Προς το περιεχόμενο

Silo (2023 - Apple TV)


SpectralQ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω δει το Snowpiercer που ίσως να είναι ανάλογο με την λογική του περιορισμένου χώρου που κινούνται οι πρωταγωνιστές. Στο Snowpiercer όλα γίνονταν μέσα σε ένα τρένο, σωστά; Αλλά υποθέτω ότι θα κουράσει αν δεν βγαίνουν σύντομα έξω από το Silo. Αν είναι να πάει 3-4 σεζόν μέσα σε μερικούς τοίχους, μάλλον θα το προσπεράσω, όσο ενδιαφέρον και καλοστημένο και αν δείχνει.

Τα δύο πρώτα επεισόδιο ήταν αξιοπρεπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ καλα τα δυο επεισοδια , ωραια ατμοσφαιρα και ενδιαφερον σεναριο. 

Μου κινησε το ενδιαφερον για τα βιβλια που απο οτι διαβασα θεωρουνται πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Μοιαζει καθολου με τη ταινια island, ή καμια σχεση? Γιατι και το island ιδιο κεντρικο στορυ ειχε αν το θυμαστε.

Ωχ μην μου πεις οτι μολις εφαγα τρελο spoiler? Αμαν ρε συ αν οντως ισχυει κατι τετοιο τοτε τι να την συνεχισουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα βιβλία είναι πολύ καλά.

Αν η σειρά τά ακολουθήσει, θα είναι άκρως ικανοποιητική.

Το σιλό δεν είναι μερικοί τοίχοι. Είναι ολόκληρος μικρόκοσμος.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρουσα αρχή. Καλές ερμηνείες.

Προσοχή σποιλερ για κύρια σημεία της πλοκής των πρώτων δύο επεισοδίων με κάποιες σκέψεις μετά την προβολή τους, ως απλός θεατής και χωρίς να έχω διαβάσει ούτε μια γραμμή απ'τα βιβλία:

 

Spoiler

Αν και νομίζω είναι λογικό, η ιστορία θα εξελιχθεί μάλλον- τουλάχιστον για τη 1η σεζόν- αποκλειστικά και μόνο εντός του silo για όσους αναρωτήθηκαν πριν. Είναι προφανές ότι τόσο ο Σερίφης όσο και η σύζυγός του δεν πέθαναν από την δήθεν "περιβαλλοντική" μόλυνση αλλά από κάποιο δηλητηριώδες αέριο το οποίο έχει αυτή η στολή που φοράνε όταν βγαίνουν έξω. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται, σκηνοθετικά με την όλη προετοιμασία της εξόδου προς την επιφάνεια σαν επιθανάτια προετοιμασία, το σκηνοθετικό τρικ από τους Από Πάνω να δείχνουν σε κάθε "παράθυρο" τη μουντή μεταποκαλυπτικη Γη, τους νεκρούς καθαριστές, τη νεκρή σύζυγό του Σερίφη και τον ίδιο να πεθαίνει δίπλα της ενώ στην πραγματικότητα δεν υπήρχε πτώμα εκεί. Θεωρώ ότι είτε η περιβαλλοντική καταστροφή μετά από 140 χρόνια κόπασε και η Γη αναγεννήθηκε τριγύρω τους & ή απλά κάποιος δημιούργησε το Silo ως το πρότυπο μιας ιδανικής πολιτείας/ κοινωνίας μακριά από τον υπόλοιπο πολιτισμό, εξού και κατεπνιξαν την προηγούμενη επανάσταση και έσβησαν/ συγκάλυψαν όλα τα αρχεία του παρελθόντος με τη δικαιολογία ότι προκλήθηκαν από τους αντιφρονούντες.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα καλα τα 2 πρωτα ειχαν ενδιαφερον και ιντριγκα,δημιουργωντας αναμενομενα και ερωτηματα.Οπως παντα το θεμα ειναι ο χειρισμος ολων αυτων.Στο θεμα του καστ θα ηθελα κατι περισοτερο αφου εκτος απ'τη μηχανικο που ειναι ωραιο τυπακι,οι υπολοιπες φατσες δε λενε κατι ιδιαιτερα,

Spoiler

ενω ηδη τρια ατομα πηγαν στα θυμαρακια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα βιβλία είναι εξαιρετικά  , σκοτεινά ,κλειστοφοβικά και παρουσιάζουν έναν πολύ σκληρό κόσμο  ενώ ο συγγραφέας  δεν χαρίζεται στους χαρακτήρες ...για να δούμε θα έχουν το θάρρος να τα παρουσιάσουν έτσι και στην τηλεόραση...μακάρι...

Επεξ/σία από Tazman_NeW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελειωσα το δευτερο επεισοδιο προχθες και πειραζει που θελω να βγουν ολα τα επομενα επεισοδια μαζι σημερα? Δηλαδη θα περιμενουμε καθε βδομαδα για ενα επεισοδιο? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Arkin said:

Εγω τελειωσα το δευτερο επεισοδιο προχθες και πειραζει που θελω να βγουν ολα τα επομενα επεισοδια μαζι σημερα? Δηλαδη θα περιμενουμε καθε βδομαδα για ενα επεισοδιο? 

unfortunately 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολυ μου αρεσε το 3ο επεισοδιο. Αν και ξερεις το outcome απο την αρχη καταφεραν να κρατησουν την αγωνια.

Στο σημειο που 

Spoiler

κλεινουν την γεννητρια και στο κεντρικο πανελ εμφανιζεται η πραγματικη κατασταση του εξου κοσμου περιμενα αντιδρασεις αλλα τιποτα. Ηταν αρκετα WTF σκηνη.

 

Επισης

Spoiler

Στο τελος σε πιο σημειο εδωσαν δηλητηριο στη δημαρχο η κατι ειχε το δωματιο εκει που πηγε και το επαθε απο τιποτα αερια νερο κτλ. Εκανε κατι ο Tim Robbins που δεν το ειδα? 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τρίτο επεισόδιο το μοναδικό ενδιαφέρον ήταν η τελευταία σκηνή. Όλο το υπόλοιπο απλά είχε μία εξέλιξη αναμενόμενη που την έχουμε δει σε εκατοντάδες άλλες σειρές - ταινίες που στην ουσία έδωσε ελάχιστα ενώ έφαγε όλο τον χρόνο από την μία ώρα του επεισοδίου. 

Για μένα η σειρά μέχρι τώρα μέτρια και σύντομα κάτω από το 8 στο Imdb (ότι σημασία και αν έχει αυτό). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...