Προς το περιεχόμενο

ECC DDR5 για X670 AORUS ELITE AX


jgeorgiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έχω αγοράσει ακόμη , ψάχνω

Νόμιζα όλα τα Χ670 "έτρeχαν" ecc

Ξερει κανένας , κάποιον συνδιασμό?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο σιγουρος εισαι οτι το θεμα το ανοιξες στην σωστη κατηγορια. Στειλε μηνυμα σε κανα moderator (κανε αναφορα τον εαυτο σου ουσιαστικα) να το μετακινησει. Δεν ειναι σχετικο με "linux".

Γιατι τετοια αγαπη με τις ECC μνημες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρήκα έναν συνδιασμό ASUS X670 με ECC-DDR5 , το θέλω να να φτιάξω raid/file server σε linux(ZFS) που απαιτεί ecc

οι desktop AMD σε αντίθεση με Intel τρέχουν ecc αρκει να βρεις τον σωστό συνδιασμό μητρικής/μνημης

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, lneam είπε

ECC ram modules δεν νομιζω να μπορουν να μπουν σε οικιακα Motherboard. Μονο σε server

Νομιζω πως οντως οι AMD δεχονται ECC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η gigabyte σε X670 γραφει
- Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules

η asus σε X670 γραφει με αστερακι
- ECC and Non-ECC, Un-buffered Memory*
* Non-ECC, Un-buffered DDR5 Memory supports On-Die ECC function

δεν γνωριζω τι θελει να πει η asus. Αλλα γιατι η gigabyte ειναι εκτος παιιχνιδιου ? γιατι δεν εχει και αυτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Νομιζω πως οντως οι AMD δεχονται ECC.

ισχύει σε αντίθεση με intel desktop , οπότε στο ZFS που το θέλω μου κάνει , θέλω υψηλό single core χωρίς υπερβολικά cores (o 7950Χ με 16c/32th με καλύπτει σε cores αλλά με ενδιαφέρει πολύ το υψηλό του single core) που δεν βρίσκεις σε xeon/epic

56 λεπτά πριν, lneam είπε

η asus σε X670 γραφει με αστερακι
- ECC and Non-ECC, Un-buffered Memory*
* Non-ECC, Un-buffered DDR5 Memory supports On-Die ECC function

βρήκα RDIMM με On-Die ECC function που είναι στο QLV

και asrock X670 με την KVR48U40BS8K2-32

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλες οι DDR5 έχουν on-die ECC: "Unlike DDR4, all DDR5 chips have on-die ECC, where errors are detected and corrected before sending data to the CPU. This, however, is not the same as true ECC memory with an extra data correction chip on the memory module. DDR5's on-die error correction is to improve reliability and to allow denser RAM chips which lowers the per-chip defect rate. There still exist non-ECC and ECC DDR5 DIMM variants; the ECC variants have extra data lines to the CPU to send error-detection data, letting the CPU detect and correct errors that occurred in transit."

 

Από κει και πέρα, ναι, οι μοντέρνοι AMD επεξεργαστές γενικά υποστηρίζουν και on-die ECC, απαιτείται όμως και υποστήριξη από τη μητρική. Υποθέτω επιλογή του κατασκευαστή αν θα την υποστηρίξει επίσημα ή ανεπίσημα ή καθόλου.

 

Bonus: "Most AMD hardware, even for consumers, will support ECC RAM. Sometimes ECC RAM will be listed under "tested RAM" in a motherboard's Qualified Vendor List (QVL); but if it isn't, it may still work if using AMD hardware. In such a case, the ECC RAM will function as expected even if the manufacture does not formally provide support for such a configuration. "

 

PS: οι απόψεις του Torvalds σχετικά με την ECC RAM

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...