Προς το περιεχόμενο

Σταυροδρόμι


jobous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Μην αγχώνεστε , είναι ωραίες συζητήσεις και μόνο κακό δεν κάνουν !!!! Το τόπικ ανοίχθηκε σαν μια προσπάθεια συμβουλών (αγοράς) για μια απόφαση. Επειδή δεν είναι απόφαση μπαμ και κάτω , μέχρι να αποφασίσω θα πάρει λίγο καιρό (!!!). Μπαίνουν όλα στην ζυγαριά. Καλό είναι να διαβάζουμε πολλές απόψεις και ας μην συμφωνούμε.

Άσχετο αλλα σχετικό με την αγορά των mirrorless και του κόστους τους , Nikon Z8 price and shipping date.

Δεν έχω εικόνα , αν τα επαγγελματικά μοντέλα (στην κατηγορία flagship κτλ) των γνωστών εταιρειών επι dslr είχαν τέτοιο κόστος......

6 ώρες πριν, babisskg είπε

    Από τους φακούς ξεκινήστε ........ ποιά εστιακά μήκη σας εκφράζουν καλύτερα , ποιές εταιρείες έχουν τους φακούς που ζητάτε σε συσχετισμό με την τιμή και μετά βάζετε και το σώμα . 

Σωστή παρατήρηση.

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, jobous είπε

Καλημέρα. Μην αγχώνεστε , είναι ωραίες συζητήσεις και μόνο κακό δεν κάνουν !!!! Το τόπικ ανοίχθηκε σαν μια προσπάθεια συμβουλών (αγοράς) για μια απόφαση. Επειδή δεν είναι απόφαση μπακ και κάτω , μέχρι να αποφασίσω θα πάρει λίγο καιρό (!!!). Μπαίνουν όλα στην ζυγαριά. Καλό είναι να διαβάζουμε πολλές απόψεις και ας μην συμφωνούμε.

Άσχετο αλλα σχετικό με την αγορά των mirrorless και του κόστους τους , Nikon Z8 price and shipping date.

Δεν έχω εικόνα , αν τα επαγγελματικά μοντέλα (στην κατηγορία flagship κτλ) των γνωστών εταιρειών επι dslr είχαν τέτοιο κόστος......

Σωστή παρατήρηση.

    Τα κόστη θα εκτιναχθούν όταν η δουλειά φτάσει στους φακούς . Αγοράζουμε ( συνήθως ) ένα σώμα , αλλά ....... τουλάχιστον δύο φακούς . Σαν παράδειγμα , με ενδιαφέρει να υπάρχει πάντα ένας ξεκάθαρος 50αρης , όμως δουλεύει πολύ πιο συμβατά , οπτικά και τεχνικά σε full frame σώμα , ακόμη περισσότερο αν είναι σχεδιασμένος γύρω από το σώμα ( όποιας κατηγορίας ) και όχι με αντάπτορα .

   Αν λοιπόν δεν με ενδιέφερε ο 50αρης , τα πράγματα κάπως διευκολύνονται , αφού τα crop σώματα είναι κάπως φθηνότερα . 

   Υπάρχουν δείγματα όπου ένας παλιός φακός δουλεύει άψογα σε νεότερης τεχνολογίας σώμα σε manual λειτουργία φυσικά , δεν μπορούμε όμως να παραβλέψουμε ( μέσα κι' εγώ ) ότι θα με βόλευε μία autofocus λειτουργία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, imr είπε

Επειδη και εγω ειμαι σχεδον 1 χρονο τωρα χωρις μηχανη και σκεφτομαι σιγα σιγα τι θα παρω, διαβαζοντας το παρων θεμα ανακαλυψα το mpb. 

Εχει πραγματικα καλες τιμες, με τελωνεια/μεταφορικα τι παιζει? 

Κοιταω πιο πολυ για A7/A7ii

Το mpb είναι δικαίως το μεγαλύτερο μαγαζί μεταχειρισμένων φωτο-βίντεο μηχανών-φακών-παρελκόμενων.
Είναι εγγύηση, αλλά όχι πάντα το πιο συμφέρον να αγοράσεις (βλέπε περιπτώσεις που χρεώνουν πάνω από τιμές-σκόντο καινούργιων). Πρέπει να ψαχτείς πριν πας.

Οι Α7 Ι & Α7 ΙΙ, είναι σχετικά φτηνές πια και προσφέρουν αξιοπρεπείς επιδόσεις, αλλά έχουν τα θέματα τους. 
Όπως μάλλον μέτρια ικανότητα σε ψηλά ISO, όχι τόσο καλό AutoFocus, πολύ χάλια και περίπλοκο μενού, πολύ μέτριο EVF και σχεδίαση/σώμα που ίσως δεν είναι το καλύτερο.
Εάν γίνεται να την δοκιμάσεις στο χέρι πριν την πάρεις, γιατί είναι μικρές και γενικά άβολες στα μεγάλα χέρια.
Προσωπικά δεν βολεύτηκα με καμία πριν την A7IV (η οποία είναι ικανοποιητική) και θεωρώ το σώμα της A7RV ως το πρώτο καλό στο χέρι σώμα της σειρά A7.

Δεν θα πρότεινα την Α7 Ι να πω την αλήθεια.
Φαίνεται ψιλοπειραματική (ως η πρώτη της σειράς και η πρώτη FF mirroless τους) και μάλλον καλό είναι να δεις απευθείας στην Mk.II η οποία είναι πολύ καλύτερη πρόταση. Η διαφορά στην τιμή τους (βασισμένο στο mpb) είναι γύρω στο κατοστάρικο, κάτι που προσωπικά κάνει την αγορά της ΙΙ αυτόματη.

Είναι καλές κάμερες (ιδίως η Α7 ΙΙ) και εάν δεν έχεις απαιτήσεις για δυνατή απόδοση σε βίντεο, δεν θα απογοητεύσουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το mpb είναι δικαίως το μεγαλύτερο μαγαζί μεταχειρισμένων φωτο-βίντεο μηχανών-φακών-παρελκόμενων.
Είναι εγγύηση, αλλά όχι πάντα το πιο συμφέρον να αγοράσεις (βλέπε περιπτώσεις που χρεώνουν πάνω από τιμές-σκόντο καινούργιων). Πρέπει να ψαχτείς πριν πας.

Οι Α7 Ι & Α7 ΙΙ, είναι σχετικά φτηνές πια και προσφέρουν αξιοπρεπείς επιδόσεις, αλλά έχουν τα θέματα τους. 
Όπως μάλλον μέτρια ικανότητα σε ψηλά ISO, όχι τόσο καλό AutoFocus, πολύ χάλια και περίπλοκο μενού, πολύ μέτριο EVF και σχεδίαση/σώμα που ίσως δεν είναι το καλύτερο.
Εάν γίνεται να την δοκιμάσεις στο χέρι πριν την πάρεις, γιατί είναι μικρές και γενικά άβολες στα μεγάλα χέρια.
Προσωπικά δεν βολεύτηκα με καμία πριν την A7IV (η οποία είναι ικανοποιητική) και θεωρώ το σώμα της A7RV ως το πρώτο καλό στο χέρι σώμα της σειρά A7.

Δεν θα πρότεινα την Α7 Ι να πω την αλήθεια.
Φαίνεται ψιλοπειραματική (ως η πρώτη της σειράς και η πρώτη FF mirroless τους) και μάλλον καλό είναι να δεις απευθείας στην Mk.II η οποία είναι πολύ καλύτερη πρόταση. Η διαφορά στην τιμή τους (βασισμένο στο mpb) είναι γύρω στο κατοστάρικο, κάτι που προσωπικά κάνει την αγορά της ΙΙ αυτόματη.

Είναι καλές κάμερες (ιδίως η Α7 ΙΙ) και εάν δεν έχεις απαιτήσεις για δυνατή απόδοση σε βίντεο, δεν θα απογοητεύσουν.

 

 Ευχαριστω, αρκετά βοηθητικό post

Ναι μικρές διαφορές έχουν στην τιμή μάλλον σε II θα πάω με αυτές τις διαφορές. 

Ο βασικός λόγος που την κοιτάω είναι ότι θέλω να πάω σε ff και η Α7 μου φένετε το πιο value αυτή την στιγμή (αν εξαιρέσεις τους ακριβούς φακους)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, imr είπε

 Ευχαριστω, αρκετά βοηθητικό post

Ναι μικρές διαφορές έχουν στην τιμή μάλλον σε II θα πάω με αυτές τις διαφορές. 

Ο βασικός λόγος που την κοιτάω είναι ότι θέλω να πάω σε ff και η Α7 μου φένετε το πιο value αυτή την στιγμή (αν εξαιρέσεις τους ακριβούς φακους)

Η Α7 δικαίως είναι ίσως η πιο δημοφιλής FF.
Αλλά για τους φακούς μάλλον διαφωνώ, εφόσον έχεις πολλαπλές επιλογές από sigma-tamron για native E-mount σε εξαιρετικές τιμές. Κάτι που δεν βρίσκεις αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, imr είπε

 Ευχαριστω, αρκετά βοηθητικό post

Ναι μικρές διαφορές έχουν στην τιμή μάλλον σε II θα πάω με αυτές τις διαφορές. 

Ο βασικός λόγος που την κοιτάω είναι ότι θέλω να πάω σε ff και η Α7 μου φένετε το πιο value αυτή την στιγμή (αν εξαιρέσεις τους ακριβούς φακους)

 

 

Ακριβούς φακούς σε σχέση με άλλες FF δεν έχει. Μάλλον το αντιθετο, μιας και έχει καλές τιμές στους δικούς της, αλλά έχει αφήσει και ανοικτά τα πάντα να βγάζουν και τρίτες εταιριες (σε αντιθεση με την canon πχ)

Ακριβους φακούς σε σχέση με aps-c και Μ4/3 δυστυχώς έχουν όλες οι FF.

Είναι και το σημείο στο οποίο ζορίζει η μετάβαση προς FF για τους περισσότερους.

Απο εκει και πέρα νομίζω η A7 ii είναι καλή επιλογή για να αρχίσεις σε FF. Αν και προσωπικά θα επέλεγα κάποια νεότερη όπως RP ή Ζ5

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ακριβούς φακούς σε σχέση με άλλες FF δεν έχει. Μάλλον το αντιθετο, μιας και έχει καλές τιμές στους δικούς της, αλλά έχει αφήσει και ανοικτά τα πάντα να βγάζουν και τρίτες εταιριες (σε αντιθεση με την canon πχ)

Ακριβους φακούς σε σχέση με aps-c και Μ4/3 δυστυχώς έχουν όλες οι FF.

Είναι και το σημείο στο οποίο ζορίζει η μετάβαση προς FF για τους περισσότερους.

Απο εκει και πέρα νομίζω η A7 ii είναι καλή επιλογή για να αρχίσεις σε FF. Αν και προσωπικά θα επέλεγα κάποια νεότερη όπως RP ή Ζ5

 

55 λεπτά πριν, LongTom είπε

Η Α7 δικαίως είναι ίσως η πιο δημοφιλής FF.
Αλλά για τους φακούς μάλλον διαφωνώ, εφόσον έχεις πολλαπλές επιλογές από sigma-tamron για native E-mount σε εξαιρετικές τιμές. Κάτι που δεν βρίσκεις αλλού.

Ναι ξαναβλέπω τους φακούς, δεν είναι όσο ακριβοί νόμιζα. 

Σε ζ5 νομίζω ξεφεύγει αρκετά, θέλω να μείνω μέχρι τα 500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ακριβούς φακούς σε σχέση με άλλες FF δεν έχει. Μάλλον το αντιθετο, μιας και έχει καλές τιμές στους δικούς της, αλλά έχει αφήσει και ανοικτά τα πάντα να βγάζουν και τρίτες εταιριες (σε αντιθεση με την canon πχ)

Ακριβους φακούς σε σχέση με aps-c και Μ4/3 δυστυχώς έχουν όλες οι FF.

Είναι και το σημείο στο οποίο ζορίζει η μετάβαση προς FF για τους περισσότερους.

Απο εκει και πέρα νομίζω η A7 ii είναι καλή επιλογή για να αρχίσεις σε FF. Αν και προσωπικά θα επέλεγα κάποια νεότερη όπως RP ή Ζ5

     Ακόμη ένας ευτυχισμένος υποψήφιος κάτοχος Z5 ....... 🤪 ...... ο @stratigos24 θα αποκτήσει τελικά αξιόλογη παρέα ....... το δικαιούται άλλωστε ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ακόμη ένας ευτυχισμένος υποψήφιος κάτοχος Z5 ....... 🤪 ...... ο @stratigos24 θα αποκτήσει τελικά αξιόλογη παρέα ....... το δικαιούται άλλωστε ......

Το έγραψα σκεπτόμενος αν ήμουν στην φάση του παιδιού που ρωτάει με τι να μπει στον FF mirrorles κόσμο.
Εγώ έχω άλλες ανάγκες και άλλα κριτήρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Το έγραψα σκεπτόμενος αν ήμουν στην φάση του παιδιού που ρωτάει με τι να μπει στον FF mirrorles κόσμο.
Εγώ έχω άλλες ανάγκες και άλλα κριτήρια. 

    Nothing needs to be repeated ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...