Προς το περιεχόμενο

Payzy by Cosmote


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατηρώ ότι δεν έχουμε σχετικό thread για συζήτηση οπότε ανοίγω το παρόν

https://www.payzy.gr/

 

Υπάρχουν παιδιά στο forum που ενεργοποιησαν και χρησιμοποιησαν την κάρτα από το 2022. Τώρα που ανοιξαν οι φορολογικές δηλώσεις του έτους, έχει τσεκάρει κάποιος αν φαίνονται οι αγορες με την κάρτα στο taxis ; Κανονικά θα πρέπει να φαίνονται.

Ενα πολυ σημαντικο μειον ειναι οτι εχουν προμηθεια εξερχόμενου εμβασματος 2€

Χρεώνομαι όταν κάνω συναλλαγές στο payzy;

Εξαρτάται. Στο payzy by COSMOTE υπάρχει προμήθεια μόνο για συγκεκριμένες συναλλαγές, όπως:
i. Πληρωμές λογαριασμών, με προμήθεια 0,40€.
ii. Εμβάσματα εξωτερικού (SEPA) ή για συναλλαγές μεταξύ εγχώριων τραπεζών, με προμήθεια 2€/συναλλαγή.
iii. Ανάληψη χρημάτων από ATM, με προμήθεια 2€/συναλλαγή, συν την προμήθεια της τρίτης τράπεζας, βάσει της εμπορικής πολιτικής της.

Όλες οι άλλες συναλλαγές στο payzy είναι δωρεάν!

https://www.payzy.gr/files/PRICE_LIST_PAYZY.pdf?201022

image.png.aa0ac19a5a25332ba4bd2a6c821808db.png
Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μας τα λεει καλα η payzy... εχω κανει αγορά από το box  απο το οποιο , απο οτι υπολογισα , εχουν αφαιρεθει τα χρήματα απο το πορτοφόλι αλλα δεν φαίνεται πουθένα στις συναλλαγές! Και φυσικά δεν εχω πάρει και τους πόντους (coins). Οκ αστείο το πόσο αλλά το θέμα είναι τι θα γίνει αν δεν εμφανίζεται σοβαρή αγορά;

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, runner69 είπε

Δεν μας τα λεει καλα η payzy... εχω κανει αγορά από το box  απο το οποιο , απο οτι υπολογισα , εχουν αφαιρεθει τα χρήματα απο το πορτοφόλι αλλα δεν φαίνεται πουθένα στις συναλλαγές! Και φυσικά δεν εχω πάρει και τους πόντους (coins). Οκ αστείο το πόσο αλλά το θέμα είναι τι θα γίνει αν δεν εμφανίζεται σοβαρή αγορά;

Εμφανίζονται όλα... Κάποιες φορές έχει καθυστέρηση.

Φαντάζομαι είναι η πρώτη σου συναλλαγή με payzy...και υπάρχει αυτή η σύγχιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, kormos είπε

Εμφανίζονται όλα... Κάποιες φορές έχει καθυστέρηση.

Φαντάζομαι είναι η πρώτη σου συναλλαγή με payzy...και υπάρχει αυτή η σύγχιση

Οχι εχω κανει 11συναλλαγες και αυτή εγινε το Σαββατο (6 μέρες πισω) και δεν φαινεται πουθενα. Εχω συναλλαγες μεταγενεστερα που εχουν εκκαθαριστει κιολας. Καποια στιγμη θελω να πιστευω οτι θα την βρουν , απλα το θεμα ειναι να μην εμφανιστει μετα απο μηνες και ψαχνεσαι.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, runner69 είπε

Οχι εχω κανει 11συναλλαγες και αυτή εγινε το Σαββατο (6 μέρες πισω) και δεν φαινεται πουθενα. Εχω συναλλαγες μεταγενεστερα που εχουν εκκαθαριστει κιολας. Καποια στιγμη θελω να πιστευω οτι θα την βρουν , απλα το θεμα ειναι να μην εμφανιστει μετα απο μηνες και ψαχνεσαι.

6 ημέρες είναι πολλές θα έλεγα.

Η δική μου πρόταση είναι να μιλήσεις μαζί τους είτε στα social είτε τηλεφωνικά.

Μην το αφήνεις κι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kormos είπε

6 ημέρες είναι πολλές θα έλεγα.

Η δική μου πρόταση είναι να μιλήσεις μαζί τους είτε στα social είτε τηλεφωνικά.

Μην το αφήνεις κι άλλο...

Ναι θα το αφησω λιγες μερες ακομα και μετα θα επικοινωνησω μαζι τους. Παντως το να μην εμφανιζονται συναλλαγες σε πορτοφολι ειναι σημαντικο bug. Παιδικες ασθενειες που θελω να πιστευω οτι στο μελλον θα εκλειψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, runner69 είπε

Ναι θα το αφησω λιγες μερες ακομα και μετα θα επικοινωνησω μαζι τους. Παντως το να μην εμφανιζονται συναλλαγες σε πορτοφολι ειναι σημαντικο bug. Παιδικες ασθενειες που θελω να πιστευω οτι στο μελλον θα εκλειψουν.

Αν και μου φαίνεται δύσκολο,  μήπως δεν  έχει γίνει εκκαθάριση συναλλαγών απο το box;

Παρόμοιο θέμα έχω με eurobank και μασούτη που η συναλλαγές εμφανίζονται μετά από μέρες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αν και μου φαίνεται δύσκολο,  μήπως δεν  έχει γίνει εκκαθάριση συναλλαγών απο το box;

Παρόμοιο θέμα έχω με eurobank και μασούτη που η συναλλαγές εμφανίζονται μετά από μέρες,

Υπάρχει και αυτό το σενάριο να μην εχει κανει εκκαθαριση της συναλλαγης το εστιατοριο που συνεργαζεται με το box αλλα και παλι η payzy θα επρεπε να δειχνει την συναλλαγή εστω και με status υπο εκκαθαριση.

Σε εσενα στο μεσοδιαστημα με την eurobank δεν εμφανιζεται τιποτα ; Και μετα απο ποσες μερες εμφανιστηκαν ;

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, runner69 είπε

Υπάρχει και αυτό το σενάριο να μην εχει κανει εκκαθαριση της συναλλαγης το εστιατοριο που συνεργαζεται με το box αλλα και παλι η payzy θα επρεπε να δειχνει την συναλλαγή εστω και με status υπο εκκαθαριση.

Σε εσενα στο μεσοδιαστημα με την eurobank δεν εμφανιζεται τιποτα ; Και μετα απο ποσες μερες εμφανιστηκαν ;

Μπορεί να πάρει 5 με 10 μέρες να εμφανιστεί σαν εγράφη και να έρθει και alert για την κίνηση,   τα λεφτά έχουν βέβαια αφαιρεθεί απο τον λογαριασμό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2023 στις 1:48 ΠΜ, runner69 είπε

Υπάρχουν παιδιά στο forum που ενεργοποιησαν και χρησιμοποιησαν την κάρτα από το 2022. Τώρα που ανοιξαν οι φορολογικές δηλώσεις του έτους, έχει τσεκάρει κάποιος αν φαίνονται οι αγορες με την κάρτα στο taxis ; Κανονικά θα πρέπει να φαίνονται.

φαίνονται ναι. Απλά σε εμένα ενώ για τις αγορές από τις άλλες τράπεζες εμφανίζει το όνομα της τράπεζας, για τις αγορές που έχουν γίνει με την payzy είναι κενό το όνομα. Πάντως το ποσό είναι σωστό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2023 στις 7:55 ΜΜ, Bitbit είπε

φαίνονται ναι. Απλά σε εμένα ενώ για τις αγορές από τις άλλες τράπεζες εμφανίζει το όνομα της τράπεζας, για τις αγορές που έχουν γίνει με την payzy είναι κενό το όνομα. Πάντως το ποσό είναι σωστό

Αυτό λογικά θα είναι καποιο configuration του taxis να περάσουν το όνομα της τράπεζας στη βαση. :lol: Νταξει μικρό το κακό από τη στιγμή που φαίνονται σωστά τα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω χρησιμοποιω καθημερινα payzy.
το 1% που δινει ΠΑΝΤΟΥ δεν υπαρχει πουθενα αλλου. Καποιοι δινουν 1% σε συγκεκριμενες αλυσιδες και με εξαργυρωση μονο σε αυτες. Εκαιρουνται κατι δυνατες προσφορες τυπου 20% επιστροφη σε κατι γερμανους κλπ, αλλα στα βασικα πλανα ολοι δινουν 1%..
Οταν σταματησει να το δινει (γιατι θα σταματησει καποια στιγμη) τοτε αναλογως θα πραξω. Πιστευω αργα η γρηγορα θα λανσαρει καποιο συνδρομητικο πακετο οπως κανουν ολοι, το θεμα ειναι να μην ειναι ανεκδοτο.

επισης πολυ χρησιμο feature τα piggies, δεν ανακαλυψαν τον τροχο, η revolut το κανει καιρο, αλλα οι ελληνικες τραπεζες τον παιζουν ακομα.

κατα τα αλλα, δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις την καρτα σε βεβαιωμενες οφειλες δημοσιου, τραγικο.δεν εχω δοκιμασει δεκο.

την χρησιμοποιω αποκλειστικα για τα καθημερινα μου, δεν κανω καμια μεταφορα/αναληψη/πληρωμη, δεν τους εχω δωσει αμεσα ουτε ενα σεντ, τωρα τι κανουν με τα δεδομενα μου αυτοι ξερουν. χρησιμοποιειται μονο οπου μπορεις να περασεις ανεπαφα καρτα ή αριθμο καρτας σε site.

αφορολογητο χτιζεις κανονικα.

αν καποιος μπορει να χρησιμοποιει ψηφιακη καρτα, και την χρησιμοποιει μονο για να κανει αγορες μεσω καρτας, κι οχι μεταφορες, πληρωμες οφειλων, αναληψεις κλπ αξιζει, αλλιως δεν εχει κανενα νοημα.


η εφαρμογη ειναι τραγικη, το ux απο τα lidl, το support ικανοποιητικο, οι πληροφοριες στην σελιδα τους κακιστες, πρεπει να ρωτησεις, πχ για αφορολογητο.

 

 

 

Επεξ/σία από ashoka21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ashoka21 είπε

δεν εχω δοκιμασει δεκο

ΔΕΚΟ λειτουργει κανονικά, έχω πληρώσει μέσω του app όμως που έχει μία κλασσική προμήθεια ύψους 40 λεπτών (εξαιρούμενης της κοσμοτέ προφανώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ashoka21 είπε

εγω χρησιμοποιω καθημερινα payzy.
το 1% που δινει ΠΑΝΤΟΥ δεν υπαρχει πουθενα αλλου. Καποιοι δινουν 1% σε συγκεκριμενες αλυσιδες και με εξαργυρωση μονο σε αυτες. Εκαιρουνται κατι δυνατες προσφορες τυπου 20% επιστροφη σε κατι γερμανους κλπ, αλλα στα βασικα πλανα ολοι δινουν 1%..
Οταν σταματησει να το δινει (γιατι θα σταματησει καποια στιγμη) τοτε αναλογως θα πραξω. Πιστευω αργα η γρηγορα θα λανσαρει καποιο συνδρομητικο πακετο οπως κανουν ολοι, το θεμα ειναι να μην ειναι ανεκδοτο.

επισης πολυ χρησιμο feature τα piggies, δεν ανακαλυψαν τον τροχο, η revolut το κανει καιρο, αλλα οι ελληνικες τραπεζες τον παιζουν ακομα.

κατα τα αλλα, δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις την καρτα σε βεβαιωμενες οφειλες δημοσιου, τραγικο.δεν εχω δοκιμασει δεκο.

την χρησιμοποιω αποκλειστικα για τα καθημερινα μου, δεν κανω καμια μεταφορα/αναληψη/πληρωμη, δεν τους εχω δωσει αμεσα ουτε ενα σεντ, τωρα τι κανουν με τα δεδομενα μου αυτοι ξερουν. χρησιμοποιειται μονο οπου μπορεις να περασεις ανεπαφα καρτα ή αριθμο καρτας σε site.

αφορολογητο χτιζεις κανονικα.

αν καποιος μπορει να χρησιμοποιει ψηφιακη καρτα, και την χρησιμοποιει μονο για να κανει αγορες μεσω καρτας, κι οχι μεταφορες, πληρωμες οφειλων, αναληψεις κλπ αξιζει, αλλιως δεν εχει κανενα νοημα.


η εφαρμογη ειναι τραγικη, το ux απο τα lidl, το support ικανοποιητικο, οι πληροφοριες στην σελιδα τους κακιστες, πρεπει να ρωτησεις, πχ για αφορολογητο.

 

 

 

ΔΕΚΟ πληρώνεις απευθείας από το site τους με χρέωση της κάρτας για να πάρεις τους πόντους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...