Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικές γνώμες , απόψεις , θέσεις .........


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από LongTom,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κύριος Μπάμπης εδώ μας έχει πρήξει με τις παλιές μηχανές και τα φιλμ, όπως ακριβώς οι γέροι που αναπολούν τα νιάτα τους και πιστεύουν ότι η εποχή στην οποία οι ίδιοι ήταν νέοι, ήταν η καλύτερη, ενώ η σημερινή δεν αξίζει, δεν αξίζουν οι σημερινές μηχανές, δεν αξίζει η νέα γενιά κλπ κλπ κλπ.
 


    Και δεν  χρησιμοποιεί υπολογιστή λέει...
 


    Οπότε που βλέπει τις φωτογραφίες και κρίνει ότι δεν αξίζουν οι σημερινές; 
 


    Πφφφφφφ....
 


    Τον έχω μπλοκάρει εδώ και χρόνια, αλλά αναγκαστικά βλέπω κάποια μηνύματα του από τα quote των άλλων. 
 


    Δεν υπάρχει νήμα που να μη γράψει τα ίδια και τα ίδια. 
 


    Άκου λέει δεν αξίζουν οι σημερινές Canon και είναι καλύτερες οι παλιές φιλμάτες...
 


    Πιο αστεία δήλωση δεν έχω διαβάσει!!!
 


    Έλεος δηλαδή, στ' αλήθεια τα θεωρείτε σοβαρά αυτά;
 


    Από πλευράς μου, μετά από 14 χρόνια με Canon dslr μηχανές και φακούς, και πάνω από 60.000 φωτογραφίες, έχω να πω πως είμαι υπερευχαριστημένος και πως, αν δεν υπήρχαν οι dslr και υπήρχαν μόνο οι απαίσιες φιλμάτες, ούτε θα γύριζα να κοιτάξω το χόμπι αυτό. 
 


    Έλεος δηλαδή με την αρχαιολατρεία, κάπου ώπα, φτάνει. 
 

     Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους , παίρνω σαν αφορμή το παραπάνω για να σκεφτώ ....... φωναχτά !

   Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε άλλα μέρη και φόρουμ στο δίκτυο , σίγουρα όμως χαίρομαι που η παρέα εδώ μέσα έχει μεγαλώσει και το ίδιο χαίρομαι και για άλλες παρέες που έχουν δημιουργηθεί κι' αλλού και προχωράνε δημιουργικά .

   Σε τέτοια μέρη , ηλεκτρονικά αλλά και στην καθημερινότητα είναι απολύτως φυσικό ( για μένα ) να μην συμφωνούν όλοι με όλους , άλλωστε κάτι τέτοιο θα καταντούσε βαρετό .

  Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει την άποψη του , την γνώμη του , να έχει τις αντιρρήσεις του και λογικά να τις εκφράζει , όμως η πρόκληση παραμένει και για να γίνω συγκεκριμένος , κάποιος είτε θα εκλάβει την ασυμφωνία του σαν αφορμή για να πάει πιο πέρα , είτε θα μπερδευτεί και θα μείνει στο να εκφράζει γκρίνιες και άλλα , θα βλέπει δλδ το δέντρο αλλά θα χάνει το δάσος .

  Επιθυμία μου παραμένει το κομμάτι που αφορά την φωτογραφία γενικά εδώ μέσα να προχωρήσει , να μαζέψει κόσμο περισσότερο , ένας λόγος που φτιάχτηκε το νήμα " Η ματιά του φωτογράφου " και μακάρι να δημιουργηθούν κι' άλλα τέτοια , παρόμοια και καλύτερα .

  Όποιος νομίζει πως έχει να προσθέσει ουσιαστικά και να μοιραστεί , δεν έχει παρά να το κάνει . Όποιος γνωρίζει περισσότερα , τεχνικά , αισθητικά και οτιδήποτε άλλο και αναφέρω σαν παράδειγμα την θέαση μιάς φωτογραφίας και με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει πιο αποτελεσματική , αν δλδ αυτό πρέπει να γίνει σε συγκεκριμένη οθόνη υπολογιστή η άλλη ( εγώ δεν γνωρίζω λεπτομέρειες ) δεν έχει παρά να ανοίξει ένα καινούργιο νήμα όπου μπορεί να εξηγήσει τι ακριβώς χρειάζεται και για ποιόν λόγο , να δώσει οδηγίες , λύσεις , απαντήσεις κλπ . Το αν θα συμφωνήσουν όλοι , αν θα ανταποκριθούν κλπ λίγο ενδιαφέρει . Η ουσία του ζητήματος είναι πως θα προστεθεί γνώση .

  Πολύ σωστά άνοιξε ένα νήμα με αναφορές σε φωτογράφους που άφησαν έργο πίσω τους και που δεν μπορώ να παρακολουθήσω όπως θα ήθελα . Αυτός που άνοιξε το νήμα , είναι σ' αυτούς που πηγαίνουν πιο πέρα ..... 

  Προσωπικά , ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και ότι κάνω γίνεται καθ' οδόν με ότι έχω στα χέρια μου εκείνη την στιγμή , ενώ ποτέ δεν αρνήθηκα την χρησιμότητα αλλά και την αξία της τεχνολογίας , άσχετα με το αν συμφωνώ η όχι και σε ποιό βαθμό .

  Δύσκολα εντυπωσιάζομαι ( πλέον ) από διάφορα , όπως συμπεριφορές , χαίρομαι για την αρνητική διαφήμιση κι' αν όντως έφτασα τόσο ψηλά σε αναγνωρισιμότητα και δημοτικότητα ........ αυτό που μένει για όσους τυχόν ζηλεύουν ......... είναι να με ξεπεράσουν . Τρόπο για να το πετύχουν , ούτε να φανταστώ μπορώ , ούτε να υποδείξω ........ 

  Οτιδήποτε άλλο , σε επίπεδο χαρακτηρισμών , αναθεματισμών , ερμηνειών ........ σε απλά Ελληνικά ....... δεν με αφορά . 

    

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Επειδή κάπου κάπου σας διαβάζω αλλά σας διαβάζει και όλη η Ελλάδα,

Καταρχάς, αν θέλετε να μεγαλώσει η παρέα σας όπως την αποκαλείς θα πρέπει να την μετατρέψετε από σ φ η κ ο φ ω λ ι ά σε κανονική κοινότητα ανταλλαγής απόψεων τόσο τεχνολογικών όσο και εννοιολογικών με επιχειρήματα. Απαντήσεις του τύπου ‘’επειδή γράφει επάνω Canon’’ είναι φάουλ και θεωρώ ότι το γνωρίζεις αυτό μεσιέ.

Επί το πλείστον, post και μετριότατες φωτογραφίες που λένε πχ η Fuji έχει μακράν το καλύτερο jpeg ή ότι η Sony γράφει το καλύτερο βίντεο είναι αυτομάτα άκυρες. Δεν κατάλαβα για ποιον λόγο επικροτείτε συνεχώς αυτο που έχετε. Και προς τι η διαφήμιση; Και στην τελική θέλετε να μιλήσουμε για Τέχνη; ή για τεχνολογία; Τι ακριβώς; γιατί υπάρχει μεγάλο κενό εδώ.

Πιο συγκεκριμένα για το post που έκανες copy/paste. O άνθρωπος βγήκε λίγο από τα ρούχα του απέναντι σου και θεωρώ ότι εν μέρη είχε δίκαιο. Αλλά δεν μας αφορούν τα διαδικτυακά σας προηγούμενα.

Επίσης δεν υπάρχει αυτό πουθενά, να μη χρησιμοποιείς υπολογιστή, λαπτοπ, κινητό, ταμπλετ δηλαδή. Αν χρησιμοποιούσες, οι φωτογραφίες σου θα είχαν καλύτερη ισορροπία λευκού κ.α. Αλλά αν αυτό έγινε και η αισθητική σου τότε συνέχισε όπως νομίζεις χωρίς να ενοχλείς.

Εν κατακλείδι, εγώ στην ζωή μου το έχω ξανά πει και βαρέθηκα να το λέω, πήγαινε σε μια σχολή έστω φωτογραφίας να μορφωθείς, ποτέ δεν είναι αργά. Εκεί θα έχεις πρόσβαση και σε βιβλιοθήκες θησαυρούς. Αλλά και σε αληθινή ανταλλαγή ιδεών και πρακτικών. Και αυτό είναι που τελικά μας εξελίσσει. 

Ψηφιακές Canon χρησιμοποιώ και εγώ (και όχι μόνο) εδώ και δέκα χρόνια και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Αυτό νομίζω ήταν το πρώτο μου post και νομίζω και το τελευταίο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Επειδή κάπου κάπου σας διαβάζω αλλά σας διαβάζει και όλη η Ελλάδα,

Καταρχάς, αν θέλετε να μεγαλώσει η παρέα σας όπως την αποκαλείς θα πρέπει να την μετατρέψετε από σ φ η κ ο φ ω λ ι ά σε κανονική κοινότητα ανταλλαγής απόψεων τόσο τεχνολογικών όσο και εννοιολογικών με επιχειρήματα. Απαντήσεις του τύπου ‘’επειδή γράφει επάνω Canon’’ είναι φάουλ και θεωρώ ότι το γνωρίζεις αυτό μεσιέ.

Επί το πλείστον, post και μετριότατες φωτογραφίες που λένε πχ η Fuji έχει μακράν το καλύτερο jpeg ή ότι η Sony γράφει το καλύτερο βίντεο είναι αυτομάτα άκυρες. Δεν κατάλαβα για ποιον λόγο επικροτείτε συνεχώς αυτο που έχετε. Και προς τι η διαφήμιση; Και στην τελική θέλετε να μιλήσουμε για Τέχνη; ή για τεχνολογία; Τι ακριβώς; γιατί υπάρχει μεγάλο κενό εδώ.

Πιο συγκεκριμένα για το post που έκανες copy/paste. O άνθρωπος βγήκε λίγο από τα ρούχα του απέναντι σου και θεωρώ ότι εν μέρη είχε δίκαιο. Αλλά δεν μας αφορούν τα διαδικτυακά σας προηγούμενα.

Επίσης δεν υπάρχει αυτό πουθενά, να μη χρησιμοποιείς υπολογιστή, λαπτοπ, κινητό, ταμπλετ δηλαδή. Αν χρησιμοποιούσες, οι φωτογραφίες σου θα είχαν καλύτερη ισορροπία λευκού κ.α. Αλλά αν αυτό έγινε και η αισθητική σου τότε συνέχισε όπως νομίζεις χωρίς να ενοχλείς.

Εν κατακλείδι, εγώ στην ζωή μου το έχω ξανά πει και βαρέθηκα να το λέω, πήγαινε σε μια σχολή έστω φωτογραφίας να μορφωθείς, ποτέ δεν είναι αργά. Εκεί θα έχεις πρόσβαση και σε βιβλιοθήκες θησαυρούς. Αλλά και σε αληθινή ανταλλαγή ιδεών και πρακτικών. Και αυτό είναι που τελικά μας εξελίσσει. 

Ψηφιακές Canon χρησιμοποιώ και εγώ (και όχι μόνο) εδώ και δέκα χρόνια και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Αυτό νομίζω ήταν το πρώτο μου post και νομίζω και το τελευταίο.

    Δεν έχω Fuji , ούτε ήμουν αυτός που έγραψε πως η Fuji έχει μακράν το καλύτερο jpeg ....... συμφωνώ όμως μ' αυτόν που το έγραψε !

   Δεν έχω διαδικτυακά προηγούμενα ....... αν έχει άλλος δεν το γνωρίζω .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
39 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Επί το πλείστον, post και μετριότατες φωτογραφίες που λένε πχ η Fuji έχει μακράν το καλύτερο jpeg ή ότι η Sony γράφει το καλύτερο βίντεο είναι αυτομάτα άκυρες. Δεν κατάλαβα για ποιον λόγο επικροτείτε συνεχώς αυτο που έχετε. Και προς τι η διαφήμιση; Και στην τελική θέλετε να μιλήσουμε για Τέχνη; ή για τεχνολογία; Τι ακριβώς; γιατί υπάρχει μεγάλο κενό εδώ.

Εγώ επίσης λέω ότι η Fuji έχει τα καλύτερα jpeg που έχω δει μανίσια και η Sony (με την σειρά crop VZ) μάλλον τις καλύτερο βίντεο-υβριδικές για vloggers.
Δεν έχω Fuji & Sony, έχω Canon & Pentax, άρα η γνώμη μου μετράει, ή τρώω αυτόματο άκυρο από τον διαιτητή; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LongTom είπε

Εγώ επίσης λέω ότι η Fuji έχει τα καλύτερα jpeg που έχω δει μανίσια και η Sony (με την σειρά crop VZ) μάλλον τις καλύτερο βίντεο-υβριδικές για vloggers.
Δεν έχω Fuji & Sony, έχω Canon & Pentax, άρα η γνώμη μου μετράει, ή τρώω αυτόματο άκυρο από τον διαιτητή; 

    Δεν υπάρχει θέμα διαιτησίας ...... κι' εγώ πιστεύω από φωτογραφίες γνωστού που είδα , επιπλέον από γνώμη γνωστού που γνωρίζω πόσο ψαγμένος είναι , πώς έχουν δυνατό jpeg κατευθείαν από την μηχανή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση , το καλύτερο jpg από μηχανή, υπολείπεται αυτών που φτιάχνει ο ψαγμένος χρήστης, χρησιμοποιώντας αρκετά προγράμματα . Ο συνδιασμός είναι για μένα , το πρόγραμμα επεξεργασίας raw του κατασκευαστή , ειδικά αν είναι και ο φακός του κατασκευαστή. Έπειτα dxo photolab , photoshop και raw therapee. Αν θέλει κανείς πολλές διορθώσεις με ένα κλικ , δεν προσπερνά εύκολα και το perfectly clear . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατω να καταλάβω προς τι η επίθεση σε ένα μέλος , κ μάλιστα με λάθος δεδομένα

Ξεκίνησε από μέλος που όπως δήλωσε τον έχει μπλοκ κ βλέπει μόνο κομμάτια που κάνουν παράθεση τρίτοι (άρα δεν μπορεί να βγει ολοκληρωμένη γνώμη) και συνεχίζεται τώρα πάλι με λάθος δεδομένα (δεν βλέπω ο Μπάμπης να λιβανιζει τα γένια του - πέρα από τα μεταξύ αστείου κ πιο αστείου που γράφει για τις pentax κι ότι όλοι εκεί θα καταλήξουν...ούτε καν έχει fuji πχ που γράφτηκε. 

Και στην τελική όποιος θέλει σε ένα φορουμ διαβάζει όσα θέλει κι όσα δεν του κάθονται αισθητικά τα παραβλέπει ...η ανοίγει δικό του θέμα πιο δίπλα. Όλα τα άλλα περί "μετρίων φωτογραφιών" είναι άδικα απέναντι σε έναν άνθρωπο που δεν έχω δει να βγάζει ούτε ελιτισμό ούτε σνομπισμο απέναντι σε οποιονδήποτε ανεβάζει φωτογραφίες του. Η αισθητική του καθενός διαφέρει, οπως φυσικά κ το επίπεδο ικανοτήτων ή οπτικης...αλλά από άλλα επίπεδα βλέπω να πάσχουμε τελικά σ'αυτη τη χώρα.

 

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε κάθε περίπτωση , το καλύτερο jpg από μηχανή, υπολείπεται αυτών που φτιάχνει ο ψαγμένος χρήστης, χρησιμοποιώντας αρκετά προγράμματα . Ο συνδιασμός είναι για μένα , το πρόγραμμα επεξεργασίας raw του κατασκευαστή , ειδικά αν είναι και ο φακός του κατασκευαστή. Έπειτα dxo photolab , photoshop και raw therapee. Αν θέλει κανείς πολλές διορθώσεις με ένα κλικ , δεν προσπερνά εύκολα και το perfectly clear . 

+1

 

Και ίσως και το LUMINAR. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...