Προς το περιεχόμενο

Πως να σκαναρω σε ενα network printer (πολυμηχανημα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Εχω ενα εκτυπωτη (πολυμηχανημα) που συνδεεται μονο με usb. Τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω ενα router της tp-link που εχει print server και εχω συνδεσει πανω του τον εκτυπωτη. Στη συνεχεια εχω κατεβασει ενα προγραμμα της tp-link σε καθε υπολογιστη, το οποιος κανει emulate τον εκτυπωτη σαν να ειναι συνδεδεμενος με USB στο PC και ετσι μπορω να ΕΚΤΥΠΩΝΩ και να ΣΚΑΝΑΡΩ απροβληματιστα.

Παρολα αυτα, το router εχει παλιωσει και θελω να το αντικαταστησω με ενα καινουργιο. Δυστυχως η tp-link δεν προσφερει το print server πλεον στα καινουργια της μοντελα, και ετσι εχω καταληξει σε ενα Asus AX5400. Το εν λογω ρουτερ ενω εχει print server, βλεπω οτι απλα κανει τον εκτυπωτη "network printer" και μπορω μονο να εκτυπωσω. Δυστυχως δεν εχω βρει τροπο να σκαναρω. Υπαρχει καποιος που ξερει γενικα πως μπορεις να σκαναρεις σε ενα network πολυμηχανημα?

Δεν θελω να αλλαξω εκτυπωτη σε μοντερνο, γιατι ο συγκεκριμενος εχει παμφθηνα ανταλλακτικα, ειναι αξιοπιστος και βγαζει χιλιαδες σελιδες χωρις να παρουσιαζει προβληματα.

Επεξ/σία από nick_corobos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες μη μοντερνος εκτυπωτης, δηλαδη ποσο μη μοντερνος ; Και για ποιον εκτυπωτη προκειται και σε τι λειτουργικο θες να σκαναρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 29gk είπε

Οταν λες μη μοντερνος εκτυπωτης, δηλαδη ποσο μη μοντερνος ; Και για ποιον εκτυπωτη προκειται και σε τι λειτουργικο θες να σκαναρεις;

Λειτουργεί με usb. Συγκεκριμένα HP Laserjet Pro M26a

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lector είπε

Μοντερνος θεωρειται αυτος. Εως τωρα με ποιο τροπο σκαναρες; Τι διαδικασια ακολουθουσες; 

Εως τωρα τον ειχα συνδεδεμενο στο TP Link ρουτερ μου. Απο εκει η TP Link εχει αναπτυξει ενα εξαιρετικο εργαλειο που το κανεις εγκατασταση στο PC σου και κανει emulate τον εκτυπωτη στον υπολογιστη σου σα να ειναι συνδεδεμενος πανω του με USB. Περισσοτερες πληροφοριες εδω

Πλεον ομως δεν το κανει αυτο με τα καινουργια της ρουτερ.

Η asus ομως προσφερει και αυτη ενα εργαλειο το οποιο απλα κανει τον εκτυπωτη "network printer", χωρις να επιτρεπει να σκαναρεις. Ετσι λοιπον ρωταω αν υπαρχει τροπος να κανουμε κατι για αυτο.

Με πολυ απλα λογια, εχω ενα εκτυπωτη που συνδεετε με USB, υπαρχει τροπος να τον κανω να εκτυπωνει (ναι γινεται) και να ΣΚΑΝΑΡΕΙ μεσω wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Εως τωρα τον ειχα συνδεδεμενο στο TP Link ρουτερ μου. Απο εκει η TP Link εχει αναπτυξει ενα εξαιρετικο εργαλειο που το κανεις εγκατασταση στο PC σου και κανει emulate τον εκτυπωτη στον υπολογιστη σου σα να ειναι συνδεδεμενος πανω του με USB. Περισσοτερες πληροφοριες εδω

Πλεον ομως δεν το κανει αυτο με τα καινουργια της ρουτερ.

Η asus ομως προσφερει και αυτη ενα εργαλειο το οποιο απλα κανει τον εκτυπωτη "network printer", χωρις να επιτρεπει να σκαναρεις. Ετσι λοιπον ρωταω αν υπαρχει τροπος να κανουμε κατι για αυτο.

Με πολυ απλα λογια, εχω ενα εκτυπωτη που συνδεετε με USB, υπαρχει τροπος να τον κανω να εκτυπωνει (ναι γινεται) και να ΣΚΑΝΑΡΕΙ μεσω wifi?

https://www.naps2.com/

Για σκανάρισμα.
Δωρεάν και κάνει παπάδες με την επεξεργασία των αρχείων.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπαδες κανει το NAPS αρκει να βρει τον σκανερ. Και οχι, μοντερνος ΔΕΝ ειναι ο εκτυπωτης. Ειναι μοντελο του 2015-16 και βλεπω οτι δεν εχει καν οδηγους για windows 11. Oποτε με νεο ρουτερ και - ενδεχομενως καθως δεν διευκρινιζεις - νεο λειτουργικο εχεις μια παλαια συσκευη που ναι μεν δουλευει αλλα σιγα σιγα και μοιραια θα χανει δυνατοτητες. Η λυση; Ολες οι συσκευες, οι συνεργαζομενες βασικα, καλο ειναι να ειναι συγχρονες. Οχι νεες και καινουργιες αλλα της ιδιας γενιας. ενδεχομενως λοιπον μια αναζητηση σε πηγες της ASUS να σε βοηθησουν να βρεις κατι αντιστοιχο, αλλα να σου πω εδω, οτι ενα παλιο ρουτερ tp link του 2015 που εχω και ακομα λειτουργει, 2 καινουργιους εκτυπωτες του 2022 και καμποσους εξωτερικους δισκους και στικακια, ΔΕΝ τα βλεπει καν. Ποσο μαλλον να μου δωσει και προηγμενες δυνατοτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...