Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν πωλούνται πια τα Home Cinema και προωθούνται τα Soundbars;


enlightened

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, heavyrain είπε

τα χα παρει τα alteco γύρω στα 270 πριν 3 χρονια...100ε πανω τωρα !!! Επισης ειχα πετυχει klipsch σε black friday στα media markt σε εξαιρετικές τιμές!!

πω ρε παιδια, τωρα μπηκα και ειδα τις τιμές...

Οι ανθρωποι ειναι χαζοι πραγματικα. Καπου τοσο τα ειχα παρει και γω, τα ειχα πετύχει με μια εκπτωση για καποιο λογο! Πολυ σωστά, τα media markt ειχαν σχεδον 20% εκπτωση προπερσυ νομιζω στα Klipsch! 

αλλα ειναι δυνατον τωρα 400ε παρα και 2 ηχειακια ατμος;;; και 1000ε παρακατω ο 2700;;;

ΚΑΠΟΥ ΩΠΑ !!!

αν δε φτιαχτει το σαμπ, θα πρεπει να "στηθούμε" !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

πω ρε παιδια, τωρα μπηκα και ειδα τις τιμές...

Οι ανθρωποι ειναι χαζοι πραγματικα. Καπου τοσο τα ειχα παρει και γω, τα ειχα πετύχει με μια εκπτωση για καποιο λογο! Πολυ σωστά, τα media markt ειχαν σχεδον 20% εκπτωση προπερσυ νομιζω στα Klipsch! 

αλλα ειναι δυνατον τωρα 400ε παρα και 2 ηχειακια ατμος;;; και 1000ε παρακατω ο 2700;;;

ΚΑΠΟΥ ΩΠΑ !!!

αν δε φτιαχτει το σαμπ, θα πρεπει να "στηθούμε" !!!

Εγω τα χα παρει συγκεκριμενα τον πρωτο χρονο της καραντίνας και ειχα μικροπεριπετεια, μου ειχαν φερει μονο το ενα και εκανα αμαν να μου στειλουν και τον δευτερο! λάθος της αποθήκης τους! Τον sc lx701 που εχω, τον ειχα παρει 1600€ πριν 4 χρονια, τωρα εχει πολύ πανω απο 2000 (το αντίστοιχο μοντελο)!!!!

Επεξ/σία από heavyrain
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2023 στις 12:27 ΜΜ, emperor4her είπε

Εγω εκανα αγορα τα focal Denon AVR-X2700H πριν 2 χρονια, εν μεσω covid.. συνολο 1050 ευρω... τωρα θελεις ακριβως τα 2πλασια.. 

πριν κανα χρονο τσιμπησα και τα dali alteco  για atmos.. 

η ποιοτητα που απολαμβανω δεν φτανει καμια ηχομπαρα... 

Τα alteco για τα χρήματα τους ήταν πολύ καλά και γω αυτά έχω από το 2017 

Στις 11/5/2023 στις 12:27 ΜΜ, emperor4her είπε

 

 

Στις 11/5/2023 στις 12:27 ΜΜ, emperor4her είπε

 

Επεξ/σία από Mr Aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να αποδωσουν τα οποια ηχεια βαλεις πρωταρχικο ρολο παιζει ο χωρος.Θελει φοβερη μελετη,συγκεκριμενες αποστασεις,να κρυψεις καλωδια κτλ κτλ

Η ηχομπαρα ειναι η ευκολη λυση.Επειδη ο ηχος ειναι κατι σχετικο και δυσκολο να το απολαυσεις αν δεν εχεις ακουσει συστημα με συγκεκριμενες προδιαγραφες ολοι πανε πλεον στη λυση της ηχομπαρας.

Αυτο που χανει ο περισσοτερος κοσμος ειναι πως αν και μονο αν εχεις το χωρο,το ηχοσυστημα ειναι value for money γιατι τα χρηματα θα τα δωσεις μια φορα και η τεχνολογια δεν ειναι κατι που αλλαζει γρηγορα,θα τα κρατησεις για πολλα πολλα χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έπεσα στο thread κατά τύχη. Το ίδιο μοντέλο έχω κι εγώ και είναι μια σούπερ για ταινίες. Απορώ όμως κι εγώ για τα home theater. Δεν υπάρχει σύγκριση με ηχόμπαρες όσο καλές και να είναι. Και δεν είναι τα watt (δε το έχω βάλει ποτέ πάνω από το μισό της έντασης).  Προφανώς το να στήσεις εξαρχής ένα home cinema ποιοτικά ξεφεύγει αλλά το ίδιο και η τιμή. Αλλά δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις και οικονομική ευχέρεια.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ειναι θεμα χωρου πρωτιστως...Για να πετυχεις atmos πρεπει να μπουν τα ηχεια σε συγκεκριμενες αποστασεις απ την ακουστικη θεση κατι που δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο στα κανονικα σαλονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σηγουρα ο χωρος παιζει ρολο. Ομως πολοι εχουμε εναν τοιχο στο σαλονι μας που εχουμε βαλει τηλεοραση, στερεοφωνικο ηχεια. Εκει μπορουν να μπουν ηχεια δαπεδου, γουφερ κεντρικο κτλ με τροπο που να στολιζουν τον χωρο. Το προβλημς ειναι τα παριφεριακα και τα καλωδια τους. Μπορουν ομως να τοποθετηθουν σε τοιχους και τα καλωδια στο κενο του γυψινου οροφης η να μπει ενα καλαισθητο καναλι. Και ο τοιχος που εχουμε τηλεοραση, ηχοσυστημα, ηχεια μπορει να πλαισιοθει με ραφια και να σχηματιστει ενα ειδος βιβλιοθηκης.συνθετου.

  Το κοστος, τηλεοραση, ενισχυτης, ηχεια κτλ, ειναι σεβαστο, αναλογα με τις απαιτησεις, αξιζει νομιζω, αν σε ενδιαφερει το home cinema, γιατι μπορει να τοχεις μια ζωη.

 Εχω για πανω απο 20 χρονια ενα ηχοσυστημα με  Roister steles 130, 2/7center, Jamo 120 sorround. Tα οδηγω με εναν 5καναλο Rotel RB-985 THX. Παλαιοτερα, κατα καιρους ειχα πικαπ, κασσετοφωνο κι αλλες πηγες. Σημερα υπαρχουν ενα dvd player, γιατι βλεπουμε ταινιες συχνα, ενα 5δισκο cd player, κι ενα tuner, που σπανια χρισημοποιουνται. Τηλεοραση εχω αλλαξει, ηχοσυστημα οχι και ουτε το σκεφτομαι

1 λεπτό πριν, Chris2756 είπε

 Σηγουρα ο χωρος παιζει ρολο. Ομως πολοι εχουμε εναν τοιχο στο σαλονι μας που εχουμε βαλει τηλεοραση, στερεοφωνικο ηχεια. Εκει μπορουν να μπουν ηχεια δαπεδου, γουφερ κεντρικο κτλ με τροπο που να στολιζουν τον χωρο. Το προβλημς ειναι τα παριφεριακα και τα καλωδια τους. Μπορουν ομως να τοποθετηθουν σε τοιχους και τα καλωδια στο κενο του γυψινου οροφης η να μπει ενα καλαισθητο καναλι. Και ο τοιχος που εχουμε τηλεοραση, ηχοσυστημα, ηχεια μπορει να πλαισιοθει με ραφια και να σχηματιστει ενα ειδος βιβλιοθηκης.συνθετου.

  Το κοστος, τηλεοραση, ενισχυτης, ηχεια κτλ, ειναι σεβαστο, αναλογα με τις απαιτησεις, αξιζει νομιζω, αν σε ενδιαφερει το home cinema, γιατι μπορει να τοχεις μια ζωη.

 Εχω για πανω απο 20 χρονια ενα ηχοσυστημα με  Roister steles 130, 2/7center, Jamo 120 sorround. Tα οδηγω με εναν 5καναλο Rotel RB-985 THX. Παλαιοτερα, κατα καιρους ειχα πικαπ, κασσετοφωνο κι αλλες πηγες. Σημερα υπαρχουν ενα dvd player, γιατι βλεπουμε ταινιες συχνα, ενα 5δισκο cd player, κι ενα tuner, που σπανια χρισημοποιουνται. Τηλεοραση εχω αλλαξει, ηχοσυστημα οχι και ουτε το σκεφτομαι

 Για subwoofer ενα Rel Strata II

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...