Προς το περιεχόμενο

Σταυροδρόμι


jobous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Αυτές τις μερες με έπιασε μια επιθυμία να κοιτάξω λίγο τι υπάρχει στην αγορά , αφού είδα ένα απίστευτο hype με τις mirrorless (πλέον) μηχανές είτε crop είτε full frame. Η αλήθεια είναι ότι είχα χάσει λίγο την επαφή με την αγορά, λόγω ενδιαφέροντος, κατάστάσεων (οικονομικών, κορωνοϊού κτλ). Αυτό που πρόσεξα (και δεν το είχα τσεκάρει τόσο καιρό) είναι η αλλαγή πλέον των κατασκευαστών σε νέο τύπου φορμά των φακών για τις mirrorless και η εκτόξευση των τιμών. 
Εγώ κατέχω μια Canon 650D απο το 2013 με τον κλασσικο 18-55. Το επόμενο μεγάλο χρονικό διάστημα, θέλω να κάνω ορισμένα ταξίδια και σκέφτομαι πλέον να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό και για μένα υπάρχουν 2 δρόμοι (μπορεί και άλλοι), για αυτό και το σταυροδρόμι.
Πρώτος δρόμος και ακριβότερη λύση : Πάμε σε mirrorless σύστημα ff όπου και ανάλογα τον συνδυασμό σώματος - φακού (για τα δικά μου δεδομένα) μπορεί να φτάσουμε και στα 3.000 €. Μιλάμε για μέχρι R8. Ίσως θα πρέπει να περιμένω μέχρι φθινόπωρο μήπως και πετύχω καλύτερη τιμή. Χάνω το διάστημα μέχρι τοτε αλλά είναι μέσα στο παιχνίδι και αυτό.
Δεύτερος δρόμος : Κρατάω την 650 και πάω σε 1-2 L φακούς ff μτχ (mpb, τοπικά καταστήματα) και στην συνέχεια είτε βρίσκω ένα καλό σώμα dslr ff ή πάω σε mirrorless ff και χρησιμοποιώ τους φακούς με αντάπτορα. 
Θα προτιμούσα να παραμείνω στην canon για αυτό και οι αναφορές, όχι λόγω εξοπλισμού, αλλά λόγω συνήθειας. 

Για μτχ φακούς κοιτάω τους παρακάτω (ως all around): 
Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM 
Canon EF 28-70mm f/2.8 L USM
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM
και τον Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM , αφού θα έχω αρκετά θέματα landscape και έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια.
Μελλοντικά θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και έναν Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM για να φτιαχτεί ένα σετάκι.
Το σκεπτικό της αγοράς μτχ φακών L , είναι να υπάρχει η καλύτερη συμβατότητα με τις EON R(X) στο μέλλον. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο , που μπορεί να είναι καλύτερο απο άλλους κατασκευαστές, (ίσως και φθηνότερο) είναι ευπρόσδεκτη σαν πρόταση.

Όπως το βλέπω η δεύτερη λύση , είναι προτιμότερη και καλύτερη οικονομικά (σταδιακές αγορές και όχι μονοκοπανιά). Αυτό που με φοβίζει απο λίγο έως αρκετά είναι η ποιότητα των μεταχειρισμένων. Δεν έχω αγοράσει ποτέ μεταχειρισμένο και έχω κάποιες επιφυλάξεις. Όσοι έχετε αγοράσει απο mtb , υπήρξε κάποιο πρόβλημα ?? Αντιστοιχεί η περιγραφή της κατάστασης με την πραγματική κατάσταση του φακού που παραλάβατε ?? 
Για τα ελληνικά καταστήμα , υπάρχει κάποια γνώμη ?? Ποια είναι προτιμότερα για τέτοιου είδους αγορές ??? πχ ο Γαλαίος έχει έναν Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM στα 490.

Θα με βοηθούσε η δική σας οπτική και οι γνώμες σας περι μεταχειρισμένου εξοπλισμού
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα μεταχειρισμένα απο mpb και πρόβλημα να υπάρξει, το δέχονται πίσω εντός 14 ημερών.

Συνήθως πάντως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα για τα υπόλοιπα, στην θέση σου μάλλον θα έδινα την παλιά μου μηχανή στο mpb, μαζί και τον φακό (έρχονται και παραλαμβάνουν αυτοί) και θα διάλεγα μια νέα Mirrorless canon απο τις μεταχειρισμένες τους και θα έχτιζα εκεί καινούριο σύστημα. Αν είχες πολλούς φακούς θα σου πρότεινα κάτι άλλο, αλλά έχεις έναν πάμφθηνο κιτ φακό 18-55 και είναι κρίμα να αρχίσεις να χτίζεις σε σύστημα DSLR συλλογή φακών, για τους δουλεύεις σε 3-4 χρόνια με αντάπτορες σε mirrorless

Πίστεψε με, τα γυαλιά του 1990 και του 2000 όσο καλά και να είναι, είναι φτιαγμένα για σένσορες εκείνης της εποχής. Μόλις τα βάλεις πάνω σε νέες μιρορλες, ειδικά με πολλά μεγαπίξελ, δείχνουν την ηλικία τους.
 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jobous είπε

Καλημέρα.

Αυτές τις μερες με έπιασε μια επιθυμία να κοιτάξω λίγο τι υπάρχει στην αγορά , αφού είδα ένα απίστευτο hype με τις mirrorless (πλέον) μηχανές είτε crop είτε full frame. Η αλήθεια είναι ότι είχα χάσει λίγο την επαφή με την αγορά, λόγω ενδιαφέροντος, κατάστάσεων (οικονομικών, κορωνοϊού κτλ). Αυτό που πρόσεξα (και δεν το είχα τσεκάρει τόσο καιρό) είναι η αλλαγή πλέον των κατασκευαστών σε νέο τύπου φορμά των φακών για τις mirrorless και η εκτόξευση των τιμών. 
Εγώ κατέχω μια Canon 650D απο το 2013 με τον κλασσικο 18-55. Το επόμενο μεγάλο χρονικό διάστημα, θέλω να κάνω ορισμένα ταξίδια και σκέφτομαι πλέον να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό και για μένα υπάρχουν 2 δρόμοι (μπορεί και άλλοι), για αυτό και το σταυροδρόμι.
Πρώτος δρόμος και ακριβότερη λύση : Πάμε σε mirrorless σύστημα ff όπου και ανάλογα τον συνδυασμό σώματος - φακού (για τα δικά μου δεδομένα) μπορεί να φτάσουμε και στα 3.000 €. Μιλάμε για μέχρι R8. Ίσως θα πρέπει να περιμένω μέχρι φθινόπωρο μήπως και πετύχω καλύτερη τιμή. Χάνω το διάστημα μέχρι τοτε αλλά είναι μέσα στο παιχνίδι και αυτό.
Δεύτερος δρόμος : Κρατάω την 650 και πάω σε 1-2 L φακούς ff μτχ (mpb, τοπικά καταστήματα) και στην συνέχεια είτε βρίσκω ένα καλό σώμα dslr ff ή πάω σε mirrorless ff και χρησιμοποιώ τους φακούς με αντάπτορα. 
Θα προτιμούσα να παραμείνω στην canon για αυτό και οι αναφορές, όχι λόγω εξοπλισμού, αλλά λόγω συνήθειας. 

Για μτχ φακούς κοιτάω τους παρακάτω (ως all around): 
Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM 
Canon EF 28-70mm f/2.8 L USM
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM
και τον Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM , αφού θα έχω αρκετά θέματα landscape και έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια.
Μελλοντικά θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και έναν Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM για να φτιαχτεί ένα σετάκι.
Το σκεπτικό της αγοράς μτχ φακών L , είναι να υπάρχει η καλύτερη συμβατότητα με τις EON R(X) στο μέλλον. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο , που μπορεί να είναι καλύτερο απο άλλους κατασκευαστές, (ίσως και φθηνότερο) είναι ευπρόσδεκτη σαν πρόταση.

Όπως το βλέπω η δεύτερη λύση , είναι προτιμότερη και καλύτερη οικονομικά (σταδιακές αγορές και όχι μονοκοπανιά).

Ο λόγος που δε θα απαντήσω σε αυτό το μέρος είναι επειδή είμαι κάπως δογματικός με τη χρήση αντάπτορα καθώς είναι μια λύση που δε θα επέλεγα. Αλλά επειδή το χρηματικό ζήτημα είναι πολύ σημαντικό καθώς και το ότι ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά καταλαβαίνω ότι είναι μια λύση και αυτή. 

1 ώρα πριν, jobous είπε

 Αυτό που με φοβίζει απο λίγο έως αρκετά είναι η ποιότητα των μεταχειρισμένων. Δεν έχω αγοράσει ποτέ μεταχειρισμένο και έχω κάποιες επιφυλάξεις. Όσοι έχετε αγοράσει απο mtb , υπήρξε κάποιο πρόβλημα ?? Αντιστοιχεί η περιγραφή της κατάστασης με την πραγματική κατάσταση του φακού που παραλάβατε ?? 
Για τα ελληνικά καταστήμα , υπάρχει κάποια γνώμη ?? Ποια είναι προτιμότερα για τέτοιου είδους αγορές ??? πχ ο Γαλαίος έχει έναν Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM στα 490.

Θα με βοηθούσε η δική σας οπτική και οι γνώμες σας περι μεταχειρισμένου εξοπλισμού
 

Σχετικά τώρα με τα μεταχειρισμένα δικαίως έχεις επιφυλάξεις. Πρακτικά ποτέ δε θα ξέρεις τι έχουν περάσει. Επίσης κατ΄εμέ πρέπει να είσαι σε θέση να μπορείς να τσεκάρεις τους φακούς είτε κατά την αγορά είτε αμέσως μετά και να μπορείς να τους επιστρέψεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Για αυτό και ποτέ δε θα αγόραζα από κάποιον τρίτο π.χ. marketplace ή και εδώ στο insomnia εκτός φυσικά αν ήταν φίλος - γνωστός ο οποίος θα δεχόταν να τσεκάρω τον φακό πριν προβώ στην αγορά. Όταν λέω να τσεκάρω δεν εννοώ μόνο το κλασικό "α δεν εχει γρατζουνιές, ωραία"  , "α εντάξει δεν υπάρχει σκόνη - υγρασία εσωτερικά". Ένα σχετικά σπάνιο μεν αλλά υπαρκτό δε πρόβλημα είναι να μη βρίσκονται στη σωστή διάταξη τα οπτικά στοιχεία του φακού. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει μια ομοιόμορφη εικόνα κάτι το οποίο φυσικά χαλάει και το αποτέλεσμα. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός του thread απλώς το επισημαίνω εμφατικά γιατί καλό είναι να μπορεί να επιστραφεί ο φακός αν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης είναι κάτι που συνήθως δε θα φανεί εύκολα στην οθόνη της μηχανής εκτός αν είναι τρομερά έντονο το πρόβλημα. Πρέπει να δεις τα δείγματα σε οθόνη υπολογιστή κάτι που είναι δύσκολο κατά τη στιγμής της αγοράς από κάποιον τρίτο. Πάντως από ένα πρόσφατο thread στο dpreview να πως μοιάζει ένας τέτοιος φακός. Παρατήρησε τη δεξιά μεριά σε σύγκριση με την αριστερή όταν ανοίγεις την εικόνα. Είναι σε πλήρη ανάλυση.

1b5c43f3f68546ffb5b8bb286b74e069


Το MPB έχει δικαίωμα επιστροφής για 14 μέρες οπότε είσαι οκ πάνω σε αυτό. Δύο φορές το έχω χρησιμοποιήσει τη μια φορά για αγορά σώματος και την άλλη για φακό. Και τα δύο αντικείμενα που αγόρασα από εκεί είναι αυτά που πλέον χρησιμοποιώ καθημερινά. Η περιγραφή ανταποκρίνεται σε αυτό το οποίο παραλαμβάνεις που και πάλι βέβαια αν κάτι δε σου αρέσει ή κατόπιν ελέγχου διαπιστώσεις πρόβλημα το γυρνάς. Το συστήνω 100% για αγορά. Για πώληση έτσι και έτσι καθώς λογικά θα μπορείς να έχεις μεγαλύτερο κέρδος αν πουλήσεις κάτι μόνος σου χωρίς μεσάζοντα. Ωστόσο, γλιτώνεις τη βαβούρα. 

Μεταχειρισμένα από ελληνικό κατάστημα δεν έχει τύχει να αγοράσω. Ο Γαλαίος είναι υπόδειγμα επαγγελματία γενικότερα οπότε αν δίνει δικαίωμα επιστροφής ή τελοσπάντων επιτρέπει τον πλήρη έλεγχο πριν την αγορά θα αγόραζα και από εκεί. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φακοί που κοιτάς φίλε, είναι λάθος επιλογές. Είναι full frame. Και η μηχανή σου crop . Οπότε , ειλικρινά , αν τους πάρεις, πετάς λεφτά στα σκουπίδια. Και εκτός από αυτό , θα είναι και προβληματικοί στη χρήση , αφού δεν θα έχεις wide. Τα 24mm των full frame στη δική σου θα είναι 38.4mm . Πολύ tele για πιο wide εστιακή απόσταση . Από την άλλη, έχεις κορυφαίες επιλογές για ef-s φακούς , πιο προσιτούς , που θα απογειώσουν την 650D. 

Κοιτάς Canon 17-55mm f/2.8 IS

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Canon EF-s 55-250mm f/4-5.6 IS STM

 

Με 650€ ως 700€ , έχεις κομπλέ σετ για τη μηχανή. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jobous είπε

Καλημέρα.

Αυτές τις μερες με έπιασε μια επιθυμία να κοιτάξω λίγο τι υπάρχει στην αγορά , αφού είδα ένα απίστευτο hype με τις mirrorless (πλέον) μηχανές είτε crop είτε full frame. Η αλήθεια είναι ότι είχα χάσει λίγο την επαφή με την αγορά, λόγω ενδιαφέροντος, κατάστάσεων (οικονομικών, κορωνοϊού κτλ). Αυτό που πρόσεξα (και δεν το είχα τσεκάρει τόσο καιρό) είναι η αλλαγή πλέον των κατασκευαστών σε νέο τύπου φορμά των φακών για τις mirrorless και η εκτόξευση των τιμών. 
Εγώ κατέχω μια Canon 650D απο το 2013 με τον κλασσικο 18-55. Το επόμενο μεγάλο χρονικό διάστημα, θέλω να κάνω ορισμένα ταξίδια και σκέφτομαι πλέον να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό και για μένα υπάρχουν 2 δρόμοι (μπορεί και άλλοι), για αυτό και το σταυροδρόμι.
Πρώτος δρόμος και ακριβότερη λύση : Πάμε σε mirrorless σύστημα ff όπου και ανάλογα τον συνδυασμό σώματος - φακού (για τα δικά μου δεδομένα) μπορεί να φτάσουμε και στα 3.000 €. Μιλάμε για μέχρι R8. Ίσως θα πρέπει να περιμένω μέχρι φθινόπωρο μήπως και πετύχω καλύτερη τιμή. Χάνω το διάστημα μέχρι τοτε αλλά είναι μέσα στο παιχνίδι και αυτό.
Δεύτερος δρόμος : Κρατάω την 650 και πάω σε 1-2 L φακούς ff μτχ (mpb, τοπικά καταστήματα) και στην συνέχεια είτε βρίσκω ένα καλό σώμα dslr ff ή πάω σε mirrorless ff και χρησιμοποιώ τους φακούς με αντάπτορα. 
Θα προτιμούσα να παραμείνω στην canon για αυτό και οι αναφορές, όχι λόγω εξοπλισμού, αλλά λόγω συνήθειας. 

Για μτχ φακούς κοιτάω τους παρακάτω (ως all around): 
Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM 
Canon EF 28-70mm f/2.8 L USM
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM
και τον Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM , αφού θα έχω αρκετά θέματα landscape και έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια.
Μελλοντικά θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και έναν Canon EF 70-200mm f/4 L IS USM για να φτιαχτεί ένα σετάκι.
Το σκεπτικό της αγοράς μτχ φακών L , είναι να υπάρχει η καλύτερη συμβατότητα με τις EON R(X) στο μέλλον. Αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο , που μπορεί να είναι καλύτερο απο άλλους κατασκευαστές, (ίσως και φθηνότερο) είναι ευπρόσδεκτη σαν πρόταση.

Όπως το βλέπω η δεύτερη λύση , είναι προτιμότερη και καλύτερη οικονομικά (σταδιακές αγορές και όχι μονοκοπανιά). Αυτό που με φοβίζει απο λίγο έως αρκετά είναι η ποιότητα των μεταχειρισμένων. Δεν έχω αγοράσει ποτέ μεταχειρισμένο και έχω κάποιες επιφυλάξεις. Όσοι έχετε αγοράσει απο mtb , υπήρξε κάποιο πρόβλημα ?? Αντιστοιχεί η περιγραφή της κατάστασης με την πραγματική κατάσταση του φακού που παραλάβατε ?? 
Για τα ελληνικά καταστήμα , υπάρχει κάποια γνώμη ?? Ποια είναι προτιμότερα για τέτοιου είδους αγορές ??? πχ ο Γαλαίος έχει έναν Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM στα 490.

Θα με βοηθούσε η δική σας οπτική και οι γνώμες σας περι μεταχειρισμένου εξοπλισμού
 

Ο συνδυασμός που έχεις είναι ΟΚ για παλιούς EF φακούς και κυρίως εάν θέλεις να πας FF και όχι τόσο APS-C που έχεις.

Αλλά ουσιαστικά αυτοπεριορίζεσαι.
Έχω τους 24-105Lf4 & 70-300Lf4-5.6 που παραθέτεις (και αρκετούς άλλους), σε 5D II, R10, EOS R, 1100D. 
Οι EF είναι σχεδιασμένοι για μεγάλες DSLR και έχουν προβλήματα με τα πολλά mpixel σε κάποια σημεία.
Δηλαδή με την R, έχω προβλήματα softness όταν έχω τον 70-300L πάνω. 
Επίσης σε mirrorless, το βάρος-μέγεθος των L είναι τελείως ατσούμπαλο.
Από την άλλη χτίζεις δυνατό σετ φακών με κόστος κάτω των 3Κ€. 

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η Canon είχε και έχει χ@σμενη την γραμμή των APS-C φακών.
Σε σχέση με τους FF (ΕF & RF) τα πράματα είναι πολύ χλιαρά στην καλύτερη.
Είναι φανερό ότι αντιμετωπίζει τέτοια σώματα μόνο ως το πρώτο βήμα-δόλωμα για να μπεις στην FF σειρά τους ή ως ειδικευμένα συστήματα (όπως R7 + FF φακοί για σπορ/πανίδα).

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις και να σκεφτείς καλά τι θέλεις.
Εάν θέλεις να μείνεις APS-C ως μόνο-κύριο σύστημα (κάτι που έχει αρκετά έως πολλά θετικά, κυρίως τιμές φακών), ίσως είναι καλύτερα να πας αλλού. 
Όπως Fujifilm που έχει το φόκους εκεί και είναι οι βασιλιάδες του φορμάτ.

Εάν θέλεις ντε και καλά canon, η αγορά μιας καλής μεταχειρισμένης R6 με π.χ. RF24-105L με τον 50f1.8 (ή/και 16f2.8) σε κόστος κάτω των 3Κ€ είναι μια πολύ λογική επιλογή να ξεκινήσεις και να φτιάξεις σετ.
Επειδή έχω την R, θα έλεγα να την αποφύγεις εφόσον είναι "περίεργη" σε πολλά σημεία (ιδίως χειρισμός) και δεν είναι τόσο καλή για χειροκίνητο, εφόσον δεν έχει IBIS. 
Η R8 είναι η R6 ΙΙ του λαού, με πολλά πράγματα βγαλμένα (από καλή μπαταρία έως IBIS) για να φτιάξουν "ράφι" και έτσι δεν προσφέρει κάτι πιστεύω. Προσωπικά δεν βλέπω προτέρημα σε σχέση με μια καλή μεταχειρισμένη R6.
Για DSLR ως βασική (και μόνη) δεν θα σε συμβούλευα με τίποτα, εφόσον δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα σε σχέση με τα νέα σώματα, είναι παρατημένες από την Canon και πωλούνται νέες μόνο ώσπου να φύγει το στοκ.

Από μεταχειρισμένα, το mpb είναι το μέρος που πήρα το 80% του εξοπλισμού μου.
Πολύ σωστοί, αλλά χάνεις πολλά αγοράζοντας-πωλώντας εκεί και πρέπει να ψαχτείς εάν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική.
Σε κάποιες περιπτώσεις πουλάν μεταχειρισμένα σώματα σε τιμές που τα βρίσκεις καινούργια φτηνότερα.
Από την άλλη, εάν θέλεις να αγοράσεις μεταχειρισμένο φακό, είναι από τα ασφαλέστερα μέρη να το κάνεις.

 

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις άμεσες (!!!) απαντήσεις.

Πράγματι είναι ορατό το πρόβλημα στην δεξιά πλευρά της φωτό. Μια λύση θα μπορούσε να είναι να γίνει check του φακού σε έναν επαγγελματία. Ένας έλεγχος φακού πόσο μπορεί να κοστίσει ?? Πάντως βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί που αγοράζουν απο mtb, επομένως υπάρχει επαρκές feedback.

Το σκεπτικό είναι να πάω σε ff και να χρησιμοποιηθούν εκεί οι φακοί. Η λειτουργία τους με την 650 θα είναι για διάστημα 1-2 ετών το πολύ. 

30 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οι φακοί που κοιτάς φίλε, είναι λάθος επιλογές. Είναι full frame. Και η μηχανή σου crop . Οπότε , ειλικρινά , αν τους πάρεις, πετάς λεφτά στα σκουπίδια. Και εκτός από αυτό , θα είναι και προβληματικοί στη χρήση , αφού δεν θα έχεις wide. Τα 24mm των full frame στη δική σου θα είναι 38.4mm . Πολύ tele για πιο wide εστιακή απόσταση . Από την άλλη, έχεις κορυφαίες επιλογές για ef-s φακούς , πιο προσιτούς , που θα απογειώσουν την 650D. 

Κοιτάς Canon 17-55mm f/2.8 IS

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Canon EF-s 55-250mm f/4-5.6 IS STM

 

Με 650€ ως 700€ , έχεις κομπλέ σετ για τη μηχανή. 

Το σκεπτικό είναι να πάω σε ff και να χρησιμοποιηθούν εκεί οι φακοί. Το γνωρίζω ότι η μηχανή είναι crop (APS-C ) αλλά η λειτουργία τους με την 650 θα είναι για διάστημα ενός έτους , 2 ετών το πολύ. Επομένως δεν αξίζει να πάω σε κάτι ef-s. 

Ο LongTom είναι που με βάζει σε σκέψη με αυτά που γράφει για τους φακούς και τους συνδυασμούς. Υπολόγιζα κάτι σε 6D II ή 5DIII για dslr ff ή στην καλύτερη μια mirrorless (μάλλον για μια R8, το γνωρίζω για το IBIS και την μικρή μπαταρία. Το δεύτερο οκ, ψιλολύνεται διαφορετικά.). 

Απλά είναι αυτό που γράφεις παραπάνω δηλαδή ότι "Από την άλλη χτίζεις δυνατό σετ φακών με κόστος κάτω των 3Κ€. ". Το θέμα είναι αν το σετ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σωστά στις mirrorless R. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα με 3 χιλιάρικα , παίρνεις και σετ mirrorless R. Παίρνεις την RP , που έχω κι εγώ με τον all round CANON RF 24-240MM F4-6.3 IS USM 

και τον ευρυγώνιο ζουμ CANON RF 15-30 MM F4.5-6.3 IS STM . Μπορεί να είναι entry level , αλλά μιλάμε για entry level full frame και πρόσφατο μοντέλο . 

Μπορείς να ορίζεις εσύ σε κάθε φωτογραφία εύκολα τις 3 βασικές παραμέτρους , iso-διάφραγμα-ταχύτητα. Οπότε βγάζεις ό,τι θες άνετα. 

Οι πιθανοί συνδιασμοί φακών είναι κάμποσοι . Αν δεν θες τους δύο που προανέφερα, κάνεις επιλογές μεταξύ των ζουμ

CANON RF 15-30 MM F4.5-6.3 IS STM

CANON RF 24-50MM F4.5-6.3 IS STM

CANON RF 24-105MM F4-7.1 IS STM

CANON RF 100-400MM F5.6-8 IS USM

CANON RF 24-105MM F4L IS USM

 

και των prime

CANON RF 50MM F1.8 STM

CANON RF 16MM F2,8 STM

CANON RF 35 F1.8 IS MACRO STM

CANON RF 24MM F1.8 MACRO IS STM

 

Και σε crop mirrorless , έχει πλέον κάμποσες επιλογές, για πλήρες σετ φακών . 

CANON RF-S 18-45MM F4.5-6.3 IS STM

CANON RF-S 18-150MM F3.5-6.3 IS STM

CANON RF-S 55-210MM F5-7.1 IS STM

Συν τους prime που λειτουργούν τελείως διαφορετικά στις crop . 

Οι μικρές μπαταρίες, στις mirrorless είναι δεδομένο , αλλά με 48€ τη γνήσια, μπροστά στο συνολικό κόστος, δεν είναι θέμα. Παίρνεις 2η , 3η , ανάλογα τι φωτογραφικές βόλτες κάνεις. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jobous είπε

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις άμεσες (!!!) απαντήσεις.

Πράγματι είναι ορατό το πρόβλημα στην δεξιά πλευρά της φωτό. Μια λύση θα μπορούσε να είναι να γίνει check του φακού σε έναν επαγγελματία. Ένας έλεγχος φακού πόσο μπορεί να κοστίσει ?? Πάντως βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί που αγοράζουν απο mtb, επομένως υπάρχει επαρκές feedback.

Το σκεπτικό είναι να πάω σε ff και να χρησιμοποιηθούν εκεί οι φακοί. Η λειτουργία τους με την 650 θα είναι για διάστημα 1-2 ετών το πολύ. 

Το σκεπτικό είναι να πάω σε ff και να χρησιμοποιηθούν εκεί οι φακοί. Το γνωρίζω ότι η μηχανή είναι crop (APS-C ) αλλά η λειτουργία τους με την 650 θα είναι για διάστημα ενός έτους , 2 ετών το πολύ. Επομένως δεν αξίζει να πάω σε κάτι ef-s. 

Ο LongTom είναι που με βάζει σε σκέψη με αυτά που γράφει για τους φακούς και τους συνδυασμούς. Υπολόγιζα κάτι σε 6D II ή 5DIII για dslr ff ή στην καλύτερη μια mirrorless (μάλλον για μια R8, το γνωρίζω για το IBIS και την μικρή μπαταρία. Το δεύτερο οκ, ψιλολύνεται διαφορετικά.). 

Απλά είναι αυτό που γράφεις παραπάνω δηλαδή ότι "Από την άλλη χτίζεις δυνατό σετ φακών με κόστος κάτω των 3Κ€. ". Το θέμα είναι αν το σετ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σωστά στις mirrorless R. 

 

Όπως είπα, επένδυση σε DSLR για μοναδικό σώμα, δεν είναι πολύ ρεαλιστικό τώρα πια.
Εκτός και εάν έχεις άλλους λόγους (π.χ. προτίμηση σε OVF), οι mirrorless προσφέρουν τα ίδια και περισσότερα δίχως τους περιορισμούς των DSLR.
Αυτά από έναν μεγάλο φαν των DSLR.

Το σετ των EF θα είναι συμβατό (με αντάπτορα) σε mirrorless και θεωρητικά πολύ φτηνότερο, με ίδια ή καλύτερη απόδοση. Π.χ. βρίσκεις σειρά φακών EF L με παρόμοια λεφτά με αυτά που τώρα δίνουν τους RF USM.
Οι οποίοι βασίζονται ολοένα και περισσότερο στις εσωτερικές διορθώσεις να γίνουν αξιοπρεπείς (π.χ. βλέπε 16f2.8, 24-240f4-5.6). 
ΑΛΛΑ! Θα πρέπει να έχεις στο μεσοπρόθεσμο πλάνο ότι πρέπει να αντικαταστήσεις τους EF φακούς.
Είτε λόγω ηλικίας/ζημιών, είτε επειδή θα έχεις σύγχρονο σώμα που οι παλιοί φακοί ίσως δεν υποστηρίζουν.
Π.χ. το IBIS των σύγχρονων canon mirrorless έχει θεωρητικά Χ στοπ, αλλά μόνο για RF φακούς!
Σε EF έχει πολύ μειωμένη απόδοση και μόνο σε δύο άξονες (; από ότι θυμάμαι). 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LongTom είπε

Όπως είπα, επένδυση σε DSLR για μοναδικό σώμα, δεν είναι πολύ ρεαλιστικό τώρα πια

Για το budget των 3000€ που συζητάμε. Πέρα από αυτό όμως , για περιορισμένα οικονομικά , οι dslr είναι τρομερή ευκαιρία τώρα, γιατί υπάρχουν εκπληκτικά σώματα που σε συνδιασμό με παλιούς φακούς, μπορούν με ψίχουλα να βάλουν κόσμο στο χόμπυ. Με συνολικό κόστος κάτω από το 1/3 τηλεφώνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Για το budget των 3000€ που συζητάμε. Πέρα από αυτό όμως , για περιορισμένα οικονομικά , οι dslr είναι τρομερή ευκαιρία τώρα, γιατί υπάρχουν εκπληκτικά σώματα που σε συνδιασμό με παλιούς φακούς, μπορούν με ψίχουλα να βάλουν κόσμο στο χόμπυ. Με συνολικό κόστος κάτω από το 1/3 τηλεφώνου. 

Δεν αντιλέγω, οι DSLR είναι πολύ καλή πρόταση για ποιοτική λύση με χαμηλό ανώτατο όριο κόστους.
Πέρα αυτού, είναι κυρίως για μερακλήδες. Οι mirrorless είναι πολύ καλύτερη λύση για να χτίσεις σύστημα.
Κόσμο δεν πρόκειται να βάλουν στο χόμπι, εφόσον τα κινητά κάνουν παπάδες και οι παλιές entry-mid DSLR είναι ψιλομάπα σε όλα εκτός της ποιότητας εικόνας (και αντοχής).
Ο λαός έχει συνηθίσει να τραβάει εύκολα μέσα από εύκολα μενού (όχι το μαύρο χάλι που επιμένουν οι εταιρίες φωτογραφίας), να έχει "what you look is what you get" και να έχει συνδεσιμότητα να στείλει/μοιραστεί την φωτογραφία. 
Π.χ. Η 1100D που έχω, φτηνή πια σε γελοίο βαθμό αλλά ικανή οπτικά, είναι τόσο κουτσουρεμένη με τα σημερινά δεδομένα που δεν νομίζω να κρατούσε κάποιον στο χόμπι. 
Πολύς μπελάς για κακό αποτέλεσμα. Πρέπει να ξέρεις τι κάνεις στο manual mode για να βγάλεις καλή φωτο.
Εάν βασιστείς σε αυτοματισμό της μηχανής, έχασες.

Πολύ καλύτερα πιστεύω να μαζέψει κάποιος πέντε ευρώ παραπάνω να πάρει κάτι σε mirrorless μεταχειρισμένο σε fuji ή Olympus, ώστε να πάρει και εξαιρετικά jpeg στο αυτόματο να μην απογοητευτεί από την πρώτη μέρα, να έχει εφαρμογές/συνδεσιμότητα και να του δίνει το σώμα την ικανότητα να μάθει όταν αποφασίσει να το δει αλλιώς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/4/2023 στις 2:19 ΜΜ, LongTom είπε

Το σετ των EF θα είναι συμβατό (με αντάπτορα) σε mirrorless και θεωρητικά πολύ φτηνότερο, με ίδια ή καλύτερη απόδοση. Π.χ. βρίσκεις σειρά φακών EF L με παρόμοια λεφτά με αυτά που τώρα δίνουν τους RF USM.
Οι οποίοι βασίζονται ολοένα και περισσότερο στις εσωτερικές διορθώσεις να γίνουν αξιοπρεπείς (π.χ. βλέπε 16f2.8, 24-240f4-5.6). 
ΑΛΛΑ! Θα πρέπει να έχεις στο μεσοπρόθεσμο πλάνο ότι πρέπει να αντικαταστήσεις τους EF φακούς.
Είτε λόγω ηλικίας/ζημιών, είτε επειδή θα έχεις σύγχρονο σώμα που οι παλιοί φακοί ίσως δεν υποστηρίζουν.
Π.χ. το IBIS των σύγχρονων canon mirrorless έχει θεωρητικά Χ στοπ, αλλά μόνο για RF φακούς!
Σε EF έχει πολύ μειωμένη απόδοση και μόνο σε δύο άξονες (; από ότι θυμάμαι). 


 

Το πρώτο  δεν το κατάλαβα πολύ καλά να πω την αλήθεια. Εκεί βασίζεται και το 2ο σενάριο.  Το πρόβλημα αυτή την στιγμή (για mirrorless ff) είναι οι τιμές να πω την αλήθεια. Φυσικά σε Canon , όπως ανέφερε και ο Dr_73 , πας σε STM και όχι σε L. ΟΚ αποδεκτό. 

Όπως το βλέπω , περιμένω λίγο ακόμα να δω εξελίξεις τιμών (πχ Νοέμβριος bf κτλ) , ίσως τσεκάρω και άλλα συστήματα πλην Canon. Δεν αφήνω ακόμα το κομμάτι των μτχ φακών , αν δω κάποια εξέλιξη στην πτώση των τιμών τους το επόμενο διάστημα....  

Υ.Γ. : κατα λάθος έγραψα USM αντί STM 

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/4/2023 στις 8:15 ΜΜ, LongTom είπε

Πολύ καλύτερα πιστεύω να μαζέψει κάποιος πέντε ευρώ παραπάνω να πάρει κάτι σε mirrorless μεταχειρισμένο σε fuji ή Olympus, ώστε να πάρει και εξαιρετικά jpeg στο αυτόματο να μην απογοητευτεί από την πρώτη μέρα, να έχει εφαρμογές/συνδεσιμότητα και να του δίνει το σώμα την ικανότητα να μάθει όταν αποφασίσει να το δει αλλιώς.

Στη fuji ειδικά, το jpg είναι πολύ καλό για πορτραίτα . Για τοπία , κτίρια , αντικείμενα, μόνο καλό δεν είναι . Για το θεματοθέτη . Αν πάρει τώρα δύο καλούς μτχ φακούς , θα βγάζει καλές φωτογραφίες. Πουλώντας τους τέλη του χρόνου, σε χαμηλή τιμή για να φύγουν γρήγορα, θα έχει χασούρα 100€ με 200€ (από τα 600€ που θα τους πάρει τώρα)  . Είναι καλή τιμή ενοικίασης ουσιαστικά εξοπλισμού για όλο αυτό το διάστημα. Αν περιμένουμε,  όπως και στους υπολογιστές, συνεχώς θα πέφτουν οι τιμές και θα βγαίνει καλύτερος εξοπλισμός , αλλά δεν θα αγοράσουμε ποτέ τίποτε. Αγορές μτχ για τις dslr είναι πολύ προσιτές τώρα. Πχ σετ φακών για ef-s (γύρω στα 400€ οι δύο)

 

https://www.mpb.com/en-eu/product/tamron-sp-af-17-50mm-f-2-8-xr-di-ii-ld-aspherical-if-canon-ef-s-fit

https://www.mpb.com/en-eu/product/sigma-10-20mm-f-4-5-6-ex-dc-hsm-canon-ef-s-fit

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jobous είπε

Το πρώτο  δεν το κατάλαβα πολύ καλά να πω την αλήθεια. Εκεί βασίζεται και το 2ο σενάριο.  Το πρόβλημα αυτή την στιγμή (για mirrorless ff) είναι οι τιμές να πω την αλήθεια. Φυσικά σε Canon , όπως ανέφερε και ο Dr_73 , πας σε USM και όχι σε L. ΟΚ αποδεκτό. 

Όπως το βλέπω , περιμένω λίγο ακόμα να δω εξελίξεις τιμών (πχ Νοέμβριος bf κτλ) , ίσως τσεκάρω και άλλα συστήματα πλην Canon. Δεν αφήνω ακόμα το κομμάτι των μτχ φακών , αν δω κάποια εξέλιξη στην πτώση των τιμών τους το επόμενο διάστημα....  

Δεν συμφωνώ με τους USM παντού και πάντα.
Ιδίως όταν μιλάμε για κάποιους που είναι 100% software corrected και μάλλον όχι τόσο καλή επιλογή.
Υπάρχουν περιπτώσεις που καλύτερα να δεις L μεταχειρισμένους, παρά να πας σε φακό πολύ κατώτερης ποιότητας μόνο και μόνο επειδή είναι RF.

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Στη fuji ειδικά, το jpg είναι πολύ καλό για πορτραίτα . Για τοπία , κτίρια , αντικείμενα, μόνο καλό δεν είναι . 

 

Δεν συμφωνούμε με τίποτα για τα jpeg της Fuji, αλλά γούστα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το γεγονός ότι έχεις canon και ίσως "ξεβολευτεις" στην αρχή πιστεύω πως μια z5 είναι η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις για την χρήση που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, @topos είπε

Πέρα από το γεγονός ότι έχεις canon και ίσως "ξεβολευτεις" στην αρχή πιστεύω πως μια z5 είναι η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις για την χρήση που περιγράφεις.

Αλλάγές από canon σε nikon είναι εύκολες. Έχουν πολύ καλά μενού και οι δύο και εύκολα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...