Προς το περιεχόμενο

Payzy by Cosmote


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jimmysss! είπε

Ναι αλλα δε σε χρεωνει προμηθεια για πληρωμες RF?

Έχει προμήθεια 0.40€ ανά πληρωμή (edit: σε πληρωμή λογαριασμού cosmote δεν έχει προμήθεια) σύμφωνα με το τιμολόγιο της Payzy (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.payzy.gr/files/PRICE_LIST_PAYZY.pdf%3F201022&ved=2ahUKEwjN1P3-maL_AhX5SPEDHUPkATcQFnoECA0QAQ&usg=AOvVaw2hnJSPAd_eFzjnsmSgNI2f)

 

Πρακτικά πληρωμή λογαριασμού με αξία πάνω από 40€ θα δίνει μεγαλύτερη επιστροφή (η οποία όσο ανεβαίνει το ποσό λογαριασμού θα πλησιάζει το 2%) αν πληρωθεί μέσω του RF, παρά την προμήθεια. Σε πληρωμή λογαριασμού αξίας 40€ η επιστροφή θα είναι η ίδια (2% του 40 είναι 0.8€ επιστροφή, μείον 0.4€ προμήθεια μας δίνει 0.4€ επιστροφή, δηλαδή 1%), ενώ σε πλήρωμή λογαριασμού κάτω από 40€ θα υπάρχει χασούρα (επιστροφή λιγότερο από 1%).

Επεξ/σία από PharmChem
Διόρθωση αναφορικά με προμήθεια
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2023 στις 4:49 ΜΜ, PharmChem είπε

Έχει προμήθεια 0.40€ ανά πληρωμή (edit: σε πληρωμή λογαριασμού cosmote δεν έχει προμήθεια) σύμφωνα με το τιμολόγιο της Payzy (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.payzy.gr/files/PRICE_LIST_PAYZY.pdf%3F201022&ved=2ahUKEwjN1P3-maL_AhX5SPEDHUPkATcQFnoECA0QAQ&usg=AOvVaw2hnJSPAd_eFzjnsmSgNI2f)

 

Πρακτικά πληρωμή λογαριασμού με αξία πάνω από 40€ θα δίνει μεγαλύτερη επιστροφή (η οποία όσο ανεβαίνει το ποσό λογαριασμού θα πλησιάζει το 2%) αν πληρωθεί μέσω του RF, παρά την προμήθεια. Σε πληρωμή λογαριασμού αξίας 40€ η επιστροφή θα είναι η ίδια (2% του 40 είναι 0.8€ επιστροφή, μείον 0.4€ προμήθεια μας δίνει 0.4€ επιστροφή, δηλαδή 1%), ενώ σε πλήρωμή λογαριασμού κάτω από 40€ θα υπάρχει χασούρα (επιστροφή λιγότερο από 1%).

Spoiler

Προσπαθούσα να βρω σχετική ανάρτηση και δυστυχώς έκανα εχθές, σχεδόν την ίδια!

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2023 στις 9:24 ΜΜ, enterhere είπε

Φόρτιση Payzy, από master card της Alpha bank δεν μου έδωσε πόντους. 

Παιδιά, η Alpha δε δίνει επιβράβευση για φόρτιση της Payzy. Τι παίζει;

Συναλλαγή δεν είναι;

Σε Revolut δίνει παρεπιπτόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα με RF λογαριασμό της ΔΕΗ και ενώ μου εδωσε τα coins αμεσα και έχουν περάσει 3 γεμάτες εργάσιμες, δεν το εχει μετρήσει στις δαπάνες μείωσης φόρου και κάτι μου λέει ότι δεν θα το μετρήσει. Τσεκάρετε και οι υπολοιποι γιατι μου βρωμαει bug.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2023 στις 11:26 ΠΜ, prometheas είπε

Προσωπικά δεν με νοιάζει ούτε πρόκειται να βγάλω κανονική κάρτα από ενα ίδρυμα πληρωμών.  Αν δουλευει η virtual εχει καλώς, αλλιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές..

Επειδή καποιοι αρέσκονται σε συγκρίσεις να πώ οτι με την virtual της Revolut δεν ειχα ποτέ το παραμικρό  πρόβλημα έχοντας εκατοντάδες συναλλαγές στο ενεργητικό μου ενώ η Payzy κατά καιρούς με ταλαιπωρεί. 

όταν λες ίδρυμα εννοείς τράπεζα??? αυτή που έχεις δεν είναι από ίδρυμα ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεω απλά οτι δεν χρειάζομαι κανονική  (σε φυσική μορφή) καρτα απο το Payzy εφόσον η Cosmote Payments δεν παρέχει πλήρεις τραπεζικές υπηρεσίες. Η virtual Payzy καρτα μου αρκεί προς το παρόν 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, runner69 είπε

Πλήρωσα με RF λογαριασμό της ΔΕΗ και ενώ μου εδωσε τα coins αμεσα και έχουν περάσει 3 γεμάτες εργάσιμες, δεν το εχει μετρήσει στις δαπάνες μείωσης φόρου και κάτι μου λέει ότι δεν θα το μετρήσει. Τσεκάρετε και οι υπολοιποι γιατι μου βρωμαει bug.

Πολλές φορές μου έχει τύχει να περαστεί στο αφορολόγητο μια συναλλαγή (eurobank που χρησιμοποιώ κυρίως) μετά από >3 μέρες. Οπότε περίμενε λίγο ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, runner69 είπε

Πλήρωσα με RF λογαριασμό της ΔΕΗ και ενώ μου εδωσε τα coins αμεσα και έχουν περάσει 3 γεμάτες εργάσιμες, δεν το εχει μετρήσει στις δαπάνες μείωσης φόρου και κάτι μου λέει ότι δεν θα το μετρήσει. Τσεκάρετε και οι υπολοιποι γιατι μου βρωμαει bug.

Μήπως πρέπει πρώτα να εκκαθαριστεί η συναλλαγή; Στην Πειραιώς που συνεργάζομαι Φερειπείν οι συναλλαγές εμφανίζονται στον υπολογιστή αφορολογήτου μετά την εκκαθάριση τους και όχι την στιγμή που πραγματοποιούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bitbit είπε

Πολλές φορές μου έχει τύχει να περαστεί στο αφορολόγητο μια συναλλαγή (eurobank που χρησιμοποιώ κυρίως) μετά από >3 μέρες. Οπότε περίμενε λίγο ακόμα

 

1 ώρα πριν, PharmChem είπε

Μήπως πρέπει πρώτα να εκκαθαριστεί η συναλλαγή; Στην Πειραιώς που συνεργάζομαι Φερειπείν οι συναλλαγές εμφανίζονται στον υπολογιστή αφορολογήτου μετά την εκκαθάριση τους και όχι την στιγμή που πραγματοποιούνται.

Γενικα χρειαζεται πρωτα να γινει εκκαθαριση της συναλλαγης και μετα να μετρησει στο αφορολογητο. Στην Πειραιώς πχ. θελει μια εργασιμη μετα την εκκαθαριση για να μπει στο αφορολογητο. Στην payzy εχω δει οτι την ιδια μερα της εκκαθαρισης μπαινει και στη λιστα.

Ωστοσο εδω στην πληρωμη με RF η πληρωμη εγινε Δευτερα απογευμα. Απευθειας την εβγαλε καθαρισμενη τη συναλλαγη. Οι συναλλαγες RF μετά τις 2:00μμ λεει εκτελουνται την επομενη εργασιμη αλλα περασε και η Παρασκευη και ακομα τιποτα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει η εκκαθάριση αν η συναλλαγή έχει πραγματοποιηθεί μέσα σε αργίες ή ΣΚ ίσως χρειαστεί 1-2 εργάσιμες.

Για λογαριασμούς RF και απόδοση 2 coins/euro πρέπει οι πληρωμές να γίνονται μόνο μέσα από την payzy.app

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kormos είπε

Για λογαριασμούς RF και απόδοση 2 coins/euro πρέπει οι πληρωμές να γίνονται μόνο μέσα από την payzy.app

Μφχ

Γιατι υπαρχει αλλος τροπος να πληρωσεις ;

ΥΓ. 5η εργασιμη που περασε και δεν μετραει το RF της ΔΕΗ στο αφορολογητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, runner69 είπε

Γιατι υπαρχει αλλος τροπος να πληρωσεις ;

ΥΓ. 5η εργασιμη που περασε και δεν μετραει το RF της ΔΕΗ στο αφορολογητο.

Θυμησε μου πως το βλεπεις αν εχει περασει στο αφορολογητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Titos301 είπε

Θυμησε μου πως το βλεπεις αν εχει περασει στο αφορολογητο;

Δεν το βλεπεις καθως δεν εχουν λιστα. Ειχα τραβηξει screenshots πριν και μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...