Προς το περιεχόμενο

AceMagician AMR5 AM06 Pro Mini PC


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παρεξηγώ φίλε μου. Ξέρω (όπως όλοι μας) και τα "χάλια" των καταστημάτων της χώρας μας, οπότε μπορούμε να σατιρίζουμε και να γελάμε.

Έτοιμος ήμουν κι εγώ να αγοράσω τον 970 EVO Plus 1 TB, αλλά είδα τα σχόλια και δεν το έκανα. Γλυκοκοιτάζω τον Kingston KC3000 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0, αλλά μόνο αν "πέσει και χτυπήσει" σε καμιά καλή προσφορά. Δεν καίγομαι, οπότε μπορώ να περιμένω κι εγώ. :cool:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, specre είπε

Γλυκοκοιτάζω τον Kingston KC3000 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0,

Αυτόν έχω σε άλλο PC. Είναι όντως πολύ καλός και εξαντλεί την ταχύτητα του PCI 3 που διαθέτει το ΑΜ06.
Κατα την αποψή μου από τις καλύτερες επιλογές. Κι εγώ έναν τέτοιο θα πάρω όταν θα πέσει λίγο ακόμα η τιμή.

Γενικά για όποιον θέλει να πάρει nmve θα έλεγε μην κοιτάει μονο ταχύτητα αλλά και το TBW που είνια μια ένδειξη για το πόσο θα του κρατήσει στον χρόνο. 
 

 

7 ώρες πριν, Innersense είπε

Από τη μνήμη δεν έπαθε ποτέ κανένας τίποτα...

Αν αρχίζει και χτυπάει πολλά errors μια χαρά θα σου πετάει blue screens. Το είχα παθει παλία με ένα laptop.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosss_ είπε

Αν αρχίζει και χτυπάει πολλά errors μια χαρά θα σου πετάει blue screens. Το είχα παθει παλία με ένα laptop.
 

Σε τόσα χρόνια χρήσης υπολογιστών δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Αν και προφανώς δεν έχω πάρει ποτέ τέτοια κινεζιά με μη επώνυμες μνήμες.
Όπως και να έχει με τις μνήμες δε ρισκάρεις τα δεδομένα σου όπως με τον δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως πήρα αυτόν εδώ τελικά, αντικατέστησα τον boot δίσκο, πιάνει ακριβώς τις ταχύτητες που διαφημίζει.
https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-snv2s-1000g-nv2-1tb-nvme-pcie-gen4-x4-m2-2280-p-PER.346447

Για όποιον θέλει κάτι σε Samsung, https://www.amazon.fr/gp/product/B08TJ2649W
Βγαίνει 51,37€ τελική τιμή

Επεξ/σία από anashario
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anashario είπε

Για όποιον θέλει κάτι σε Samsung, https://www.amazon.fr/gp/product/B08TJ2649W
Βγαίνει 51,37€ τελική τιμή

Με τα σχόλια που διαβάσαμε... δεν τον βάζουμε... ούτε να μας τον χάριζε η Samsung. Προτιμούμε την κινεζιά CYX (σαν λόξιγκας μου ακούγεται).  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, specre είπε

Με τα σχόλια που διαβάσαμε... δεν τον βάζουμε... ούτε να μας τον χάριζε η Samsung. Προτιμούμε την κινεζιά CYX (σαν λόξιγκας μου ακούγεται).  :P

Βάλτε τότε τον Kingston, που και από εγχώριο κατάστημα είναι και κοστίζει λιγότερο από 50€! Εκμεταλλεύεται πλήρως τη δυναμική του συστήματος, οι ταχύτητες είναι σταθερές και όπως λέει ο κατασκευαστής (7 φορές πιο γρήγορο read από τον CYX) και εγώ τουλάχιστον που τον έχω πάνω ήδη μια βδομάδα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, άμα επαρκούσαν τα 512GB δε θα είχα αλλάξει δίσκο, αλλά αποφάσισα πως θέλω για C δίσκο 1TB ώστε να ρίξω μέσα Windows / Programs / Games και έβαλα και 2ο δίσκο (1ΤΒ Crucial MX500) μόνο για data / backup.

Να σημειώσω τέλος πως στα παιχνίδια το μηχάνημα έχει τις ίδιες επιδόσεις πάνω κάτω με το PC μου το οποίο φοράει την Gigabyte GTX 1050 OC 2GB.

Αυτή τη στιγμή παίζω Far Cry New Dawn στα 1920X1080, LOW, με 30 FPS σταθερά (απόλυτα playable).

Επεξ/σία από anashario
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά προς το παρόν δεν θα του αναθέσω κάποια βαριά εργασία. Το μόνο που θα το "ζορίσει" είναι το stream από F1TV σε 2 οθόνες με 2-3 παράθυρα streaming. Το έχω δοκιμάσει και το μηχάνημα δεν μασάει! Οπότε όπως προανέφερα δεν καίγομαι να αλλάξω ssd άμεσα. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!

Επεξ/σία από specre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, anashario είπε

Βάλτε τότε τον Kingston, που και από εγχώριο κατάστημα είναι και κοστίζει λιγότερο από 50€! Εκμεταλλεύεται πλήρως τη δυναμική του συστήματος, οι ταχύτητες είναι σταθερές και όπως λέει ο κατασκευαστής (7 φορές πιο γρήγορο read από τον CYX) και εγώ τουλάχιστον που τον έχω πάνω ήδη μια βδομάδα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Για βάλε μας ρε φίλε screenshot από CrystalDiskMark φορεμένο στο AceMagician να φτιάχνουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Innersense είπε

Για βάλε μας ρε φίλε screenshot από CrystalDiskMark φορεμένο στο AceMagician να φτιάχνουμε!

Το βραδάκι που θα ξαναγυρίσω σπίτι θα στείλω 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/04/2023 at 20:40, alexx said:

Καλησπέρα Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά,  έκανα καθαρή εγκατάσταση σε NVME win 11. Στο device manager μου βγάζει με θαυμαστικό  τους Multimedia Controller και PCI Data Acquisition and signal processing controller drivers. Ξέρουμε απο που μπορούμε να τους κατεβάσουμε?

 

EDIT. Έκανα εγκατάσταση το tool της AMD και τους κατέβασε

Καλησπέρα! Ποιο tool έκανες εγκατάσταση; Έχω περάσει το AMD Software: Adrenalin Edition και ενώ ο multimedia controller είναι ΟΚ πλεόν, συνεχίζω να έχω θαυμαστικό στο PCI Data Acquisition and signal processing controller.

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Questioner είπε

Καλησπέρα! Ποιο tool έκανες εγκατάσταση; Έχω περάσει το AMD Software: Adrenalin Edition και ενώ ο multimedia controller είναι ΟΚ πλεόν, συνεχίζω να έχω θαυμαστικό στο PCI Data Acquisition and signal processing controller.

Thanx

Η λύση στο πρόβλημα σου, είναι η εξής:
Device Manager -> δεξί κλίκ στη συσκευή με το θαυμαστικό (το PCI Data Acquisition κτλ) -> Properties -> Driver -> Update Driver -> Browse my computer for driver -> Let me pick from a list -> Standard System Devices -> ACPI Fan

Πάτα το, θα το περάσει, θα εξαφανιστεί το θαυμαστικό, όλα GG

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...