Προς το περιεχόμενο

obs live streaming


kant12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να βοηθησει καποιος, για live streaming εχω κανει ολες τις δοκιμες, εχω δοκιμασει ρυθμο bit απο 1000 εως 10.000 και παλι το βιντεο κολλαει, εχω μνημη κοντα στα 100gb ελευθερη, τι ρυθμιση πρεπει να κανω για να μην κολλαει το βιντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θεωρητικά δε θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Εξαρτάται και απο την αναλυση που κάνεις stream και το bitrate. 100αρα σύνδεση έχεις στο ίντερνετ; Εαν θές γράψε και τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή απο τον οποίο κάνεις streaming, και σε ποιά πλατφόρμα και με τι ανάλυση.

Επεξ/σία από juventinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, kant12 είπε

και 72 Mbit/δευτερολεπτο βλεπω απο τις ρυθμισεις του δικτυου στον υπολογιστη

Με wifi εισαι? Αν ναι, κανε ενα κοπο και συνδεσου ενσυρματα.
Για την αλλη ταχυτητα που λες, υποθετω οτι εινια το upload, γιατι αν ειναι το download καληνυχτα.

(60)

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kant12 είπε

μπορει να βοηθησει καποιος, για live streaming εχω κανει ολες τις δοκιμες, εχω δοκιμασει ρυθμο bit απο 1000 εως 10.000 και παλι το βιντεο κολλαει, εχω μνημη κοντα στα 100gb ελευθερη, τι ρυθμιση πρεπει να κανω για να μην κολλαει το βιντεο;

Κοίτα στα Settings του OBS - Output - Encoder settings τί ρυθμό bitrate έχει δηλωμένο.
Αν είναι πολύ υψηλό ή αν είναι πολύ κοντά στο συνολικό upload που έχει η γραμμή σου τότε χαμήλωσε το.

Εννοείτε ότι απαγορεύεται το wifi δια ροπάλου, μόνο καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναλυση που βλεπω στις ρυθμισεις του obs, βαση(καμβας)αναλυση ειναι 1366χ 768, τα βιντεο που ανεβαζω ειναι σε HD, συνδεση δικη μου δεν εχω,κλεβω απο το διπλα διαμερισμα μεσω usb tp link αλλα ειναι ενας τοιχος κυριολεκτικα, ειμαι πολυ κοντα στο router, o υπολογιστης ειναι σχετικα παλιος του13 περιπου, turbo x, toshiba δλδ,
στο obs studio, στις ρυθμισεις εχει καρε ανα δευτερολεπτο 60 ή 30 αλλα προτιμηση 60 οταν ειναι δυνατον, ο ρυθμος bit του βιντεο ειναι στις 5000, στις ρυθμισεις στην λειτουργια εξοδου, στις συνθετες ρυθμισεις βλεπω κωδικοποιητη χ264, ρυθμο μεταδοσης bit 2500, ελεγχο ρυθμου CBR και προφιλ χρησης CPU very fast, δεν ξερω αν σας βοηθανε αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, kant12 said:

συνδεση δικη μου δεν εχω,κλεβω απο το διπλα διαμερισμα μεσω usb tp link αλλα ειναι ενας τοιχος κυριολεκτικα, ειμαι πολυ κοντα στο router, o υπολογιστης ειναι σχετικα παλιος του13 περιπου, turbo x, toshiba δλδ

Δεν υπάρχει περίπτωση για σταθερό livestreaming με αυτό το σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη σύνδεση στο Internet, το θέμα είναι και τι επεξεργαστή έχει το laptop σου αφού απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν έχει NVIDIA GPU να υποστηρίζει NVENC που θα βοηθούσε τα πράγματα. Στα 60 FPS θες καλό επεξεργαστή για encoding, ειδικά αν παίζεις και βαρύ game παράλληλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2023 στις 3:35 ΠΜ, kant12 είπε

εχω μνημη κοντα στα 100gb ελευθερη

10 ώρες πριν, kant12 είπε

o υπολογιστης ειναι σχετικα παλιος του13 περιπου

Close enough :D

Με μη σταθερη ταχυτητα/συνδεση και συστημα ~10 χρονων, το καλυτερο που μπορεις να πετυχεις εινια τα 360 με 480p το πολυ. Αν κολλαει και ετσι, παρατα τα.

(59)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kant12 είπε

.... συνδεση δικη μου δεν εχω,κλεβω απο το διπλα διαμερισμα μεσω usb tp link αλλα ειναι ενας τοιχος κυριολεκτικα, ειμαι πολυ κοντα στο router, o υπολογιστης ειναι σχετικα παλιος του13 περιπου, turbo x, toshiba δλδ,

ΤubloΧ 10ετίας και κλέβεις και από το wifi του διπλανού.

Και θες να στριμάρεις κιόλας. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Close enough :D

Με μη σταθερη ταχυτητα/συνδεση και συστημα ~10 χρονων, το καλυτερο που μπορεις να πετυχεις εινια τα 360 με 480p το πολυ. Αν κολλαει και ετσι, παρατα τα.

(59)

με τι ρυθμο bit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...