Προς το περιεχόμενο

Θολή εικόνα κατά το zoom


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Basilhs23___,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχτές πήγα στην ορκωμοσία ενός φίλου και είπα να βγάλω φωτογραφίες και να τραβήξω σε βίντεο όλη την τελετή. 

Είχα την panasonic lumix tz80 που έχει μεγάλο Zoom. 

Σκοπευα να ζουμάρω την στιγμή που θα παίρνει το πτυχίο ο φίλος μου και σε μερικές άλλες φάσεις. Για κακή μου τύχη δεν μπορούσα να κάνω ιδιαίτερο Zoom καθώς θαμπωνε η εικόνα μου κατευθείαν μόλις ξεκινούσα. Έτσι αναγκαστικά περιοριστηκα στο βέλτιστο δυνατό Zoom ώστε να φαίνεται ικανοποιητικη η εικόνα με τα δικη μου ματια. Σκέφτηκα μήπως έφταιγε ότι είχα ρυθμίσει σε 4k 25fps αντί fhd, αλλά δεν άλλαξε κάτι ακόμα και με την αλλαγή που έκανα για δοκιμή. 

Μου έκανε εντύπωση αυτό καθώς όσες δοκιμές με την μεγέθυνση έχω κάνει εδώ στο σπίτι ή έξω πχ στο μπαλκονι δεν διαπίστωσα αυτό το πρόβλημα με το θαμπωμα σε τόσο έντονο βαθμό. 

Έκανα και μια προσπάθεια να μάθω να φωτογραφίζω σε manual mode, πειραματιστηκα με το shutter και apperture mode για να δω αν μπορώ να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες σε σύγκριση με το P mode που τα κάνει όλα η μηχανή αυτόματα, αλλά δεν βλέπω κάποια καλύτερη διαφορά, οι φωτογραφίες είναι πάντα ίδιες η χειρότερες από ότι το αυτόματο P mode της μηχανής. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Θολή εικόνα κατά το zoom
13 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εχτές πήγα στην ορκωμοσία ενός φίλου και είπα να βγάλω φωτογραφίες και να τραβήξω σε βίντεο όλη την τελετή. 

Είχα την panasonic lumix tz80 που έχει μεγάλο Zoom. 

Σκοπευα να ζουμάρω την στιγμή που θα παίρνει το πτυχίο ο φίλος μου και σε μερικές άλλες φάσεις. Για κακή μου τύχη δεν μπορούσα να κάνω ιδιαίτερο Zoom καθώς θαμπωνε η εικόνα μου κατευθείαν μόλις ξεκινούσα. Έτσι αναγκαστικά περιοριστηκα στο βέλτιστο δυνατό Zoom ώστε να φαίνεται ικανοποιητικη η εικόνα με τα δικη μου ματια. Σκέφτηκα μήπως έφταιγε ότι είχα ρυθμίσει σε 4k 25fps αντί fhd, αλλά δεν άλλαξε κάτι ακόμα και με την αλλαγή που έκανα για δοκιμή. 

Μου έκανε εντύπωση αυτό καθώς όσες δοκιμές με την μεγέθυνση έχω κάνει εδώ στο σπίτι ή έξω πχ στο μπαλκονι δεν διαπίστωσα αυτό το πρόβλημα με το θαμπωμα σε τόσο έντονο βαθμό. 

Έκανα και μια προσπάθεια να μάθω να φωτογραφίζω σε manual mode, πειραματιστηκα με το shutter και apperture mode για να δω αν μπορώ να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες σε σύγκριση με το P mode που τα κάνει όλα η μηχανή αυτόματα, αλλά δεν βλέπω κάποια καλύτερη διαφορά, οι φωτογραφίες είναι πάντα ίδιες η χειρότερες από ότι το αυτόματο P mode της μηχανής. 

   Καλησπέρα σας , αν αυτό που περιγράφετε σημαίνει πως ενώ ο φακός ήταν σε κίνηση ( ζουμάριζε ) είναι φυσικό να μην εστιάσει . Πρέπει να σταματήσει σε κάποια θέση για να μπορέσει να εστιάσει ........ αν βέβαια έχω καταλάβει σωστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

   Καλησπέρα σας , αν αυτό που περιγράφετε σημαίνει πως ενώ ο φακός ήταν σε κίνηση ( ζουμάριζε ) είναι φυσικό να μην εστιάσει . Πρέπει να σταματήσει σε κάποια θέση για να μπορέσει να εστιάσει ........ αν βέβαια έχω καταλάβει σωστά .

Οχι δεν εννοώ αυτό. 

Ο φακός εννοείται πως είχε σταματήσει σε ένα σημείο. 

Εννοώ ότι με το παραμικρό zoom που ξεκινούσα, ξεκινούσε και μια θολούρα στην εικόνα. 

Δηλαδή, τι 2x, τι 5x, τι 30x που ήταν και το μέγιστο, υπήρχε θολούρα η οποία γινόταν ολοένα και χειρότερη όσο ανέβαινε το zoom.

Τελικα κατάφερα και πέτυχα ένα βέλτιστο zoom αλλά ήταν σχετικά μικρό, με κάποια θολούρα σε ανεκτά επίπεδα. 

Έψαξα κάποιες πληροφορίες στο google και γράφει για υπερβολικό η και ελλειπή φωτισμό του χώρου όταν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.Τώρα δεν ξέρω, θεωρώ τον φωτισμό της αίθουσας φυσιολογικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Οχι δεν εννοώ αυτό. 

Ο φακός εννοείται πως είχε σταματήσει σε ένα σημείο. 

Εννοώ ότι με το παραμικρό zoom που ξεκινούσα, ξεκινούσε και μια θολούρα στην εικόνα. 

Δηλαδή, τι 2x, τι 5x, τι 30x που ήταν και το μέγιστο, υπήρχε θολούρα η οποία γινόταν ολοένα και χειρότερη όσο ανέβαινε το zoom.

Τελικα κατάφερα και πέτυχα ένα βέλτιστο zoom αλλά ήταν σχετικά μικρό, με κάποια θολούρα σε ανεκτά επίπεδα. 

Έψαξα κάποιες πληροφορίες στο google και γράφει για υπερβολικό η και ελλειπή φωτισμό του χώρου όταν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.Τώρα δεν ξέρω, θεωρώ τον φωτισμό της αίθουσας φυσιολογικό. 

     Η αδυναμία εστίασης , οφείλεται ( συνήθως ) σε αδύναμο φωτισμό , στο σύστημα εστίασης της μηχανής ειδικά αν ο φακός είναι σε κάποιο άκρο συν κάποια άλλα ακόμη . Φαίνεται από την περιγραφή σας τελικά , ότι κάποιες συνθήκες ήταν υπεύθυνες για το θέμα και υπό όρους και ο μηχανισμός εστίασης του σώματος + / - .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα τώρα τα χαρακτηριστικά της μηχανής σου και ξεκαθάρισε ο λόγος που συνέβη αυτό.

Στο tele άκρο (το μακρινό σου ζουμαριστό δηλαδή) ξεκινάς απο διάφραγμα f/6,4, σε ένα μικροσκοπικό φακό που δεν μπορεί να λάβει μεγάλη ποσότητα φωτός, και που τελικά καταλήγει σε έναν πολύ μικρό σένσορα 1/2.3
Και πιθανότητα στο f/6,4 δεν θα είχε καν καθαρότητα η εικόνα σου. Θα έπρεπε να κλείσεις σε f/8 πιθανόν

Όλα τα παραπάνω σε έναν κλειστό φαντάζομαι χώρο που δεν είχες πολύ δυνατό φως (όπως ήλιος η δυνατά φώτα φωτογράφισης).

Καμιά φορά βλέπεις πολλούς να λένε "δεν έχει σημασία ο εξοπλισμός"

Στην δική σου περίπτωση όμως έχει. Δεν είναι τυχαίο πχ που στους γάμους (παρόμοιες συνθήκες σε κλειστό χώρο) οι φωτογράφοι προτιμάνε κάμερες με Full Frame σενσορα και φακούς που διαθέτουν πολύ ανοικτά διαφράγματα.

Επίσης όσο συνεχίζεις να φωτογραφίζεις στο αυτόματο, δεν θα βγάζουν νόημα όσα σου λέω παραπάνω. Θα συναντάς τέτοιες τεχνικές δυσκολίες και θα φαντάζεσαι βλάβες, ενώ στην ουσία πρόκειται για τα όρια που είναι κατασκευασμένη να φτάνει κάθε κάμερα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, highpriest είπε

Έβλεπα τώρα τα χαρακτηριστικά της μηχανής σου και ξεκαθάρισε ο λόγος που συνέβη αυτό.

Στο tele άκρο (το μακρινό σου ζουμαριστό δηλαδή) ξεκινάς απο διάφραγμα f/6,4, σε ένα μικροσκοπικό φακό που δεν μπορεί να λάβει μεγάλη ποσότητα φωτός, και που τελικά καταλήγει σε έναν πολύ μικρό σένσορα 1/2.3
Και πιθανότητα στο f/6,4 δεν θα είχε καν καθαρότητα η εικόνα σου. Θα έπρεπε να κλείσεις σε f/8 πιθανόν

Όλα τα παραπάνω σε έναν κλειστό φαντάζομαι χώρο που δεν είχες πολύ δυνατό φως (όπως ήλιος η δυνατά φώτα φωτογράφισης).

Καμιά φορά βλέπεις πολλούς να λένε "δεν έχει σημασία ο εξοπλισμός"

Στην δική σου περίπτωση όμως έχει. Δεν είναι τυχαίο πχ που στους γάμους (παρόμοιες συνθήκες σε κλειστό χώρο) οι φωτογράφοι προτιμάνε κάμερες με Full Frame σενσορα και φακούς που διαθέτουν πολύ ανοικτά διαφράγματα.

Επίσης όσο συνεχίζεις να φωτογραφίζεις στο αυτόματο, δεν θα βγάζουν νόημα όσα σου λέω παραπάνω. Θα συναντάς τέτοιες τεχνικές δυσκολίες και θα φαντάζεσαι βλάβες, ενώ στην ουσία πρόκειται για τα όρια που είναι κατασκευασμένη να φτάνει κάθε κάμερα.

Ενδιαφέρουσες όλες αυτές οι πληροφορίες. 

Αυτή είναι η πρώτη φορά που δοκίμασα την μηχανή σε "πραγματικές" συνθήκες εκτός σπιτιού. 

Η βλάβη να πω την αλήθεια δεν μου πέρασε από το μυαλό, η μηχανή έχει δοκιμαστεί αρκετά άλλα σε συνθήκες εντός οικίας η βεράντας το πολύ,  έψαχνα να δω τι φταίει ώστε να έχω το νου μου πως να εξαλείψω η να μειώσω τον παράγοντα την επόμενη φορά. 

Θα κοιτάξω να κάνω αυτά που μπορώ με τα όρια των δυνατοτήτων που προσφέρει η μηχανή. 

Υπήρχαν πάρα πολλοί επαγγελματίες φωτογράφοι στον χώρο και έτρεχαν όλη την ώρα από εδώ και από εκεί για να βγαλουν φωτογραφίες. Οι μηχανές όλων είχαν αφαιρούμενους φσκους. Ένας καθόταν και από πίσω μου σε κάποια φάση να βγάλει μια φωτογραφία και εγώ από δίπλα με την δική μου να τραβάω βίντεο, χαχα. 

Κοίταξα τώρα αυτό με το f που λες. Όντως στο P mode φτάνει μέχρι 6.4 άμα αυξήσω το zoom στο τέλος. Έβαλα το manual mode οσο και το apperture και εκει κατάφερα να το φτασω μέχρι το 8, η μηχανή αλλάζει την ταχύτητα κλείστρου για να έχει το ρυθμιζόμενο αποτέλεσμα. 

Όλες οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με f3.4 ως 4.9. Οι εσωτερικές είναι θολές. Αντίθετα κάτι κτίρια και γάτες που φωτογράφισα έξω και είχε δυνατό ήλιο, βλέπω πως με f3.4, όσο δυνατότερος ο ήλιος που προσπιπτει τόσο καθαρότερη η φωτογραφία. Οπότε ναι ισχύει αυτό που είπατε. 

Στις μεν εσωτερικές φωτογραφίες έπρεπε να βρω τρόπο να αυξήσω το f. 

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι γίνεται και πως λειτουργούν οι μηχανές στην πράξη. Δεν πειράζει, ο φίλος μου ευχαριστηθηκε πολυ που πήγα στη τελετή και θα κρατήσει το υλικό, οι γονείς του έβγαλαν φώτο με τα κινητά τους αλλά βγήκαν το ίδιο με τις δικές μου χωρίς Zoom. 

Το βράδυ που θα κάτσω στον υπολογιστή θα δω αν μπορέσω να βάλω μερικές φωτογραφίες εδώ να δείτε την θαμπάδα και την διαφορά με τις εξωτερικές με τον ήλιο που φαίνονται καθαρότερες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Το βράδυ που θα κάτσω στον υπολογιστή θα δω αν μπορέσω να βάλω μερικές φωτογραφίες εδώ να δείτε την θαμπάδα και την διαφορά με τις εξωτερικές με τον ήλιο που φαίνονται καθαρότερες. 

Το οτι η αιθουσα ειχε καλο φωτισμο, δεν σημαινει οτι συγκρινεται με τον φυσικο φωτισμο, ποσο μαλλον οταν ο ηλιος χτυπαει το αντικειμενο της φωτογραφιας. Για τις καμερες ειναι μεγαλη η διαφορα.

Μια εικονα που βοηθαει αρχαριους για το manual mode

Exposure Chart. Everything you need to know to start photography in one  diagram. - YouTube

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ που έχω την Panasonic fz82, που στα specs δεν είναι διαφορετική από την δική σου (ελάχιστες διαφορές) δεν έχω καταλάβει κάτι στο βίντεο  με το ζουμ . Την χρησιμοποιώ έξω στο πεδίο σε ανοιχτό χώρο . Μήπως κάποια ρύθμιση έχεις πειράξει ? 

Εγώ που την έχω κάνα δίμηνο , έχω κάνει επαναφορά ρυθμίσεων κάποιες φορές γιατί την πείραζα και μετά δεν ήξερα να τα ρυθμίσω πάλι :) . Αλλά έχω μπει σε μια ομάδα και έχω βοηθηθεί. Έχω δει και διάφορα βίντεο για την κάμερα μου στο ίντερνετ και μπορώ να πω ότι απλά "πατάω" (και ούτε και καλά ;) ). Τώρα πρέπει να μάθω και να περπατάω ;)

 

 

Κατάλαβα πάντως ότι και την πιο παλιά κάμερα να πάρει κάποιος, θα βγάζει καλύτερες φωτό από τα σύγχρονα κινητά :) . Αυτο το κατάλαβα και εγώ ο άσχετος. 

 

 

Φαντάζομαι ρε φίλε δεν είναι κάτι, ίσως κάποια ρύθμιση. Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση
Στις 17/5/2023 στις 9:31 ΜΜ, anarchy79 είπε

Εγώ που έχω την Panasonic fz82, που στα specs δεν είναι διαφορετική από την δική σου (ελάχιστες διαφορές) δεν έχω καταλάβει κάτι στο βίντεο  με το ζουμ . Την χρησιμοποιώ έξω στο πεδίο σε ανοιχτό χώρο . Μήπως κάποια ρύθμιση έχεις πειράξει ? 

Εγώ που την έχω κάνα δίμηνο , έχω κάνει επαναφορά ρυθμίσεων κάποιες φορές γιατί την πείραζα και μετά δεν ήξερα να τα ρυθμίσω πάλι :) . Αλλά έχω μπει σε μια ομάδα και έχω βοηθηθεί. Έχω δει και διάφορα βίντεο για την κάμερα μου στο ίντερνετ και μπορώ να πω ότι απλά "πατάω" (και ούτε και καλά ;) ). Τώρα πρέπει να μάθω και να περπατάω ;)

 

 

Κατάλαβα πάντως ότι και την πιο παλιά κάμερα να πάρει κάποιος, θα βγάζει καλύτερες φωτό από τα σύγχρονα κινητά :) . Αυτο το κατάλαβα και εγώ ο άσχετος. 

 

 

Φαντάζομαι ρε φίλε δεν είναι κάτι, ίσως κάποια ρύθμιση. Καλή συνέχεια.

Συγνώμη δεν είχα δει το post σου. 

Το πρόβλημα τελικά δεν ήταν όλα αυτά που καθόμασταν και συζητούσαμε εδώ, αλλά ότι έπρεπε να κάνω μια ρύθμιση γυρνώντας αυτο το περιστρεφομενο πλαστικό στεφάνι (δεν ξέρω πως ονομάζεται) που υπάρχει γύρω από τον φακό της μηχανής. Έτσι γίνεται η επιδιόρθωση και καθαρίζει η εικόνα όταν κάνω Zoom και είναι θαμπή. Όταν το γυρνάω αυτό μου έχει ένδειξη στην οθόνη της μηχανής μέχρι που πρέπει να το φτάσω για να είναι βέλτιστη η εικόνα μου. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Συγνώμη δεν είχα δει το post σου. 

Το πρόβλημα τελικά δεν ήταν όλα αυτά που καθόμασταν και συζητούσαμε εδώ, αλλά ότι έπρεπε να κάνω μια ρύθμιση γυρνώντας αυτο το περιστρεφομενο πλαστικό στεφάνι (δεν ξέρω πως ονομάζεται) που υπάρχει γύρω από τον φακό της μηχανής. Έτσι γίνεται η επιδιόρθωση και καθαρίζει η εικόνα όταν κάνω Zoom και είναι θαμπή. Όταν το γυρνάω αυτό μου έχει ένδειξη στην οθόνη της μηχανής μέχρι που πρέπει να το φτάσω για να είναι βέλτιστη η εικόνα μου. 

 

     Τέλος καλό , όλα καλά ........ όλα τα παραπάνω ειπώθηκαν με την λογική ότι δουλεύεις σε autofocus mode και όχι σε κάποιο manual . 

     Τώρα ........ αν το δαχτυλίδι που αναφέρεις είναι κάποια ξεχωριστή λειτουργία της μηχανής , την οποία δεν γνωρίζουμε ....... εκτός και τελικά μιλούσες για manual εστίαση ....... 

     Δεν έλειψαν οι φορές , όπου έψαχνα να βρώ γιατί είναι θολή η εικόνα ξίνοντας το κεφάλι μου σχετικά με την ζημιά που μπορεί να δημιουργήθηκε , ενώ δεν είχα ρυθμίσει την διοπτρία σε κάποιο viewfinder ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...