Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μηχανή Nikon D3200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Εχω μία Nikon D3200 με τον φακό τον 18-55. Εδώ και καιρό μου βγάζει τις φωτογραφίες λοξές, δλδ με μία κλήση αρκετά μεγάλη προς τα αριστερά. Μάλλον δεν είναι λόγω εκλογών...  Δεν έχει πέσει, τουλάχιστον όσο ξέρω, δεν έχει κάποιο χτύπημα. Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ??  Ευχαριστώ

DSC_0003.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, petermeli είπε

Γεια σας. Εχω μία Nikon D3200 με τον φακό τον 18-55. Εδώ και καιρό μου βγάζει τις φωτογραφίες λοξές, δλδ με μία κλήση αρκετά μεγάλη προς τα αριστερά. Μάλλον δεν είναι λόγω εκλογών...  Δεν έχει πέσει, τουλάχιστον όσο ξέρω, δεν έχει κάποιο χτύπημα. Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ??  Ευχαριστώ

DSC_0003.jpg

    Καλησπέρα σας , αυτό που βλέπετε με κλίση είναι το playback των φωτογραφιών που τραβήξατε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφαιρέσετε το φακό και σηκώσετε από τις επιλογές της μηχανής τον καθρέφτη για να φανεί ο σενσορας (λογικά σηκώνεται από κάποια επιλογή του μενού "mirror lock up" που ίσως υπάρχει σε άλλη κατηγορία για καθαρισμό σένσορα (sensor cleaning) .δεν ξέρω από νικον αλλά λογικά κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει ...τότε μπορείτε να δείτε αν έχει πάρει κάποια κλίση ο σενσορας μέσα.

Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ αφού βγαίνουν στραβες οι φωτό είναι να είναι στραβος ο σενσορας που λαμβάνει την εικόνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sakis444 είπε

Αν αφαιρέσετε το φακό και σηκώσετε από τις επιλογές της μηχανής τον καθρέφτη για να φανεί ο σενσορας (λογικά σηκώνεται από κάποια επιλογή του μενού "mirror lock up" που ίσως υπάρχει σε άλλη κατηγορία για καθαρισμό σένσορα (sensor cleaning) .δεν ξέρω από νικον αλλά λογικά κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει ...τότε μπορείτε να δείτε αν έχει πάρει κάποια κλίση ο σενσορας μέσα.

Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ αφού βγαίνουν στραβες οι φωτό είναι να είναι στραβος ο σενσορας που λαμβάνει την εικόνα 

     Του βγάζει στραβές τις φωτογραφίες η τις βλέπει με κλίση στο playback λόγω θέματος στο orientation εκεί μέσα , ας περιμένουμε να δούμε που τις βλέπει λοξά ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφία που ανέβασα είναι τραβηγμένη με προσοχή ώστε η μηχανή στα χέρια μου να είναι όσο πιο οριζοντια γίνεται, το θέμα το βλέπω σταβό και μέσα από τον φακό όπως βγαίνει και στη φωτογραφία που ανέβασα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

Καταρχην μαλλον το viewfinder δεν πιανει 100% καλυψη του καρε σου.

Δοκιμασε με liveview πανω σε ενα τραπεζι , στο χερι ισως γερνει λιγο 

Επεξ/σία από alx301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, petermeli είπε

Η φωτογραφία που ανέβασα είναι τραβηγμένη με προσοχή ώστε η μηχανή στα χέρια μου να είναι όσο πιο οριζοντια γίνεται, το θέμα το βλέπω σταβό και μέσα από τον φακό όπως βγαίνει και στη φωτογραφία που ανέβασα.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι απλά δεν κρατάς απόλυτα οριζόντια τη μηχανή. 

Βάλε την σε ένα τραπέζι και τράβα από εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, petermeli είπε

Η φωτογραφία που ανέβασα είναι τραβηγμένη με προσοχή ώστε η μηχανή στα χέρια μου να είναι όσο πιο οριζοντια γίνεται, το θέμα το βλέπω σταβό και μέσα από τον φακό όπως βγαίνει και στη φωτογραφία που ανέβασα.

   Ένα θέμα που θα προέκυπτε από ζημιά στον αισθητήρα , είναι η εικόνα να μην είναι σωστά εστιασμένη σε κάποια από τις πλευρές τις , αν δλδ ο αισθητήρας με κάποιο τρόπο είχε χάσει την στήριξη του μέσα στο καβούκι . Δοκιμάστε τις γραμμές μέσα στο viewfinder , βάζοντας τες σε απόλυτη ευθυγράμμιση με τον ορίζοντα πχ θάλασσα και τραβήξτε την εικόνα . 

   Από την στιγμή που λέτε ότι η μηχανή είναι σε οριζόντια θέση , άρα δεν υπάρχει θέμα να μην την κρατάτε με ελάχιστη έστω κλίση ........ τότε αυτό που μένει είναι να την δώσετε έξω για έναν έλεγχο και επισκευή . Όπως είπατε ότι , στα δικά σας χέρια τουλάχιστον δεν έχει πέσει κάπου ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όπως είπαν πιο πάνω, βάλτη σε ενα τραπέζι και τράβα φωτό σε απόλυτη ευθέια να δεις τι θα βγει. 2 ενδεχόμενα υπάρχουν

  1. Να την κρατάς στραβά και να μην το έχεις καταλάβει
  2. Να έχει μετακινηθεί ο αισθητήρας στη μηχανή (κάτι το οποίο δεν έχω ακούσει ξανα)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...