Προς το περιεχόμενο

Ωραίο το Macbook Air M1 - Το πουλάω


somt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Πρόσφατα πήρα το Macbook Air M1 να πειραματιστώ με το macOS.
Την πρώτη μέρα ήθελα να το πετάξω απ' το μπαλκόνι γιατί με δυσκόλευε σε όλα. Τέλος πάντων λέω δώστου χρόνο, μια ζωή με Windows λογικό να σου φαίνονται όλα παράξενα στην αρχή. Ένα μήνα μετά παραδίδω τα όπλα. Είναι κάποια πράγματα που απλά μου φαίνονται λάθος επιλογές της Apple.

Εξηγώ:
- Έχεις ένα παράθυρο full screen (expanded για την ακρίβεια) και θες να πιάσεις την scroll bar να την πας κάτω. Στα windows αν πας τέρμα δεξιά το ποντίκι, το focus είναι στη μπάρα. Στο mac για κάποιον ανεξήγητο λόγο όχι, το focus έχουν επιλέξει να πηγαίνει στο resize του παραθύρου. Πολύ εργονομικό.

-  Όταν αφήνεις τον κέρσορα πάνω σε ένα link, μια εικόνα, το όνομα ενός αρχείου, περιμένεις να βγει το popup με το φουλ κείμενο. Αργεί εκνευριστικά να βγει.

- Δεν μπορείς να κάνεις drag and drop κείμενο εύκολα. Πιάνεις ένα κομμάτι κειμένου και θες να το σύρεις κάπου. Όχι. Θα περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα κοιτώντας το και μετά θα μπορέσεις να το σύρεις, αλλιώς κάνεις παραπάνω select.

- Στα windows όταν θέλω να κάνω να κάνω google search μια λέξη, όρο, κτλ που έχω μπροστά μου στο chrome, την επιλέγω και την σέρνω στο τέρμα πάνω μέρος της οθόνης (που το καταλαμβάνουν τα tabs του chrome) και ανοίγει σε καινούργιο tab. Είναι μάλλον ο πιο γρήγορος τρόπος. Εδώ δεν γίνεται γιατί πολύ απλά πάνω πάνω είναι η menu bar. Αλλά και κρυμμένη να την έχεις ο chrome έχει ένα περιθώριο πάνω πάνω που δεν κάνει τίποτα, οπότε πρέπει να σημαδεύεις με το ποντίκι για να αφήσεις το κείμενο εκεί που πρέπει, δηλαδή λίγο πιο κάτω.

- Κλείσιμο παραθύρων. Ό,τι να'ναι. Πατώντας το κόκκινο κουμπί (το γνωστό Χ) κάποια apps κάνουν quit, κάποια "αδειάζουν" από δεδομένα και γίνονται minimize, κάποια γίνονται σκέτο minimize. Φοβερό inconsistency. Για να κλείσεις πλήρως ένα πρόγραμμα ώστε να φύγει απ'τη μνήμη (ή γιατί απλά δε θέλεις να το βλέπεις μονίμως ανοιχτό ρε αδερφέ) πρέπει να πατάς συνδυασμούς πλήκτρων (Cmd-Q) ή να ανοίγεις μενού. Λίγο ακόμα και θα έπρεπε να γράψουμε κώδικα.

- Στα Windows κάποια εικονίδια που χρησιμοποιείς πολύ συχνά είναι σε τέτοια σημεία που δεν χρειάζεται να τα σημαδεύεις. Απλά πας το ποντίκι τέρμα πάνω δεξιά και είσαι στο Χ. Τέρμα κάτω δεξιά και πατάς να δεις το desktop. Επίσης τα minimize, maximize, X, έχουν ένα επαρκές μέγεθος να τα πατήσεις, εδώ είναι σχεδόν τελίτσες.

- Στην dock πατάς το πρόγραμμα που θες και ανοίγει. Το ξαναπατάς και δεν γίνεται minimize. Τόσο χρήσιμη λειτουργία και όμως ανύπαρκτη.

- Στα Windows όταν μια εφαρμογή έχει ανοίξει 2-3 παράθυρα, αφήνεις το ποντίκι πάνω στο εικονίδιο στην taskbar και σου δίνει preview να διαλέξεις παράθυρο. Εδώ θέλει δεξί κλικ και να ψάχνεις στη λίστα με κείμενο.

- Έχεις ένα παράθυρο μπροστά από ένα άλλο αλλά είναι έτσι που βλέπεις και το από πίσω. Πχ από πίσω είναι ο chrome. Πρέπει πρώτα να κάνεις κλικ στο παράθυρο του Chrome να πάρει focus και μετά να πατήσεις πχ το link που ήδη έβλεπες και ήθελες εξαρχής.

Στα θετικά:
- Εντυπωσιάστηκα πόσο γρήγορα ανοίγουν κάποια προγράμματα:  Photoshop, Adobe Acrobat, ανοίγουν σχεδόν άμεσα
- Είναι πολύ όμορφο
- Είναι λεπτό
- Δεν ζεσταίνεται, δεν έχει ανεμιστήρα να σε ενοχλεί
- Πολύ ωραία οθόνη
- Καλή κατανάλωση/μπαταρία

Επεξ/σία από somt
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Ωραίο το Macbook Air M1 - Το πουλάω
  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Από αυτά που αναφέρεις καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο στο device, αλλά σε εσένα που έχεις μάθει να δουλεύεις με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Αν έχεις τη θέληση, μείνε στο mac γιατί θα δεις ότι στο τέλος θα τα κάνεις όλα πιο γρήγορα. Επίσης θα πρότεινα να ξεκινήσεις να δουλεύεις περισσότερο τα shortcuts, γιατί τα μισά από αυτά που αναφέρεις θα είχαν παραλειφθεί. 
 

6 ώρες πριν, somt είπε

Εξηγώ:
- Έχεις ένα παράθυρο full screen (expanded για την ακρίβεια) και θες να πιάσεις την scroll bar να την πας κάτω. Στα windows αν πας τέρμα δεξιά το ποντίκι, το focus είναι στη μπάρα. Στο mac για κάποιον ανεξήγητο λόγο όχι, το focus έχουν επιλέξει να πηγαίνει στο resize του παραθύρου. Πολύ εργονομικό.

System Settings > Appearance > Show scroll bars > Always.

6 ώρες πριν, somt είπε

-  Όταν αφήνεις τον κέρσορα πάνω σε ένα link, μια εικόνα, το όνομα ενός αρχείου, περιμένεις να βγει το popup με το φουλ κείμενο. Αργεί εκνευριστικά να βγει.

...

6 ώρες πριν, somt είπε

Δεν μπορείς να κάνεις drag and drop κείμενο εύκολα. Πιάνεις ένα κομμάτι κειμένου και θες να το σύρεις κάπου. Όχι. Θα περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα κοιτώντας το και μετά θα μπορέσεις να το σύρεις, αλλιώς κάνεις παραπάνω select.

Shortcut 

6 ώρες πριν, somt είπε

Στα windows όταν θέλω να κάνω να κάνω google search μια λέξη, όρο, κτλ που έχω μπροστά μου στο chrome, την επιλέγω και την σέρνω στο τέρμα πάνω μέρος της οθόνης (που το καταλαμβάνουν τα tabs του chrome) και ανοίγει σε καινούργιο tab. Είναι μάλλον ο πιο γρήγορος τρόπος. Εδώ δεν γίνεται γιατί πολύ απλά πάνω πάνω είναι η menu bar. Αλλά και κρυμμένη να την έχεις ο chrome έχει ένα περιθώριο πάνω πάνω που δεν κάνει τίποτα, οπότε πρέπει να σημαδεύεις με το ποντίκι για να αφήσεις το κείμενο εκεί που πρέπει, δηλαδή λίγο πιο κάτω.

Δεξί κλικ πάνω στη λέξη και "Search Google for" ή ένα shortcut/quicklink και ξεμπερδεύεις. 

6 ώρες πριν, somt είπε

- Κλείσιμο παραθύρων. Ό,τι να'ναι. Πατώντας το κόκκινο κουμπί (το γνωστό Χ) κάποια apps κάνουν quit, κάποια "αδειάζουν" από δεδομένα και γίνονται minimize, κάποια γίνονται σκέτο minimize. Φοβερό inconsistency. Για να κλείσεις πλήρως ένα πρόγραμμα ώστε να φύγει απ'τη μνήμη (ή γιατί απλά δε θέλεις να το βλέπεις μονίμως ανοιχτό ρε αδερφέ) πρέπει να πατάς συνδυασμούς πλήκτρων (Cmd-Q) ή να ανοίγεις μενού. Λίγο ακόμα και θα έπρεπε να γράψουμε κώδικα.

Δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο που παίζει στα windows οπότε δεν θα μπορούσε να κλείνει πατώντας το X. Σε κάθε περίπτωση τι πιο γρήγορο από το cmd+q; Ποιος χρησιμοποιεί το X; 

6 ώρες πριν, somt είπε

- Στα Windows κάποια εικονίδια που χρησιμοποιείς πολύ συχνά είναι σε τέτοια σημεία που δεν χρειάζεται να τα σημαδεύεις. Απλά πας το ποντίκι τέρμα πάνω δεξιά και είσαι στο Χ. Τέρμα κάτω δεξιά και πατάς να δεις το desktop. Επίσης τα minimize, maximize, X, έχουν ένα επαρκές μέγεθος να τα πατήσεις, εδώ είναι σχεδόν τελίτσες.

Άλλαξε την ανάλυση.

6 ώρες πριν, somt είπε

- Στην dock πατάς το πρόγραμμα που θες και ανοίγει. Το ξαναπατάς και δεν γίνεται minimize. Τόσο χρήσιμη λειτουργία και όμως ανύπαρκτη.

Shortcut. 

6 ώρες πριν, somt είπε

Στα Windows όταν μια εφαρμογή έχει ανοίξει 2-3 παράθυρα, αφήνεις το ποντίκι πάνω στο εικονίδιο στην taskbar και σου δίνει preview να διαλέξεις παράθυρο. Εδώ θέλει δεξί κλικ και να ψάχνεις στη λίστα με κείμενο.

Mission Control ή άλλες εναλλακτικές. 

6 ώρες πριν, somt είπε

- Έχεις ένα παράθυρο μπροστά από ένα άλλο αλλά είναι έτσι που βλέπεις και το από πίσω. Πχ από πίσω είναι ο chrome. Πρέπει πρώτα να κάνεις κλικ στο παράθυρο του Chrome να πάρει focus και μετά να πατήσεις πχ το link που ήδη έβλεπες και ήθελες εξαρχής.

??

Επεξ/σία από M A T R I X
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, somt είπε

Καλησπέρα σε όλους

Πρόσφατα πήρα το Macbook Air M1 να πειραματιστώ με το macOS.
Την πρώτη μέρα ήθελα να το πετάξω απ' το μπαλκόνι γιατί με δυσκόλευε σε όλα. Τέλος πάντων λέω δώστου χρόνο, μια ζωή με Windows λογικό να σου φαίνονται όλα παράξενα στην αρχή. Ένα μήνα μετά παραδίδω τα όπλα. Είναι κάποια πράγματα που απλά μου φαίνονται λάθος επιλογές της Apple.

Εξηγώ:
- Έχεις ένα παράθυρο full screen (expanded για την ακρίβεια) και θες να πιάσεις την scroll bar να την πας κάτω. Στα windows αν πας τέρμα δεξιά το ποντίκι, το focus είναι στη μπάρα. Στο mac για κάποιον ανεξήγητο λόγο όχι, το focus έχουν επιλέξει να πηγαίνει στο resize του παραθύρου. Πολύ εργονομικό.

-  Όταν αφήνεις τον κέρσορα πάνω σε ένα link, μια εικόνα, το όνομα ενός αρχείου, περιμένεις να βγει το popup με το φουλ κείμενο. Αργεί εκνευριστικά να βγει.

- Δεν μπορείς να κάνεις drag and drop κείμενο εύκολα. Πιάνεις ένα κομμάτι κειμένου και θες να το σύρεις κάπου. Όχι. Θα περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα κοιτώντας το και μετά θα μπορέσεις να το σύρεις, αλλιώς κάνεις παραπάνω select.

- Στα windows όταν θέλω να κάνω να κάνω google search μια λέξη, όρο, κτλ που έχω μπροστά μου στο chrome, την επιλέγω και την σέρνω στο τέρμα πάνω μέρος της οθόνης (που το καταλαμβάνουν τα tabs του chrome) και ανοίγει σε καινούργιο tab. Είναι μάλλον ο πιο γρήγορος τρόπος. Εδώ δεν γίνεται γιατί πολύ απλά πάνω πάνω είναι η menu bar. Αλλά και κρυμμένη να την έχεις ο chrome έχει ένα περιθώριο πάνω πάνω που δεν κάνει τίποτα, οπότε πρέπει να σημαδεύεις με το ποντίκι για να αφήσεις το κείμενο εκεί που πρέπει, δηλαδή λίγο πιο κάτω.

- Κλείσιμο παραθύρων. Ό,τι να'ναι. Πατώντας το κόκκινο κουμπί (το γνωστό Χ) κάποια apps κάνουν quit, κάποια "αδειάζουν" από δεδομένα και γίνονται minimize, κάποια γίνονται σκέτο minimize. Φοβερό inconsistency. Για να κλείσεις πλήρως ένα πρόγραμμα ώστε να φύγει απ'τη μνήμη (ή γιατί απλά δε θέλεις να το βλέπεις μονίμως ανοιχτό ρε αδερφέ) πρέπει να πατάς συνδυασμούς πλήκτρων (Cmd-Q) ή να ανοίγεις μενού. Λίγο ακόμα και θα έπρεπε να γράψουμε κώδικα.

- Στα Windows κάποια εικονίδια που χρησιμοποιείς πολύ συχνά είναι σε τέτοια σημεία που δεν χρειάζεται να τα σημαδεύεις. Απλά πας το ποντίκι τέρμα πάνω δεξιά και είσαι στο Χ. Τέρμα κάτω δεξιά και πατάς να δεις το desktop. Επίσης τα minimize, maximize, X, έχουν ένα επαρκές μέγεθος να τα πατήσεις, εδώ είναι σχεδόν τελίτσες.

- Στην dock πατάς το πρόγραμμα που θες και ανοίγει. Το ξαναπατάς και δεν γίνεται minimize. Τόσο χρήσιμη λειτουργία και όμως ανύπαρκτη.

- Στα Windows όταν μια εφαρμογή έχει ανοίξει 2-3 παράθυρα, αφήνεις το ποντίκι πάνω στο εικονίδιο στην taskbar και σου δίνει preview να διαλέξεις παράθυρο. Εδώ θέλει δεξί κλικ και να ψάχνεις στη λίστα με κείμενο.

- Έχεις ένα παράθυρο μπροστά από ένα άλλο αλλά είναι έτσι που βλέπεις και το από πίσω. Πχ από πίσω είναι ο chrome. Πρέπει πρώτα να κάνεις κλικ στο παράθυρο του Chrome να πάρει focus και μετά να πατήσεις πχ το link που ήδη έβλεπες και ήθελες εξαρχής.

Στα θετικά:
- Εντυπωσιάστηκα πόσο γρήγορα ανοίγουν κάποια προγράμματα:  Photoshop, Adobe Acrobat, ανοίγουν σχεδόν άμεσα
- Είναι πολύ όμορφο
- Είναι λεπτό
- Δεν ζεσταίνεται, δεν έχει ανεμιστήρα να σε ενοχλεί
- Πολύ ωραία οθόνη
- Καλή κατανάλωση/μπαταρία

Πολλα απο αυτα στα απαντησε και ο matrix αλλα το μονο που μπορω να σου πω για να σε βοηθησω ειναι, αλλαξε φιλοσοφια. Ξεχνας οπως "δουλευες" τοσα χρονια σε windows και ξεκινα να προσαρμοζεσαι στο διαφορετικο. Αυτο που λες με τα Χ για τα παραθυρα κανείς σε mac δεν κλεινει τα παραθυρα. Ξεκινα να δουλευεις επισης τα hot corners.

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
βαριεμαι τους τονους
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο που παίζει στα windows οπότε δεν θα μπορούσε να κλείνει πατώντας το X. Σε κάθε περίπτωση τι πιο γρήγορο από το cmd+q; Ποιος χρησιμοποιεί το X; 

καλά μην τρελαθούμε, όχι και ποιος χρησιμοποιεί το  "Χ", και μόνο που σε άλλες εφαρμογές κάνει τερματισμό και σε άλλες απλα κλείνει το παράθυρο είναι από την φύση του προβληματικό. Για το συγκεκριμένο ζήτημα η λύση  που  χρησιμοποιώ εγώ είναι με ποντίκι και την εφαρμογή "bettersnaptool". Στις ρυθμίσεις της  έχει την επιλογή όταν πατάς την κόκκινη τέλεια με συγκεκριμένο κουμπί, πχ το μεσσαιο στο ποντίκι, να κάνει τερματισμό. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο στο device, αλλά σε εσένα που έχεις μάθει να δουλεύεις με πολύ συγκεκριμένο τρόπο.

55 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

το μονο που μπορω να σου πω για να σε βοηθησω ειναι, αλλαξε φιλοσοφια. Ξεχνας οπως "δουλευες" τοσα χρονια σε windows και ξεκινα να προσαρμοζεσαι στο διαφορετικο

Ναι όμως ο τρόπος που έχω καταλήξει να δουλεύω στα Windows είναι αντικειμενικά πιο γρήγορος από τον Mac. Ουσιαστικά μου λέτε να προσαρμοστώ στην αργοπορία του Mac. Σε καθυστερεί ο τρόπος που σου επιβάλει να δουλέψεις. Δεν σου δίνει επιλογές να αλλάξεις πράγματα και να το φέρεις στα μέτρα σου. Θέλει να τα κάνεις όλα όπως θέλουν στην Apple.

πχ μου λες στο chrome να κάνω δεξί κλικ στη λέξη και search. Το ξέρω αυτό. Είναι πιο αργό όμως σα διαδικασία από αυτό που κάνω στα windows. Θέλει σημάδι, να κοιτάω μενού δηλαδή και να σημαδεύω να πατήσω επιλογές.

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω πήρα ένα mac πρόσφατα χωρίς να έχω εμπειρία σχετικά με τα mac, θέλει να συνηθίσεις την διαφορά αφού βασικά καταλάβεις ότι δεν είσαι σε windows αλλά ούτε καν σε κάτι που προσπαθεί να μοιάσει σε windows (πχ KDE desktop σε linux).
Αν το πιάσεις από νωρίς, ότι είναι κάτι άλλο, διαφορετικό, και του δώσεις λίγο χρόνο, μετά βλέπεις το πόσο καλό είναι.
Η ταχύτητα του είναι πραγματικά άπιαστη και ναι το συγκρίνω άμεσα με το pc της υπογραφής όπου το έχω για κύριο σύστημα!
Στα πλην του για μένα είναι ότι δεν παίζει παιχνίδια (αυτά που θέλω) αλλά δεν το πήρα για αυτόν τον σκοπό. Για αυτό που το πήρα είναι όλα τα Λ7!
Έχει πολύ καλό λογισμικό για να κάνεις κάποια εξτρά πράγματα πιο γρήγορα εύκολα (πχ MacUpdater, Radio Silence, Snagit, Bartender, stats και τέλος Brew) τα οποία το κάνουν πολύ πιο καλό. Το άσχημο βέβαια είναι ότι πλην του brew και stats, όλα τα άλλα δεν είναι δωρεάν (εκτός και αν υπάρχουν και δεν τα έχω βρει) οπότε πέραν του αρχικού κόστους αγοράς, ανεβαίνει και άλλο το κόστος.

Εγώ θα έλεγα να του δώσεις άλλη μια ευκαιρία, υπό άλλη οπτική γωνία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ksessalonikios είπε

καλά μην τρελαθούμε, όχι και ποιος χρησιμοποιεί το  "Χ", και μόνο που σε άλλες εφαρμογές κάνει τερματισμό και σε άλλες απλα κλείνει το παράθυρο είναι από την φύση του προβληματικό. Για το συγκεκριμένο ζήτημα η λύση  που  χρησιμοποιώ εγώ είναι με ποντίκι και την εφαρμογή "bettersnaptool". Στις ρυθμίσεις της  έχει την επιλογή όταν πατάς την κόκκινη τέλεια με συγκεκριμένο κουμπί, πχ το μεσσαιο στο ποντίκι, να κάνει τερματισμό. 

Σε ποια εφαρμογή κλείνει πατώντας X; Σε κάθε περίπτωση, όπως έγραψα παραπάνω τα shortcuts είναι πιο γρήγορος τρόπος από οποιαδήποτε άλλη επιλογή. Πιο γρήγορα κλείνεις ένα app πατώντας cmd q παρά κλείνοντας το με το Χ. Το αν εξυπηρετεί κάποιον ή όχι, είναι άλλη κουβέντα.

17 λεπτά πριν, somt είπε

Ναι όμως ο τρόπος που έχω καταλήξει να δουλεύω στα Windows είναι αντικειμενικά πιο γρήγορος από τον Mac. Ουσιαστικά μου λέτε να προσαρμοστώ στην αργοπορία του Mac. Σε καθυστερεί ο τρόπος που σου επιβάλει να δουλέψεις. Δεν σου δίνει επιλογές να αλλάξεις πράγματα και να το φέρεις στα μέτρα σου. Θέλει να τα κάνεις όλα όπως θέλουν στην Apple.

Αυτό είναι λογικό αφού τόσα χρόνια δουλεύεις windows. Αλλά δεν είναι πιο γρήγορα από τα mac.

17 λεπτά πριν, somt είπε

πχ μου λες στο chrome να κάνω δεξί κλικ στη λέξη και search. Το ξέρω αυτό. Είναι πιο αργό όμως σα διαδικασία από αυτό που κάνω στα windows. Θέλει σημάδι, να κοιτάω μενού δηλαδή και να σημαδεύω να πατήσω επιλογές.

Πιο πάνω αναφέρεις ότι όταν θέλεις να κάνεις search κάτι, το επιλέγεις, το κάνεις drag πάνω και εκεί ανοίγει νέο tab. Μου λες ότι αυτός ο τρόπος είναι πιο γρήγορος από το να πατήσεις 4 κουμπιά; Διπλό αριστερό κλικ για τη λέξη, δεξί κλικ πάνω στη λέξη και "search google for..."; Νομίζω πως όχι, απλά σε εξυπηρετεί περισσότερο ο τρόπος που έχεις μάθει να δουλεύεις.

Αν δεν το έχεις πουλήσει ακόμα και σε γενικές γραμμές σαρέσει το OS, θα πρότεινα να κάτσεις να το δουλέψεις λίγο περισσότερο, και κυρίως να δεις μερικά βιντεάκια στο youtube για να διευκολυνθείς. 

Επεξ/σία από M A T R I X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Αν το πιάσεις από νωρίς, ότι είναι κάτι άλλο, διαφορετικό, και του δώσεις λίγο χρόνο, μετά βλέπεις το πόσο καλό είναι.

Για αυτό το κράτησα ένα μήνα. Το άφησα να με οδηγήσει αυτό στον τρόπο που θέλει να το δουλέψω.

4 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Πιο πάνω αναφέρεις ότι όταν θέλεις να κάνεις search κάτι, το επιλέγεις, το κάνεις drag πάνω και εκεί ανοίγει νέο tab. Μου λες ότι αυτός ο τρόπος είναι πιο γρήγορος από το να πατήσεις 4 κουμπιά; Διπλό αριστερό κλικ για τη λέξη, δεξί κλικ πάνω στη λέξη και "search google for..."; Νομίζω πως όχι, απλά σε εξυπηρετεί περισσότερο ο τρόπος που έχεις μάθει να δουλεύεις.

Όχι. Είναι πιο γρήγορο γιατί είναι πιο γρήγορο. Με χρονόμετρο. Αντικειμενικά. Αν μάλιστα το κάνεις 500 φορές την ημέρα σε χαλάει αυτή η καθυστέρηση να φτάσεις στο αποτέλεσμα.

Αν κάτσουμε δίπλα δίπλα και μας λένε να κάνουμε τις ενέργειες που έχω αναφέρει στο πρώτο ποστ, με windows τελειώνεις πιο γρήγορα. Γιατί δεν έχει επιλογή να κάνω drag το κείμενο επιτόπου μετά από select αλλά πρέπει να περιμένω; Αυτό δεν είναι θέμα χειρισμού δικού μου, είναι καθαρά καθυστέρηση που εισάγει το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, somt είπε

 

Αν κάτσουμε δίπλα δίπλα και μας λένε να κάνουμε τις ενέργειες που έχω αναφέρει στο πρώτο ποστ, με windows τελειώνεις πιο γρήγορα. Γιατί δεν έχει επιλογή να κάνω drag το κείμενο επιτόπου μετά από select αλλά πρέπει να περιμένω; Αυτό δεν είναι θέμα χειρισμού δικού μου, είναι καθαρά καθυστέρηση που εισάγει το λειτουργικό.

αν μικρύνει το παράθυρο στο οποίο υπάρχουν τα αρχεία που θέλεις να πετάξεις στο Χ πρόγραμμα τότε η μεταφορά τους γίνεται ακαριαία πάντως όπως και στα windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, somt said:

Γιατί δεν έχει επιλογή να κάνω drag το κείμενο επιτόπου μετά από select αλλά πρέπει να περιμένω; Αυτό δεν είναι θέμα χειρισμού δικού μου, είναι καθαρά καθυστέρηση που εισάγει το λειτουργικό.

Για δες αυτό. 

https://apple.stackexchange.com/questions/166383/how-to-disable-text-drag-delay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το έχω δει και δοκιμάσει αυτό το link, δεν παίζει. Γενικά αυτό τον μήνα έριξα πολύ ψάξιμο για όλα αυτά που έχω αναφέρει.

Στα πιο πολλά το συμπέρασμα είναι:
- Όχι, δεν γίνεται με κάποιο τρόπο
- Γινόταν κάποτε, στο Ventura καταργήθηκε
- Γίνεται αγοράζοντας/κατεβάζοντας την τάδε εφαρμογή

Ιδανικά θα κρατούσα το Mac και θα του έβαζα Windows native.
Δεν γίνεται όμως... μόνο με parallels και δεν είναι smooth

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικώς, πολλές "παιδικές άρρωστες" το MacOs. Πχ, στην αρχή που το ανοίγεις, δεν σου φωτίζει το πληκτρολόγιο, για να βάλεις κωδικό. Πάλι όταν το ανοίγεις, δεν σου φορτώνει τις ρυθμίσεις που έχεις (πριν βάλεις κωδικό) με αποτέλεσμα να έχει full φωτεινότητα η οθόνη και να σε τυφλώνει. Και μακραααν το χειρότερο που έχω συναντήσει, εάν έχεις ακουστικά Sony (μου έχει τύχει συγουρσ με xm4 και με xf3) όταν τα φοράς, η μλκια πάει και σου ανοίγει το apple music, αντί για Spotify (που το apple music δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εγώ). Σε αυτό ήθελε 3rd party program για να φτιάξει. 

Plus , ένα ακόμα, δεν μπορείς να έχεις ενεργοποιημένη ΜΟΝΟ εξωτερική οθόνη, εάν δεν έχεις κλειστό το καπακι λάπτοπ. Και για να προλάβω αυτούς που ρωτάνε "γιατί να το κάνεις αυτό", έδινα τις προάλλες πιστοποίηση ckad online και έπρεπε να έχω και την κάμερα ανοιχτή και μόνο μία οθόνη. 

Έχω πετύχει κ αλλά κατά καιρούς, αλλά δεν τα θυμάμαι. Αυτο το "it just works"μετά από τα μοντέλα του 2014-2015 δυστυχώς δεν υπάρχει πια 😔😔...

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Σε ποια εφαρμογή κλείνει πατώντας X; Σε κάθε περίπτωση, όπως έγραψα παραπάνω τα shortcuts είναι πιο γρήγορος τρόπος από οποιαδήποτε άλλη επιλογή. Πιο γρήγορα κλείνεις ένα app πατώντας cmd q παρά κλείνοντας το με το Χ. Το αν εξυπηρετεί κάποιον ή όχι, είναι άλλη κουβέντα.

από τις εφαρμογές του λειτουργικού πχ οι υπομνήσεις, επαφές και αριθμομηχανή τερματίζουν, από τρίτους dev πχ το infuse. Πιο γρήγορο το com+q ειναι εφοσον γραφεις κατι εκεινη την ωρα, αν εισαι με ποντικι πιο γρήγορο ειναι να πατήσεις το κοκκινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, somt είπε

Καλησπέρα σε όλους

Πρόσφατα πήρα το Macbook Air M1 να πειραματιστώ με το macOS.
Την πρώτη μέρα ήθελα να το πετάξω απ' το μπαλκόνι γιατί με δυσκόλευε σε όλα. Τέλος πάντων λέω δώστου χρόνο, μια ζωή με Windows λογικό να σου φαίνονται όλα παράξενα στην αρχή. Ένα μήνα μετά παραδίδω τα όπλα. Είναι κάποια πράγματα που απλά μου φαίνονται λάθος επιλογές της Apple.

Εξηγώ:
- Έχεις ένα παράθυρο full screen (expanded για την ακρίβεια) και θες να πιάσεις την scroll bar να την πας κάτω. Στα windows αν πας τέρμα δεξιά το ποντίκι, το focus είναι στη μπάρα. Στο mac για κάποιον ανεξήγητο λόγο όχι, το focus έχουν επιλέξει να πηγαίνει στο resize του παραθύρου. Πολύ εργονομικό.

-  Όταν αφήνεις τον κέρσορα πάνω σε ένα link, μια εικόνα, το όνομα ενός αρχείου, περιμένεις να βγει το popup με το φουλ κείμενο. Αργεί εκνευριστικά να βγει.

- Δεν μπορείς να κάνεις drag and drop κείμενο εύκολα. Πιάνεις ένα κομμάτι κειμένου και θες να το σύρεις κάπου. Όχι. Θα περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα κοιτώντας το και μετά θα μπορέσεις να το σύρεις, αλλιώς κάνεις παραπάνω select.

- Στα windows όταν θέλω να κάνω να κάνω google search μια λέξη, όρο, κτλ που έχω μπροστά μου στο chrome, την επιλέγω και την σέρνω στο τέρμα πάνω μέρος της οθόνης (που το καταλαμβάνουν τα tabs του chrome) και ανοίγει σε καινούργιο tab. Είναι μάλλον ο πιο γρήγορος τρόπος. Εδώ δεν γίνεται γιατί πολύ απλά πάνω πάνω είναι η menu bar. Αλλά και κρυμμένη να την έχεις ο chrome έχει ένα περιθώριο πάνω πάνω που δεν κάνει τίποτα, οπότε πρέπει να σημαδεύεις με το ποντίκι για να αφήσεις το κείμενο εκεί που πρέπει, δηλαδή λίγο πιο κάτω.

- Κλείσιμο παραθύρων. Ό,τι να'ναι. Πατώντας το κόκκινο κουμπί (το γνωστό Χ) κάποια apps κάνουν quit, κάποια "αδειάζουν" από δεδομένα και γίνονται minimize, κάποια γίνονται σκέτο minimize. Φοβερό inconsistency. Για να κλείσεις πλήρως ένα πρόγραμμα ώστε να φύγει απ'τη μνήμη (ή γιατί απλά δε θέλεις να το βλέπεις μονίμως ανοιχτό ρε αδερφέ) πρέπει να πατάς συνδυασμούς πλήκτρων (Cmd-Q) ή να ανοίγεις μενού. Λίγο ακόμα και θα έπρεπε να γράψουμε κώδικα.

- Στα Windows κάποια εικονίδια που χρησιμοποιείς πολύ συχνά είναι σε τέτοια σημεία που δεν χρειάζεται να τα σημαδεύεις. Απλά πας το ποντίκι τέρμα πάνω δεξιά και είσαι στο Χ. Τέρμα κάτω δεξιά και πατάς να δεις το desktop. Επίσης τα minimize, maximize, X, έχουν ένα επαρκές μέγεθος να τα πατήσεις, εδώ είναι σχεδόν τελίτσες.

- Στην dock πατάς το πρόγραμμα που θες και ανοίγει. Το ξαναπατάς και δεν γίνεται minimize. Τόσο χρήσιμη λειτουργία και όμως ανύπαρκτη.

- Στα Windows όταν μια εφαρμογή έχει ανοίξει 2-3 παράθυρα, αφήνεις το ποντίκι πάνω στο εικονίδιο στην taskbar και σου δίνει preview να διαλέξεις παράθυρο. Εδώ θέλει δεξί κλικ και να ψάχνεις στη λίστα με κείμενο.

- Έχεις ένα παράθυρο μπροστά από ένα άλλο αλλά είναι έτσι που βλέπεις και το από πίσω. Πχ από πίσω είναι ο chrome. Πρέπει πρώτα να κάνεις κλικ στο παράθυρο του Chrome να πάρει focus και μετά να πατήσεις πχ το link που ήδη έβλεπες και ήθελες εξαρχής.

Στα θετικά:
- Εντυπωσιάστηκα πόσο γρήγορα ανοίγουν κάποια προγράμματα:  Photoshop, Adobe Acrobat, ανοίγουν σχεδόν άμεσα
- Είναι πολύ όμορφο
- Είναι λεπτό
- Δεν ζεσταίνεται, δεν έχει ανεμιστήρα να σε ενοχλεί
- Πολύ ωραία οθόνη
- Καλή κατανάλωση/μπαταρία

Καλημέρα, 

Καλά κάνεις και το δίνεις. 
Καλό είναι να δουλεύουμε με ότι «δουλεύει» για εμάς. 
Δεν είναι ‘όλα για όλους. 
Έχω ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες και συναισθήματα για ‘όλα τα Windows μηχανήματα. 
Μακριά και αγαπημένοι. 


 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...