Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με emulator "caprice" και Linux mint {Solved!}


Petros Electron
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Petros Electron,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα,
Εχω το Linux Mint 20.3 και πρόσφατα εγκατέστησα το Caprice οπου ειναι ενα emulator του αγαπημένου μου Amstrad 6128. To πρόβλημα τωρα ειναι οτι δεν μου δουλεύουν τα F keys του laptop. Δηλαδή αν πατήσω το F2,F3 κτλπ τοτε αυτα εκτελουν τις λειτουργίες του λαπτοπ που ειναι σαν να παταω το FN key + F(xx) δηλαδη αυξομείωση φωτεινότητας οθόνης, ηχος κτλπ. Μονο το F1 λειτουργεί γιατι δεν ειναι σεταρισμένο να κάνει κάποια λειτουργιά στο laptop. Δοκιμασα και με on-screen πληκτρολόγιο και πάλι κανει το ιδιο. Καμια γνωμη ?

 

Screenshot from 2023-04-27 13-04-10.png

Screenshot from 2023-04-27 13-03-22.png

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλησπερα στην παρεα,
Εχω το Linux Mint 20.3 και πρόσφατα εγκατέστησα το Caprice οπου ειναι ενα emulator του αγαπημένου μου Amstrad 6128. To πρόβλημα τωρα ειναι οτι δεν μου δουλεύουν τα F keys του laptop. Δηλαδή αν πατήσω το F2,F3 κτλπ τοτε αυτα εκτελουν τις λειτουργίες του λαπτοπ που ειναι σαν να παταω το FN key + F(xx) δηλαδη αυξομείωση φωτεινότητας οθόνης, ηχος κτλπ. Μονο το F1 λειτουργεί γιατι δεν ειναι σεταρισμένο να κάνει κάποια λειτουργιά στο laptop. Δοκιμασα και με on-screen πληκτρολόγιο και πάλι κανει το ιδιο. Καμια γνωμη ?

 

Screenshot from 2023-04-27 13-04-10.png

Screenshot from 2023-04-27 13-03-22.png

https://docs.libretro.com/library/caprice32/#keyboard-binds

Αυτό το δοκίμασες?

This core allows direct keyboard access, you could use your keyboard as an original CPC. To achieve that you must activate the Game Focus, by default the hotkey is configured to the SCROLL_LOCK key.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 λεπτά πριν, tsofras είπε

https://docs.libretro.com/library/caprice32/#keyboard-binds

Αυτό το δοκίμασες?

This core allows direct keyboard access, you could use your keyboard as an original CPC. To achieve that you must activate the Game Focus, by default the hotkey is configured to the SCROLL_LOCK key.

Ευχαριστω για την απαντηση.
Ναι το δοκίμασα αλλα δεν εκανε κατι!. Τελικα βρηκα την λυση μονος μου μολις τωρα δοκιμαζοντας να πατησω το FN+F(key) που θελω και λειτουργεί!. Οποτε εστω και ετσι, problem solved!.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Προβλημα με emulator "caprice" και Linux mint {Solved!}

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...