Προς το περιεχόμενο

Cold Boot problem


icy20
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από icy20,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα θεμα καιρο. Ενω λυνεται με ενα συγκεκριμενο τροπο θα ηθελα να μην χρειαζεται να το κανω γιατι ειναι ξεφτιλα. Απλα αν ξερει καποιος γιατι μπορει να συμβαινει και αν ειναι λογικο η οχι ενημερωνει.

 

Στο 2ο pc που εχει Asus x670e-plus wifi 7900Χ εχω συνδεδεμενα τα κατωθι:

4070ti στο πανω πανω σλοτ

avermedia 4k capture card στο 2ο 4Χ σλοτ με riser σε καθετη τοποθετηση στο κουτι

Elgato Cam link pro στο τελευταιο PCIE σλοτ που ενω μοιαζει 16Χ στην πραγματικοτητα ειναι 4Χ αν το δει καποιος το pinout.

 

Απο την αρχη ΟΠΟΙΑ καρτα και να εβαζα στην τελευταια θυρα ειτε ηταν η avermedia ειτε η elgato οταν αναβε το pc απο shutdown δεν την εβλεπε ποτε και για κανενα λογο.

Αν κανεις επανεκκινηση δουλευουν ολα τελεια.

Αυτα... Δοκιμασα βεβαια bios update , fast boot off.

 

Ως τελευταια προσπαθεια πηγα να κανω το pcie bifurcation απο auto σε 8Χ8 μηπως επαιζε αλλα ετσι δεν μπουταρει ποτε το λειτουργικο (μαλλον επειδη ειναι σε NVME m2 drive)

Εχει κανεις καμμια αλλη ιδεα? Εχω κανει και τικετ στην ASUS αλλα δεν ξερω δεν εχω πολλες ελπιδες να βγαλω ακρη. Θα μου λενε οτι εχει προβλημα το mobo και να το παω πισω. Αν ειχε προβλημα φανταζομαι δεν θα ειχε προβλημα ΜΟΝΟ σε cold boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα το ιδιο προβλημα και φταιγανε οι μνημες ram μου.

Τις αλλαξα και ησύχασα. 

Εχω ανοιξει και αναλογο νήμα λιγο πιο κατω.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/810565-υπολογιστής-ξεκινάει-μόνο-με-restart-λόγω-ram/page/2/#comment-59763355

Επεξ/σία από zacharias99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο bios , αν έχει επιλογή υποστήριξης pcie power ή κάτι τέτοιο. Επίσης οι καρτες που βάζεις στο συγκεκριμένο slot έχουν εξωτερική τροφοδοσία? Μήπως «κοιμάται» το τροφοδοτικό και ξυπνάει μετά από επανεκκίνηση και δίνει ρεύμα στις κάρτες? 
Με λίγα λόγια κάτι ενεργοποιεί την τροφοδοσία ,μετά από επανεκκίνηση και αυτό πρέπει να ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δες στο bios , αν έχει επιλογή υποστήριξης pcie power ή κάτι τέτοιο. Επίσης οι καρτες που βάζεις στο συγκεκριμένο slot έχουν εξωτερική τροφοδοσία? Μήπως «κοιμάται» το τροφοδοτικό και ξυπνάει μετά από επανεκκίνηση και δίνει ρεύμα στις κάρτες? 
Με λίγα λόγια κάτι ενεργοποιεί την τροφοδοσία ,μετά από επανεκκίνηση και αυτό πρέπει να ρυθμίσεις.

Οχι δεν εχουν εξωτερικη τροφοδοσια. μονο οτι παιρνουν απο τη θυρα. Δεν καταφερα να βρω κατι τετοιο στο bios να πω την αληθεια για το power. Με ενα παρομοιο προβλημα που εχω με το ποντικι σε αλλο pc απλα απενεργοποιουσα το να κρατανε ρευμα οι usb στο standby και σταματησε να μην το βλεπει με το που εμπαινε στο λειτουργικο. Απλα εκει το εβγαζες και το εβαζες και ηταν κομπλε. Εδω δεν παιζει να βγαζω καρτες και να ξαναβαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί κάπου είναι . Δες το NBIO options μήπως κάποια ρύθμιση εκεί δίνει ρεύμα στην pcie. Ελπίζω η asus να το διορθώσει γιατί όντως από ότι βλέπω στο manual έχει ένα καρό ρυθμίσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2023 στις 10:59 ΜΜ, icy20 είπε

Μονο τι GEN θα ειναι εχει επιλογη. Και ειχα ηδη δοκιμασει στο 2Χ που ειναι η καρτα.

Έβγαλες άκρη τελικά?

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια. χαχαχα. Απλα κανω επανεκκινηση με το που το αναβω.Θα βγαλω ακρη οταν παρει ενας φιλος μητρικη και θα τον βαλω να παρει ιδια με μενα να δουμε αν ειναι bug της μητρικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι bug εχεις περιορισμούς με τα pcie lanes και τα versions

γενικα εχεις πολλες συσκευες για τα lanes που θες καλυτερα να πας σε workstation μητρικες και οχι gaming

Και το shutdown εχει αλλάξει  με το uefi γιαυτο θες και το restart για σωστο startup

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2023 στις 12:12 ΜΜ, Aris_ είπε

Δεν ειναι bug εχεις περιορισμούς με τα pcie lanes και τα versions

γενικα εχεις πολλες συσκευες για τα lanes που θες καλυτερα να πας σε workstation μητρικες και οχι gaming

Και το shutdown εχει αλλάξει  με το uefi γιαυτο θες και το restart για σωστο startup

 

Ναι κάτι τέτοιο φανταστηκα

Τυπου proart x670e ας πουμε εννοεις workstation η τελειως αλλη πλατφόρμα?

Να πληρώσω τοσα λεφτα για τετοια μητρικη δύσκολα. Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες κολλαει κ στο boot τωρα πια. Αν παω σε πιο μεγαλο μοντελο μητρικης λετε δεν θα αλλαξει κατι?

Επεξ/σία από icy20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, icy20 είπε

Ναι κάτι τέτοιο φανταστηκα

Τυπου proart x670e ας πουμε εννοεις workstation η τελειως αλλη πλατφόρμα?

Να πληρώσω τοσα λεφτα για τετοια μητρικη δύσκολα. Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες κολλαει κ στο boot τωρα πια. Αν παω σε πιο μεγαλο μοντελο μητρικης λετε δεν θα αλλαξει κατι?

Πήγαινε σε Intel πλατφόρμα αν θες να λυθεί το πρόβλημα οριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...