Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μετα απο χρόνια


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Yannis1976,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/4/2023 στις 4:06 ΜΜ, laserjesus είπε

Δεν έχεις άδικο αλλα μόνος μου δεν υπάρχει περίπτωση να την πουλήσω , δεν το έχω κάνει ποτέ.

 

Θα μου μείνει σαν την πρώτη που αγόρασα και έχω ακόμα

IMG_20230423_160008.jpg

    Να μείνει ......... 👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, laserjesus είπε

προσπαθεια σημερα σε δυσκολο σε φωτισμό γηπεδο. O 2.8 ειναι απαραιτητος και θα τον πάρω( ισως 17-70 2.8 tamron εαν μεινω σε fuji ) , το AF + burst ειναι αλλο θεμα ποιο δυσκολο και με εχει βαλει σε σκεψεις πάλι. 

Φίλος, με x-s10 , είχε πολύ κακή εμπειρία με τον tamron 18-300 στη fuji . Προβληματική εστίαση . Τον έστειλε αμέσως. Νομίζω ότι με την ποιότητα φακών της fuji δεν αξίζει να κοιτάξεις τίποτε άλλο . Τη leicaflex sl2 , αν καταφέρεις να την πουλήσεις 550€ με 600€ (ή και παραπάνω)  , εφόσον δεν χρησιμοποιείται , θα έλεγα ότι αξίζει να τη ρευστοποιήσεις και να προστεθεί στο budget. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2023 στις 2:09 ΜΜ, Yannis1976 είπε

Για αγορές το mpb ειναι τέλειο (αν και όχι απαραίτητα το φθηνότερο), για πωλήσεις όμως σίγουρα θα πετύχεις σημαντική διαφορά αν τα πουλήσεις μόνος (ebay. fb ή εδώ)

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα για κανένα από τα 2.

Έχει παράξενη τιμολογιση, σε έναν φακό που δεν θα έπιανα 50 σε ebay ταμρον 17-35 2.8-4 f mount (απίστευτα soft, απλά δεν δουλεύουν στο wide) μου έδωσε 120ευρω

Και λογικά τον ίδιο θα τον πούλησε σε κάποιον άλλο.

Τιμή για σχετικά ταλαιπωρημένη d7200 με 100.000 κλικ μου έδωσε πάλι καλή τιμή, σαφέστατα καλύτερη από ότι θα την έδινα μόνος μου.

Σε d750 πολύ καλή κατάσταση μου έδινε ~350 ευρώ που σίγουρα δεν άξιζε τον κόπο το ίδιο σε φακούς sigma 70-200 2.8, 50 afs 1.4 , Tamron 28-75 2.8 και sigma 10-20 dx.

Τα κράτησα τελικά σε ένα ντουλάπι για πλήρες 3ο back up σε διαφορετικό χώρο από εκεί που έχω τις z.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, @topos είπε

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα για κανένα από τα 2.

Έχει παράξενη τιμολογιση, σε έναν φακό που δεν θα έπιανα 50 σε ebay ταμρον 17-35 2.8-4 f mount (απίστευτα soft, απλά δεν δουλεύουν στο wide) μου έδωσε 120ευρω

Και λογικά τον ίδιο θα τον πούλησε σε κάποιον άλλο.

Τιμή για σχετικά ταλαιπωρημένη d7200 με 100.000 κλικ μου έδωσε πάλι καλή τιμή, σαφέστατα καλύτερη από ότι θα την έδινα μόνος μου.

Σε d750 πολύ καλή κατάσταση μου έδινε ~350 ευρώ που σίγουρα δεν άξιζε τον κόπο το ίδιο σε φακούς sigma 70-200 2.8, 50 afs 1.4 , Tamron 28-75 2.8 και sigma 10-20 dx.

Τα κράτησα τελικά σε ένα ντουλάπι για πλήρες 3ο back up σε διαφορετικό χώρο από εκεί που έχω τις z.


1.Κρίνουν με την εμπορικότητα των μοντέλων στην έδρα τους
2. Κρίνουν σε τεράστιο βαθμό απο την εξωτερική κατάσταση ή τυχόν σημάδια. 

Γενναίες εκτπώσεις θα δεις σε φακόύς με γρατζουνιές ή μύκητές και σε γδαρμένους τυχόν σένσορες. Αλλά απο εκεί και πέρα όλα είναι εμφάνιση
Εδωσα μηχανη με 3000 κλικ και λειτουργικά άψογη και την έβγαλαν good, ενώ έδωσα και άλλη με 50000 κλικ και την έβγαλαν like new.
Πως θα κάτσει είναι...
Επίσης καταλαβα πως τα κλικ δεν παίζουν και σπουδαίο ρόλο για αυτούς. Σε mirrorless δεν τα μετράνε καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, highpriest είπε


1.Κρίνουν με την εμπορικότητα των μοντέλων στην έδρα τους
2. Κρίνουν σε τεράστιο βαθμό απο την εξωτερική κατάσταση ή τυχόν σημάδια. 

Γενναίες εκτπώσεις θα δεις σε φακόύς με γρατζουνιές ή μύκητές και σε γδαρμένους τυχόν σένσορες. Αλλά απο εκεί και πέρα όλα είναι εμφάνιση
Εδωσα μηχανη με 3000 κλικ και λειτουργικά άψογη και την έβγαλαν good, ενώ έδωσα και άλλη με 50000 κλικ και την έβγαλαν like new.
Πως θα κάτσει είναι...
Επίσης καταλαβα πως τα κλικ δεν παίζουν και σπουδαίο ρόλο για αυτούς. Σε mirrorless δεν τα μετράνε καν

    Και παρόλαυτα πήρες mirrorlles ( την οποία έδωσες ) με 4.000 κλικ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Και παρόλαυτα πήρες mirrorlles ( την οποία έδωσες ) με 4.000 κλικ !

Θυσιάστηκε για την ανταλλαγή...

Με ταλαιπώρησαν λίγο αυτή την φορά εκεί στο mpb. Είναι εξαιρετικοί όταν αγοράζεις χωρίς ανταλλαγή και όλα πηγαίνουν μια χαρά με αυτό που παρέλαβες.

Αλλά αν τύχει ανταλλαγή που θα στείλεις  και θα στείλουν μετά αυτοί και σου κάτσει και βλάβη σε αυτό που πήρες και θες να το επιστρέψεις, μιλάμε για 40-50 μέρες αναμονή. Δεν φταίνε (μόνο) αυτοί, αλλά και πάλι πολύς ο χρόνος.

Anyway, τυχααίνουν και αυτά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, @topos είπε

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα για κανένα από τα 2.

Έχει παράξενη τιμολογιση, σε έναν φακό που δεν θα έπιανα 50 σε ebay ταμρον 17-35 2.8-4 f mount (απίστευτα soft, απλά δεν δουλεύουν στο wide) μου έδωσε 120ευρω

Και λογικά τον ίδιο θα τον πούλησε σε κάποιον άλλο.

Τιμή για σχετικά ταλαιπωρημένη d7200 με 100.000 κλικ μου έδωσε πάλι καλή τιμή, σαφέστατα καλύτερη από ότι θα την έδινα μόνος μου.

Σε d750 πολύ καλή κατάσταση μου έδινε ~350 ευρώ που σίγουρα δεν άξιζε τον κόπο το ίδιο σε φακούς sigma 70-200 2.8, 50 afs 1.4 , Tamron 28-75 2.8 και sigma 10-20 dx.

Τα κράτησα τελικά σε ένα ντουλάπι για πλήρες 3ο back up σε διαφορετικό χώρο από εκεί που έχω τις z.

Είναι σύμφωνα με τον δυναμικό τους αλγόριθμο το φάσμα τιμών που κάνουν quote. 
Αυτό έχω καταλάβει.

Όπως έγραψα και αλλού, είναι πολύ καλή εναλλακτική εάν τύχεις σε περιόδους που έχουν ψηλά την εκτίμηση (έχω δει και 20% διαφορά για το ίδιο σώμα) ή θέλεις να πουλήσεις κάτι που δεν θα φύγει αλλιώς με τίποτα (ιδίως όταν βρωμάει ο τόπος π.χ. με entry DSLR και τους κιτ τους κροπ φακούς). 

Ειδάλλως μόνος και υπομονή με τους περίεργους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Θυσιάστηκε για την ανταλλαγή...

Με ταλαιπώρησαν λίγο αυτή την φορά εκεί στο mpb. Είναι εξαιρετικοί όταν αγοράζεις χωρίς ανταλλαγή και όλα πηγαίνουν μια χαρά με αυτό που παρέλαβες.

Αλλά αν τύχει ανταλλαγή που θα στείλεις  και θα στείλουν μετά αυτοί και σου κάτσει και βλάβη σε αυτό που πήρες και θες να το επιστρέψεις, μιλάμε για 40-50 μέρες αναμονή. Δεν φταίνε (μόνο) αυτοί, αλλά και πάλι πολύς ο χρόνος.

Anyway, τυχααίνουν και αυτά.
 

Παίρνει λίγο χρόνο η όλη διαδικασία, αλλά είναι και λογικό.

Εκεί που τους βγάζω το καπέλο είναι ότι "φαίνονται" να είναι τίμιοι.

Σε ένα πακέτο με ~10 items μπορεί να βγάλανε τα 3 μια κατηγορία κάτω(λιγότερα χρήματα πρακτικα-αλλα τα συγκεκριμένα ήταν όντως στο όριο) αλλά βγάλανε και 2 σε παραπάνω "κατηγορία"(περισσότερα χρήματα).

Πάντως εάν έχεις κάμποσα να δώσεις -και ειδικά εάν βρίσκεσαι και επαρχία που έχει μια παραπάνω δυσκολία και αβεβαιότητα για τον αγοραστή- σου γλιτώνει αρκετό χρόνο σε συνομιλίες και πηγαινε-ελα σε ταχυδρομεία και κούριερ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...