Προς το περιεχόμενο

AceMagician AMR5 AM06 Pro Mini PC


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/4/2023 στις 7:49 ΜΜ, specre είπε

Welcome Deal με 0,18€ + μεταφορικά (1 τμχ για κάθε λογαριασμό):

https://vi.aliexpress.com/item/1005004977113724.html

Τελικά ξεκόλλησε η κάρτα και τσίμπησα έναν από καινούργιο λογαριασμό με 0,18€ + 0,44€ = 0,66€ σύνολο να έρχεται σιγά σιγά. 
Thanks!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Έτρεξα πάλι το Cinebench και σε single core μου έβγαλε 1323 vs 1371 pts και στο multi core 7439 vs 7158 pts. Στο προηγούμενο test είχα βάλει τη vram σε 8GB ενώ τώρα την έβαλα στα 2GB. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Οι θερμοκρασίες με HWMonitor στο single core

single.jpg.6952ff8fff587bae718289fd7ef4d43f.jpg

και στο multi core

multi.jpg.321eda5de09ec7c0cab532f745ed3c44.jpg

Στα specs του επεξεργαστή λέει ότι φτάνει max 105 βαθμούς. 

 

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά από εμένα και επειδή το UI των windows 11 είναι άβολο/μη παραγωγικό, εγκατέστησα στο μηχάνημα το Explorer Patcher που κάνει το UI όπως αυτό στα Windows 10 με κυριότερο το μη συνδυασμό παραθύρων στην task bar. Προς το παρόν δουλεύει άψογα και αν "σπάσει" μόνιμα με κάποιο μελλοντικό update των windows, θα χρησιμοποιήσω τις οδηγίες του  @specre για να του περάσω τα 10άρια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Maitre είπε

Ενημερωτικά από εμένα και επειδή το UI των windows 11 είναι άβολο/μη παραγωγικό, εγκατέστησα στο μηχάνημα το Explorer Patcher που κάνει το UI όπως αυτό στα Windows 10 με κυριότερο το μη συνδυασμό παραθύρων στην task bar.

Το είχα δοκιμάσει, αλλά δεν άντεξα πάλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά,  έκανα καθαρή εγκατάσταση σε NVME win 11. Στο device manager μου βγάζει με θαυμαστικό  τους Multimedia Controller και PCI Data Acquisition and signal processing controller drivers. Ξέρουμε απο που μπορούμε να τους κατεβάσουμε?

 

EDIT. Έκανα εγκατάσταση το tool της AMD και τους κατέβασε

Επεξ/σία από alexx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Innersense είπε

Ποιόν NVMe έβαλες φίλε;
Έτρεξες CrystalDisk για ταχύτητες;

Έβαλα εναν της KIOXIA 1TB που είχα απο εποχή chia  αλλά μου έδειξε 0% υγεία και τον έβγαλα να τον στείλω για RMA. Έτρεξα CrystalDisk αλλά δυστυχώς δεν κράτησα screenshot. Τριπλάσιες ταχύτητες είχε περίπου απο τον m2 sata.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2023 στις 2:45 ΜΜ, anashario είπε

Διάβασα σε διάφορα άρθρα, πως δεν έχει σημασία το να ορίσεις αποκλειστική VRAM όταν πρόκειται για iGPU και πως η καλύτερη πρακτική είναι να αφήσεις το default - το σύστημα λέει χρησιμοποιεί έτσι όση χρειάζεται ανάλογα με τις ανάγκες του συστήματος. Όταν ορίζεις λέει VRAM, τη δεσμεύεις αποκλειστικά για την iGPU και τη χάνεις από το σύστημα ενώ ούτως ή άλλως θα τη χρησιμοποιούσε όταν τη χρειαζόταν.

Εγώ παρόλα αυτά έχω ορίσει 2GB, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έκανα benchmarks πριν (512MB) και μετά (2GB) για να δω άμα ανέβηκε η απόδοση.

Έχει κανείς γνώση επί του θέματος;

Εχω την ιδια απορια, αν μπορει κανεις να μας διαφωτισει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Turbani είπε

Εχω την ιδια απορια, αν μπορει κανεις να μας διαφωτισει!

Πρέπει να ισχύει παιδιά, όπως λέει και στο παρακάτω link το να το αφήσεις στο AUTO είναι οκ για το 90% των περιπτώσεων καθότι το σύστημα θα διεκδικήσει επιπλέον μνήμη όταν την χρειαστεί.

 https://www.pix-pro.com/blog/post/radeon-graphics

By default, reserved memory values can be as low as 512 MB. This default value or an AUTO setting is acceptable in 90 percent cases because the integrated GPU will reserve as much memory as it needs on the fly.

Εξυπακούεται ότι για ποιο εξειδικευμένη χρήση σε παιχνίδια και benchmark μπορείτε να ψαχτείτε για επιπλέον επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.public.gr/product/tileoraseis/kalodia-adaptors/dvi/antaptoras-belkin-displayport-male-to-dvi-female/1513338

Αντάπτορας Belkin DisplayPort Male to DVI Female στα 2,90€. Ίσως φανεί χρήσιμος σε κάποιον.

Εξαντλήθηκε.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, specre είπε

@Innersense μη γελάς, πρόλαβα και τσίμπησα ένα (ελπίζω να μου έρθει δηλαδή). :P

Γι' αυτό ακριβώς γελάω φίλε, ευτυχώς που δεν το παρεξήγησες.
Ο χρόνος που δημοσιεύεται μια προσφορά στο Insomnia μέχρι να εξαντληθεί μετριέται σε picosecond!

Ακόμα τρώγομαι και χαζεύω για NVMe αν και το μηχάνημα λειτουργεί άψογα.
Είδα την προσφορά που έβγαλαν από το Amazon.de για Samsung SSD 970 EVO Plus 1 TB (MZ-V7S1T0BW) 65.83€ και τον παρήγγειλα, αλλά καπάκι διάβασα τα άρθρα που λένε ότι έχουν αλλάξει στις καινούργιες παρτίδες controller και δεν έχει τόσο καλές επιδόσεις και ακύρωσα την παραγγελία.

Γενικά δε χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς τόσο μεγάλο, για primary του συστήματος θέλω οπότε και 250άρης μάλλον μου κάνει, αλλά να είναι ποιοτικός και να εξαντλεί το bandwidth ταχύτητας της PCI Express Gen 3.0 και φυσικά σχετικά VFM

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...