Προς το περιεχόμενο

Payzy by Cosmote


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/4/2023 στις 2:48 ΜΜ, kormos είπε

6 ημέρες είναι πολλές θα έλεγα.

Η δική μου πρόταση είναι να μιλήσεις μαζί τους είτε στα social είτε τηλεφωνικά.

Μην το αφήνεις κι άλλο...

 

Στις 14/4/2023 στις 3:09 ΜΜ, sdikr είπε

Αν και μου φαίνεται δύσκολο,  μήπως δεν  έχει γίνει εκκαθάριση συναλλαγών απο το box;

Παρόμοιο θέμα έχω με eurobank και μασούτη που η συναλλαγές εμφανίζονται μετά από μέρες,

Και μόλις σήμερα 19/4 ,χωρίς δίκη μου ενέργεια, είχα notification από το app για αυτή τη συναλλαγή των 8/4 και όντως την εμφάνισε στις συναλλαγές αλλά με status υπό εκκαθάριση ενώ την υπολογίζει σαν καθαρισμενη αφού δεν την μετράει στο δεσμευμένο πόσο.

Στις 18/4/2023 στις 3:23 ΜΜ, ashoka21 είπε

εγω χρησιμοποιω καθημερινα payzy.
το 1% που δινει ΠΑΝΤΟΥ δεν υπαρχει πουθενα αλλου. Καποιοι δινουν 1% σε συγκεκριμενες αλυσιδες και με εξαργυρωση μονο σε αυτες. Εκαιρουνται κατι δυνατες προσφορες τυπου 20% επιστροφη σε κατι γερμανους κλπ, αλλα στα βασικα πλανα ολοι δινουν 1%..
Οταν σταματησει να το δινει (γιατι θα σταματησει καποια στιγμη) τοτε αναλογως θα πραξω. Πιστευω αργα η γρηγορα θα λανσαρει καποιο συνδρομητικο πακετο οπως κανουν ολοι, το θεμα ειναι να μην ειναι ανεκδοτο.

επισης πολυ χρησιμο feature τα piggies, δεν ανακαλυψαν τον τροχο, η revolut το κανει καιρο, αλλα οι ελληνικες τραπεζες τον παιζουν ακομα.

κατα τα αλλα, δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις την καρτα σε βεβαιωμενες οφειλες δημοσιου, τραγικο.δεν εχω δοκιμασει δεκο.

την χρησιμοποιω αποκλειστικα για τα καθημερινα μου, δεν κανω καμια μεταφορα/αναληψη/πληρωμη, δεν τους εχω δωσει αμεσα ουτε ενα σεντ, τωρα τι κανουν με τα δεδομενα μου αυτοι ξερουν. χρησιμοποιειται μονο οπου μπορεις να περασεις ανεπαφα καρτα ή αριθμο καρτας σε site.

αφορολογητο χτιζεις κανονικα.

αν καποιος μπορει να χρησιμοποιει ψηφιακη καρτα, και την χρησιμοποιει μονο για να κανει αγορες μεσω καρτας, κι οχι μεταφορες, πληρωμες οφειλων, αναληψεις κλπ αξιζει, αλλιως δεν εχει κανενα νοημα.


η εφαρμογη ειναι τραγικη, το ux απο τα lidl, το support ικανοποιητικο, οι πληροφοριες στην σελιδα τους κακιστες, πρεπει να ρωτησεις, πχ για αφορολογητο.

 

 

 

Πλήρωσα ΔΕΗ από το site της κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2023 στις 1:48 ΠΜ, runner69 είπε

Παρατηρώ ότι δεν έχουμε σχετικό thread για συζήτηση οπότε ανοίγω το παρόν

https://www.payzy.gr/

 

Υπάρχουν παιδιά στο forum που ενεργοποιησαν και χρησιμοποιησαν την κάρτα από το 2022. Τώρα που ανοιξαν οι φορολογικές δηλώσεις του έτους, έχει τσεκάρει κάποιος αν φαίνονται οι αγορες με την κάρτα στο taxis ; Κανονικά θα πρέπει να φαίνονται.

Ενα πολυ σημαντικο μειον ειναι οτι εχουν προμηθεια εξερχόμενου εμβασματος 2€

Χρεώνομαι όταν κάνω συναλλαγές στο payzy;

Εξαρτάται. Στο payzy by COSMOTE υπάρχει προμήθεια μόνο για συγκεκριμένες συναλλαγές, όπως:
i. Πληρωμές λογαριασμών, με προμήθεια 0,40€.
ii. Εμβάσματα εξωτερικού (SEPA) ή για συναλλαγές μεταξύ εγχώριων τραπεζών, με προμήθεια 2€/συναλλαγή.
iii. Ανάληψη χρημάτων από ATM, με προμήθεια 2€/συναλλαγή, συν την προμήθεια της τρίτης τράπεζας, βάσει της εμπορικής πολιτικής της.

Όλες οι άλλες συναλλαγές στο payzy είναι δωρεάν!

https://www.payzy.gr/files/PRICE_LIST_PAYZY.pdf?201022

image.png.aa0ac19a5a25332ba4bd2a6c821808db.png

την ιδια απορια εχω και εγω αμα φαινονται οι συναλαγες στο taxisnet με payzy ( ως αφορολογητο ) . Δεν ξερω πως μπορω να το δω , παντως θυμαμαι οτι οταν μπαινεις να κανεις την συναλλαγη φαινονται οι τοκοι. Τωρα πως θα υπολογισει καποιος τις συναλλαγες που εκανε μετο payzy για να δει αμα μπηκανε; Θα μπει στον μετρητη αφορολογητου στις αλλες τραπεζες και μετα θα βγαλει αναλυση στο payzy και θα τα αθροισει για να δει αμα φαινονται στην φορολογικη του δηλωση; . 

Επισης κατι αλλο βλεπω οτι αναφερεται για χρεωση αναληψης . Εχουνε βγαλει κανονικη χρεωστικη καρτα; την περιμενα απο περυσι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

την ιδια απορια εχω και εγω αμα φαινονται οι συναλαγες στο taxisnet με payzy ( ως αφορολογητο ) . Δεν ξερω πως μπορω να το δω , παντως θυμαμαι οτι οταν μπαινεις να κανεις την συναλλαγη φαινονται οι τοκοι. Τωρα πως θα υπολογισει καποιος τις συναλλαγες που εκανε μετο payzy για να δει αμα μπηκανε; Θα μπει στον μετρητη αφορολογητου στις αλλες τραπεζες και μετα θα βγαλει αναλυση στο payzy και θα τα αθροισει για να δει αμα φαινονται στην φορολογικη του δηλωση; . 

Επισης κατι αλλο βλεπω οτι αναφερεται για χρεωση αναληψης . Εχουνε βγαλει κανονικη χρεωστικη καρτα; την περιμενα απο περυσι . 

Ναι φαίνονται κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

την ιδια απορια εχω και εγω αμα φαινονται οι συναλαγες στο taxisnet με payzy ( ως αφορολογητο ) . Δεν ξερω πως μπορω να το δω , παντως θυμαμαι οτι οταν μπαινεις να κανεις την συναλλαγη φαινονται οι τοκοι. Τωρα πως θα υπολογισει καποιος τις συναλλαγες που εκανε μετο payzy για να δει αμα μπηκανε; Θα μπει στον μετρητη αφορολογητου στις αλλες τραπεζες και μετα θα βγαλει αναλυση στο payzy και θα τα αθροισει για να δει αμα φαινονται στην φορολογικη του δηλωση; . 

Επισης κατι αλλο βλεπω οτι αναφερεται για χρεωση αναληψης . Εχουνε βγαλει κανονικη χρεωστικη καρτα; την περιμενα απο περυσι . 

Οπως εχουν επιβεβαιωσει καποιοι συνφορουμιτες φαινονται οι δαπάνες στο taxis απλα δεν λεει το ονομα της τράπεζας και είναι κενό.  Αν εισαι εξοικοιωμενος με το taxis θα μπορεις να το βρεις έτσι και έκανες συναλλαγές το 2022.

Χρεωστικη κάρτα δεν εχουν βγάλει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω κάτι ενδιαφέρον που βρήκα απο ψάξιμο (για όσους δεν το ξέραμε δηλαδή). Μπορείς μέσω της εφαρμογής της payzy να δείς πόσο αφορολόγητο έχεις χτίσει.

Πηγαίνοντας στο πορτοφόλι και πατώντας τις 3 τελείες πάνω δεξιά θα δείτε την επιλογή "Δαπάνες μείωσης φόρου". Το αρνητικό είναι ότι δεν είναι κατηγοριοποιημένες αλλά έχετε απλά ένα συνολικό ποσό.

Επεξ/σία από Kag1ante
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ παρήγγειλα την φυσική κάρτα μόλις μού ήρθε η ειδοποίηση προ μερικών ωρών.

Εφόσον
- δεν χρεώνει τέλη συναλλαγματικής μετατροπής (σε πληρωμές σε $ που την έχω βάλει δεν χρεώνει) άκυρο, χρεώνει αλλά ελάχιστα.
- και προσφέρει 1% επιστροφή παντού/σε κάθε συναλλαγή,
- ενώ φορτίζει χωρίς χρεώσεις μέσω κάρτας
αναιρείται κατ' εμέ η σκοπιμότητα χρήσης άλλων τέτοιων υπηρεσιών (revolut, Monese, N26) για όσους τουλάχιστον δεν έχουν ειδικές απαιτήσεις και θέλουν μια κάρτα για να πληρώνουν χωρίς πρόσθετα τέλη στο εξωτερικό και που να φορτίζει άμεσα, χωρίς χρεώσεις.

ελληνική και πολυ πιο αξιόπιστη λύση.

Μειονέκτημα στη βασική χρήση ότι χρεώνει για αποστολή εμβάσματος (πόσο γρήγορα το πράττει - σε σχέση με Revolut που πιστώνει σχεδόν αμέσως τον ελληνικό λογαριασμό - επίσης δεν το γνωρίζω).

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει πολύ δουλειά όμως ακόμα...

Έκανα δοκιμή πληρωμής στην ΑΑΔΕ και έφαγα άκυρο ότι δεν υποστηρίζει την συγκεκριμένη κάρτα...🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kormos είπε

...ήρθε και αυτή 🙃

...με κόστος 9€ 

Τσιμπημένη η τιμή. Θελει να σου παρει πισω τα coins :lol:

3 ώρες πριν, kormos είπε

Θέλει πολύ δουλειά όμως ακόμα...

Έκανα δοκιμή πληρωμής στην ΑΑΔΕ και έφαγα άκυρο ότι δεν υποστηρίζει την συγκεκριμένη κάρτα...🙄

Το συγκεκριμενο δεν νομιζω οτι ειναι bug. Δεν πιστευω οτι θα λειτουργησει ποτε, ή μπορει να το δωσουν οταν θα κοψουν το 1% επιστροφή. Το θελουμε ; Οχι θα ελεγα εγω.

Αναφορικα με το θέμα μου παραμένει υπο εκκαθάριση η συναλλαγή των 8/4! :lol:

Στις 19/4/2023 στις 4:27 ΜΜ, runner69 είπε

 

Και μόλις σήμερα 19/4 ,χωρίς δίκη μου ενέργεια, είχα notification από το app για αυτή τη συναλλαγή των 8/4 και όντως την εμφάνισε στις συναλλαγές αλλά με status υπό εκκαθάριση ενώ την υπολογίζει σαν καθαρισμενη αφού δεν την μετράει στο δεσμευμένο πόσο.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση: έχω την πιστωτική affinity που μου δίνει 2% στα καταστήματα του ομίλου inditex. Αν φορτίζω την payzy μέσω αυτής θα παίρνω 2% στα ζάρα και εν συνεχεία πληρώνω με payzy άλλο 1%; Αν συμβαίνει αυτό (που το θεωρώ σίγουρο) τι φαίνεται για αφορολόγητο; Δλδ αν γεμίσω την payzy με 1000 ευρώ και πληρώσω 1000 ευρώ σούπερ μάρκετ τελικά θα φαίνεται σαν να έχω ξοδέψει 2000 ευρώ;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να περαστεί στο αφορολόγητο μια συναλλαγή με κάρτα θα πρέπει να καταχωρείται ως υπηρεσία ή αγαθό σε μια από τις 9 - 10 ορισμένες κατηγορίες. Και βάζω στοίχημα (αλλά ας επιβεβαιώσει και κάποιος που έχει πέηζη) ότι η φόρτιση λογαριασμού δεν περνιέται. Αλλιώς κάτι γατόνια θα μπορούσαν να κάνουν κυκλικές συναλλαγές και να χτίσουν αφορολόγητο...

Για το άλλο: ανάλογα με ποιά κάρτα κάνεις συναλλαγή στο ζάρα θα έχεις και την αντίστοιχη επιστροφή (προφανώς δεν μπορούν να συνδυαστούν αν αυτό ρωτάς αφού με μια κάρτα θα πληρώσεις τελικά στο μαγαζί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, anikologr είπε

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση: έχω την πιστωτική affinity που μου δίνει 2% στα καταστήματα του ομίλου inditex. Αν φορτίζω την payzy μέσω αυτής θα παίρνω 2% στα ζάρα και εν συνεχεία πληρώνω με payzy άλλο 1%; Αν συμβαίνει αυτό (που το θεωρώ σίγουρο) τι φαίνεται για αφορολόγητο; Δλδ αν γεμίσω την payzy με 1000 ευρώ και πληρώσω 1000 ευρώ σούπερ μάρκετ τελικά θα φαίνεται σαν να έχω ξοδέψει 2000 ευρώ;;;; 

 

Σύμφωνα με τους όρους της κάρτας σου όχι

 

Αναφορά σε κείμενο

Υπαγόμενες Συναλλαγές: Στις Υπαγόμενες Συναλλαγές περιλαμβάνονται όλες οι αγορές με Κάρτα αξίας
άνω του ενός Ευρώ (€1) , συμπεριλαμβανομένων συναλλαγών εντός καταστημάτων, τηλεφωνικών αγορών,
συναλλαγών μέσω διαδικτύου (internet) και συναλλαγών παγίων εντολών πληρωμών. Οι αναλήψεις μετρητών
οποιασδήποτε μορφής και οι μεταφορές κεφαλαίων (όπως για παράδειγμα μέσω εμβάσματος, κ.α.), η φόρτιση
έτερης Κάρτας (της
Alpha Bank ή άλλων Τραπεζών), η εξόφληση υπολοίπου ή μέρους υπολοίπου της Κάρτας, η
πληρωμή ετήσιας συνδρομής καθώς και τόκων ή εξόδων, η εξόφληση πάσης φύσεως οφειλών προς το Δημόσιο,
όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά ΔΟΥ, Γ.Γ.Π.Σ.,

ΟΤΑ, ΕΦΚΑ, όπως και η εξόφληση δόσεων δανείων, δεν συγκαταλέγονται στις Υπαγόμενες Συναλλαγές. Σε
περίπτωση πραγματοποίησης Υπαγόμενης Συναλλαγής η οποία εντάσσεται σε πρόγραμμα ατόκων δόσεων σε
Συνεργάτη του Προγράμματος οι Πόντοι χορηγούνται εφάπαξ και για το σύνολο της συναλλαγής, ενώ εφόσον
πραγματοποιήθηκε σε άλλη επιχείρηση, οι Πόντοι χορηγούνται βάσει της μηνιαίας καταχώρισης των ατόκων δόσεων
στο Λογαριασμό της Κάρτας του Μέλους.

Η Τράπεζα δύναται, οποτεδήποτε, κατά την απόλυτη κρίση της, να εξαιρεί ορισμένους τύπους συναλλαγών από τις
Υπαγόμενες Συναλλαγές (ενδεικτικά και όχι περιοριστικά συναλλαγές κάθε είδους τυχερών παιγνίων ή στοιχημάτων ή
ψηφιακών κρυπτονομισμάτων), το οποίο συνεπάγεται την άμεση κατάργηση της δυνατότητας των Μελών να
συλλέγουν Πόντους, από την θέση σε ισχύ της ως άνω εξαίρεσης, χωρίς προηγούμενη σχετική ειδοποίηση των
Μελών του Προγράμματος. Το Μέλος μπορεί να ενημερώνεται για τις εκάστοτε εξαιρούμενες συναλλαγές, στην
ιστοσελίδα της Τραπέζης www.alpha.gr/cards

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα τη φυσική κάρτα σήμερα. σε όμορφο μαύρο χρώμα...ενεργοποιείται σκανάροντας ένα barcode στην επιστολή που τη συνοδεύει (χωρίς ανάγκη πρώτης συναλλαγής σε POS ή ΑΤΜ)

Θα διευκολυνθεί πολύ η χρήση της εμπορικά, καθώς προσωπικά δεν προτιμώ τη χρήση του κινητού τηλεφώνου/NFC για πληρωμές σε φυσικά καταστήματα.

Κι εκτός από ειδικές προσφορές (όπως πχ με τον 4πλασιασμό πόντων με χρήση χρεωστικής σε πρατήρια AVIN πριν την Πρωτομαγιά νομίζω), συμφέρει ακόμη και σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις της ΕΤΕ/go4more να χρησιμοποιείται η PAYZY αφού γενικά επιτρέπει μετατροπή πόντων σε ρευστό οποιαδήποτε στιγμή, με το ίδιο κατά τα λοιπά κέρδος με την ΕΤΕ, κι εκτός συναλλαγών σε POS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...