Προς το περιεχόμενο

Weebly: διπλασιασμός τιμής


witty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα,

Παραθέτω την εμπειρία μου διότι ίσως φανεί χρήσιμη σε μέλη που σκέφτονται να ξεκινήσουν με πλατφόρμες τύπου weebly.

Το 2019 αγόρασα την συνδρομή των 2 ετών με 79 δολάρια.
Το 2021, όταν έκανα την ανανέωση, η τιμή αυξήθηκε κατά 50% (120 δολάρια).
Και, τώρα διαπιστώνω ότι η τιμή όχι μόνο αυξήθηκε εκ νέου, αλλά διπλασιάστηκε στα 240 δολάρια.

Όταν τους ζήτησα να μου εξηγήσουν γιατί κάθε 2 χρόνια αυξάνουν τις τιμές, η απάντηση ήταν ότι αυτό γίνεται για να έχω πιο πολλά "χαρακτηριστικά" [features], το οποίο στην περίπτωση μου απλά δεν ισχύει διότι προσφέρουν χαρακτηριστικά που αφενός δεν χρησιμοποιώ, αλλά ακόμα και εάν με ενδιέφεραν να χρησιμοποιήσω, δεν θα τα χρησιμοποιούσα εάν έπρεπε να καταβάλλω αυτό το κόστος.

Δυστυχώς, διαπιστώνω από πρώτο χέρι αυτό που με είχαν προειδοποιήσει κάποια παλιά μέλη:
ξεκινούν στην αρχή να προσφέρουν χαμηλές τιμές και σε συνδυασμό με την ευκολία που παρέχουν δεδομένου ότι είναι drag and drop, δελεάζεσαι και στήνεις την ιστοσελίδα σου στην πλατφόρμα τους.
Ωστόσο, εάν για οποιονδήποτε λόγο αποφασίσεις να αλλάξεις, είναι πολύ δύσκολο να κάνεις την μετάβαση, ιδίως εάν έχεις μεγάλου όγκου ιστοσελίδα, με αποτέλεσμα ουσιαστικά να γίνεσαι όμηρος της τιμολογιακής πολιτικής τους, και όπως σου βαράνε χορεύεις.

Το τίμημα της εύκολης λύσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι δύσκολη η μετάβαση σε άλλη πλατφόρμα είναι και ο λόγος που κάνουν τόσο εύκολα αυξήσεις. Ειδικά όταν σε ενημερώνουν λίγο πριν τη λήξη της υπηρεσίας για τη νέα χρέωση δεν έχεις περιθώρια να κάνεις κάτι. Στην αρχή σε "δένουν" με την χαμηλή τιμή και όσο αυξάνεται το πελατολόγιο τους σταδιακά αυξάνουν τις χρεώσεις μέχρι το σημείο που έχουν υπολογίσει ότι δεν θα αναγκαστείς να κάνεις μετάβαση αλλού, αλλά και να φύγεις θα έχουν βγάλει πολλαπλάσιο κέρδος από τους υπόλοιπους πελάτες τους που θα έχουν αναγκαστεί να δεχτούν τις αυξήσεις.

Εάν κάποιος σκέφτεται να έχει ιστοσελίδα σε βάθος χρόνου το καλύτερο είναι να στηθεί σε κάποιο WordPress, Joomla, Drupal όπου να έχεις πλήρη έλεγχο των δεδομένων και σε περίπτωση που είτε δεν είσαι ευχαριστημένος από το επίπεδο της παρεχόμενης υπηρεσίας, εξυπηρέτησης ή κόστους να μπορεί πολύ εύκολα να μεταφερθεί σε άλλο πάροχο. Αυτό θα έχει μεγαλύτερο κόστος σε χρήματα στην αρχή εάν αναλάβει το αρχικό στήσιμο κάποιος επαγγελματίας ή σε χρόνο εάν το κάνεις μόνος σου αλλά σε βάθος χρόνου είναι η πιο συμφέρουσα και όχι μόνο από οικονομικής πλευράς λύση. Διότι εάν στο μέλλον χρειαστείς κάποια νέα λειτουργία στην ιστοσελίδα απλά την προσθέτεις χωρίς να εξαρτάσαι από το εάν το παρέχει η κάθε πλατφόρμα τύπου Software as a Service (SaaS).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι.

Ένας ακόμα λόγος που πιστεύω ότι αυτές οι υπηρεσίες ανθούν είναι και ο εξής:
τί να επιλέξω ; WordPress, Joomla, Drupal ;
ποια είναι η καλύτερη επιλογή ; ή, ποια είναι η καλύτερη επιλογή για τα δικά μου δεδομένα ;
Προσωπικά, μου είναι πλήρως ασαφές ποια από τις 3 πλατφόρμες αποτελεί την βέλτιστη επιλογή για την δική μου σελίδα.

Και άντε και καταλήγεις ποια από τις 3 θα επιλέξεις, μετά προκύπτει το δίλημμα που ανέφερες :
 - Θα την στήσεις μόνος σου ;
Και εάν ναι, ποια σεμινάρια θα παρακολουθήσεις για να μάθεις πως λειτουργουν ;
 - Θα την δώσεις σε επαγγελματία ;
Και εάν ναι, που θα απευθυνθείς ; ποια είναι η βέλτιστη επιλογή που να προσφέρει, πράγματι, ποιοτικά αποτελέσματα. Σε όλους τους κλάδους υπάρχει η μέτρια, η καλή και η άριστη επιλογή. Πώς διακρίνεται ποια είναι ποια ;

Προσωπικά, σίγουρα κάποια στιγμή θα φύγω από την weebly, αλλά πρώτα πρέπει να έχω απαντήσει, τουλάχιστον, τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2023 στις 2:41 ΜΜ, witty είπε

Πράγματι.

Ένας ακόμα λόγος που πιστεύω ότι αυτές οι υπηρεσίες ανθούν είναι και ο εξής:
τί να επιλέξω ; WordPress, Joomla, Drupal ;
ποια είναι η καλύτερη επιλογή ; ή, ποια είναι η καλύτερη επιλογή για τα δικά μου δεδομένα ;
Προσωπικά, μου είναι πλήρως ασαφές ποια από τις 3 πλατφόρμες αποτελεί την βέλτιστη επιλογή για την δική μου σελίδα.

Και άντε και καταλήγεις ποια από τις 3 θα επιλέξεις, μετά προκύπτει το δίλημμα που ανέφερες :
 - Θα την στήσεις μόνος σου ;
Και εάν ναι, ποια σεμινάρια θα παρακολουθήσεις για να μάθεις πως λειτουργουν ;
 - Θα την δώσεις σε επαγγελματία ;
Και εάν ναι, που θα απευθυνθείς ; ποια είναι η βέλτιστη επιλογή που να προσφέρει, πράγματι, ποιοτικά αποτελέσματα. Σε όλους τους κλάδους υπάρχει η μέτρια, η καλή και η άριστη επιλογή. Πώς διακρίνεται ποια είναι ποια ;

Προσωπικά, σίγουρα κάποια στιγμή θα φύγω από την weebly, αλλά πρώτα πρέπει να έχω απαντήσει, τουλάχιστον, τα παραπάνω.

Σίγουρα Wordpress.
Μεγάλο Community, πληθώρα προσθέτων και θεμάτων, πιο εύκολα παραμετροποιήσημο.

Το Joomla έχει πεθάνει εδώ και χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2023 στις 2:41 ΜΜ, witty είπε

Πράγματι.

Ένας ακόμα λόγος που πιστεύω ότι αυτές οι υπηρεσίες ανθούν είναι και ο εξής:
τί να επιλέξω ; WordPress, Joomla, Drupal ;
ποια είναι η καλύτερη επιλογή ; ή, ποια είναι η καλύτερη επιλογή για τα δικά μου δεδομένα ;
Προσωπικά, μου είναι πλήρως ασαφές ποια από τις 3 πλατφόρμες αποτελεί την βέλτιστη επιλογή για την δική μου σελίδα.

Και άντε και καταλήγεις ποια από τις 3 θα επιλέξεις, μετά προκύπτει το δίλημμα που ανέφερες :
 - Θα την στήσεις μόνος σου ;
Και εάν ναι, ποια σεμινάρια θα παρακολουθήσεις για να μάθεις πως λειτουργουν ;
 - Θα την δώσεις σε επαγγελματία ;
Και εάν ναι, που θα απευθυνθείς ; ποια είναι η βέλτιστη επιλογή που να προσφέρει, πράγματι, ποιοτικά αποτελέσματα. Σε όλους τους κλάδους υπάρχει η μέτρια, η καλή και η άριστη επιλογή. Πώς διακρίνεται ποια είναι ποια ;

Προσωπικά, σίγουρα κάποια στιγμή θα φύγω από την weebly, αλλά πρώτα πρέπει να έχω απαντήσει, τουλάχιστον, τα παραπάνω.

Τίποτα δεν είναι εύκολο, τίποτα δεν είναι δύσκολο όταν έχεις χρόνο και θέληση.

Αν όμως θες μια σωστή επιλογή, ξεχνάς τα "βίντεο" ή τα μαθήματα της τελευταίας στιγμής και μεταφέρεις το όλο σκεπτικό σου σε μια εταιρεία που θα σου φέρει το σωστό αποτέλεσμα και την σωστή εικόνα.

 

Μφχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 12:24 ΠΜ, Tragogidaros είπε

Σίγουρα Wordpress.
Μεγάλο Community, πληθώρα προσθέτων και θεμάτων, πιο εύκολα παραμετροποιήσημο.

Το Joomla έχει πεθάνει εδώ και χρόνια

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για το Drupal ποια είναι η γνώμη σας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 12:24 ΠΜ, Tragogidaros είπε

Σίγουρα Wordpress.
Μεγάλο Community, πληθώρα προσθέτων και θεμάτων, πιο εύκολα παραμετροποιήσημο.

Το Joomla έχει πεθάνει εδώ και χρόνια

Το Wordpress όντως είναι το πιο γνωστό CMS και πολυχρησιμοποιημένο ΑΛΛΑ είναι και το πιο ευάλωτο σε επιθέσεις.

Θα διαφωνήσω κάθετα στο ότι έχει πεθάνει το Joomla. Το χρησιμοποιώ από το 2009 και μέχρι και τώρα βγαίνουν συχνά updates και μάλιστα στην έκδοση 4 έχει αλλάξει ριζικά το backend. Από την άλλη το backend του Wordpress έχει μείνει το ίδιο πολλά χρόνια τώρα.

Αν δεις το παρακάτω άρθρο τότε ίσως να αναθεωρήσεις για την χρήση του Wordpress.

https://colorlib.com/wp/wordpress-hacking-statistics/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 9:10 ΠΜ, kormos είπε

Τίποτα δεν είναι εύκολο, τίποτα δεν είναι δύσκολο όταν έχεις χρόνο και θέληση.

Αν όμως θες μια σωστή επιλογή, ξεχνάς τα "βίντεο" ή τα μαθήματα της τελευταίας στιγμής και μεταφέρεις το όλο σκεπτικό σου σε μια εταιρεία που θα σου φέρει το σωστό αποτέλεσμα και την σωστή εικόνα.

 

Μφχ

Ευχαριστώ για τις σκέψεις.

Πράγματι, ο χρόνος και η θέληση είναι σημαντικά.

Συμφωνώ για τα "βίντεο" και για αυτόν τον λόγο αναφέρθηκα σε "σεμινάρια".

Πώς διακρίνω μία αξιόπιστη εταιρεία ;
Σύμφωνα με τις κριτικές στην Google, οι οποίες δεν είναι επαληθευμένες ;
Σύμφωνα με το πελατολόγιο που αναφέρει στην σελίδα της ;
Ποια είναι τα ελάχιστα απαραίτητα και βασικά κριτήρια που χρειάζεται να έχω στο μυαλό μου ;

Φιλικά

3 λεπτά πριν, stef157 είπε

Το Wordpress όντως είναι το πιο γνωστό CMS και πολυχρησιμοποιημένο ΑΛΛΑ είναι και το πιο ευάλωτο σε επιθέσεις.

Θα διαφωνήσω κάθετα στο ότι έχει πεθάνει το Joomla. Το χρησιμοποιώ από το 2009 και μέχρι και τώρα βγαίνουν συχνά updates και μάλιστα στην έκδοση 4 έχει αλλάξει ριζικά το backend. Από την άλλη το backend του Wordpress έχει μείνει το ίδιο πολλά χρόνια τώρα.

Αν δεις το παρακάτω άρθρο τότε ίσως να αναθεωρήσεις για την χρήση του Wordpress.

https://colorlib.com/wp/wordpress-hacking-statistics/

Ευχαριστώ για τις σκέψεις.

Θα το κοιτάξω το άρθρο που παρέθεσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, witty είπε

Ευχαριστώ για τις σκέψεις.

Πράγματι, ο χρόνος και η θέληση είναι σημαντικά.

Συμφωνώ για τα "βίντεο" και για αυτόν τον λόγο αναφέρθηκα σε "σεμινάρια".

Πώς διακρίνω μία αξιόπιστη εταιρεία ;
Σύμφωνα με τις κριτικές στην Google, οι οποίες δεν είναι επαληθευμένες ;
Σύμφωνα με το πελατολόγιο που αναφέρει στην σελίδα της ;
Ποια είναι τα ελάχιστα απαραίτητα και βασικά κριτήρια που χρειάζεται να έχω στο μυαλό μου ;

Φιλικά

Ευχαριστώ για τις σκέψεις.

Θα το κοιτάξω το άρθρο που παρέθεσες

Συνήθως και από το ενεργό πελατολόγιο, όχι όμως ότι είναι απόλυτο και αυτό.

Είναι πως "θα δέσει" από την πρώτη επαφή/επικοινωνία/επίσκεψη για συζήτηση κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kormos είπε

Συνήθως και από το ενεργό πελατολόγιο, όχι όμως ότι είναι απόλυτο και αυτό.

Είναι πως "θα δέσει" από την πρώτη επαφή/επικοινωνία/επίσκεψη για συζήτηση κλπ κλπ

Πράγματι.

Ευχαριστώ για τις σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...