Προς το περιεχόμενο

Σταυροδρόμι


jobous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ναι θα μπορούσα να κάνω μια κίνηση ,είναι η αλήθεια (είναι μέσα στις περιπτώσεις που σκέπτομαι) , αφού δεν έχω και κάτι σοβαρό απο εξοπλισμό να με κρατάει στην Canon, όπως ανέφερα περισσότερο η συνήθεια. Τιμολογιακά , έχασα μια ευκαιρία στο περασμένο bf (απο όσο έχω καταλάβει, είχε καλές προσφορές) για την Ζ5, θα προσπαθήσω να διαβάσω περισσότερα. Στην περίπτωση καινούριου εξοπλισμού προσπαθώ να δω και τι προσφορές (θα) παίζουν (κρίνοντας απο τα περσινά) και αναλόγως θα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, jobous είπε

Καλησπέρα. Ναι θα μπορούσα να κάνω μια κίνηση ,είναι η αλήθεια (είναι μέσα στις περιπτώσεις που σκέπτομαι) , αφού δεν έχω και κάτι σοβαρό απο εξοπλισμό να με κρατάει στην Canon, όπως ανέφερα περισσότερο η συνήθεια. Τιμολογιακά , έχασα μια ευκαιρία στο περασμένο bf (απο όσο έχω καταλάβει, είχε καλές προσφορές) για την Ζ5, θα προσπαθήσω να διαβάσω περισσότερα. Στην περίπτωση καινούριου εξοπλισμού προσπαθώ να δω και τι προσφορές (θα) παίζουν (κρίνοντας απο τα περσινά) και αναλόγως θα περιμένω.

Μέχρι πριν 5-6 μέρες περίπου έβρισκες την Ζ5 με τον 24-70mm f/4.0 στα 1.400 ευρώ που είναι πολύ τίμια τιμή για αυτό το πακέτο. Ωστόσο, αν σκεφτείς να πας Nikon Z τσεκαρε καλά τιμές φακών εκτός αν έχεις κατά νου τη χρήση DSLR φακών με ανταπτορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, jobous είπε

Καλησπέρα. Ναι θα μπορούσα να κάνω μια κίνηση ,είναι η αλήθεια (είναι μέσα στις περιπτώσεις που σκέπτομαι) , αφού δεν έχω και κάτι σοβαρό απο εξοπλισμό να με κρατάει στην Canon, όπως ανέφερα περισσότερο η συνήθεια. Τιμολογιακά , έχασα μια ευκαιρία στο περασμένο bf (απο όσο έχω καταλάβει, είχε καλές προσφορές) για την Ζ5, θα προσπαθήσω να διαβάσω περισσότερα. Στην περίπτωση καινούριου εξοπλισμού προσπαθώ να δω και τι προσφορές (θα) παίζουν (κρίνοντας απο τα περσινά) και αναλόγως θα περιμένω.

H Z5 κορυφαία για την κατηγορία της, κλάση ανώτερη απο την RP, αλλά οι φακοί τσούζουν. 650 ευρώ για 50mm f/1,8 είναι ανέκδοτο. Λένε πως είναι πολύ καλός φακός αλλά όταν ο ανταγωνισμός τιμολογεί απο 200 ευρώ τέτοιους φακούς ή σε DSLR ακόμη πιο κάτω (σχεδόν 100 ευρώ), καταλαβαίνεις πως μέσα στα 650 ευρώ είναι και μέρος απο την τιμή που θα έπρεπε να έχει η Ζ5 εξαρχής.
Ευτυχώς υπάρχουν 3rd party φακοί για το σύστημα σε νορμάλ τιμές και ανοικτότερα διαφράγματα. Σεν αντίθεση με την Canon που δεν αφήνει πατέντες σε τρίτους κατασκευαστές και τους μπλοκαρε σχεδόν όλους πλην όσων της τα έχωσαν. Βέβαια τιμολογεί πιο ρεαλιστικά τους φακούς της.

Γενικά οι εταιρίες ηγέτες της αγοράς (Canon,Nikon,Sony) έχουν "πάθει apple" και περισσότερο χρόνο σκέφτονται με ποιον τρόπο θα μας τα πάρουν, δένοντας μας στο σύστημα τους, , παρα να βγάλουν κάτι που να μην είναι κουτσουρεμένο απο παντού.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, highpriest είπε

H Z5 κορυφαία για την κατηγορία της, κλάση ανώτερη απο την RP, αλλά οι φακοί τσούζουν. 650 ευρώ για 50mm f/1,8 είναι ανέκδοτο. Λένε πως είναι πολύ καλός φακός αλλά όταν ο ανταγωνισμός τιμολογεί απο 200 ευρώ τέτοιους φακούς ή σε DSLR ακόμη πιο κάτω (σχεδόν 100 ευρώ), καταλαβαίνεις πως μέσα στα 650 ευρώ είναι και μέρος απο την τιμή που θα έπρεπε να έχει η Ζ5 εξαρχής.
Ευτυχώς υπάρχουν 3rd party φακοί για το σύστημα σε νορμάλ τιμές και ανοικτότερα διαφράγματα. Σεν αντίθεση με την Canon που δεν αφήνει πατέντες σε τρίτους κατασκευαστές και τους μπλοκαρε σχεδόν όλους πλην όσων της τα έχωσαν. Βέβαια τιμολογεί πιο ρεαλιστικά τους φακούς της.

Γενικά οι εταιρίες ηγέτες της αγοράς (Canon,Nikon,Sony) έχουν "πάθει apple" και περισσότερο χρόνο σκέφτονται με ποιον τρόπο θα μας τα πάρουν, δένοντας μας στο σύστημα τους, , παρα να βγάλουν κάτι που να μην είναι κουτσουρεμένο απο παντού.
 

     Άραγε ένας καλός λόγος για να στραφεί κάποιος ερασιτέχνης στις DSLR ? 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα λίγα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής , το καλό είναι ότι αφήνει άλλους κατασκευαστές αλλά απο απο την άλλη  έχω καταλάβει ότι οι φακοί με το προηγούμενο φορμάτ δεν λειτουργούν τόσο καλά με την χρήση του αντάπτορα συν ότι πράγματι οι καινούριοι είναι ακριβότεροι... Κάνω λάθος ?? Καλά περί αρμέγματος μην το αναλύσουμε....

Επεξ/σία από jobous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jobous είπε

Απο τα λίγα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής , το καλό είναι ότι αφήνει άλλους κατασκευαστές αλλά απο απο την άλλη  έχω καταλάβει ότι οι φακοί με το προηγούμενο φορμάτ δεν λειτουργούν τόσο καλά με την χρήση του αντάπτορα συν ότι πράγματι οι καινούριοι είναι ακριβότεροι... Κάνω λάθος ?? Κακλά περί αρμέγματος μην το αναλύσουμε....

     Το ζήτημα με τους αντάπτορες ........ ναι μεν , αλλά ........ τέλος πάντων δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση . Περπατάει σαν τρικ ........ ΟΚ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

     Το ζήτημα με τους αντάπτορες ........ ναι μεν , αλλά ........ τέλος πάντων δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση . Περπατάει σαν τρικ ........ ΟΚ .

Ισχύει αλλά για πες αν έχεις μερικούς καλούς φακούς , γιατί να μην τους χρησιμοποιήσεις. Θα μου πεις πούλα τους και πάρε άλλους. Σωστά αν είσαι επαγγελματίας, αν είσαι απλά χομπίστας , ερασιτέχνης ή κάνεις αυτό που απλά σου αρέσει, γιατί να σπαταλάς χρήματα. Επιπρόσθετα θα μου πεις οκ μείνε σε αυτό που έχεις (πχ μια dslr) , σωστός θα είσαι ή πήγαινε σε κάτι άλλο (μάρκα , φορμάτ, κτλ) αφού απλά κάνεις αυτό που γουστάρεις και πάλι σωστός θα είσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Άραγε ένας καλός λόγος για να στραφεί κάποιος ερασιτέχνης στις DSLR ? 

    Η να προτιμήσει τον δρόμο της Olympus .......... 

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Η να προτιμήσει τον δρόμο της Olympus .......... 

 

ShadowPic_6816.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

H Z5 κορυφαία για την κατηγορία της, κλάση ανώτερη απο την RP, αλλά οι φακοί τσούζουν. 650 ευρώ για 50mm f/1,8 είναι ανέκδοτο. Λένε πως είναι πολύ καλός φακός αλλά όταν ο ανταγωνισμός τιμολογεί απο 200 ευρώ τέτοιους φακούς ή σε DSLR ακόμη πιο κάτω (σχεδόν 100 ευρώ), καταλαβαίνεις πως μέσα στα 650 ευρώ είναι και μέρος απο την τιμή που θα έπρεπε να έχει η Ζ5 εξαρχής..

Πάντως και ο ανταγωνισμός τόσο τους τιμολογει. Ο αντίστοιχος Sony του Ζ 50mm είναι ο Sonnar T* FE 55mm F1.8 ZA και όχι ο 50mm 1.8 ενώ η canon δεν έχει αντίστοιχο. Αν είχε τόσο περίπου θα τον τιμολογουσε. Αντίστοιχα και της Panasonic που βέβαια είναι χοντρικά 100 ευρώ λιγότερο αναλόγως τη χώρα. 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, jobous είπε

Απο τα λίγα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής , το καλό είναι ότι αφήνει άλλους κατασκευαστές αλλά απο απο την άλλη  έχω καταλάβει ότι οι φακοί με το προηγούμενο φορμάτ δεν λειτουργούν τόσο καλά με την χρήση του αντάπτορα 

Οι φακοί του κατασκευαστή με αντάπτορα του κατασκευαστή , λειτουργούν μια χαρά. Εξαίρεση οι παλιοί nikon af-d που δεν υποστηρίζονται στις mirrorless. Με αυτόματη εστίαση . 

 

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Μέχρι πριν 5-6 μέρες περίπου έβρισκες την Ζ5 με τον 24-70mm f/4.0 στα 1.400 ευρώ που είναι πολύ τίμια τιμή για αυτό το πακέτο.

Και τώρα στο e-infinity υπάρχει 1030€ σκέτο σώμα

https://www.e-infin.com/eu/item/4163/nikon_z5_mirrorless_digital_camera_(body_only)

και ο φακός στα 490€

https://www.e-infin.com/eu/item/3857/nikon_nikkor_z_24-70mm_f/4_s_lens

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, pifilos είπε

Πάντως και ο ανταγωνισμός τόσο τους τιμολογει. Ο αντίστοιχος Sony του Ζ 50mm είναι ο Sonnar T* FE 55mm F1.8 ZA και όχι ο 50mm 1.8 ενώ η canon δεν έχει αντίστοιχο. Αν είχε τόσο περίπου θα τον τιμολογουσε. Αντίστοιχα και της Panasonic που βέβαια είναι χοντρικά 100 ευρώ λιγότερο αναλόγως τη χώρα. 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. 

Ναι μεν, αλλά δεν σου δίνει επιλογή. Δεν μπορείς πχ να πάρεις μια μηχανη με έναν nifty fifty και να χτίσεις. Με το καλημέρα χώνεις σοβαρά λεφτά.

50 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Η να προτιμήσει τον δρόμο της Olympus .......... 

 

ShadowPic_6816.jpg

Όλοι Μ4/3 θα πάρετε στο τέλος....αλλά εγώ θα έχω πάει σε FF 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ναι μεν, αλλά δεν σου δίνει επιλογή. Δεν μπορείς πχ να πάρεις μια μηχανη με έναν nifty fifty και να χτίσεις. Με το καλημέρα χώνεις σοβαρά λεφτά.

Όλοι Μ4/3 θα πάρετε στο τέλος....αλλά εγώ θα έχω πάει σε FF 😄

      🤣🤣🤣

      

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Και τώρα στο e-infinity υπάρχει 1030€ σκέτο σώμα

https://www.e-infin.com/eu/item/4163/nikon_z5_mirrorless_digital_camera_(body_only)

και ο φακός στα 490€

https://www.e-infin.com/eu/item/3857/nikon_nikkor_z_24-70mm_f/4_s_lens

Σίγουρα. Απλώς δεν το προτιμούν όλοι. 

 

37 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ναι μεν, αλλά δεν σου δίνει επιλογή. Δεν μπορείς πχ να πάρεις μια μηχανη με έναν nifty fifty και να χτίσεις. Με το καλημέρα χώνεις σοβαρά λεφτά.

Ναι ωστόσο το point όπως ξέρω ότι λες και εσύ είναι οι φακοί. Να πάρει κάποιος μια A7 III και μετά να βάλεις πάνω τον 50mm 1.8 στα 200 ; Να πάρει μια R6 - R8 - R και να βάλει τον αντίστοιχο στα 200 ευρω ; Κρίμα είναι. Άμα δεν μπορεί να τα διαθέσει για φακούς μετά δυστυχώς έκανε κακή επιλογή συστήματος. Ενιγουει. Φιλοσοφική η συζήτηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ναι ωστόσο το point όπως ξέρω ότι λες και εσύ είναι οι φακοί. Να πάρει κάποιος μια A7 III και μετά να βάλεις πάνω τον 50mm 1.8 στα 200 ; Να πάρει μια R6 - R8 - R και να βάλει τον αντίστοιχο στα 200 ευρω ; Κρίμα είναι. Άμα δεν μπορεί να τα διαθέσει για φακούς μετά δυστυχώς έκανε κακή επιλογή συστήματος. Ενιγουει. Φιλοσοφική η συζήτηση. 

 

Συμφωνώ. Μιας και αναφέρθηκε. Αγορά απο e-infinity , τι παίζει ?? Εννοώ είναι απο Ευρώπη? Εγγύηση ?? Γιατί βλεπω μόνο 12 Months Warranty στην αναφορά της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2023 στις 5:40 ΜΜ, jobous είπε

Συμφωνώ. Μιας και αναφέρθηκε. Αγορά απο e-infinity , τι παίζει ?? Εννοώ είναι απο Ευρώπη? Εγγύηση ?? Γιατί βλεπω μόνο 12 Months Warranty στην αναφορά της εγγύησης.

Η φαινομενική έδρα είναι στην Αγγλία. Τα πακέτα φεύγουν από Γαλλία το τελευταίο διάστημα (συγκεκριμένα Orly - Γαλλία) δεν ξέρω αν άλλαξαν ξανά έδρα μέσα στο 2023 αλλά αμφιβάλλω. Είναι αξιόπιστο κατάστημα, προσωπικά μόνο από εκεί και το MPB έχω ψωνίσει (εκτός ενός φακού Sigma που είχε ίδια τιμή με Ελλάδα και οκ δεν είχε νόημα να μην τον πάρω από εδώ).

Εγγύηση ουσιαστικά έχεις δική τους πράγμα που σημαίνει πως αν χρειαστείς κάτι θα πρέπει να το στείλεις εκεί, να περιμένεις αρκετό διάστημα μέχρι την αλλαγή - αντικατάσταση - επισκευή γενικά είναι βαβούρα. Είναι όμως και ο λόγος που γλιτώνεις αρκετά χρήματα. Τώρα αναλόγως την εταιρεία υπάρχει μια διπλή αντιμετώπιση στα προϊόντα απο gray market. Η fujifilm που το ξέρω μιας και χρησιμοποιώ δε δέχεται να επισκευάσει τέτοια προϊόντα ακόμα και επί πληρωμή π.χ. χαλάει κάτι μετά απο 3 χρόνια που δε θα έχεις και το e-infinity σαν υποστήριξη. Άλλες τα δέχονται αλλά επειδή δεν ξέρω τι ισχύει για την καθεμια μη σε πάρω στον λαιμό μου. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...