί να φιλοξενήσει πολλούς από το πανελλήνιο που θέλουν άλλους ελληνοφώνους να μιλάνε για κοινά ενδιαφέροντα. Το ποτενσιαλ είναι εκεί, να τονίσω και με μια αγγλική λέξη χάχα. Πάντα ωραία η συζήτηση με ομοϊδεάτες ανθρώπους. 

Επεξ/σία από achileesxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ταινία που αν την πετύχεις βραδάκι περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα ακόμα και αν την είχες δει παλαιότερα. Έχει από όλα τα στοιχεία του είδους που θα σε τραβήξουν (μυστήριο, ελαφρό Horror κτλ) και έναν Τζόνι που παίρνει πάνω του όλη την ταινία. 

Τώρα στα περί αριστουργήματος τι να σχολιάσω. Να αρχίσω να γράφω εκατοντάδες ταινίες όλων των ειδών που όντως είναι. Ο Πολίτης Κέιν ή το Chinatown του ίδιου σκηνοθέτη τι είναι;

Δεν μπορεί να θεωρηθεί ούτε καν από τις καλές του Polanski.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, liakinen είπε

Μία ταινία που αν την πετύχεις βραδάκι περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα ακόμα και αν την είχες δει παλαιότερα. Έχει από όλα τα στοιχεία του είδους που θα σε τραβήξουν (μυστήριο, ελαφρό Horror κτλ) και έναν Τζόνι που παίρνει πάνω του όλη την ταινία. 

Τώρα στα περί αριστουργήματος τι να σχολιάσω. Να αρχίσω να γράφω εκατοντάδες ταινίες όλων των ειδών που όντως είναι. Ο Πολίτης Κέιν ή το Chinatown του ίδιου σκηνοθέτη τι είναι;

Δεν μπορεί να θεωρηθεί ούτε καν από τις καλές του Polanski.

Τσιναταουν, ε? Αυτό είναι σίγουρα ένα αριστούργημα, δεν μπορώ να σκεφτώ πιο ολοκληρωτική ταινία πέρα από δυο άλλες. Η άγια τριάδα, νομίζω. Ταξιτζής, Τσιναταουν, Μπρείβχαρτ του Μελ Γκιμπσον για μένα.

Επεξ/σία από achileesxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, το σενάριο είναι εντελώς νέο και δεν βασίζεται σε ήδη κάποιο βιβλίο ή άλλη ιστορία. 

Δεν έχει καμία σεναριακη τρύπα επίσης ή σεναριακες ευκολίες. 

Στα πρώτα 5 λεπτά της ταινίας ξέρεις ακριβώς τον χαρακτήρα που ο Ντεπ υποδύεται χωρίς να αφιερωθεί λεπτό παραπάνω σε άλλες λεπτομέρειες και πόσο εύκολα περνάει μια τέτοια διάρκειας ταινίας (2 ώρες και 15 λεπτά) μόνο βασιζόμενη στο πως κινείται για την δουλειά που του ανέθεσε ο άλλος μεγαλοπρεπής ηθοποιός (Frank Langella) και για εμένα κλέβει την παράσταση παρά το μικρό, αλλά σημαντικό, screen time. 

Μουσική που ξεκινάει ελαφριά και χαρωπή και με κάθε νέα εξέλιξη αλλάζει, βαθαίνει και σοβαρεύει με κάθε πύλη που περνάει ο κεντρικός χαρακτήρας με την κορύφωση να έρχεται στο τέλος. 

Στις 15/4/2023 στις 9:44 ΜΜ, liakinen είπε

Δεν μπορεί να θεωρηθεί ούτε καν από τις καλές του Polanski.

Σίγουρα διαφωνούμε καθέτως, οριζοντίως και επί τα αυτά. Είναι τοπ στη θεματολογία της και αν έχεις έστω και μικρό ενδιαφέρον ή πίστη για τέτοιο θέμα η ταινία είναι απλά αριστούργημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikaruga24

Στο ότι δεν την βάζω στις καλές του Polanski διαφωνούμε στα σίγουρα. Ωραίο είναι και αυτό άλλωστε το να συμφωνείς με όλους σε όλα είναι και βαρετό 🙂

Κακή ταινία δεν είναι με την καμία. Αριστούργημα στην γενική κατηγορία ούτε με σφαίρες. Στην κατηγορία της και μόνο και πάλι όχι για μένα. Βαριά λέξη το αριστούργημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

@ikaruga24

Στο ότι δεν την βάζω στις καλές του Polanski διαφωνούμε στα σίγουρα. Ωραίο είναι και αυτό άλλωστε το να συμφωνείς με όλους σε όλα είναι και βαρετό 🙂

Κακή ταινία δεν είναι με την καμία. Αριστούργημα στην γενική κατηγορία ούτε με σφαίρες. Στην κατηγορία της και μόνο και πάλι όχι για μένα. Βαριά λέξη το αριστούργημα. 

Βαριά λέξη το αριστούργημα πράγματι. Υπάρχουν πολλές οδοί που κάτι μπορεί να θεωρηθεί αριστούργημα, δεν είναι ντε και καλά αντικειμενικά τα κριτήρια διότι αυτό αυτόματα εξαιρεί ένα κάρο θεματολογίες από τη λίστα. 

Κάποιες θεματολογίες είναι μικρότερες, με μικρότερο εύρος και με πολύ λιγότερα grande σκηνικά. Δεν τις κάνει απαραίτητα όχι αριστούργηματα σε σχέση με κάτι όπως προείπα το Ben Hur, Λόρενς της Αραβίας κτλ. 

Λες όμως ότι ούτε στην δική της κατηγορία την θεωρείς αριστούργημα. Ποιες θεωρείς λοιπόν τις καλύτερες στο θέμα αυτό; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikaruga24

Καθόρισε την κατηγορία που ανήκει για να σου απαντήσω με ακρίβεια. 

Αν απλοϊκά την βάλω στην κατηγορία θρίλερ μυστηρίου και με ελάχιστη προσπάθεια σκέψης εξαιτίας της ώρας και της κούρασης έχουμε και λέμε :

Χωρίς fantasy στοιχεία το Seven (σε αυτήν την κατηγορία υπάρχουν εκατοντάδες ταινίες ενδεικτικά ανέφερα την συγκεκριμένη) 

Με fantasy τα παρακάτω 

Rosemary's Baby 

The Devil's Advocate‎

Angel Heart 

In the Mouth of Madness

Suspiria (1977) & το Remake

The name of the Rose 

The changeling 

Και πάλι αριστούργημα δεν θα χαρακτήριζα καμία από αυτές που ανέφερα. 

Δυσκολεύομαι να την βάλω σε συγκεκριμένη κατηγορία για αυτό σταματώ εδώ μιας και μπορεί να κάνω άστοχες συγκρίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakinen είπε

@ikaruga24

Καθόρισε την κατηγορία που ανήκει για να σου απαντήσω με ακρίβεια. 

Αν απλοϊκά την βάλω στην κατηγορία θρίλερ μυστηρίου και με ελάχιστη προσπάθεια σκέψης εξαιτίας της ώρας και της κούρασης έχουμε και λέμε :

Χωρίς fantasy στοιχεία το Seven (σε αυτήν την κατηγορία υπάρχουν εκατοντάδες ταινίες ενδεικτικά ανέφερα την συγκεκριμένη) 

Με fantasy τα παρακάτω 

Rosemary's Baby 

The Devil's Advocate‎

Angel Heart 

In the Mouth of Madness

Suspiria (1977) & το Remake

The name of the Rose 

The changeling 

Και πάλι αριστούργημα δεν θα χαρακτήριζα καμία από αυτές που ανέφερα. 

Δυσκολεύομαι να την βάλω σε συγκεκριμένη κατηγορία για αυτό σταματώ εδώ μιας και μπορεί να κάνω άστοχες συγκρίσεις. 

Μόνο το devils advocate & angel heart ανήκουν στην ίδια κατηγορία με το ninth gate. Οι υπόλοιπες όντως είναι άστοχες. 

Η γενική κατηγορία είναι horror - mystery αλλά μέσα σε αυτά έχει πολλές υποκατηγορίες με συγκεκριμένο θέμα. Παράδειγμα το exorcist είναι αριστούργημα επίσης αλλά δεν συγκρίνεται άμεσα με το ninth gate καθότι άλλη κατηγορία μέσα στο ίδιο πιάτο και είναι στην ίδια κατηγορία με το Rosemary's baby και το the omen. 

Εχω δει άπειρες ταινίες διότι horror fan γενικότερα όμως αυτές οι τρεις που ανέφερα πάνω πάνω είναι μοναδικές και δεν υπάρχουν άλλες για το ίδιο θέμα με τέτοιου τύπου εκτέλεση. Σχεδόν όλες είναι εντελώς τρόμου σκέτο. Αυτές οι τρείς όμως δεν είναι. Εχουν άπειρο βάθος και δείχνουν πάρα πολλά με το πως λειτουργεί ο διάβολος και πως σε φέρνει με το μέρος του με τη θέληση σου. 

Angel heart - καθοδήγηση

Devils advocate - πειρασμούς 

Ninth gate -  εμμονές 

Ολες αυτές οι ταινίες δεν δείχνουν τον διάβολο ως εξολοκλήρου κακό αλλά ως οντότητα που διαβρώνει, στοχοποιεί αλλά και που σέβεται αυτόν με τον οποίο έρχεται σε επαφή για την ελευθερία του. Επίσης σε όλες αυτές οι χαρακτήρες δεν είναι θρήσκοι και συνεπώς είναι πολύ ευκολότερη η χειραγώγηση τους μέχρι που είναι πολύ αργά. 

Και οι τρεις λοιπόν θεωρώ ότι δείχνουν αυτό απλά τέλεια και αριστουργηματικά. Παλιότερα θεωρούσα και εγώ το ninth gate όχι τόσο καλό όσο οι άλλες δυο αλλά με τον καιρό και με τις πολλές θεάσεις και πολλές λεπτομέρειες που παρατηρούσα κάθε φορά αναθεώρησα. Πλέον την θεωρώ στην ίδια λίγκα. 10άρια και οι τρεις για εμένα καθαρότατα και οι κάθε μια για διαφορετικούς λόγους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikaruga24

Αν η κατηγορία περιοριστεί σε occult mystery τότε η λίστα ταινιών είναι τόσο μικρή που κάνει κάποιες να ξεχωρίζουν (στην πράξη στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει). Προσωπικά δεν περιορίζω τις κατηγορίες των ταινιών τόσο αν και καταλαβαίνω την λογική σου. Όπως και να την δω την συγκεκριμένη δεν αλλάζει η γνώμη μου. Πάσχει (έχω καιρό να την δω βέβαια) από το τελευταίο κομμάτι της, μέχρι σκηνές αντιγραφής (the omem) και αλλά πολλά που ίσως να αποτελούν λεπτομέρειες (πχ τρόπος αντιμετώπισης τόσο σπάνιων βιβλίων) που εμένα με ενοχλούν. Η ατμόσφαιρα και η ιδέα της ταινίας θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε κάτι εξαιρετικό.

Επειδή έγραψα ότι δεν την βάζω στις καλές του Polanski. Όταν έχει βγάλει Chinatown, Rosemary’s Baby, The Tenant, Repulsion, Knife in the Water, The Pianist, Tess, συγνώμη αλλά θα κρίνω γενικότερα - σκηνοθετικά - σεναριακά και όχι με κατηγορίες κτλ.

Τέλος πάντων γνώμες είναι αυτές.

Πάντως είναι ταινία που σε τραβάει να την ξαναδείς όσες φορές να την βάλει κάποιο κανάλι το βραδάκι. Έτσι λειτουργώ εγώ με τις περισσότερες μυστηρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...