Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Lexmark X464 για χρήση γραφείου


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτή τη στιγμή έχουμε στο γραφείο το Lexmark Χ464 πολυμηχάνημα - ασπρόμαυρο.

Το χρησιμοποιούμε για να σκανάρουμε έγγραφα -τα οποία μας έρχονται στο e-mail- σκανάρισμα γενικό και αρκετές εκτυπώσεις (το λιγότερο 30 την μέρα).

Επειδη πάλιωσε αρκετά το εν λόγω μηχάνημα και το τονερ του «μας ταλαιπωρεί» είπαμε να το αλλάξουμε με κάποιο πιο σύγχρονο και έγχρωμο!

Τι έχετε να προτείνετε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ φίλε, η μετάβαση από μονόχρωμο σε έγχρωμο laser πολυμηχάνημα έχει κόστος σε χρήμα, αξιοπιστία μηχανήματος, κόστος αναλωσίμων. Είναι το κομβικό σημείο, το οποίο μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις: Πόσο απαραίτητο σου είναι το χρώμα στην εκτύπωση και για πόσες έγχρωμες σελίδες το μήνα; Από την απάντηση που θα δώσεις, θα εξαρτηθούν και οι προτάσεις που θα κάνουμε.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά είμαστε μικρό γραφείο (επίσης ξέχασα να αναφέρω  ότι θα πρέπει να είναι δικτυακοσ) όποτε το λιγότερο που εκτυπώνουμε την μέρα είναι 25-30 σελίδες. Νομίζω πως εάν ειχαμε έγχρωμο εκτυπωτή το 90% θα ήταν έγχρωμες εκτυπώσεις (τιμολόγια, οδηγίες κτλ) 

Σκεφτομαι τον Epsom EcoTank L6270 μιας και είμαι πολυ ικανοποιημένος από έναν πιο μικρό ecotank που έχω τον οποίο κυριολεκτικά ξεχνάς να του βαλεις μελάνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 30 σελίδες την μέρα (αν όντως είναι τόσες και είναι κάθε μέρα), είσαι ο ιδανικός καταναλωτής για ecotank. 
Και δεν θα σου βουλώσει, αλλά και η λήξη εγγύησης σελίδων θα συμπέσει με την χρονική λήξη της εγγύησης (κοινώς θα βγάλει τα λεφτά του μέσα στην εγγύηση βρέξει/χιονίσει)

Αν δεν σε πειράζει που θα είναι αισθητά πιο αργός απο τον laser, πηγαίνεις καρφί σε οποιονδήποτε ecotank έχει αυτά που θέλεις. Εναλλακτικά δες και τους αντίστοιχους Canon megatank. Ίδια φιλοσοφία , εξίσου καλή ποιότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραία λοιπόν. Εντελώς άλλης φιλοσοφίας και λογικής μηχανήματα οι ink tank. Ο συγκεκριμένος είναι όντως της ανθρωπιάς. Η εταιρεία έχει αξιόπιστη και οικονομική υποστήριξη. Επίσης τυπώνεις τόσο ώστε να πάρεις πίσω τα χρήματά σου. Πρόσεξε μόνο να προτιμήσεις τριετή εγγύηση.

ΥΓ Και οι Canon που σου πρότεινε ο φίλος μας ο highpriest είναι εξίσου αξιόπιστοι και πιο οικονομικοί. Ό,τι και να διαλέξεις, χαμένος δεν θα βγεις.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα για ποιο λογο ακριβως δε σε καλυπτει το X464 και θες να το αλλαξεις. Εισαι σιγουρος οτι ειναι κατι που δεν εχει λυση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lector είπε

Εγω δεν καταλαβα για ποιο λογο ακριβως δε σε καλυπτει το X464 και θες να το αλλαξεις. Εισαι σιγουρος οτι ειναι κατι που δεν εχει λυση;

 

Μα νομίζω είπε ότι χρειάζεται χρώμα. Αν τώρα έχει κάποιο θέμα ο Lexmark και αν θα τον κρατήσει ή όχι, αυτό είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι και εγώ σε φάση αλλαγής του πολυμηχανήματος που έχω στην δουλειά. Μεταξύ των Epson EcoTank L6260 και HP LaserJet Pro 7KW64A ποια η γνώμη σας; Ο ένας είναι ecotank και ο άλλος έγχρωμος laser αλλά η τιμή είναι σχεδόν ίδια. Με ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lector είπε

Εγω δεν καταλαβα για ποιο λογο ακριβως δε σε καλυπτει το X464 και θες να το αλλαξεις. Εισαι σιγουρος οτι ειναι κατι που δεν εχει λυση;

 

Επειδη λίγο μας έχει ταλαιπωρήσει το toner και το τύμπανο που έχει, λερώνουν, έχει σκόνες, μερικές φορές εκτυπώνει με γραμμές και θέλει καθάρισμα με οινόπνευμα κτλ (το toner το αγοράζουμε απο Lexmark), και επίσης θα θέλαμε να έχουμε και έγχρωμο για να τυπώνουμε τα τιμολόγια σε έγχρωμη σελίδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kax54638 είπε

Επειδή είμαι και εγώ σε φάση αλλαγής του πολυμηχανήματος που έχω στην δουλειά. Μεταξύ των Epson EcoTank L6260 και HP LaserJet Pro 7KW64A ποια η γνώμη σας; Ο ένας είναι ecotank και ο άλλος έγχρωμος laser αλλά η τιμή είναι σχεδόν ίδια. Με ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία.

Ο HP δέν είναι πολυμηχάνημα......σκέτο εκτυπωτή χρειάζεσαι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gatos74 είπε

Ο HP δέν είναι πολυμηχάνημα......σκέτο εκτυπωτή χρειάζεσαι?

Έχεις δίκιο. Μπερδεύτηκα εγώ και νόμιζα πως είναι και σαρωτής. Χρειάζομαι πολυμηχάνημα γιατί ενίοτε σαρώνουμε και έγγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kax54638 είπε

Έχεις δίκιο. Μπερδεύτηκα εγώ και νόμιζα πως είναι και σαρωτής. Χρειάζομαι πολυμηχάνημα γιατί ενίοτε σαρώνουμε και έγγραφα.

Μήπως χρειάζεσαι το πολυμηχάνημα να έχει και τροφοδότη εγγράφων??Στο λέω γιατί

το L6260 δέν έχει και φαντάζομαι σε ένα γραφείο χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gatos74 είπε

Μήπως χρειάζεσαι το πολυμηχάνημα να έχει και τροφοδότη εγγράφων??Στο λέω γιατί

το L6260 δέν έχει και φαντάζομαι σε ένα γραφείο χρειάζεται.

Αν και στο παρόν πολυμηχάνημα που έχουμε έχει αυτόματο τροφοδότη, σπάνια τον έχουμε χρησιμοποιήσει οπότε σε εμένα προσωπικά δεν είναι απαραίτητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Αν και στο παρόν πολυμηχάνημα που έχουμε έχει αυτόματο τροφοδότη, σπάνια τον έχουμε χρησιμοποιήσει οπότε σε εμένα προσωπικά δεν είναι απαραίτητος.

Πόσες εκτυπώσεις κάνετε καθημερινά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...