Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Xiaomi 13 Ultra με κορυφαίο σύστημα καμερών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και να εχει επανω, αν το κινητο πιασει τα 700-800 + τοτε ο δρομος ειναι ενας, οι εξης δυο>Apple / Samsung

Τωρα ολα τα αλλα ειναι απλα για να λενε τα γεροντια στα καφενεια.

Οτι ψαχνεις να παρεις κινητο με 200 ευρω, αλλα θα τα σκασεις για το xiaomi.

Επεξ/σία από BertaJourdan
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 ώρες πριν, duende είπε

νομιζεις οτι εχει φακους leica? καποια calibrations εχει και το σηματακι το οποιο "νοικιαζουν" για μαρκετινγκ..οπως εκανε παλια και η huawei.

 

κατα τ'αλλα, βλεπω ενα comeback στο κιτσαριο με τη δερματινη πισω..

Οι φακοί είναι Leica Summicron κανονικά. Η Huawei όντως είχε απλά το σηματάκι αλλά εδώ όπως και στο 13 & 13 Pro έχουν φακούς Leica, που είναι από τους καλύτερους στον κόσμο. Τα σωστά να λέγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοροιδευανε μερικοι καποτε την Apple οτι ειναι ακριβη στις τιμες της..

Τωρα εχουμε φτασει σε σημειο να γινεται το αντιθετο με τις "ναυαρχιδες" στα Android ανεξαρτητου εταιρειας!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, BlitzKrieg Hellas είπε

Κοροιδευανε μερικοι καποτε την Apple οτι ειναι ακριβη στις τιμες της..

Τωρα εχουμε φτασει σε σημειο να γινεται το αντιθετο με τις "ναυαρχιδες" στα Android ανεξαρτητου εταιρειας!!

Και δίνεις 1300+ για να σε παρακολουθούν με κάτι Tencent και κινεζοspyware apps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Waiss είπε

Πόσο μ΄αρέσει όταν η αλήθεια πονούσε αλλά κανείς δεν την παραδέχονταν! Πριν μερικά χρόνια οι fans της μου έκαναν "πέσιμο" στα σχόλια όταν την αποκαλούσα Τσαόμι κι έγραφα με επιχειρήματα ότι ήταν ένα από τα χειρότερα λογισμικά (ΜΙΑΟΥΙ) εκεί έξω. Όλοι έγραφαν πως δεν είχαν τάχα μου όλα αυτά τα bugs και "το δικό μου Τσαόμι λειτουργεί άψογα" κι άλλα τέτοια τραγελαφικά. Ώρες ατελείωτες και χαμένες, σεντόνια ολόκληρα για να τους εξηγήσεις τα αυτονόητα. Τώρα όλοι αυτοί έχουν κάνει στροφή 180 μοιρών 😆

Βαιε έχεις φάει 100 bans εδώ μέσα αλλά ακόμα δεν βάζεις μυαλό.

Όπου έβλεπες Xiaomi έμπαινες να hateαρεις απλά,με επιχειρηματα τυπου είδα άκουσα έναν Ινδό youtuber,να στο xda το έχουν 2 άτομα στον κόσμο,κάτι bug trackers που τα μισά και βάλε είναι error μεταφρασης και πηγές trust me bro μόνο και μόνο για να σχολιάσεις.

Και την θεραπεία του καρκίνου να έβγαζε πάλι κάτι θα έβρισκες να πεις και είχες Xperia αν θυμάμαι.

Άσε τα fanboys που ακόμα την στηρίζουν παρά την απώλεια ταυτότητα της όπως η OnePlus,το Miui έχει ευκολίες που δεν έχει κανένας ή θέλεις 3 4 after market προγράμματα να βάλεις,το ότι το κάνω ένα Pixel με καλύτερο hardware με μια Rom είναι τεράστιο plus (για να σε προλάβω xiaomi.eu rom φοράω σε όλα μου για τις ευκολίες που προσφέρει το μιου μιου),όταν όμως το vfm πήγε περίπατο,τότε δεν μπορούσες να κλείσεις τα μάτια στα αρνητικά που έβαζες σε δεύτερη μοίρα και δεν σε χάλαγαν επειδή δεν υπήρχε εναλλακτική.

Το θέμα είναι ότι η Xiaomi έχει αυτοκαταστροφικες τάσεις,ακόμα περιμένουμε να δούμε το νέο camera app που έχουνε ρίξει 400μυρια τόσα χρόνια και έρχεται μια Realme και την ξεφτυλιζει με το δικό της.Firmware updates που κατέστρεψαν την εμπιστοσύνη στα Poco και τα mid range της (στα ακριβά δεν υπάρχουν θέματα) και άλλα fouls.

Αυτά από έναν Xiaomi Hater για τα fanboys και Xiaomi Fanboy για τα ζώα που γράφει από ένα Vivo 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sotosgl είπε

Βαιε έχεις φάει 100 bans εδώ μέσα αλλά ακόμα δεν βάζεις μυαλό.

Όπου έβλεπες Xiaomi έμπαινες να hateαρεις απλά,με επιχειρηματα τυπου είδα άκουσα έναν Ινδό youtuber,να στο xda το έχουν 2 άτομα στον κόσμο,κάτι bug trackers που τα μισά και βάλε είναι error μεταφρασης και πηγές trust me bro μόνο και μόνο για να σχολιάσεις.

Και την θεραπεία του καρκίνου να έβγαζε πάλι κάτι θα έβρισκες να πεις και είχες Xperia αν θυμάμαι.

Άσε τα fanboys που ακόμα την στηρίζουν παρά την απώλεια ταυτότητα της όπως η OnePlus,το Miui έχει ευκολίες που δεν έχει κανένας ή θέλεις 3 4 after market προγράμματα να βάλεις,το ότι το κάνω ένα Pixel με καλύτερο hardware με μια Rom είναι τεράστιο plus (για να σε προλάβω xiaomi.eu rom φοράω σε όλα μου για τις ευκολίες που προσφέρει το μιου μιου),όταν όμως το vfm πήγε περίπατο,τότε δεν μπορούσες να κλείσεις τα μάτια στα αρνητικά που έβαζες σε δεύτερη μοίρα και δεν σε χάλαγαν επειδή δεν υπήρχε εναλλακτική.

Το θέμα είναι ότι η Xiaomi έχει αυτοκαταστροφικες τάσεις,ακόμα περιμένουμε να δούμε το νέο camera app που έχουνε ρίξει 400μυρια τόσα χρόνια και έρχεται μια Realme και την ξεφτυλιζει με το δικό της.Firmware updates που κατέστρεψαν την εμπιστοσύνη στα Poco και τα mid range της (στα ακριβά δεν υπάρχουν θέματα) και άλλα fouls.

Αυτά από έναν Xiaomi Hater για τα fanboys και Xiaomi Fanboy για τα ζώα που γράφει από ένα Vivo 

 

 

 

Δεν ήταν hate σε καμία Τσαόμι και σε καμία εταιρεία. Ήταν ένας πολύ διασκεδαστικός τρόπος για να ανεβάζεις την πίεση των οπαδών της. Όπως φυσικά μπορείς να κάνεις με τον οποιονδήποτε οπαδό, οποιασδήποτε ομάδας, εταιρείας κλπ κλπ.

Όσο για τα επιχειρήματα, εκτός του ότι είναι περιττό να επαναλαμβάνω την δική μου εμπειρία με έξι συσκευές της εταιρείας που πέρασαν από τα χέρια μου στο παρελθόν, υπάρχουν ακόμα links, πηγές και αποδείξεις για ότι έγραφα. Ούτε Ινδοί, ούτε Πακιστανοί, ούτε Μπαγκλαντεσιανοί. Αν υπάρχουν ακόμα εδώ μέσα εκείνα τα topics, μερικών χρόνων πίσω, όλα είναι εκεί. Ούτε στην διαδικασία να τα ξεθάψω θα μπω, ούτε να το συζητήσω παραπάνω. 

Μόνο και μόνο το γεγονός ότι βλέπω πολλά μέλη του forum, που κάποτε το έριχναν στο ad hominem γιατί δεν μπορούσαν να απαντήσουν στην επιχειρηματολογία μου, επιτέλους ξύπνησαν και γράφουν αυτά που έγραφα πριν καιρό, επιβεβαιώνοντας με, μου αρκεί και μου περισσεύει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waiss είπε

Δεν ήταν hate σε καμία Τσαόμι και σε καμία εταιρεία. Ήταν ένας πολύ διασκεδαστικός τρόπος για να ανεβάζεις την πίεση των οπαδών της. Όπως φυσικά μπορείς να κάνεις με τον οποιονδήποτε οπαδό, οποιασδήποτε ομάδας, εταιρείας κλπ κλπ.

 

Αν ηταν για λογους διασκεδασης σεβαστο,τα αλλα ασχολιαστα μιας και δεν αφορουν εμενα

Ειμαι περιεργος παντως να δω ποιος θα παρει το Xiaomi 13 Ultra και ακομα πιο περιεργος για τι καραγκιοζιλικια θα που οι υπαλληλοι της για να ερθει παλι καμια καρπαζια απο Dxomark και κρυφτουν παλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Sotosgl είπε

Αν ηταν για λογους διασκεδασης σεβαστο,τα αλλα ασχολιαστα μιας και δεν αφορουν εμενα

Ειμαι περιεργος παντως να δω ποιος θα παρει το Xiaomi 13 Ultra και ακομα πιο περιεργος για τι καραγκιοζιλικια θα που οι υπαλληλοι της για να ερθει παλι καμια καρπαζια απο Dxomark και κρυφτουν παλι :)

Μα για τί άλλο θα ήταν; 

Επειδή δεν θυμάσαι όμως, εκείνη την εποχή ήμουν με Oneplus. Όχι Xperia. Μία Oneplus που σε πολλά σημεία ήταν ανώτερη της Τσαόμι σε κάποια φάση και κατάντησε κι αυτή μία από τα ίδια, αν όχι χειρότερη.

Κι ας υποθέσουμε ότι θα έχει την καλύτερη κάμερα στις μετρήσεις του DxOMark (που για όποιον διαβάσει τα ψιλά γράμματα στο site τους, θα καταλάβει πολλά για το πως βαθμολογεί και τι βαθμολογεί). Και λοιπόν;

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SteveWisejohn είπε

Να κλαίμε που η LG σταμάτησε την παραγωγή κινητών ... Miui μιάου θα τους έλεγε η LG ... Γατάκια 

Κινηταρες αλλα επεσε στην ιδια λουπα με την Poco.
Τα bootloops ηταν known issue και εκαναν (sic) τον Κινεζο
Dac,καμερες μπλα μπλα δεν λενε τιποτα οταν χαθει η εμπιστοσυνη στην εταιρεια απο τον καταναλωτη
 

 

6 ώρες πριν, Waiss είπε

Κι ας υποθέσουμε ότι θα έχει την καλύτερη κάμερα στις μετρήσεις του DxOMark (που για όποιον διαβάσει τα ψιλά γράμματα στο site τους, θα καταλάβει πολλά για το πως βαθμολογεί και τι βαθμολογεί). Και λοιπόν;

Μεγαλη κουβεντα αλλα τουλαχιστον υπαρχει μια μεθοδολογια και πολλα δειγματα.
Και αντε να μην εμπιστευτω το DX0mark γιατι να εμπιστευτω τον Γιαννακη τον Infoquest που λεει ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ για να στειλει το αφεντικο και τα νεα κινητα;

Ποσο ευκολα μπορω να χειραγωγησω καμερες αυτονομιες μεχρι και επιδοσεις το εχω δειξει αλλωστε και για καθε βιντεο που επιβεβαιωνει τον εγωισμο του ενος Fanboy υπαρχουν αλλα 10 που βγαζουν το αντιθετο αποτελεσμα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sotosgl είπε

Κινηταρες αλλα επεσε στην ιδια λουπα με την Poco.
Τα bootloops ηταν known issue και εκαναν (sic) τον Κινεζο
Dac,καμερες μπλα μπλα δεν λενε τιποτα οταν χαθει η εμπιστοσυνη στην εταιρεια απο τον καταναλωτη
 

 

Μεγαλη κουβεντα αλλα τουλαχιστον υπαρχει μια μεθοδολογια και πολλα δειγματα.
Και αντε να μην εμπιστευτω το DX0mark γιατι να εμπιστευτω τον Γιαννακη τον Infoquest που λεει ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ για να στειλει το αφεντικο και τα νεα κινητα;

Ποσο ευκολα μπορω να χειραγωγησω καμερες αυτονομιες μεχρι και επιδοσεις το εχω δειξει αλλωστε και για καθε βιντεο που επιβεβαιωνει τον εγωισμο του ενος Fanboy υπαρχουν αλλα 10 που βγαζουν το αντιθετο αποτελεσμα :)

Τσάμπα σάλιο χαλάς. Δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Sotosgl είπε

Μεγαλη κουβεντα αλλα τουλαχιστον υπαρχει μια μεθοδολογια και πολλα δειγματα.
Και αντε να μην εμπιστευτω το DX0mark γιατι να εμπιστευτω τον Γιαννακη τον Infoquest που λεει ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ για να στειλει το αφεντικο και τα νεα κινητα;

Ποσο ευκολα μπορω να χειραγωγησω καμερες αυτονομιες μεχρι και επιδοσεις το εχω δειξει αλλωστε και για καθε βιντεο που επιβεβαιωνει τον εγωισμο του ενος Fanboy υπαρχουν αλλα 10 που βγαζουν το αντιθετο αποτελεσμα :)

Δεν κατάλαβες. Εννοώ ποια θα είναι τελικά η χρησιμότητα στον καταναλωτή, το ότι η συσκευή αυτή θα έχει την "καλύτερη κάμερα". Θα βγαίνει ας πούμε έξω στο μπαλκόνι του και θα φωνάζει ότι έχει την καλύτερη της αγοράς; Θα το λέει στους followers του στο Insta;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δίνει καλύτερες φωτογραφίες, το τηλέφωνο του άρθρου ή κάποια από τις 4 παρακάτω φωτογραφικές μηχανές;
Και οι 4 φωτογραφικές μηχανές είναι compact (fixed-lens, δεν έχουν εναλλακτό φακό) και έχουν αισθητήριο 1" (μίας ίντσας).
1. Sony RX100 III. 20.1MP. Φακός 8.8-25.7mm (24-70mm,eq), οπτικό zoom 2.9x, f/1.8-2.8, μοντέλο 2014_6, 600€
2. Panasonic Lumix DMC-LX10/LX15. 20.1MP. Φακός 8.8-26.4mm (24-72mm,eq), οπτικό zoom 3x, f/1.4-2.8, μοντέλο 2016_11, 550€
3. Canon PowerShot G9 X Mark II. 20.1MP. Φακός 10.2-30.6mm (28-84mm,eq), οπτικό zoom 3x, f/2.0-4.9, μοντέλο 2015_11, 490€
4. Canon PowerShot G7 X Mark II. 20.1MP. Φακός 8.8-36.8mm (24-100mm,eq), οπτικό zoom 4.2x, f/1.8-2.8, μοντέλο 2016_5, 700€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Chrestos_SV1GAP είπε

Τι δίνει καλύτερες φωτογραφίες, το τηλέφωνο του άρθρου ή κάποια από τις 4 παρακάτω φωτογραφικές μηχανές;
Και οι 4 φωτογραφικές μηχανές είναι compact (fixed-lens, δεν έχουν εναλλακτό φακό) και έχουν αισθητήριο 1" (μίας ίντσας).
1. Sony RX100 III. 20.1MP. Φακός 8.8-25.7mm (24-70mm,eq), οπτικό zoom 2.9x, f/1.8-2.8, μοντέλο 2014_6, 600€
2. Panasonic Lumix DMC-LX10/LX15. 20.1MP. Φακός 8.8-26.4mm (24-72mm,eq), οπτικό zoom 3x, f/1.4-2.8, μοντέλο 2016_11, 550€
3. Canon PowerShot G9 X Mark II. 20.1MP. Φακός 10.2-30.6mm (28-84mm,eq), οπτικό zoom 3x, f/2.0-4.9, μοντέλο 2015_11, 490€
4. Canon PowerShot G7 X Mark II. 20.1MP. Φακός 8.8-36.8mm (24-100mm,eq), οπτικό zoom 4.2x, f/1.8-2.8, μοντέλο 2016_5, 700€

εχω την rx 100 m5 και τη m7 στις φωτο  το  mi11 ultra  που εχω δίνει καλύτερη φωτο και απο τα2, αφου ουσιαστικα ειναι σχεδον τα ιδια μηχανάκια με μονη διαφορα οτι  η 5αρα φοραει 24-70 1,8-2,8 και η 7αρα 24-200 2,8-4,5  στι φωτο πολυ καλυτερο hdr χρώμα λεπτομέρεια και περίγραμμα,επίσης απο τον βασικό φακο το mi11 ο 24αρης μου δινει και καλυτερο low light  απο τις  rx,επίσης  στο video  μια από τα ιδια στην εικονα,αλλα η σταθεροποίηση στο mi11  ειναι άλλο  level πραγματικα gimbal killer οπότε φανταζομαι με το 13  ultra να ειναι ακομα καλυτερο λογο  leica και μεγαλυτερους αισθητήρες,χωρίς να ειναι βέβαια απαραίτητο μιας και το 12s ultra δεν ηταν απ οτι φάνηκε καλύτερο σε camera setup  απο το 11  τουλάχιστον στο  dxmark  ίδωμεν 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...