Προς το περιεχόμενο

Upgrade από D3400?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Έχω στην κατοχή μου μια nikon D3400 η οποία μου αρέσει πολύ η ποιότητα που τραβάει.

Της έχω αγοράσει 

  1. Sigma 17-50 2.8
  2. Τokina 11-16 2.8, 
  3. 50mm Yongnuo 
  4. 35mm  1.8 
  5. flash Godox 685. 

Βγάζει πολύ καλές φωτό ως έχει απλά σκεφτόμουν να αναβαθμίστώ λίγο. Γενικά αρχίζω και τραβάω σε manual. 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει η Φωτογραφία μιας και το βίντεο της 3400 δεν ειναι και το καλύτερο.  Βίντεο βγάζω περισσότερο με το κινητό και gimbal. 

Σκεφτομουν αν αξίζει να αλλαξω σώμα και να πάω κάποιο Midrange μεταχειρισμένο (πχ D5600-full HD, D7200-full hd ή D7500 4κ) μέχρι οι mirrorless να πέσουν λίγο?

Θα δώ διαφορά θεωρείτε στην ποιότητα της εικόνας ? Σιγουρα υπάρχει διαφορά στις λειτουργίες

Αξίζει ή να μείνω όπως έχει και να πάω αργότερα σε mirrorless?

H χρήση ειναι ερασιτεχνική απλά θέλω να έχω επιλογές για να παίζω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gfdimopo είπε

Καλησπέρα σας, 

Έχω στην κατοχή μου μια nikon D3400 η οποία μου αρέσει πολύ η ποιότητα που τραβάει.

Της έχω αγοράσει 

  1. Sigma 17-50 2.8
  2. Τokina 11-16 2.8, 
  3. 50mm Yongnuo 
  4. 35mm  1.8 
  5. flash Godox 685. 

Βγάζει πολύ καλές φωτό ως έχει απλά σκεφτόμουν να αναβαθμίστώ λίγο. Γενικά αρχίζω και τραβάω σε manual. 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει η Φωτογραφία μιας και το βίντεο της 3400 δεν ειναι και το καλύτερο.  Βίντεο βγάζω περισσότερο με το κινητό και gimbal. 

Σκεφτομουν αν αξίζει να αλλαξω σώμα και να πάω κάποιο Midrange μεταχειρισμένο (πχ D5600-full HD, D7200-full hd ή D7500 4κ) μέχρι οι mirrorless να πέσουν λίγο?

Θα δώ διαφορά θεωρείτε στην ποιότητα της εικόνας ? Σιγουρα υπάρχει διαφορά στις λειτουργίες

Αξίζει ή να μείνω όπως έχει και να πάω αργότερα σε mirrorless?

H χρήση ειναι ερασιτεχνική απλά θέλω να έχω επιλογές για να παίζω.

 

    Καλημέρα σας , λόγοι για D5xxx ...... έχει flip screen αν ενδιαφέρει κάτι τέτοιο , ίσως λίγο πιο γρήγορο autofocus , όμως εξακολουθεί να μην έχει εσωτερικό μοτέρ εστίασης όπως η D3400 . Αναβάθμιση από τέτοιο σώμα θα ήταν κάτι σε σειρά 7xxx κι' αν μιλούσαμε για DSLR σώμα , θα ήταν 7200 και 7500 .

   Οι mirrorlles είναι άλλη κατάσταση τεχνικά μιλώντας , ενώ σε όλα τα παραπάνω ισχύει η αλλαγή φακών με άλλους κι' από εκεί ίσως πρέπει να ξεκινήσετε την σκέψη για μετάβαση σε " Κάτι άλλο " 

 Για την ποιότητα στο τελικό αποτέλεσμα ......... χρειάζεται γνώση γύρω από πολλά πράγματα . 

  Σαν βήματα για να βγεί ένα συμπέρασμα , θα έβλεπα αρχικά το πορτοφόλι μου , μετά τους φακούς και τελευταίο το σώμα κι' αν πρέπει να είναι αυτής η τής άλλης μορφής . 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gfdimopo είπε

Καλησπέρα σας, 

Έχω στην κατοχή μου μια nikon D3400 η οποία μου αρέσει πολύ η ποιότητα που τραβάει.

Της έχω αγοράσει 

  1. Sigma 17-50 2.8
  2. Τokina 11-16 2.8, 
  3. 50mm Yongnuo 
  4. 35mm  1.8 
  5. flash Godox 685. 

Βγάζει πολύ καλές φωτό ως έχει απλά σκεφτόμουν να αναβαθμίστώ λίγο. Γενικά αρχίζω και τραβάω σε manual. 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει η Φωτογραφία μιας και το βίντεο της 3400 δεν ειναι και το καλύτερο.  Βίντεο βγάζω περισσότερο με το κινητό και gimbal. 

Σκεφτομουν αν αξίζει να αλλαξω σώμα και να πάω κάποιο Midrange μεταχειρισμένο (πχ D5600-full HD, D7200-full hd ή D7500 4κ) μέχρι οι mirrorless να πέσουν λίγο?

Θα δώ διαφορά θεωρείτε στην ποιότητα της εικόνας ? Σιγουρα υπάρχει διαφορά στις λειτουργίες

Αξίζει ή να μείνω όπως έχει και να πάω αργότερα σε mirrorless?

H χρήση ειναι ερασιτεχνική απλά θέλω να έχω επιλογές για να παίζω.

 

Οπτικά δεν θα δεις τρελά πράματα εάν πας σε 5ΧΧΧ/7ΧΧΧ, εφόσον θα πας ένα βήμα παραπάνω σε ίδιο φορμάτ κροπ σε DSLR. 
Μια βελτίωση θα έχει σε κάποιους τομείς, όπως το ISO; αλλά εάν αξίζει είναι 100% στο χρήστη.
Εκεί που θα γίνει η ζωή σου ευκολότερη είναι στο χειρισμό, στο πόσο καλά κάνουν AF και πόσα σημεία έχουν, σε επιλογές παραμετροποίησης κ.ο.κ. 
Θα βελτιωθεί λίγο όπως λες η κατάσταση.

Πιο σημαντική διαφορά - όμως όχι τόσο όσο διαφημίζουν - θα την δεις είναι εάν πας σε mirrorless full-frame, όπως η Ζ5.
Αλλά εκεί θα πρέπει να δώσεις τους περισσότερους φακούς και να ξεκινήσεις από την αρχή σε ένα σύστημα που δεν είναι συμβατό με τα παλαιότερα συστήματα DSLR.
Θέλει γερή επένδυση. 

Προσωπικά θα πήγαινα σε μια μικρή αναβάθμιση σε άλλη nikon crop - πολύ καλές και φτηνές επιλογές DSLR - και εάν και όταν μάζευα αρκετά θα έκανα το πραγματικό - ακριβό - βήμα μπροστά. Ίσως και μια δοκιμή σε fullframe με κάποια παλαιότερη καλή D7XX-D8XX. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρές διαφορές θα δεις με D7500 και κυρίως με D500 που θεωρείται (και μάλλον είναι) η κορυφαία APS-C DSLR

Αν είναι να κάνεις επένδυση σε μεταβατικό σώμα, για να χρησιμοποιείς τους ήδη υπάρχοντες φακούς σου, σε αυτές θα πιάσουν τόπο τα λεφτά σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες εδώ τη βαθμολογία στο imaging = ποιότητα τελικής εικόνας.

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D3400-vs-Nikon-D500

 

Ναι . Είναι ίδια. Η D500 μπορεί να εστιάζει πιο γρήγορα , πιο εύκολα,  να βάζεις τις τιμές που θες πιο εύκολα και γρήγορα σε διάφραγμα, ταχύτητες, iso κτλ , αλλά αν έχεις μάθεις να το κάνεις και με τη μηχανή που έχεις και ξέρεις και να εστιάζεις , η τελική φωτογραφία, στον πραγματικό κόσμο , ίδια θα είναι (τουλάχιστον σε ακίνητα θέματα)  . 

Οπότε με άλλο σώμα crop dslr nikon , πέρα από την ευκολία χρήσης και άνεση και την ταχύτητα που βγάζεις φωτογραφίες, δεν θα έχεις κάτι εντυπωσιακά καλύτερο . Αν μείνεις στο ίδιο σώμα, θα θεωρούσα βελτίωση , να διώξεις το yongnuo και να πάρεις τον 50ρη της nikon. Καλύτερος σε όλα. Αν είναι και  ο 35ρης yongnuo το ίδιο και για αυτόν. 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gfdimopo είπε

Καλησπέρα σας, 

Έχω στην κατοχή μου μια nikon D3400 η οποία μου αρέσει πολύ η ποιότητα που τραβάει.

Της έχω αγοράσει 

  1. Sigma 17-50 2.8
  2. Τokina 11-16 2.8, 
  3. 50mm Yongnuo 
  4. 35mm  1.8 
  5. flash Godox 685. 

Βγάζει πολύ καλές φωτό ως έχει απλά σκεφτόμουν να αναβαθμίστώ λίγο. Γενικά αρχίζω και τραβάω σε manual. 

Αν είσαι ικανοποιημένος από την εικόνα θεωρητικά δεν έχει νόημα να αλλάξεις κάτι. Εκτός αν "σκοντάφτεις" σε κάτι ανεξαρτήτως εικόνας π.χ. χειρισμό - μπαταρία κλπ. Οπότε ναι αν θες να εξερευνήσεις άλλες λειτουργίες σίγουρα κάποια από τις παρακάτω που αναφέρεις θα σου δώσει αυτή την παραπάνω άνεση. Μια χαρά είναι η 3400 φυσικά αλλά οκ σε manual mode δεν είναι και η πιο εύχρηστη.

9 ώρες πριν, gfdimopo είπε

Πιο πολύ με ενδιαφέρει η Φωτογραφία μιας και το βίντεο της 3400 δεν ειναι και το καλύτερο.  Βίντεο βγάζω περισσότερο με το κινητό και gimbal. 

Σκεφτομουν αν αξίζει να αλλαξω σώμα και να πάω κάποιο Midrange μεταχειρισμένο (πχ D5600-full HD, D7200-full hd ή D7500 4κ) μέχρι οι mirrorless να πέσουν λίγο?

Θα δώ διαφορά θεωρείτε στην ποιότητα της εικόνας ? Σιγουρα υπάρχει διαφορά στις λειτουργίες

Θα δεις διαφορά αν τραβάς κινούμενα θέματα και αν χρησιμοποιείς υψηλό ISO. Το πρώτο λόγω autofocus και το δεύτερο λόγω ποιότητας της εικόνας που παράγει ο αισθητήρας. Αν δεν κάνεις κάτι από τα δύο δε θα δεις κάποια ουσιαστική διαφορά. Χλωμό να πέσουν οι τιμές για mirrorless πάντως γενικότερα. 

9 ώρες πριν, gfdimopo είπε

Αξίζει ή να μείνω όπως έχει και να πάω αργότερα σε mirrorless?

Εφόσον είναι ερασιτεχνική η χρήση ναι αξίζει να μείνεις όπως είσαι τώρα. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θες να πας σε mirrorless ; 

9 ώρες πριν, gfdimopo είπε

H χρήση ειναι ερασιτεχνική απλά θέλω να έχω επιλογές για να παίζω.

Εν τέλει είναι χρηματικό το ζήτημα. Αν δε σου λείπουν τα χρήματα δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάρεις κάτι που να σε ικανοποιεί περισσότερο και ας κάνεις τη δουλειά σου και με φθηνότερες επιλογές. Άμα η ευχαρίστηση που αντλείς ενώ κάνεις το χομπι σου μεγαλώνει δεν είναι μεμπτό αυτό. Υπάρχουν - αρκετοί - ερασιτέχνες με ακριβότερο εξοπλισμό από εκείνον που χρησιμοποιούν επαγγελματίες που ζουν από τη φωτογραφία. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...