Προς το περιεχόμενο

Ωραίο το Macbook Air M1 - Το πουλάω


somt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίδιο ακριβώς πράγμα με το iPhone που μας έχει υποχρεωσεκ η δουλειά να έχουμε για business χρήση (outlook, teams κτλ)

Καρκίνος σκέτος, ώρες ώρες είναι να απορεις γιατί για τα πιο βασικά πράγματα να πρέπει να τα ψάχνεις στα menu με τις ρυθμίσεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, somt είπε

Καλησπέρα σε όλους

Πρόσφατα πήρα το Macbook Air M1 να πειραματιστώ με το macOS.
Την πρώτη μέρα ήθελα να το πετάξω απ' το μπαλκόνι γιατί με δυσκόλευε σε όλα. Τέλος πάντων λέω δώστου χρόνο, μια ζωή με Windows λογικό να σου φαίνονται όλα παράξενα στην αρχή. Ένα μήνα μετά παραδίδω τα όπλα. Είναι κάποια πράγματα που απλά μου φαίνονται λάθος επιλογές της Apple.

Εξηγώ:
- Έχεις ένα παράθυρο full screen (expanded για την ακρίβεια) και θες να πιάσεις την scroll bar να την πας κάτω. Στα windows αν πας τέρμα δεξιά το ποντίκι, το focus είναι στη μπάρα. Στο mac για κάποιον ανεξήγητο λόγο όχι, το focus έχουν επιλέξει να πηγαίνει στο resize του παραθύρου. Πολύ εργονομικό.

-  Όταν αφήνεις τον κέρσορα πάνω σε ένα link, μια εικόνα, το όνομα ενός αρχείου, περιμένεις να βγει το popup με το φουλ κείμενο. Αργεί εκνευριστικά να βγει.

- Δεν μπορείς να κάνεις drag and drop κείμενο εύκολα. Πιάνεις ένα κομμάτι κειμένου και θες να το σύρεις κάπου. Όχι. Θα περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα κοιτώντας το και μετά θα μπορέσεις να το σύρεις, αλλιώς κάνεις παραπάνω select.

- Στα windows όταν θέλω να κάνω να κάνω google search μια λέξη, όρο, κτλ που έχω μπροστά μου στο chrome, την επιλέγω και την σέρνω στο τέρμα πάνω μέρος της οθόνης (που το καταλαμβάνουν τα tabs του chrome) και ανοίγει σε καινούργιο tab. Είναι μάλλον ο πιο γρήγορος τρόπος. Εδώ δεν γίνεται γιατί πολύ απλά πάνω πάνω είναι η menu bar. Αλλά και κρυμμένη να την έχεις ο chrome έχει ένα περιθώριο πάνω πάνω που δεν κάνει τίποτα, οπότε πρέπει να σημαδεύεις με το ποντίκι για να αφήσεις το κείμενο εκεί που πρέπει, δηλαδή λίγο πιο κάτω.

- Κλείσιμο παραθύρων. Ό,τι να'ναι. Πατώντας το κόκκινο κουμπί (το γνωστό Χ) κάποια apps κάνουν quit, κάποια "αδειάζουν" από δεδομένα και γίνονται minimize, κάποια γίνονται σκέτο minimize. Φοβερό inconsistency. Για να κλείσεις πλήρως ένα πρόγραμμα ώστε να φύγει απ'τη μνήμη (ή γιατί απλά δε θέλεις να το βλέπεις μονίμως ανοιχτό ρε αδερφέ) πρέπει να πατάς συνδυασμούς πλήκτρων (Cmd-Q) ή να ανοίγεις μενού. Λίγο ακόμα και θα έπρεπε να γράψουμε κώδικα.

- Στα Windows κάποια εικονίδια που χρησιμοποιείς πολύ συχνά είναι σε τέτοια σημεία που δεν χρειάζεται να τα σημαδεύεις. Απλά πας το ποντίκι τέρμα πάνω δεξιά και είσαι στο Χ. Τέρμα κάτω δεξιά και πατάς να δεις το desktop. Επίσης τα minimize, maximize, X, έχουν ένα επαρκές μέγεθος να τα πατήσεις, εδώ είναι σχεδόν τελίτσες.

- Στην dock πατάς το πρόγραμμα που θες και ανοίγει. Το ξαναπατάς και δεν γίνεται minimize. Τόσο χρήσιμη λειτουργία και όμως ανύπαρκτη.

- Στα Windows όταν μια εφαρμογή έχει ανοίξει 2-3 παράθυρα, αφήνεις το ποντίκι πάνω στο εικονίδιο στην taskbar και σου δίνει preview να διαλέξεις παράθυρο. Εδώ θέλει δεξί κλικ και να ψάχνεις στη λίστα με κείμενο.

- Έχεις ένα παράθυρο μπροστά από ένα άλλο αλλά είναι έτσι που βλέπεις και το από πίσω. Πχ από πίσω είναι ο chrome. Πρέπει πρώτα να κάνεις κλικ στο παράθυρο του Chrome να πάρει focus και μετά να πατήσεις πχ το link που ήδη έβλεπες και ήθελες εξαρχής.

Στα θετικά:
- Εντυπωσιάστηκα πόσο γρήγορα ανοίγουν κάποια προγράμματα:  Photoshop, Adobe Acrobat, ανοίγουν σχεδόν άμεσα
- Είναι πολύ όμορφο
- Είναι λεπτό
- Δεν ζεσταίνεται, δεν έχει ανεμιστήρα να σε ενοχλεί
- Πολύ ωραία οθόνη
- Καλή κατανάλωση/μπαταρία

Ωραίος. Και εγω εκανα το λαθος παλια και πηρα καινουργιο μηχανημα και στον μηνα επανω το εδωσα. Ευτυχως εχασα 100 ευρω μονο. Ποτε ξανα macOS... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στους υπολογιστές από εποχή MS-DOS 3.3  Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να δώσω ευκαιρίες σε MacOS, IOS και λίνουξ. Δούλευα επί μήνες για να τα συνηθίσω, αλλά πάντα γυρνούσα τελικά windows. Στα MAC κάθε δουλειά που ήθελα να κάνω μου έπαιρνε περισσότερο χρόνο, σε σχέση με Windows, χώρια το κλειστό σύστημα στο hardware που στο macmini αν ήθελες να πάρεις οθόνη, έπρεπε να κάνεις πρώτα έρευνα αγοράς να δεις αν και ποια είναι συμβατή με τη συσκευή.  Tα Win11, θέλουν ακόμα δουλειά, και για εμένα, το καλύτερο και πραγματικά απροβλημάτιστο λειτουργικό τα Win10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλει χρόνο να το μαθεις το λειτουργικο.

και τα 2 λειτουργικα για μένα εχουν πισογυρησματα.

αν τωρα δουλευεις τοσα χρονια σε windwos και εισαι power user θες πολυ χρονο για τη μετάβαση να εισαι το ίδιο παραγωγικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Σε ποια εφαρμογή κλείνει πατώντας X; Σε κάθε περίπτωση, όπως έγραψα παραπάνω τα shortcuts είναι πιο γρήγορος τρόπος από οποιαδήποτε άλλη επιλογή. Πιο γρήγορα κλείνεις ένα app πατώντας cmd q παρά κλείνοντας το με το Χ. Το αν εξυπηρετεί κάποιον ή όχι, είναι άλλη κουβέντα.

Αυτό είναι λογικό αφού τόσα χρόνια δουλεύεις windows. Αλλά δεν είναι πιο γρήγορα από τα mac.

Πιο πάνω αναφέρεις ότι όταν θέλεις να κάνεις search κάτι, το επιλέγεις, το κάνεις drag πάνω και εκεί ανοίγει νέο tab. Μου λες ότι αυτός ο τρόπος είναι πιο γρήγορος από το να πατήσεις 4 κουμπιά; Διπλό αριστερό κλικ για τη λέξη, δεξί κλικ πάνω στη λέξη και "search google for..."; Νομίζω πως όχι, απλά σε εξυπηρετεί περισσότερο ο τρόπος που έχεις μάθει να δουλεύεις.

Αν δεν το έχεις πουλήσει ακόμα και σε γενικές γραμμές σαρέσει το OS, θα πρότεινα να κάτσεις να το δουλέψεις λίγο περισσότερο, και κυρίως να δεις μερικά βιντεάκια στο youtube για να διευκολυνθείς. 

μπορεις να μου πεις λεπτομεριες για τα shortcuts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, somt είπε

Δεν μπορείς να κάνεις drag and drop κείμενο εύκολα. Πιάνεις ένα κομμάτι κειμένου και θες να το σύρεις κάπου. Όχι. Θα περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα κοιτώντας το και μετά θα μπορέσεις να το σύρεις, αλλιώς κάνεις παραπάνω select.

Καλησπέρα

Κατέβασε το tinkertool, πήγαινε στο "general" και βάλε το delay σε όποια τιμή σε βολεύει, πχ 0.1 sec 

https://www.bresink.com/osx/TinkerTool.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλα τα προβλήματα που έγραψες έχουν να κάνουν με τη συνήθεια, δώστου μια ευκαιρία λίγο ακόμα.

Επίσης δοκίμασε να κάνει remap τα κουμπιά με karabiner ή κατι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, macodin είπε

Καλησπέρα

Κατέβασε το tinkertool, πήγαινε στο "general" και βάλε το delay σε όποια τιμή σε βολεύει, πχ 0.1 sec 

https://www.bresink.com/osx/TinkerTool.html

Το έκανα. Έκανα και restart. Τίποτα. (στον chrome τουλάχιστον που με ενδιαφέρει)

Γενικά είναι φοβερό που πρέπει να κατεβάσεις 50 tools (paid/free/αν δουλεύουν στην έκδοση σου) για να κάνεις τα βασικά ενός σύγχρονου GUI

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, somt είπε

Το έκανα. Έκανα και restart. Τίποτα. (στον chrome τουλάχιστον που με ενδιαφέρει)

Γενικά είναι φοβερό που πρέπει να κατεβάσεις 50 tools (paid/free/αν δουλεύουν στην έκδοση σου) για να κάνεις τα βασικά ενός σύγχρονου GUI

τα αντιστοιχα κανουμε και εμει οταν παμε σε windows.

σου ειπα το καθενα εχει τα καλα και τις ευκολιες του.

αν με πας σε windows ως γραφιστα η αποδωση μου στο process/χρόνο μείωνεται κατά 50%.

απλά δεν εχεις βρει τα σωστα εργαλεία για να δουλέψεις. θέλει χρονο για να επαναπροσδιορισεις τις αναγκες σου και να δεις τι σε βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή το delay για να σύρεις κείμενο θεωρείς ότι κάποια στιγμή θα γίνει αποδοτικότερο από το no-delay επειδή θα το συνηθίσω;

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, somt είπε

Το έκανα. Έκανα και restart. Τίποτα. (στον chrome τουλάχιστον που με ενδιαφέρει)

Γενικά είναι φοβερό που πρέπει να κατεβάσεις 50 tools (paid/free/αν δουλεύουν στην έκδοση σου) για να κάνεις τα βασικά ενός σύγχρονου GUI

Τι να πω; είναι έξω από τα "χωράφια" μου. Μήπως το chrome είναι carbon; (δεν νομίζω)

 

 

Τα περισσότερα τα απάντησαν οι φίλοι παραπάνω, αλλά:

"- Στην dock πατάς το πρόγραμμα που θες και ανοίγει. Το ξαναπατάς και δεν γίνεται minimize. Τόσο χρήσιμη λειτουργία και όμως ανύπαρκτη."

Εδώ το ξαναπατάς με δεξί κλικ και επιλέγεις hide

"-Για να κλείσεις πλήρως ένα πρόγραμμα ώστε να φύγει απ'τη μνήμη (ή γιατί απλά δε θέλεις να το βλέπεις μονίμως ανοιχτό ρε αδερφέ) πρέπει να πατάς συνδυασμούς πλήκτρων (Cmd-Q) ή να ανοίγεις μενού. Λίγο ακόμα και θα έπρεπε να γράψουμε κώδικα."

Εντάξει, μενού ανοίγεις (επάνω αριστερά και πατάς quit), όχι φύλλο για τυρόπιτα 🙂

(Πέρα από την πλάκα την υπολογίζω στα 0.2 sec την διαδικασία, μπορεί και λιγότερο)

 

"- Στα windows όταν θέλω να κάνω να κάνω google search μια λέξη, όρο, κτλ που έχω μπροστά μου στο chrome, την επιλέγω και την σέρνω στο τέρμα πάνω μέρος της οθόνης (που το καταλαμβάνουν τα tabs του chrome) και ανοίγει σε καινούργιο tab. Είναι μάλλον ο πιο γρήγορος τρόπος. Εδώ δεν γίνεται γιατί πολύ απλά πάνω πάνω είναι η menu bar. Αλλά και κρυμμένη να την έχεις ο chrome έχει ένα περιθώριο πάνω πάνω που δεν κάνει τίποτα, οπότε πρέπει να σημαδεύεις με το ποντίκι για να αφήσεις το κείμενο εκεί που πρέπει, δηλαδή λίγο πιο κάτω."

Αυτή μου φαίνεται χρονοβόρα διαδικασία.

Δεξί κλικ και "search with chrome"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, macodin είπε

"- Στην dock πατάς το πρόγραμμα που θες και ανοίγει. Το ξαναπατάς και δεν γίνεται minimize. Τόσο χρήσιμη λειτουργία και όμως ανύπαρκτη."

Εδώ το ξαναπατάς με δεξί κλικ και επιλέγεις hide

Δηλαδή αντί για 1 κλικ σε μια επιφάνεια βολικού μεγέθους (εικονίδιο στην taskbar), έχουμε:
1) δεξί κλικ
2) εντοπισμός του σωστού λεκτικού
3) σημάδι με το ποντίκι
4) ξανά κλικ

Αυτό εγώ το θεωρώ χρονοτριβή.

Πάμε έχω κι άλλα:
Έχω iphone (αυτό το έχω βολευτεί πολύ)
Στο οποίο έχω 2 νούμερα (eSIM + SIM)
Στις επαφές έχω επιλέξει κάθε επαφή με ποιο νούμερο να καλεί και από το iphone φυσικά λειτουργεί κανονικά
Αν κάνω την κλήση μέσα από το macOS γράφει στα @@ του την ρύθμιση της επαφής και παίρνει πάντα με την primary SIM. 

Λύση φυσικά δεν υπάρχει
https://forums.macrumors.com/threads/how-to-select-which-phone-number-to-use-for-facetime-when-using-with-dual-sim-iphone.2230560/

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναίκα μου έχει Mac laptop , εγώ έχω windows . 

Χρησιμοποιώ το Mac περιστασιακά και έχω παρόμοια κακη εντύπωση για αυτό.

Αν πάμε 10 χρόνια πίσω τα windows σήμερα έχουν κάνει άλματα βελτίωσης με δεκάδες νεωτερισμούς και καινοτομίας .

Το Mac είναι κολλημένο στο χρόνο , ακομη και σήμερα είναι σαν να χρησιμοποιείς ένα μηχάνημα του 1980.

Αντίθετα το hardware στο Mac είναι πολύ μπροστά από κάθε windows μηχάνημα . 

Δυστυχώς τα windows δεν παίζουν χωρίς VM στο νέο ARM επεξεργαστή της apple.

Ο συνδυασμός apple hardware και windows 11 είναι το τέλειο μηχάνημα για εμένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δηλαδή αντί για 1 κλικ σε μια επιφάνεια βολικού μεγέθους (εικονίδιο στην taskbar), έχουμε:
1) δεξί κλικ
2) εντοπισμός του σωστού λεκτικού
3) σημάδι με το ποντίκι
4) ξανά κλικ"

Όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω είναι θέμα συνήθειας, δεν χρειάζεται ούτε να εντοπίσεις ούτε να σημαδέψεις, ο κέρσορας πάει μόνος του σε χρόνο dt, η συγκεκριμμένη διαδικασία είναι ακόμα πιο γρήγορη από τα 0.2 sec που έγραψα πριν για τον τερματισμό ενός app.

Από windows δεν ξέρω οπότε δεν κατάλαβα το "επιφάνεια βολικού μεγέθους". Αν είναι αυτό που σκέφτομαι τότε καί τα εικονίδια στο dock του μακ μπορείς να τα μεγαλώσεις όσο θέλεις.

Τέλος πάντων, αν δεν σε βολεύει μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις.

(από τηλέφωνα δεν ξέρω, έχω μια παλιά ναυαρχίδα της σάμσουνγκ μόνο για τηλέφωνα, το wi-fi δεν το έχω ανοίξει ποτέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...