Προς το περιεχόμενο

Ηχόμπαρα Samsung


panospeter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, enlightened είπε

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ Q700B και Q710B; Στα manuals της Samsung φαίνεται ότι ό,τι ισχύει για το Q700B ισχύει και για το Q710B. Κι ενώ το manual είναι πολύγλωσσο, το μοντέλο Q710B αναφέρεται μόνο στα Τσεχικά, Κροατικά και Δανέζικα. Κάλεσα τη Samsung και δεν ήξεραν να μου πουν αν υπάρχουν διαφορές στο H/W γιατί δεν το εισάγουν επίσημα, παρόλα αυτά με διαβεβαίωσαν ότι εφόσον είναι Ευρωπαϊκό μοντέλο καλύπτεται κανονικά εδώ από τη 2ετή εγγύηση.

Υπάρχει μια διόλου ευκαταφρόνητη διαφορά στην τιμή:

Επίσημη τιμή Q700B: 449€

Τιμή Q700B Amazon.de: 422€

Tιμή Q700B Skroutz: 339€

Τιμή Q710B Amazon.de: 306€

Tιμή Q710B Skroutz: 286€ 

Screenshot2023-05-07at16_05_50.png.0f6b2f31dcf0440318be6fc83408d0ba.pngScreenshot2023-05-07at16_05_39.png.c6c25912e1eebba398da4a7b6713dc4b.pngScreenshot2023-05-07at16_05_44.png.e29a44fa213dfcfa1d9cd77205e8c79a.png

 

 

Update: πήρα τη Samsung Αμερικής τηλέφωνο (είπα να χρησιμοποιήσω αυτά τα 500 λεπτά προς Διεθνή του πακέτου μου που κάθε μήνα πάνε άκλαφτα 🤣) και μου είπαν ότι πρόκειται για το ίδιο ακριβώς μοντέλο, απλά το 710 είναι μεταγενέστερη παρτίδα. Όταν τους ρώτησα γιατί υπάρχει τέτοια διαφορά στην τιμή μου είπαν ότι ίσως κατέβηκε το κόστος παραγωγής.. Κάπως μου τα μάσησε αλλά τι να πω, η αλήθεια είναι ότι βγάζει νόημα. Δε βλέπω λοιπόν λόγο να δώσω 449€ ενώ μπορώ να το πάρω 200€ κάτω... Θα περιμένω άλλες λίγες μέρες μέχρι μέσα Μαϊου που θα βγει το καινούργιο lineup μήπως βγάλουν καμιά καλή προσφορά οι μεγάλοι, αλλιώς το πήρα από Skroutz

edit: στο site της Samsung Γερμανίας, απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει διαφορά στα χαρακτηριστικά, και τα reviews για το Q710B ξεκινάνε από τον Σεπτέμβριο του 2022, ενώ το Q700B βγήκε τέλη Απριλίου. Οπότε ο Αμερικανός μάλλον είχε δίκιο ότι πρόκειται απλά για νεότερο batch. Με βλέπω να το πάω δαγκωτό για 710, αν οι επίσημοι δεν το κατεβάσουν στα 300€. 

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

edit no3 (σε δουλειά να βρισκόμαστε) :

μίλησα με Samsung Γερμανίας. Μεγάλη πλάκα, με είχε φλομώσει η αυτόματη πύλη στα Γερμανικά, δεν καταλάβαινα Χριστό, και άρχισα να σπαμάρω SOUNDBAHHH αλά sieg heil όμως. Τέλος πάντων, έλεγε αυτός τα δικά του έλεγα κι εγώ τα δικά μου, τελικά με συνέδεσε. Μου λέει ο Γερμανός, guten tag (και κάτι άλλα μετά) και του λέω allo do you speak english? Μου λέει α λίτελ μπιχχττ.. Κι εν τω μεταξύ άρχισε να μιλάει τα καλύτερα Αγγλικά που έχω ακούσει ποτέ, οριακά καλύτερα και από τον Αμερικανό χθες. Ένιχουυυ, on topic, μου είπε με γερμανική ευθύτητα και βεβαιότητα, ότι πρόκειται για ακριβώς το ίδιο μοντέλο με το Q700B που απευθύνεται στο Γερμανική αγορά και σε κάποιες χώρες του ανατολικού μπλοκ (εξού και τα Κροατικά, Τσεχικά κλπ στο μάνουαλ). Οπότε αγοράζουμε άφοβα αδέρφια ✊🏻✊🏻✊🏻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκαμε στα άδυτα της q700b ας το πάω λίγο παραπέρα. Σύμφωνα με το site της samsung τα συνεργαζόμενα πίσω ηχεία είναι τα swa 9500s, παρ όλα αυτά υπάρχει και η q750b που λογικά είναι η q700b πακετάκι με πίσω ηχεία. Τα πίσω ηχεία είναι τα swa 9100 σύμφωνα με το manual. Το θέμα είναι η q700b/q710b δουλέυει με τα swa 9100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@enlightened Χαράς το κουράγιο σου αδερφέ. Το πρόβλημα με την 710B είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαράδοτη. Και εγώ θα κάνω αυτό που λες. Θα περιμένω αν πέσει από τους επίσημους μέσα στο Μαίο η τιμή, αλλιώς βουρ για skroutz.

3 ώρες πριν, alexzorb είπε

Αφού μπήκαμε στα άδυτα της q700b ας το πάω λίγο παραπέρα. Σύμφωνα με το site της samsung τα συνεργαζόμενα πίσω ηχεία είναι τα swa 9500s, παρ όλα αυτά υπάρχει και η q750b που λογικά είναι η q700b πακετάκι με πίσω ηχεία. Τα πίσω ηχεία είναι τα swa 9100 σύμφωνα με το manual. Το θέμα είναι η q700b/q710b δουλέυει με τα swa 9100?

Λογικά θα δουλεύει, αλλά στα swa 9100 παίρνεις τρεις μονάδες: τα δύο ηχεία και τον receiver. Ο μόνος ασύρματος είναι ο receiver (BT). Τα δύο ηχεία συνδέονται στον receiver με καλώδιο. Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει αυτό το setup στον χώρο σου. Τα swa 9200 δεν έχουν receiver αλλά και πάλι τα δύο ηχεία ενόνονται με καλώδιο. Τα 9500 είναι πλήρως ασύρματα (κάθε ένα έχει ξεχωριστή τροφοδοσία) και έχουν και upfiring drivers (αλλά και 2πλάσια τιμή από τα 9200)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panospeter είπε

Λογικά θα δουλεύει, αλλά στα swa 9100 παίρνεις τρεις μονάδες: τα δύο ηχεία και τον receiver. Ο μόνος ασύρματος είναι ο receiver (BT). Τα δύο ηχεία συνδέονται στον receiver με καλώδιο. Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει αυτό το setup στον χώρο σου. Τα swa 9200 δεν έχουν receiver αλλά και πάλι τα δύο ηχεία ενόνονται με καλώδιο. Τα 9500 είναι πλήρως ασύρματα (κάθε ένα έχει ξεχωριστή τροφοδοσία) και έχουν και upfiring drivers (αλλά και 2πλάσια τιμή από τα 9200)

Έχω ήδη τα swa 9100 με την q800t αλλα σκεφτόμουν την q700b λόγο  upfiring speakers και τιμής. Γιατί χώρις πίσω ηχεία δεν αξίζει και αν χρειαστει να πάρω και μπάρα και πίσω ηχεία πάλι δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, panospeter είπε

@enlightened Χαράς το κουράγιο σου αδερφέ. Το πρόβλημα με την 710B είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά ετοιμοπαράδοτη. Και εγώ θα κάνω αυτό που λες. Θα περιμένω αν πέσει από τους επίσημους μέσα στο Μαίο η τιμή, αλλιώς βουρ για skroutz.

Χαχα, με έπιασε λίγο το λαγωνικό μου αλλά τελικά τη βρήκα τη λύση. Προσωπικά το έκανα ήδη παραγγελία από το σκρουτζομάγαζο γιατί ούτως ή άλλως θέλει 2 βδομάδες για να έρθει. Αν μέσα σε αυτές τις δύο εβδομάδες δεν κάνουν κάτι οι επίσημοι, το τσιμπάω από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

379€ στο πλαίσιο. Βλέπω πάρα πολύ μεγάλη διαθεσιμότητα, οπότε πιστεύω θα υπάρξει και καλύτερη τιμή από αυτούς. Public το κατέβασαν ελάχιστα, στα 437, ίσως ακολουθήςουν αλλά δε βλέπω σοβαρή διαθεσιμότητα οπότε δεν ξέρω αν θα σκιστούν κιόλας. Όλοι οι άλλοι «μεγάλοι» ακόμα στα 449. Αν κάποιος δει κάτι ας το πει! 
 

edit: και στο you.gr 379. Και πάλι όμως απέχουμε πολύ απ’ την τιμή του σκρουτζ… Θετικό όμως ότι «κινείται» η τιμή ενόψει καινούργιας σειράς, είμαι πολύ αισιόδοξος για κάποιο flash sale …

edit: μόλις ακολούθησε και το public στα 379. Λογικά έπεσε memo από τη Sammy το πρωί. 

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, enlightened είπε

379€ στο πλαίσιο. Βλέπω πάρα πολύ μεγάλη διαθεσιμότητα, οπότε πιστεύω θα υπάρξει και καλύτερη τιμή από αυτούς. Public το κατέβασαν ελάχιστα, στα 437, ίσως ακολουθήςουν αλλά δε βλέπω σοβαρή διαθεσιμότητα οπότε δεν ξέρω αν θα σκιστούν κιόλας. Όλοι οι άλλοι «μεγάλοι» ακόμα στα 449. Αν κάποιος δει κάτι ας το πει! 
 

edit: και στο you.gr 379. Και πάλι όμως απέχουμε πολύ απ’ την τιμή του σκρουτζ… Θετικό όμως ότι «κινείται» η τιμή ενόψει καινούργιας σειράς, είμαι πολύ αισιόδοξος για κάποιο flash sale …

edit: μόλις ακολούθησε και το public στα 379. Λογικά έπεσε memo από τη Sammy το πρωί. 

Είχα δει και εγώ την προσφορά του Πλαισίου χθες το βράδυ. Περίμενα να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι για τις άτοκες δόσεις.

Ο Κωτσόβολος τίποτα. Το MediaMarkt/Public όμως όπως είπες και αυτό στα 379. Δεν θα περιμένω μπας και πέσει ακόμα 30 - 40 €.

Στο skroutz ο πιο φθηνός είναι 340€ άρα με δόσεις βγαίνει κοντά στην τιμή των "μεγάλων". Η παραγγελία έπεσε ήδη από εμένα στα MediaMarkt.

edit. Και ο Κωτσόβολος πλέον.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν κρατήθηκα. Ακύρωσα από Media και την πήρα από κατάστημα Κώτσο που την είχε ετοιμοπαράδοτη στην περιοχή μου.

Εντυπώσεις δεν μπορώ να σας πω γιατί είναι βράδυ και παίζει παντόφλα.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι η σύνδεση μέσω eARC είναι παιχνιδάκι (ούτε καν χρειάζεται διαδικασία για να συγχρονίσει το sub). Κατευθείαν γυρίζει τον ήχο σε TV+soundbar (Q-Symphony) και μόλις ανοίγεις την TV ανοίγει και η soundbar καθώς επίσης κλείνει με το κλείσιμο της TV.

Επίσης αυτό που έχω να πω είναι ότι ακόμα και σε χαμηλή ένταση (10 -12) μπορώ να ακούσω επιτέλους τους διαλόγους καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/5/2023 στις 12:55 ΜΜ, enlightened είπε

Χαχα, με έπιασε λίγο το λαγωνικό μου αλλά τελικά τη βρήκα τη λύση. Προσωπικά το έκανα ήδη παραγγελία από το σκρουτζομάγαζο γιατί ούτως ή άλλως θέλει 2 βδομάδες για να έρθει. Αν μέσα σε αυτές τις δύο εβδομάδες δεν κάνουν κάτι οι επίσημοι, το τσιμπάω από εκεί. 

Τελικά τι έγινε ? Σου ήρθε η 710B ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2023 στις 8:41 ΠΜ, enlightened είπε

379€ στο πλαίσιο. Βλέπω πάρα πολύ μεγάλη διαθεσιμότητα, οπότε πιστεύω θα υπάρξει και καλύτερη τιμή από αυτούς. Public το κατέβασαν ελάχιστα, στα 437, ίσως ακολουθήςουν αλλά δε βλέπω σοβαρή διαθεσιμότητα οπότε δεν ξέρω αν θα σκιστούν κιόλας. Όλοι οι άλλοι «μεγάλοι» ακόμα στα 449. Αν κάποιος δει κάτι ας το πει! 
 

edit: και στο you.gr 379. Και πάλι όμως απέχουμε πολύ απ’ την τιμή του σκρουτζ… Θετικό όμως ότι «κινείται» η τιμή ενόψει καινούργιας σειράς, είμαι πολύ αισιόδοξος για κάποιο flash sale …

edit: μόλις ακολούθησε και το public στα 379. Λογικά έπεσε memo από τη Sammy το πρωί. 

Το Πλαίσιο πλέον πέρα απο τα 379€ που έχει την Q700B, σου δίνει επιστροφή 75,80€ μέσω κάρτας Eurobank.

Αν δεν σου ήρθε η Q710B είναι ευκαιρία να την τσιμπήσεις.

Επεξ/σία από panospeter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/5/2023 στις 8:41 ΠΜ, enlightened είπε

379€ στο πλαίσιο. Βλέπω πάρα πολύ μεγάλη διαθεσιμότητα, οπότε πιστεύω θα υπάρξει και καλύτερη τιμή από αυτούς. Public το κατέβασαν ελάχιστα, στα 437, ίσως ακολουθήςουν αλλά δε βλέπω σοβαρή διαθεσιμότητα οπότε δεν ξέρω αν θα σκιστούν κιόλας. Όλοι οι άλλοι «μεγάλοι» ακόμα στα 449. Αν κάποιος δει κάτι ας το πει! 
 

edit: και στο you.gr 379. Και πάλι όμως απέχουμε πολύ απ’ την τιμή του σκρουτζ… Θετικό όμως ότι «κινείται» η τιμή ενόψει καινούργιας σειράς, είμαι πολύ αισιόδοξος για κάποιο flash sale …

edit: μόλις ακολούθησε και το public στα 379. Λογικά έπεσε memo από τη Sammy το πρωί. 

Νομίζω πλέον ότι στα 249€ (Πλαίσιο-Κωτσόβολος-MediaMarkt) δεν πάει παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2023 στις 11:12 ΜΜ, panospeter είπε

Καλησπέρα,

Προσφάτως αγόρασα μία τηλεόραση Samsung (την QE55Q70B) και όπως είναι φυσικό λόγω πάχους του panel τα ηχεία της είναι κάτω του μετρίου (σε ελληνικό βίντεο στο youtube δεν μπορούσα να ακούσω καθαρά τους διαλόγους σε normal ένταση).

Σκέφτομαι να αγοράσω μία ηχόμπαρα και επειδή θέλω να εκμεταλλευτώ το one remote control για τον χειρισμό της περιορίζομαι στις ηχόμπαρες της ίδια εταιρίας (Samsung). Επίσης θέλω μόλις ανοίγω την  τηλεόραση να ανοίγει αυτόματα και η ηχόμπαρα και όταν την κλείνω να σβήνει (δηλαδή να υποστηρίζει HDMI CEC ή αλλιώςAnynet+ για την Samsung) και να μην ξεπερνάει τα 300€.

Έτσι καταλήγουμε στις HW-B550 και HW-Q600B με τις ακόλουθες διαφορές που με απασχολούν κυρίως:

- Η HW-B550 είναι 2.1 ενώ η HW-Q600B 3.1.2 (το 2 βέβαια στο τέλος δεν είναι 2 uplifting drivers αλλά μια τεχνολογία accoustic beam της samsung που στην ουσία είναι κάτι τρυπούλες που επιτρέπουν από τα μπροστινά ηχεία να περνάει ήχος οριζόντια και να δημιουργεί της κακίας ώρας dolby atmos effect).

-  Η HW-B550 υποστηρίζει hdmi ARC ενώ η HW-Q600B hdmi eARC (άρα και περισσότερα format ήχου).

- Η HW-Q600B έχει ξεχωριστά ηχεία για της υψηλές και μεσαίες συχνότητες ανά κανάλι ενώ η HW-B550 όχι.

- Η HW-Q600B υποστηρίζει το Q-Symphony ενώ η HW-B550 όχι (αν και φαντάζομαι πρόκειται για gimmick)

Από τα παραπάνω και με διαφορά 50-60€  για μένα αξίζει και είναι μονόδρομος να πάρω την HW-Q600B.

Παρόλα αυτά στο επίσημο site της Samsung (αμερικάνικο) έχει 3 αστεράκια και σχόλια με παράπονα για δυσλειτουργίες της συγκεκριμένης ηχόμπαρας μετά ακόμα και από λίγες μέρες χρήσης.

Η HW-Q700B που είναι επόμενη στην σειρά (και έχει 4.5 αστεράκια στο επίσημο site της Samsung) αφενός έχει 1/3 παραπάνω τιμή και features που δεν με ενδιαφέρουν (airplay chromcast,  πραγματικούς upliftinf drivers, wifi, υποστήριξη ePCM), αφετέρου για να αναβαθμιστεί σε 5.1 πρέπει να αγοράσεις τα ακριβά rear ηχεία της samsung με διπλάσια τιμή από αυτά που υποστηρίζει η  HW-Q600B.

Έχει κάποιος την συγκεκριμένη ηχόμπαρα (HW-Q600B) ή κάποιον φίλο του που την έχει, προκειμένου να μοιραστεί τις εμπειρίες του ?

Πείρα την q600 και την Τέταρτη μέρα σταμάτησε να παίζει.τωρα επειδή έκανα την βλακεία και πέταξα την συσκευασία περιμένω να μου την αλλάξουν από την Samsung γιατί δεν μπορούν από το κατάστημα να την περάσουν doa χωρίς συσκευασία.παντως όσο έπαιξε ήταν πολύ ωραία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2023 στις 7:42 ΠΜ, maverick290402 είπε

Πείρα την q600 και την Τέταρτη μέρα σταμάτησε να παίζει.τωρα επειδή έκανα την βλακεία και πέταξα την συσκευασία περιμένω να μου την αλλάξουν από την Samsung γιατί δεν μπορούν από το κατάστημα να την περάσουν doa χωρίς συσκευασία.παντως όσο έπαιξε ήταν πολύ ωραία!!

Όταν λες ότι σταμάτησε να παίζει εννοείς ότι ενώ ήταν ανοιχτή και την αναγνώριζε η τηλεόραση δεν άκουγες ήχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panospeter είπε

Όταν λες ότι σταμάτησε να παίζει εννοείς ότι ενώ ήταν ανοιχτή και την αναγνώριζε η τηλεόραση δεν άκουγες ήχο ?

Ακριβώς αυτό! Τώρα ακόμα περιμένω πίστωση και δεν ξέρω αν ξαναπάρω την ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...