Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες που διέρρευσαν αποκαλύπτουν το Google Pixel Fold


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τελικά είναι μόδα που θα περάσει θα το δείξει ο χρόνος αλλά το μεγάλο αρνητικό είναι η τιμή του αν σκεφτούμε ότι ήδη οι πωλήσεις κινητών μειώνονται ακόμα και για απλές συσκευές παγκοσμίως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντας κατοχος του samsung fold3 θα σας πω οτι θα ξανα-αγορασω foldable κινητο οταν πλεον γινουν 10ιντσα ανοιγοντας...τη δε εξωτερικη οθονη τη θελω οσο και του galaxy s22 ultra τουλαχιστον (το οποιο επισης κατεχω) και ποτε δεν καταλαβα το λογο που τα εκαναν στενοτερα ισως λογω παχους που θα εκανε τεραστιο τον ογκο-βαρος αλλα σταδιακα θα γινονται λεπτοτερα οποτε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dinosmidis είπε

Κάτοχος ανάλογου τηλεφώνου άλλης εταρείας από 18μηνου.Επαγγελματική συσκευή που σε βοηθάει στην δουλεια  σου όπως κανένα άλλο.Μεσαία εγκοπή δεν σε απασχολεί καθόλου.Μειονεκτήματα;Τιμή,τιμή,τιμή.Ολα τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε από ανθρώπους που δεν τα έχουν δουλέψει ποτέ.Βέβαια η Google έχει και το μειονέκτημα του 5G στην Ελλάδα.

Συμφωνώ απόλυτα όταν πραγματικά δουλέψεις με φολντ τηλέφωνο μετ δεν έχει πισωγύρισμα σε κανονικό 

απλα σήμερα η Σαμσουνγκ είναι μονοπώλιο στην Ευρώπη άρα δεν βλέπουμε εξέλιξη εμείς σαν καταναλωτές όσο για το πιξελ αν και φαίνεται σε πολύ καλό δρόμο η έλλειψη τεχνικής υποστήριξης αφού δεν πωλούνται επίσημα στην Ελλάδα είναι για μένα σημαντικός αρνητικός παράγοντας αφού σε ενδεχόμενη βλάβη ψάχνεις πατέντες να το στείλεις κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dinosmidis είπε

Κάτοχος ανάλογου τηλεφώνου άλλης εταρείας από 18μηνου.Επαγγελματική συσκευή που σε βοηθάει στην δουλεια  σου όπως κανένα άλλο.Μεσαία εγκοπή δεν σε απασχολεί καθόλου.Μειονεκτήματα;Τιμή,τιμή,τιμή.Ολα τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε από ανθρώπους που δεν τα έχουν δουλέψει ποτέ.Βέβαια η Google έχει και το μειονέκτημα του 5G στην Ελλάδα.

 

40 λεπτά πριν, kalotina75 είπε

Συμφωνώ απόλυτα όταν πραγματικά δουλέψεις με φολντ τηλέφωνο μετ δεν έχει πισωγύρισμα σε κανονικό 

απλα σήμερα η Σαμσουνγκ είναι μονοπώλιο στην Ευρώπη άρα δεν βλέπουμε εξέλιξη εμείς σαν καταναλωτές όσο για το πιξελ αν και φαίνεται σε πολύ καλό δρόμο η έλλειψη τεχνικής υποστήριξης αφού δεν πωλούνται επίσημα στην Ελλάδα είναι για μένα σημαντικός αρνητικός παράγοντας αφού σε ενδεχόμενη βλάβη ψάχνεις πατέντες να το στείλεις κάπου.

Έχω δουλέψει και το τρία και το τέσσερα…. Η αίσθηση παραμένει ίδια….Μια αίσθηση φτήνιας στην αφή

Επίσης πολλές Εφαρμογές έχουν πρόβλημα σωστής  απεικόνισης Λόγω του όχι συνηθισμένου aspect ratio

Και δεν μπορώ να καταλάβω την ανάγκη για περισσότερες ίντσες όταν είσαι κυριολεκτικά στο δρόμο… Κάπου να σταθείς βγάζεις και το ταμπλετ από το τσαντάκι σου και κάνεις την επείγουσα δουλειά σου Άν απαιτεί περισσότερες ίντσες.

Η συσκευή αυτή θα έχει αξία όταν απαλλαχθεί από την άθλια οθόνη που διαθέτει από την αρχή της γέννησης της  και όταν πλέον θα μπορεί να γίνει 10αρα και με ενα πιο ορθόδοξο aspect ratio…

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει φτασει το iphone στο 50% αλλα οι βασικοι λογοι ειναι οτι φαγανε την huawei, η xiaomi δε τολμησε καν να πατησει το ποδι της , και πρακτικα εχεις ή samsung ή google. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, klaftop είπε

εχει φτασει το iphone στο 50% αλλα οι βασικοι λογοι ειναι οτι φαγανε την huawei, η xiaomi δε τολμησε καν να πατησει το ποδι της , και πρακτικα εχεις ή samsung ή google. 

Ποιος παίρνει Google κινητο στην Ελλάδα? Ούτε 1 δεν εχω δει. Samsung και xiaomi έχει το 90%. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, dimitriosm είπε

παροτι δεν εχω χρησιμοποιησει fold τηλεφωνο, εχω μια απορια. Γιατι βαζουν και οθονη απεξω? βολευει οντως? νομιζω μια μικρη οθονη εξωτερικα, νομιζω ειναι πιο χρησιμη. αμα καποιος εχει αντιστοιχο τηλεφωνο στα χερια του, ας με διαφωτισει :)

Θα εκπλαγείς αλλά περίπου το 50% της χρήσης (τα "καθημερινά" πράγματα που γίνονται γρήγορα: να κοιτάξεις notifications, να δεις/απαντήσεις σ' ένα μήνυμα/mail, να κάνεις μία γρήγορη αναζήτηση, να ρίξεις μία ματιά στους χάρτες/στον καιρό, ένα απλό παιχνιδάκι) θα το κάνεις με την μπροστινή οθόνη. Κι αυτή ακριβώς είναι η δουλειά της..

Όταν είσαι πιο άνετος και θέλεις ν' απολαύσεις ένα βίντεο/ταινία, να κάνεις μία πιο σύνθετη αναζήτηση, να διαβάσεις ή να γράψεις ένα μεγαλύτερο κείμενο, να δεις πολλές φωτός, να παίξεις περισσότερη ώρα (κι ίσως κάτι πιο απαιτητικό), τότε θα τό χεις ανοιχτό. Κοινώς όταν είσαι έξω ή θέλεις να κάνεις κάτι γρήγορο έχεις την εξωτερική οθόνη, όταν είσαι χαλαρός σπίτι ή κάνεις κάτι επαγγελματικό / πιο σύνθετο, τότε ξεδιπλώνεις.

Αυτή είναι πάνω κάτω η δική μου εμπειρία..

(κάτοχος z fold 4.. θα ήθελα η εξωτερική οθόνη να είναι πιο "κοντόχοντρη" - από 21:9 και κάτω - για να είναι καλύτερα διαχειρίσιμη..) 

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, dimitriosm είπε

παροτι δεν εχω χρησιμοποιησει fold τηλεφωνο, εχω μια απορια. Γιατι βαζουν και οθονη απεξω? βολευει οντως? νομιζω μια μικρη οθονη εξωτερικα, νομιζω ειναι πιο χρησιμη. αμα καποιος εχει αντιστοιχο τηλεφωνο στα χερια του, ας με διαφωτισει :)

Όταν είναι κλειστό οφείλει να είναι ένα πλήρως λειτουργικό κινητό και να μην του λείπει τίποτα.

Το κάνεις unfold όταν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για σερφάρισμα ή για ταινία και γενικά όταν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με ένα mini tablet ή τέλος πάντων όταν η διπλάσια οθόνη θα χρειαστεί σε κάτι που στην μικρή δεν θα γίνεται εύκολα.

Είναι ακόμα gimmick γιατί εκτός του ότι η αναδιπλούμενη οθόνη είναι πιο ευαίσθητη αλλά και οι τιμές τους τα κάνουν λίγο άκυρα.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2023 στις 7:25 ΜΜ, dimitriosm είπε

παροτι δεν εχω χρησιμοποιησει fold τηλεφωνο, εχω μια απορια. Γιατι βαζουν και οθονη απεξω? βολευει οντως? νομιζω μια μικρη οθονη εξωτερικα, νομιζω ειναι πιο χρησιμη. αμα καποιος εχει αντιστοιχο τηλεφωνο στα χερια του, ας με διαφωτισει :)

Εχω πιασει galaxy fold. Αν θες κατι γρηγορο η απλα να το χρησιμοποιησεις σαν τηλεφωνο χρησινοποιεις την μπροστα οθονη. Αν θες παραγωγικοτητα η να ψαξεις κατι η να δεις κατι σε μεγαλυτερη οθονη το ανοιγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τεράστιο θέμα είναι αν αυτές οι fold συσκευές έφτιαξαν τις οθόνες τους ώστε να μην παρουσιάζουν πλέον προβλήματα στην μεγάλη εσωτερική. Εκεί είναι το μεγάλο στοίχημα ενός τεχνικού ποιοτικού άλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...