Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Οικονομικού 4-bay NAS


Cacciatore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Cacciatore είπε

Καλησπέρα φίλε μου, η χρήση που περιγράφεις είναι κατά πολύ ίδια με ότι χρειάζομαι για να καλύψω τις ανάγκες μου. 

Time Machine, File Server, Music, Media, Κοινόχρηστες βιβλιοθήκες φωτο, downloader κλπ κλπ. 

Ευχαριστώ για το παράδειγμα με τις προσθήκες δίσκων, είναι πολύ σαφές και κατανοητό.

Οπότε σε ένα NAS μπορεί να παίξει κι ένας δίσκος μόνος του, χωρίς να γίνει RAID. Αν αυτός ο δίσκος αργότερα βγει για να μπει στην θέση του ένας μεγαλύτερος, αν μπει σε θήκη θα αναγνωρίζονται τα περιεχόμενά του κανονικά ή θα θέλει reformat επειδή ήταν στο NAS?

Όποτε όπως καταλαβαίνω για οικονομικό με τίποτα δεν βγαίνει, πρέπει να παίξουμε σε πιο ψηλή κλίμακα.

:( 

Καλημέρα. Εγώ τώρα έχω το TS-453be απο το 2019 και ακόμα λαμβάνει updates και δουλεύει μια χαρά και γρήγορα για αυτό που θέλω να κάνει. Ξεκίνησα με 2 δίσκους mirror και μετά έβαλα άλλους 2 και το έκανα raid 5 online χωρίς να χάσω τίποτα. Πήρε ώρα η μετατροπή αλλά όλα κομπλέ. Στην δουλειά που μας χάλασε ένα qnap με 4 δίσκους RAID5 τους συνδέσαμε σε ένα pc και με κάποιο linux καταφέραμε και φτιάξαμε πάλι το raid και πήραμε όλα τα data. Σε single δίσκο επίσης εύκολα αν τον βγάλεις μπορεί να τον δει ένα μηχάνημα (οχι windows θέλει λίγο ψάξιμο) και να πάρεις τα data σου.

Για εμένα το qnap ήταν απο τις καλύτερες αγορές μου και είναι πολύ βολικό. Τώρα βέβαια που όλα τα κάνεις stream και δεν κατεβάζεις τόσο έχει πέσει η χρήση του σαν downloader και κάνει όλα τα άλλα. Πάντα αγόραζα με βάση το expendability αλλά τελικά μέχρι να χρειαστεί να κάνεις expand θα είναι αρκετά παλιό και δεν θα αξίζει.

τώρα βλέπω οτι το αντίστοιχο δικό μου είναι το QNap TS-462 που είναι και πολύ καλύτερο. Είναι μια αγορά που θα σου μείνει για αρκετά χρόνια. Νομίζω οτι στο site της QNAP έχει κάπου να δεις και demo interface αν θες ψάξε το να δεις γιατί είναι πολύπλοκο το λειτουργικό.. κάνει πάρα πολλά πράγματα

Επίσης αν θες μπορείς να στήσεις δικό σου Synology σε παλιό pc και να του βάλεις δίσκους κλπ.. ψάξε για το Expenology 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, κοιτάζοντας μερικά spec, ότι μπορώ να καταλάβω τέλος πάντων, βλέπω ότι αναφέρουν στα νας, 

maximum internal volume number = 64

Αυτό τι σημαίνει, ότι ένα με 4θηκες δεν μπορεί να πάρει δίσκους 18ΤΒ; (4χ18=72)
ή ότι μπορεί να πάρει δίσκους μέχρι -20-22 φεύγα ΤΒ, αλλά το μέγιστο μέγεθος ενός μόνο δίσκου δεν μπορεί να είναι παραπάνω από 64τβ, ή δεν ισχύει τίποτα από αυτά και είναι κάτι άλλο;

Sorry παντελώς άσχετος και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Cacciatore είπε

Να κάνω μια ερώτηση, κοιτάζοντας μερικά spec, ότι μπορώ να καταλάβω τέλος πάντων, βλέπω ότι αναφέρουν στα νας, 

maximum internal volume number = 64

για διαβασε αυτο, ισως σε βοηθησει https://kb.synology.com/en-ca/DSM/tutorial/Why_does_my_Synology_NAS_have_a_single_volume_size_limitation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου από έτοιμα nas περιλαμβάνει Qnap και synology,ενώ  με δικό μου hardware έχω φτιάξει truenas και unraid . Αν θέλεις έτοιμο λάβε υπόψιν σου Ότι η qnap Σου δίνει Περισσότερα για τα χρήματα σου ενώ η synology Σου δίνει καλύτερο λογισμικό. Το ταχύτερο όλων ήταν το truenas , ενώ αυτό που με βόλεψε περισσότερο ήταν το unraid , το οποίο δούλευα με ένα σκληρό δίσκο ιδιαίτερα μεγάλο σε μέγεθος γιατί μπορούσα να το βγάλω και να κάνω την αντιγραφή των αρχείων μου στον υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Η εμπειρία μου από έτοιμα nas περιλαμβάνει Qnap και synology,ενώ  με δικό μου hardware έχω φτιάξει truenas και unraid . Αν θέλεις έτοιμο λάβε υπόψιν σου Ότι η qnap Σου δίνει Περισσότερα για τα χρήματα σου ενώ η synology Σου δίνει καλύτερο λογισμικό. Το ταχύτερο όλων ήταν το truenas , ενώ αυτό που με βόλεψε περισσότερο ήταν το unraid , το οποίο δούλευα με ένα σκληρό δίσκο ιδιαίτερα μεγάλο σε μέγεθος γιατί μπορούσα να το βγάλω και να κάνω την αντιγραφή των αρχείων μου στον υπολογιστή.

Επειδή με ενδιαφέρει αυτό που είπες στο τέλος για την αντιγραφή , πως το κάνεις ακριβώς ; Υπάρχει πρόγραμμα σε windows που μπορείς να δεις τα περιεχόμενα ενός δίσκου που είναι διαμορφωμένος με linux partition ή απλά φορτώνεις στον υπολογιστή κάποια live διανομή linux ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι να βαλεις διανομη λινουξ,αν φοβασαι μπορεις να το κανεις και απο usb stick αν και δεν το συνιστώ.Γινεται και απο windows αν βαλεις τους καταληλους οδηγους για να βλεπουν τα format του λινουξ .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Υπάρχουν drivers για windows 7 να μπορώ να βλέπω linux partitions ; Αν δουλεύουν θα με ενδιέφερε.

https://www.paragon-software.com/home/linuxfs-windows/

Αν έχεις μηχάνημα με μπόλικη Ram σου συνιστώ να βάλεις linux με virtual machine καλύτερα. Συν το γεγονός ότι μπορείς να στήσεις virtual machine κάποια από τα λειτουργικά που προαναφερθηκαν και να παίξεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

https://www.paragon-software.com/home/linuxfs-windows/

Αν έχεις μηχάνημα με μπόλικη Ram σου συνιστώ να βάλεις linux με virtual machine καλύτερα. Συν το γεγονός ότι μπορείς να στήσεις virtual machine κάποια από τα λειτουργικά που προαναφερθηκαν και να παίξεις... 

12GB Ram έχω αλλά δεν νομίζω οτι χρειάζεται να βάλω linux για μια στο τόσο που θέλω να κάνω αντιγραφή.Ήδη το κατεβάζω το paragon.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον @IKARIWTHS, πάντα ένας spare δίσκος με μια οποιαδήποτε έκδοση Linux, ακόμα και ένα live usb, μπορούν να σε σώσουν απο πολλές κακοτοπιές.

Είναι πολύ καλή πρακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιταξε να εχεις (αναλογα τα οικονομικα σου βεβαια) 4 gb ram και αν ειναι δυνατον με 1 slot ελευθερο να εχεις το κεφαλο σου ησυχο, Αν εχεις αυτη τη δυνατοτητα οικονομικα τοτε το NAS θα εχει σιγουρα expansion slots για 10gbit rj kai fiber, 3-4 usb 3,2 gen, ssd module gia caching κλπ...H qnap επειδη εχω στο λεω βγαζει συνεχεια firm updates με διορθωσεις αλλα ΚΑΙ Προσθηκες....λειτουργεις που δεν υπηρχαν πριν

Επεξ/σία από TROIDX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...