Προς το περιεχόμενο

Η ΕΕ στέλνει αυστηρή προειδοποίηση στην Apple σχετικά με τη φόρτιση μέσω USB-C στα νέα iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο την στιγμη που η Apple εστω και υποχρεωτικα θα κυκλοφορησει smartphones με υποδοχη usb c, τοτε εχουμε σε τεραστιο βαθμο λυσει το προβλημα που λεγεται "περιβαλλον". Οι φτωχοι ας φορτιζουν αργα και οι πλουσιοι γρηγορα. Ας αφησουμε τον χρονο να μας δειξει πως θα καταληξουν τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, koutsis είπε

Ωχ όχι πάλι τα ιδια ρε παιδιά!  Αυτό είχε συμβει πρίν πολλά χρόνια και αυτό που έκανε η apple είναι να ρίχνει τη συχνότητα του επεξεργαστή σε τηλέφωνα με πολύ χάλια μπαταρία (κάτω από 80% υγεία) για να αποφύγει πιθανά restarts. Κάμμια σχέση με αυτό που λένε όλοι οι άσχετοι οτι το εκανε επίτηδες για να αλλάξεις κινητό!! Ήμαρτον πια με αυτό το θέμα που είχε γίνει και πρίν 7 χρόνια!!

Εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις από την Apple που πλήρωσε το πρόστιμο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Fulgore said:

Εγώ βλέπω άλλο ένα θέμα Apple και όπως υπάρχουν οι haters που γράφουν αυτά που γράφουν, έτσι υπάρχετε και εσείς οι οπαδοί που πάλι γράφετε αυτά που γραφετε.

Δεν είναι τυχαίο που πάντα αποφεύγετε να κάνετε κριτική προς αυτή την άγια εταιρεία και ψάχνετε τέτοια σχόλια όπως το πιο πίσω για να το πάτε αλλού. Τώρα το πήγαμε στον Μπάμπη με τα ανταλλακτικά....

Ο οπαδισμός σε τέτοιες στάσεις μεγαλο εταιρειών κατά μας είναι που πρέπει να ανησυχει πραγματικά συμφορουμίτη, και όχι τι καταλαβαίνει ο καθένας από τους τίτλους που διαβάζει.

Μαλλον το εμπλεξες λιγο φιλε. Δεν εχει να κανει με οπαδισμο τα δικαιωματα του καταναλωτη

 

εχει να κανει πως καποιοι γραφειοκρατες στις βρυξελλες θελουν η ΕΕσσδ να αποφασιζει τι καλωδιο θα χρησιμοποιω τι εγγυηση θα αγοραζω πως θα χρησιμοποιω το nfc μου και πως θα επιδιορθωνω το κινητο μου πως θα  ρεωνομαι στο αππστορ και τι θα εχει και τι παιχνιδια δεν θα επιτρεπει

 

δηλαδη καπιιοι γραφειοκρατες θελουν να αποφασισουν για την ζωη μου και τις επιλογες μου λες και εγω ειμαι μωρο παιδι και χρειαζομαι εναν πατερουλη να με σωνει

 

αν οντως η αππλ ειναι κακια εταιρια και θελει να μου πινει το μεδουλι με καλαμακι για να μην κανω ρεπαιρ να αγοραζω πανακριβα καλωδια και να μου χαλανε τα κινητα στον ενα χρονο υπαρχει λυση. Εχω δικαιωμα να μην αγορασω αππλ

 

τελεια και παυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει πως προσπαθεί η Apple να περιορίσει τις δικές τις συσκευές και τους δικούς της πελάτες, δεν θα αγόραζα ποτέ προϊόν της Apple με τέτοια δυστοπική συμπεριφορά απέναντι στις συσκευές που σου πουλάει, μέσω λογισμικού κάνει το κινητό πιο αργό μετά από κάποια χρόνια ώστε να σε υποχρεώσει να πάρεις καινούργιο, κάνει την μπαταρία να κρατάει λιγότερο μετά από καιρό πάλι μέσω λογισμικού, αποτρέπει την διόρθωση των συσκευών της από τρίτους και υπερχρεώνει μια απλή διόρθωση στους δικούς της τεχνικούς κτλ δημιουργώντας ένα σωρό ηλεκτρονικά απόβλητα που μας αφορούν όλους.

Έχει αρχίσει να ψιλοσερνεται το iPhone 7 που έχω για δεύτερο. 
Συσκευή που βγήκε το 2016. 
Περαστηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενοποίηση φόρτισης ωφελεί τον χρήστη και μας γλιτώνει από περιττά καλώδια κλπ. Νομίζω ότι η συμμόρφωση είναι το λιγότερο που οφείλει να πράξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εν τω μεταξύ 2 χρόνια με το 13 pro, παίζει να έχει καρφωθεί μία φορά μόνο καλώδιο φόρτισης πάνω του! Magsafe desktop φορτιστής, magsafe στο αυτοκίνητο, magsafe στο powerbank.

Και έκδοση χωρίς καν θύρα φόρτισης να βγάλει, δεν θα το προσέξω καν! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εν τω μεταξύ 2 χρόνια με το 13 pro, παίζει να έχει καρφωθεί μία φορά μόνο καλώδιο φόρτισης πάνω του! Magsafe desktop φορτιστής, magsafe στο αυτοκίνητο, magsafe στο powerbank.

Και έκδοση χωρίς καν θύρα φόρτισης να βγάλει, δεν θα το προσέξω καν! 😛 

Εγώ πάλι δεν φορτισα ποτέ ασύρματα! Πόσο αργεί σε σχέση με ενσύρματη φόρτιση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, koutsis είπε

Εγώ πάλι δεν φορτισα ποτέ ασύρματα! Πόσο αργεί σε σχέση με ενσύρματη φόρτιση; 

Όχι τρομερά, το MagSafe είναι στα 15 watt. Ο ταχυφορτιστής της Apple είναι 20 watt. Δεν έχει τρομερή διαφορά.

Το Qi από την άλλη (το «κοινό» ασύρματο πρωτόκολλο) είναι 5-15 watt, ανάλογα τη συσκευή, με πιο συνηθισμένα τα «κάτω» νούμερα. Γι' αυτό έχουμε συνηθίσει την ασύρματη φόρτιση να τη θεωρούμε «αργή».

Αλλά λίγο ή πολύ είναι θέμα συνήθειας. Στο σπίτι π.χ. παραδοσιακά τη μεγάλη φόρτιση την κάνω όσο κοιμάμαι, το βράδυ, με «παραδοσιακό» ασύρματο φορτιστή (Qi - 10W). Τώρα αν θα φορτίσει σε 2 ώρες, ή σε 5, δε μου κάνει διαφορά, αφού εγώ θα σηκωθώ έτσι κι αλλιώς αρκετά πιο μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν κατάλαβα ρε manoli, κατηγορούμε για περιορισμούς κάποιον που ακόμα δεν έχουμε δει τι θα παρουσιάσει και τους άλλους που το χρησιμοποιούν ήδη τους δικαιολογούμε? 

Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία. Οι τεχνολογίες φόρτισης δεν είναι εκεί επίτηδες. Οι ελεγκτές πρέπει να υπάρχουν καθώς η κάθε συσκευή και μπαταρία έχουν διαφορετικές αντοχές. Αν ο φορτιστής έβγαζε από μόνος του 12V χωρίς κανένας να του το πει, κάποια κινητά θα έφταναν στον Άρη. Ακόμη και αυτά που επιτρέπουν την παραπάνω τάση, δεν το κάνουν εσαεί. Το κάνουν για κάποια λεπτά και μετά ρίχνουν την ένταση.

Ωστόσο για samsung, xiaomi, huawei και όλοι οι "άλλοι" δεν σε αναγκάζουν να χρησιμοποιήσεις τον δικό τους φορτιστή και καλώδιο κάτι που πριν το δούμε η Apple έχει ανακοινώσει.

17 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Δεν εννοώ πως θα το ελέγξουν τεχνικά αλλά νομικά.

Το λογισμικό είναι στη συσκευή όχι στο καλώδιο.

Επίσης υπάρχουν ήδη usb-c καλώδια που υπστηρίζουν έως 2Α και άλλα που υποστηρίζουν έως 5Α.

Σκέφτονται να καταργήσουν τα πρώτα ή θα περιορίσουν την φόρτιση στα 2Α;

Υπάρχουν ήδη πρότυπα USB όπου για παράδειγμα αντέχουν 60W 120W κ.ο.κ.
Αν στο κινητό της Apple δεν βγάζουν 20W τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία. Οι τεχνολογίες φόρτισης δεν είναι εκεί επίτηδες. Οι ελεγκτές πρέπει να υπάρχουν καθώς η κάθε συσκευή και μπαταρία έχουν διαφορετικές αντοχές. Αν ο φορτιστής έβγαζε από μόνος του 12V χωρίς κανένας να του το πει, κάποια κινητά θα έφταναν στον Άρη. Ακόμη και αυτά που επιτρέπουν την παραπάνω τάση, δεν το κάνουν εσαεί. Το κάνουν για κάποια λεπτά και μετά ρίχνουν την ένταση.

Ωστόσο για samsung, xiaomi, huawei και όλοι οι "άλλοι" δεν σε αναγκάζουν να χρησιμοποιήσεις τον δικό τους φορτιστή και καλώδιο κάτι που πριν το δούμε η Apple έχει ανακοινώσει.

Μα δεν διαφωνώ στο τεχνικό μέρος αλλά στο ότι η Apple σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις μόνο τους φορτιστές της…

σχεδόν δυόμιση χρόνια και στο σπίτι χρησιμοποιώ φορτιστή Samsung με καλώδιο noname που έχει δυο καταλήξεις, type C & lightning…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μα δεν διαφωνώ στο τεχνικό μέρος αλλά στο ότι η Apple σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις μόνο τους φορτιστές της…

σχεδόν δυόμιση χρόνια και στο σπίτι χρησιμοποιώ φορτιστή Samsung με καλώδιο noname που έχει δυο καταλήξεις, type C & lightning…

Αν εχεις QC 3.0 χρειαζεσαι εναν φορτιστη που να το υποστηριζει. Απο εκει και περα οποιο καλωδιο και να παρεις  αν μπορει να βγαλει 36W και πανω εισαι κομπλε. Οσο το καλωδιο δηλαδη μπορει να περασει τα Volt + Ampere που στελνει ο φορτιστης και υπαρχουν ολες οι επαφες μεσα εισαι κομπλε ασχετως αν κανει 1$ η 30$. Το Apple MFI Certification με ελαχιστα λογια σημαινει οτι ασχετως απ το αν το καλωδιο πληρει τις προυποθεσεις η οχι, δεν θα λειτουγει ( η δεν θα λειτουργει σωστα) αν δεν εχει τσιπακι της Apple μεσα. Πολλες εταιριες εχουν δικα τους προτοκολλα φορτισης (examples include HUAWEI SuperCharge, OPPO’s SuperVOOC, and Xiaomi’s 120W charging technology), αλλα οσο εχεις τον μαμα φορτιστη δεν εχεις θεμα με το καλωδιο. Επισης, παλιοτερα εχω δει φορτιστη και powerbank απευθειας απο μαγαζι στην Κινα να υποστηριζει VOOC (της OPPO) τα οποια λειτουργουσαν σε OnePlus 5t που ειχε κατι που λεγοταν Dash Charge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

4 χρόνια έχω ένα xiaomi και λειτουργεί σαν καινούργιο.

Ποιο;;; Εμείς έχουμε πολλά χαλασμένα σπίτι που δεν πρόλαβαν να βγάλουν διετία- πρέπει κάποτε να τα πάω ανακύκλωση! Ειλικρινά δεν ξέρω κανέναν με τόσο παλιό Android πέρα από έναν μπάρμπα μου στο χωριό που το έχει μόνιμα στην πρίζα γιατί του κλείνει στις 3-4 ώρες αναμονής. (νομίζω Galaxy j5 του 2017). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xotz είπε

Αν εχεις QC 3.0 χρειαζεσαι εναν φορτιστη που να το υποστηριζει. Απο εκει και περα οποιο καλωδιο και να παρεις  αν μπορει να βγαλει 36W και πανω εισαι κομπλε. Οσο το καλωδιο δηλαδη μπορει να περασει τα Volt + Ampere που στελνει ο φορτιστης και υπαρχουν ολες οι επαφες μεσα εισαι κομπλε ασχετως αν κανει 1$ η 30$. Το Apple MFI Certification με ελαχιστα λογια σημαινει οτι ασχετως απ το αν το καλωδιο πληρει τις προυποθεσεις η οχι, δεν θα λειτουγει ( η δεν θα λειτουργει σωστα) αν δεν εχει τσιπακι της Apple μεσα. Πολλες εταιριες εχουν δικα τους προτοκολλα φορτισης (examples include HUAWEI SuperCharge, OPPO’s SuperVOOC, and Xiaomi’s 120W charging technology), αλλα οσο εχεις τον μαμα φορτιστη δεν εχεις θεμα με το καλωδιο. Επισης, παλιοτερα εχω δει φορτιστη και powerbank απευθειας απο μαγαζι στην Κινα να υποστηριζει VOOC (της OPPO) τα οποια λειτουργουσαν σε OnePlus 5t που ειχε κατι που λεγοταν Dash Charge

Τα γνωρίζω πάνω κάτω αυτά που λες και για αυτό αναφέρω ότι όσο και να μην θελουμε να το αποδεχθούμε, όλες οι εταιρίες ακολουθούν δικά τους πρότυπα που σημαίνει ότι με άλλους φορτιστές πιθανόν να μην συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο…

Το θέμα είναι, η ΕΕ τι ακριβώς έχει ψηφίσει, κοινή θύρα ή κοινό πρότυπο φόρτισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...