Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση διαφορετικών video format


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο από τα δυο παρακάτω θα προτιμούσατε ;

Μιλάμε για ακριβώς την ίδια ταινία :

α) 1920x1080 bitrate 8.000kbps , format profile High @L4 , format settings : 4 Ref Frames , aspect ratio 16:9

b) 1920x804 bitrate 8.703kbps , format profile High @L4.1 , format settings : 5 Ref Frames , aspect ratio 2.40 :1

To ένα έχει περισσότερες οριζόντιες γραμμές αλλά λιγότερο bitrate , ενώ το άλλο περισσότερο bitrate με λιγότερες γραμμές.

Η πιο πρόσφατη έκδοση profile 4.1 δεν ξέρω εαν παίζει καθοριστικό ρόλο , ή το ένα παραπάνω frame.Γνώμες;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πρόκειται για κινηματογραφική ταινία το 2ο. Αν πρόκειται για imax ταινία το 1ο.

Το 2.40:1 είναι το aspeck ratio που χρησιμοποιείται στον κινηματογράφο, γι αυτό και στο 1ο μάλλον υπάρχουν μαύρες μπάρες πάνω-κάτω ενώ το 2ο είναι σωστά κροπαρισμένο και γι αυτό έχει και λιγότερες γραμμές. Εκτός αν στο 1ο έχει γίνει crop δεξιά-αριστερά για να προσαρμοστεί στο 16:9 aspect ratio και έχει χαθεί εικόνα από το βίντεο, οπότε πάλι το 2ο.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα είναι Ο παπουτσωμένος γάτος η τελευταία επιθυμία.Το πρώτο είναι με αγγλικό ήχο αλλά βρήκα και το 2ο που έχει ελληνική μεταγλώτιση και τώρα δεν ξέρω ποιο να κρατήσω από θέμα ποιότητας εικόνας.Ο ήχος θα κρατηθεί ο ελληνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις την έκδοση με Ελληνικό ήχο τότε καλύτερα να μην ασχοληθείς με το 1ο γιατί αν είναι και τα δύο bdrips μπορεί να έχουν διαφορετικά fps και να μην μπορέσεις να συγχρονίσεις εύκολα τον ήχο από το 2ο στο 1ο.

Έχω όμως έναν ενδοιασμό όσον αφορά το αν το 2ο είναι όντως κανονικό bdrip. Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει επίσημα κάτι τέτοιο γιατί αν δεν είναι rip τότε η ήχος θα είναι από τον κινηματογράφο με τα γνωστά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, tarantules said:

Συγκεκριμένα είναι Ο παπουτσωμένος γάτος η τελευταία επιθυμία.Το πρώτο είναι με αγγλικό ήχο αλλά βρήκα και το 2ο που έχει ελληνική μεταγλώτιση και τώρα δεν ξέρω ποιο να κρατήσω από θέμα ποιότητας εικόνας.Ο ήχος θα κρατηθεί ο ελληνικός.

Το δεύτερο είναι καλύτερο σε κάθε περίπτωση, οπότε το κρατάς και τελείωσε.

Αν το 16/9 είναι κροπαρισμένο δεξια-αριστερά, θα χάσεις περιεχόμενο. Αν έχει μπάρες, τότε ουσιαστικά έχει τη ίδια ανάλυση με το 2:40 (2:39 για την ακρίβεια). Τα παραπάνω pixels του πρώτου είναι οι μαύρες μπάρες.

Επιπλέον, το δεύτερο έχει και μεγαλύτερο bitrate, αν και αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερη εικόνα. Μπορεί να έχουν διαφορά στην ποιότητα, εξαρτάται απ'τον τρόπο που έγινε η κωδικοποίηση. Αυτό μόνο με το μάτι το βλέπεις, οπότε αν το πρώτο είναι με μπάρες (αλλιώς είναι για πέταμα), δες ποιο σου φαίνεται καλύτερο. 

7 minutes ago, micos000 said:

μπορεί να έχουν διαφορετικά fps και να μην μπορέσεις να συγχρονίσεις εύκολα τον ήχο από το 2ο στο 1ο.

Και ίδιο framerate να έχουν, αν δεν είναι απολύτως συγχρονισμένα, θα δυσκολευτεί. Αν είναι όμως συγχρονισμένα, θα άξιζε να κρατήσει και του δύο ήχους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους συγχρονισμούς δεν είχα ποτέ θέμα και απότι βλέπω έχουν ακριβώς ίδιο συνολικό χρόνο.Πολλές φορές μάλιστα μου έχει τύχει να έχω μια ταινία σε 1080 remux με DTS 5.1 ήχο και να βρίσκω στην 4Κ έκδοση τα audiostreams σε DTS-HD MA 7.1 και dolby Atmos 7.1και να τα ενσωματώνω στην 1080 χωρίς θέματα συγχρονισμού.Αυτο με το crop δεν το γνώριζα.Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κατέβαζα χειρότερες αναλύσεις τόσο καιρό; Υπάρχουν remux κροπαρισμένες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και εξαρτάτε από τον encoder. Στα τορεντ δεν το έχω προσέξει να γίνεται συχνά αλλά στα direct από τα warez forum έχω δει αρκετά εκτρώματα από λάθος croping και letterboxing μέχρι και πέραν κάθε λογικής upscalling.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να το διακρίνω από κάπου; Πχ μέσα από το mediainfo έχει κάποια σχετική πληροφορία που μπορώ να το καταλάβω ή μόνο με το μάτι ; Πάντως φροντίζω να βρίσκω στις remux όσο δυνατόν να είναι με τα υψηλότερα bitrate αν και απότι κατάλαβα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις.Σαν μπούσουλα όμως αυτό έχω κατά νου.Τώρα από κατεβάσματα συνήθως μέσω direct download από hosters και όσα τυχόν δεν βρίσκω τότε από torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

μέσω direct download από hosters

Αυτά είναι που θέλουν προσοχή. Αν μάλιστα έχει ενσωματωθεί ο υπότιτλος (hard sub, όχι σε ξεχωριστό αρχείο srt) τότε θέλει να το προσέξεις γιατί έχει φάει σίγουρα re-encoding. Το ψηλότερο bitrate στα συγκεκριμένα δεν μας λέει τίποτα απολύτως καθώς μπορεί ο uploader να πήρε την ταινία με π.χ. 3000Kbps και αφού ενσωμάτωσε τους υπότιτλους να το έβγαλε στα 5000Kbps. Είναι σαν να πήρε ένα τσαλακωμένο αλουμινόχαρτο, το ίσιαξε όσο μπορούσε και το ξανατσαλάκωσε με λιγότερη πίεση από πριν. Σίγουρα το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από το αρχικό και ας είναι πιο ογκώδες από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έτυχε ποτέ να συναντήσω κάποια με ενσωματωμένους υπότιτλους συν οτι από συγκεκριμένα forum που κατεβάζω έχουν αρκετά χρόνια παρουσίας και δεν έχω ακούσει για κάποιον uploader αρνητικά σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/5/2023 στις 1:04 ΠΜ, micos000 είπε

Αν θέλεις την έκδοση με Ελληνικό ήχο τότε καλύτερα να μην ασχοληθείς με το 1ο γιατί αν είναι και τα δύο bdrips μπορεί να έχουν διαφορετικά fps και να μην μπορέσεις να συγχρονίσεις εύκολα τον ήχο από το 2ο στο 1ο.

Όσες φορές μου έτυχε αυτό, το έλυσα κάνοντας stretch τον ήχο κατά 24/25 στο mkvtoolnix. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...