Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Xiaomi 13 Ultra με κορυφαίο σύστημα καμερών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μεγαλυτερο αρνητικο ειναι οτι η κινεζικη εκδοση που ηδη πουλανε απο χτες δεν εχει την B20 οποτε περιμενουμε Global Launch και φυσικα Premium τιμη που κακα τα ψεματα οσο καλες καμερες και να εχει δυσκολα θα τα δωσει καποιος.

Εχω μπροστα μου το Mi 11 Ultra που πηρα στα 600€ σχεδον 1 χρονο απο την κυκλοφορια του απο κινεζομαγαζο και μετανιωνω που δεν πηρα 2 3 να υπαρχουν.
Ισως το τελευταιο Ultra που αξιζε τα λεφτα του

Εχει πεσει τελειως στα ματια μου η Xiaomi και αν κατι την κραταει ειναι οτι ανα πασα στιγμη αλλαζεις ROM και αλλαζει δραστικα η εμπειρια 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 ώρες πριν, petranthe είπε

1300 ευρω 

Για να τρέχεις το MIUI 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Δεν ξερω για τα κινητα αλλα στο pad 5 που εχω μια χαρα ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό σαν κινητό,σαν hardware είναι ίσως οτι καλύτερο στην αγορά,έτσι ως ένα σημείο δικαιολογεί τα χρήματα του ( οχι όλα εννοείται).

Το miui είναι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τις παλιές του εκδόσεις,δεν είναι τόσο σάπιο όσο ήταν,αλλά χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά και εκεί είναι που πονάει η εταιρεία και το κινητό, γιατί ενώ το hardware είναι να το ζηλεύουν όλοι το software πάλι δεν δικαιολογεί τα λεφτά που ζητάνε...

Τα κινητά, είναι κινητά και έτσι πρέπει να κρίνονται,με βάση την ολοκληρωτική εμπειρία χρήσης,δεν είναι μόνο η κάμερα,δεν είναι φωτογραφική μηχανή να τα κρίνουμε μόνο για φωτογραφία...οι φωτογραφίες που θα βγάζει θα είναι τέλειες δεν αμφιβάλλω, αλλά αρκεί αυτό;λες και κάποιος αν δει τον πίνακα του dxomark και τσεκαρει φωτογραφίες του πρώτου και του πέμπτου κινητού στην λίστα θα δει αυτή την διαφορά των δύο ή τριών βαθμών... ίσως το βράδυ σε κάποιες περιπτώσεις αλλά την ημέρα όλα είναι ίδια πλέον..

Η Samsung, apple, Google και σίγουρα κάποιες άλλες εταιρείες βγάζουν αναβαθμίσεις για τις κάμερες παλιότερων συσκευών,η Xiaomi έχει βγάλει καμία δύο χρόνια τώρα για το υπέροχο 11 ultra ; αυτό μόνο να σκεφτούμε για το αν αξίζει να πληρώσεις 1500 για 13 ultra...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, klaftop είπε

Αρα εχουμε νεα πρωτη θεση; παντως απο οτι βλεπω το oppo Find Χ6 κανει τα μισα λεφτα απο τα αλλα. 

Δεν κάνει τα μισά λεφτά είναι ψεύτικη η τιμή του, πόσο μάλλον μιας και η συσκευή αυτή κυκλοφορεί μόνο σε Κινα μεριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μα δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη η global έκδοση και καμία άλλη τιμή εκτός κίνας.

δε μίλησα για επίσημη τιμή, ανέφερα τι διάβασα σ' ένα άλλο site.. και μάλλον δεν απέχει από την πραγματικότητα, αν σκεφθείς ότι το Xiaomi 13 pro έχει σκάσει μύτη στα 1.399 ευρώ..

https://www.bestprice.gr/item/2158201511/xiaomi-13-pro-12gb-256gb.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πάντως μίλησα με υπάλληλο σε Mi store της Θεσσαλονίκης και μου είπε  αρκετά απόλυτος μάλιστα,ότι δεν πρόκειται να έρθει στην Ελλάδα το συγκεκριμένο μοντέλο. Τώρα είτε δεν ήταν ενημερωμένος και ήθελε να μου δώσει κάτι που είχε σε διαθεσιμότητα είτε όντως δεν θα το φέρουν. Από την άλλη μπορεί να αργήσει αρκετά ή να έρθει σε κάποια άλλη έκδοση. Πάντως όσο καλό και να είναι, σε αυτά τα χρήματα με αυτήν την υποστήριξη που έχουν τα Xiaomi ( κάτοχος τους πολλά χρόνια) , είναι ρίσκο τόσα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jerry banana είπε

Μόνο για τη Leica θα το αγόραζα αλλά δε. Έχω ούτε λεφτά ούτε λόγο να το αγοράσω σοβαρό .

νομιζεις οτι εχει φακους leica? καποια calibrations εχει και το σηματακι το οποιο "νοικιαζουν" για μαρκετινγκ..οπως εκανε παλια και η huawei.

 

κατα τ'αλλα, βλεπω ενα comeback στο κιτσαριο με τη δερματινη πισω..

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την PENTAX και την Olympus, οι επόμενοι θα είναι η FUJIFILM και η NIKON. Μόνο η Canon, η Panasonic και η SONY θα μείνουν να φτιάχνουν φωτογραφικές "βιντεοκάμερες" και αυτές για τους επαγγελματίες.
Και μπορεί η εξελιξη του ανθρώπου να συμπεριλαμβάνει και την αλλαγή της θέσης των ματιών, αντί δίπλα δίπλα σε το ένα πάνω στο άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μ΄αρέσει όταν η αλήθεια πονούσε αλλά κανείς δεν την παραδέχονταν! Πριν μερικά χρόνια οι fans της μου έκαναν "πέσιμο" στα σχόλια όταν την αποκαλούσα Τσαόμι κι έγραφα με επιχειρήματα ότι ήταν ένα από τα χειρότερα λογισμικά (ΜΙΑΟΥΙ) εκεί έξω. Όλοι έγραφαν πως δεν είχαν τάχα μου όλα αυτά τα bugs και "το δικό μου Τσαόμι λειτουργεί άψογα" κι άλλα τέτοια τραγελαφικά. Ώρες ατελείωτες και χαμένες, σεντόνια ολόκληρα για να τους εξηγήσεις τα αυτονόητα. Τώρα όλοι αυτοί έχουν κάνει στροφή 180 μοιρών 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω τωρα που τα flasgship smartphones της Xiaomi εχουν διπλασιες τιμες απο το προσφατο παρελθον, αυτο να εχει αλλαξει την ποιοτητα κατασκευης του hardware + software και οχι να ειναι 100% κερδος μονο στα ταμια της εταιρειας απο υπερβολικο κερδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βρε ρυζάνθρωποι μου δε το γυρνάτε σε hi end φωτογραφικές μηχανές να τελειώνουμε;

Το θέμα κινητή τηλεφωνία έχει πιάσει ταβάνι.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Waiss είπε

Πόσο μ΄αρέσει όταν η αλήθεια πονούσε αλλά κανείς δεν την παραδέχονταν! Πριν μερικά χρόνια οι fans της μου έκαναν "πέσιμο" στα σχόλια όταν την αποκαλούσα Τσαόμι κι έγραφα με επιχειρήματα ότι ήταν ένα από τα χειρότερα λογισμικά (ΜΙΑΟΥΙ) εκεί έξω. Όλοι έγραφαν πως δεν είχαν τάχα μου όλα αυτά τα bugs και "το δικό μου Τσαόμι λειτουργεί άψογα" κι άλλα τέτοια τραγελαφικά. Ώρες ατελείωτες και χαμένες, σεντόνια ολόκληρα για να τους εξηγήσεις τα αυτονόητα. Τώρα όλοι αυτοί έχουν κάνει στροφή 180 μοιρών 😆

Το δικό μου Σαομί λειτουργεί απροβληματιστα πάντως, όπως όλα όσα είχα πριν. Πρέπει δηλαδή να δεχτώ ντε και καλά ότι είχα πρόβλημα και δεν το ήξερα;

3 ώρες πριν, gadgetseek είπε

δε μίλησα για επίσημη τιμή, ανέφερα τι διάβασα σ' ένα άλλο site.. και μάλλον δεν απέχει από την πραγματικότητα, αν σκεφθείς ότι το Xiaomi 13 pro έχει σκάσει μύτη στα 1.399 ευρώ..

https://www.bestprice.gr/item/2158201511/xiaomi-13-pro-12gb-256gb.html

Καλά τώρα βγήκε Ελλάδα. Περίμενε και θα πέσει πολύ όπως και το ultra μετά από λίγο καιρό.

9 λεπτά πριν, jimmad4 είπε

Γιατί βρε ρυζάνθρωποι μου δε το γυρνάτε σε hi end φωτογραφικές μηχανές να τελειώνουμε;

Το θέμα κινητή τηλεφωνία έχει πιάσει ταβάνι.-

Το ίδιο λένε χρόνια τώρα αλλά συνεχώς εξελίσσεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jimmad4 είπε

Γιατί βρε ρυζάνθρωποι μου δε το γυρνάτε σε hi end φωτογραφικές μηχανές να τελειώνουμε;

Το θέμα κινητή τηλεφωνία έχει πιάσει ταβάνι.-

τα smartphones ποτε δεν ηταν κινητα τηλεφωνα, ηταν πολυσυσκευες. Ενα απο τα κομματια τους ηταν και το κινητο. Σημερα ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο αυτο που ηταν το 2007 και ως ανθρωπος με ελαχιστη φαντασια ή να βλεπω το μελλον, μπορω να απαντησω οτι λογικα θα εχουν ακομα περισσοτερες δυνατοτητες, οσο περναει ο χρονος. Μιας και ειναι handheld συσκευες στα χερια του συγχρονου καταναλωτη θα τον βοηθουν στις καθημερινες τους ασχολιες / αναγκες. Ενα τυχαιο παραδειγμα ειναι η μοναδα του NFC που εχει προστεθει, με πολλαπλες μορφες χρησης. Απο πληρωμες, ταυτοτητα, ψηφιακο κλειδη σε σπιτια / οχηματα. κτλ και γενικα οπου μπορεις να φανταστεις. ή και ΟΧΙ

αν πιασουμε το κομματι του camera module .... τι σημασια εχει. Ολα τα κομματια αυτης της πολυσκευης εξελισσονται καθε χρονο και οι καταλωτες αρεσκονται στις νεες αγορες. Ειπαμε .... λεφτα υπαρχουν, μαζι τα φαγαμε.

Για το τελος να πω, πως η τεχνολογια δεν εχει πιασει κανενα ταβανι. Ακομα και στο κομματι της κινητης ειμαστε σημερα 5G και το 6G βρισκεται .... "στο φουρνο"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, duende είπε

νομιζεις οτι εχει φακους leica? καποια calibrations εχει και το σηματακι το οποιο "νοικιαζουν" για μαρκετινγκ..οπως εκανε παλια και η huawei.

 

κατα τ'αλλα, βλεπω ενα comeback στο κιτσαριο με τη δερματινη πισω..

οχι νομιζω εχει κανονικα leica καθως εχουν συνεργαστει εντονα με την ιδια την εταιρεια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...