Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μετα απο χρόνια


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Yannis1976,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε η ώρα σιγά σιγά να κανω το upgrade μου απο την Χ-Τ10 μου , budget ~1800 euro.

Αυτο το ποσό είναι αποκλειστικά και εαν πάρω φακό αλλιως ~1000 για σωμα.

 

Κατα 99% ειμαι στο out of camera jpeg, δεν εχω χρόνο για post και δεν έχω κόλλημα με τα συστηματα. Χρηση στα ταξιδια που κανουμε και κυριως σε αθληματα παιδιων (μπασκετ , τοξοβολία , κυρίως indoor )

 

Πρώτη σκεψη επειδή έχω ήδη 18-55 f2.8-4 , 35mm f2 , και  55-200mm f3.5-4.8 να παω στην επερχόμενη X-S20 κι εναν Fujifilm XF 16-80mm F4 R OIS WR.

Mε τρωει όμως και για FF αλλα χωρίς να περάσω το budget με έναν καλο all around φακό. Πχ Ζ5 MarkII + 24-70 f4.

Αλλες προτασεις δεκτες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λες για indoor, δεν ψάχνεσαι για πιο φωτεινό φακό , στο ίδιο σώμα, όπως ο XF 16-55mm f/2.8 R , σε αντικατάσταση του 18-55 f2.8-4 που έχεις ; 

Αν πουλήσεις τον τελευταίο 250€ , παίρνεις τον άλλο με 890€ από e-infinity . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταξίδια και αθλήματα θέλεις μέγεθος μικρό σε συνδυασμό με αξιόπιστο γρήγορο σύστημα εστίασης.
Στο τι και πώς δε θα σε κατευθύνω, αλλά αν αλλάξεις σύστημα, καλύτερα sony.

Καλύτερο σύστημα εστίασης δε θα βρεις κατά τη γνώμη και εμπειρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αφού λες για indoor, δεν ψάχνεσαι για πιο φωτεινό φακό , στο ίδιο σώμα, όπως ο XF 16-55mm f/2.8 R , σε αντικατάσταση του 18-55 f2.8-4 που έχεις ; 

Αν πουλήσεις τον τελευταίο 250€ , παίρνεις τον άλλο με 890€ από e-infinity . 

Την διαδικασία να πουλήσω δεν την έχω και φοβάμαι ότι θέλω ορισμενες φορές τα 80mm και ας ανεβω λιγο σε iso. οποτε σε σωμα συμφωνεις οτι η s20 θα ειναι καλή επιλογή ?

 

11 λεπτά πριν, ub40 είπε

Για ταξίδια και αθλήματα θέλεις μέγεθος μικρό σε συνδυασμό με αξιόπιστο γρήγορο σύστημα εστίασης.
Στο τι και πώς δε θα σε κατευθύνω, αλλά αν αλλάξεις σύστημα, καλύτερα sony.

Καλύτερο σύστημα εστίασης δε θα βρεις κατά τη γνώμη και εμπειρία μου.

Δεν διαφωνω αλλα η IV ειναι πολύ μακρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, laserjesus είπε

Την διαδικασία να πουλήσω δεν την έχω και φοβάμαι ότι θέλω ορισμενες φορές τα 80mm και ας ανεβω λιγο σε iso. οποτε σε σωμα συμφωνεις οτι η s20 θα ειναι καλή επιλογή ?

Δεν είπες ότι έχεις τον XF 18-55mm f/2.8-4 R ; Αυτό είπα να αντικαταστήσεις με τον σταθερό f/2.8 για indoor. Τυπώνεις φωτογραφίες σε τι διαστάσεις ; 

Τα 55mm με  crop , φτάνουν στα 80mm , αν δεν κάνεις τεράστιες εκτυπώσεις. Αν θες ζουμ , πάνω από τα 55mm που ισοδυναμούν με 82.5mm στο x mount τότε ίσως να κοίταγες και τον XF18-120mm F4  WR . Έχεις άπειρες επιλογές σε φακούς. Προσωπικά δεν θα κοίταγα αλλαγή σώματος. Για μεγάλο ζουμ , pro φακό , φωτεινό αλλά ακριβό , υπάρχει ξέρεις φαντάζομαι και ο XF50-140mmF2.8 . Έχεις άπειρες επιλογές. Το να πήγαινα από x mount fuji , σε sony a6XXX δεν θα το συζήταγα  . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, laserjesus είπε

Ηρθε η ώρα σιγά σιγά να κανω το upgrade μου απο την Χ-Τ10 μου , budget ~1800 euro.

Αυτο το ποσό είναι αποκλειστικά και εαν πάρω φακό αλλιως ~1000 για σωμα.

 

Κατα 99% ειμαι στο out of camera jpeg, δεν εχω χρόνο για post και δεν έχω κόλλημα με τα συστηματα. Χρηση στα ταξιδια που κανουμε και κυριως σε αθληματα παιδιων (μπασκετ , τοξοβολία , κυρίως indoor )

 

Πρώτη σκεψη επειδή έχω ήδη 18-55 f2.8-4 , 35mm f2 , και  55-200mm f3.5-4.8 να παω στην επερχόμενη X-S20 κι εναν Fujifilm XF 16-80mm F4 R OIS WR.

Mε τρωει όμως και για FF αλλα χωρίς να περάσω το budget με έναν καλο all around φακό. Πχ Ζ5 MarkII + 24-70 f4.

Αλλες προτασεις δεκτες 

Ποιος ο λόγος αλλαγής ;  Υπάρχει κάτι περιοριστικό ή απλώς θες κάτι νεότερο ;  Ρωτάω γιατί από εκεί θα προκύψει η απάντηση. 
 

Πάντως σε γενικές γραμμές δε θα διάλεγα κάποιον f4 για "δράση" σε εσωτερικούς χώρους ανεξαρτήτως συστήματος. Πιθανόν ένα καινούργιο σώμα να βοηθάει λόγω π.χ. εστίασης, μεγαλύτερης ανάλυσης για crop, καλύτερη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό αλλά νομίζω κάποιος φακός βοηθάει περισσότερο. Δεν ξέρω σε τι εστιακές αποστάσεις δουλεύεις (μπορείς να το τσεκάρεις κοιτώντας όσες έχεις ήδη βγάλει) αλλά όπως είπε και ο Dr_73 ένας XF 16-55mm f/2.8 ή 50-140mm f/2.8 είναι καλές και γενικές λύσεις. Αν σε βολεύει σαν εστιακό μήκος ο XF 90mm f/2 ενδείκνυται για τέτοια χρήση. 

Σχετικά με το σώμα ναι λογικά η X-S20 όταν κυκλοφορήσει θα σε βολέψει. Όχι πως κάποια Χ-Τ3, Χ-Τ4 δε θα σε κάλυπτε (θα προτιμούσα την Χ-Τ3 προσωπικά) αλλά υποθέτω πως η X-S20 θα έχει καλύτερο autofocus που είναι χρήσιμο για σένα. Τώρα αν θες FF για να δεις και πως είναι πάσο, ο καθένας έχει τις επιθυμίες του. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, laserjesus είπε

Ηρθε η ώρα σιγά σιγά να κανω το upgrade μου απο την Χ-Τ10 μου , budget ~1800 euro.

Αυτο το ποσό είναι αποκλειστικά και εαν πάρω φακό αλλιως ~1000 για σωμα.

 

Κατα 99% ειμαι στο out of camera jpeg, δεν εχω χρόνο για post και δεν έχω κόλλημα με τα συστηματα. Χρηση στα ταξιδια που κανουμε και κυριως σε αθληματα παιδιων (μπασκετ , τοξοβολία , κυρίως indoor )

 

Πρώτη σκεψη επειδή έχω ήδη 18-55 f2.8-4 , 35mm f2 , και  55-200mm f3.5-4.8 να παω στην επερχόμενη X-S20 κι εναν Fujifilm XF 16-80mm F4 R OIS WR.

Mε τρωει όμως και για FF αλλα χωρίς να περάσω το budget με έναν καλο all around φακό. Πχ Ζ5 MarkII + 24-70 f4.

Αλλες προτασεις δεκτες 

Στην θέση σου, και σκεπτόμενος πως κατα 99% θα έβγαζα jpeg, δεν θα άλλαζα σύστημα.

Η Fuji κατα την γνώμη μου έχει ένα απο τα δύο καλύτερα jpeg της αγοράς, και μιας και υπάρχουν ήδη φακοί εκεί, δεν αξίζει αποεπενδύση για να αγορα μιας βασική entry level FF με F4 φακό.

 

Προσωπικά θα επένδυα πάλι σε Fuji σε κάποια απο την σειρά X-T (την 3 ή την 4  ) και έναν καλό φακό f/2.8 σταθερό σε όλο το εστιακό μήκος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είχα αυτά που έχεις θα έπαιρνα μια ελαφρώς μεταχειρισμένη xt3 που έχουν πέσει πολύ οι τιμές της αφού βγήκε η 5, θα έδινα xt10 και τον 35mm f2 κ με τα ρέστα δεν θα επαιρνα άλλο ζουμ που απλά προσθέτει λίγα mm (μάλλον ρίχνει όμως την ποιότητα κ τη φωτεινότητα) αλλά δυό φωτεινους με τον ένα να ήταν ο viltrox 33mm 1.4 κι ο δεύτερος ένας εκ των 13mm 1.4 ή 85mm 1.8 αναλογα πως θα ξυπνούσα. Μεταχειρισμένοι κι αυτοί. Σούμα συν πλην νομίζω πάνω από χιλλιαρικο δεν θα έφευγε.

Αλλαγή συστήματος, ειδικά ff, με τους αντίστοιχους φακούς που έχεις δεν νομίζω να σου έφτανε το μπάτζετ ...

 

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάμε σε φακούς εξωπραγματικής ποιότητας και δυνατοτήτων και αν σε καλύπτει η εστιακή απόσταση των 50mm ή 56mm , στο mpb 

σε μεταχειρισμένα , αλλά με εγγύηση , βρίσκεις στα 1100€ περίπου, τους απίστευτους Fujinon XF 50mm f/1 R WR και Fujinon XF 56mm f/1.2 . 

Για τον πρώτο , δεν πρέπει να υπάρχει ανταγωνιστής σε άλλο σύστημα κάτω από 3000€ σε μεταχειρισμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 ώρες πριν, pifilos είπε

Ποιος ο λόγος αλλαγής ;  Υπάρχει κάτι περιοριστικό ή απλώς θες κάτι νεότερο ;  Ρωτάω γιατί από εκεί θα προκύψει η απάντηση. 
 

Πάντως σε γενικές γραμμές δε θα διάλεγα κάποιον f4 για "δράση" σε εσωτερικούς χώρους ανεξαρτήτως συστήματος. Πιθανόν ένα καινούργιο σώμα να βοηθάει λόγω π.χ. εστίασης, μεγαλύτερης ανάλυσης για crop, καλύτερη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό αλλά νομίζω κάποιος φακός βοηθάει περισσότερο. Δεν ξέρω σε τι εστιακές αποστάσεις δουλεύεις (μπορείς να το τσεκάρεις κοιτώντας όσες έχεις ήδη βγάλει) αλλά όπως είπε και ο Dr_73 ένας XF 16-55mm f/2.8 ή 50-140mm f/2.8 είναι καλές και γενικές λύσεις. Αν σε βολεύει σαν εστιακό μήκος ο XF 90mm f/2 ενδείκνυται για τέτοια χρήση. 

Σχετικά με το σώμα ναι λογικά η X-S20 όταν κυκλοφορήσει θα σε βολέψει. Όχι πως κάποια Χ-Τ3, Χ-Τ4 δε θα σε κάλυπτε (θα προτιμούσα την Χ-Τ3 προσωπικά) αλλά υποθέτω πως η X-S20 θα έχει καλύτερο autofocus που είναι χρήσιμο για σένα. Τώρα αν θες FF για να δεις και πως είναι πάσο, ο καθένας έχει τις επιθυμίες του. 

Ως χρήστης Fuji, συμφωνώ με pifilos αλλά και με την άποψη περί Sony. Όμως επειδή ακόμα δεν έχει βγει η XS20, νομίζω ή ολη συζήτηση είναι πολύ θεωρητική.

Επίσης οι ανάγκες σε CAF για sport, ναι είναι μεγαλύτερες αλλά όχι κάτι τραγικό που παλιότερα σώματα Fuji δεν μπορούν να καλύψουν. Έχοντας δουλέψει στο παρελθόν με ΧΤ1 και στη συνέχει με όλα τα ΧΤ σώματα, προσωπικά θα κοίταγα ακόμα και μεταχειρισμένη XS10 (<1000€ στο mpb με εγγύηση) ή ΧΤ3/4. Και οι δύο επιλογές θα σου φανούν τρελή διαφορά σε σχέση με την ΧΤ10 και όταν με το καλό βγει η XS20 βλέπεις αν αξίζει. Επίσης θα σου μείνουν και χρήματα για έναν πιο γρήγορο φακό σαν το 50-140/2.8 η τον 90/2.

Οι παρακάτω φωτογραφιες έχουν όλες τραβηχτεί με ΧΤ3 (ίδιο AF με XS10) και νομίζω έχουν περισσότερες απαιτήσεις από sport:

DSCF4755-Edit-2 DSCF1885-Edit DSCF2053-Edit DSCF0386 I am hungry!!! DSCF8445-Edit DSCF8319-Edit DSCF7307-Edit

 

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αφού λες για indoor, δεν ψάχνεσαι για πιο φωτεινό φακό , στο ίδιο σώμα, όπως ο XF 16-55mm f/2.8 R , σε αντικατάσταση του 18-55 f2.8-4 που έχεις ; 

Αν πουλήσεις τον τελευταίο 250€ , παίρνεις τον άλλο με 890€ από e-infinity . 

Η 500-750€ από mpb...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σώμα θα αλλάξω γιατί δείχνει την ηλικία του.

Οπότε θα περιμένω να ανακοινωθεί τις επόμενες εβδομάδες η s20 και να δω εάν αξίζει σε σχέση με used xt3/4 και θα πάω για τον 18-55 2.8 , δίνοντας στο mpb ότι δεν χρησιμοποιώ.. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, laserjesus είπε

 

Σώμα θα αλλάξω γιατί δείχνει την ηλικία του.

Οπότε θα περιμένω να ανακοινωθεί τις επόμενες εβδομάδες η s20 και να δω εάν αξίζει σε σχέση με used xt3/4 και θα πάω για τον 18-55 2.8 , δίνοντας στο mpb ότι δεν χρησιμοποιώ.. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια 

Για αγορές το mpb ειναι τέλειο (αν και όχι απαραίτητα το φθηνότερο), για πωλήσεις όμως σίγουρα θα πετύχεις σημαντική διαφορά αν τα πουλήσεις μόνος (ebay. fb ή εδώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis1976 είπε

Για αγορές το mpb ειναι τέλειο (αν και όχι απαραίτητα το φθηνότερο), για πωλήσεις όμως σίγουρα θα πετύχεις σημαντική διαφορά αν τα πουλήσεις μόνος (ebay. fb ή εδώ)

Δεν έχεις άδικο αλλα μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση να την πουλήσω , δεν το έχω κάνει ποτέ.

 

Θα μου μείνει σαν την πρώτη που αγόρασα και έχω ακόμα

IMG_20230423_160008.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

προσπαθεια σημερα σε δυσκολο σε φωτισμό γηπεδο.

 

1.jpg 

 

O 2.8 ειναι απαραιτητος και θα τον πάρω( ισως 17-70 2.8 tamron εαν μεινω σε fuji ) , το AF + burst ειναι αλλο θεμα ποιο δυσκολο και με εχει βαλει σε σκεψεις πάλι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...