Προς το περιεχόμενο

Η ΕΕ στέλνει αυστηρή προειδοποίηση στην Apple σχετικά με τη φόρτιση μέσω USB-C στα νέα iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, koutsis είπε

Τι κανει η Apple?? Που τα άκουσες αυτα πραγματικά? Γενικά απο το post σου φαίνεται ότι δεν έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου iphone και απλά γράφεις οτι βλακεία διαβάσεις απο εδώ και εκει!

Οσο για εσενα που ισχυριζεσαι οτι δεν εισαι fanboy αλλα μονο που δεν εβρισες τους αλλους για χαρη της αγαπημενης σου Apple, μαλλον διαβαζεις και ενημερωνεσαι για οτι σου αρεσει και οχι αλλα πραγματα. Κανε λιγο ενα google search με αυτο το κειμενο "apple blocks ssd replacement" και κοιτα βιντεο η διαβασε αρθρα.
Επισης, για να μην κανεις ολη τη δουλεια μονος σου, αν θελεις κοιτα και εδω "https://www.ifixit.com/News/52924/the-parts-you-can-and-cant-swap-between-iphone-13-models". Ενας youtuber ανταλλαξε οθονες σε 2 καινουρια κινητα και εβγαλαν κατι που ελεγε οτι δεν ειναι γνησιες. Να το καταλαβω για το FaceID αλλα αν εσυ γουσταρεις να βαζεις μεχρι και γνησια οθονη μεσα, να τρως error και να μην εχεις auto brightness εκτος και αν το πας σε επισημο service μπραβο, δεν εισαι fanboy.

Επισης επισης, γιατι καποιος αλλος κατασκευαστης να μην μπορει να αγορασει οθονες ιδιας ποιοτητας με αυτες της Apple και να φτιαξει ανταλλακτικο; Δεν τις κατασκευαζει η Apple οποτε το μονο που κανει ειναι να πεταει λιγα τσιπακια πανω, εναν κωδικο και τελος. 500 ευρω.image.png.4fa87ad6e6ffc9d6e0581bf1708071df.png

18 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τα γνωρίζω πάνω κάτω αυτά που λες και για αυτό αναφέρω ότι όσο και να μην θελουμε να το αποδεχθούμε, όλες οι εταιρίες ακολουθούν δικά τους πρότυπα που σημαίνει ότι με άλλους φορτιστές πιθανόν να μην συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο…

Το θέμα είναι, η ΕΕ τι ακριβώς έχει ψηφίσει, κοινή θύρα ή κοινό πρότυπο φόρτισης?

Νομιζω κοινη θυρα αλλα. Κατι ακουστηκε οτι η Apple θα κανει Limit στις ταχυτητες φορτισης & μεταφορας δεδομενων οποτε μαλλον δεν τους αρεσε. Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι ακομα και αυθεντικο φορτιστη Apple να ειχες, με μη πιστοποιημενο καλωδιο δεν θα φορτιζε γρηγορα. Επισης το ιδιο θα ισχυε για την μεταφορα δεδομενων οπου αν ειχες ενα Type-C καλωδιο με ταχυτητες USB3.2 θα εφτανε μεχρι USB2.0 αν δεν ηταν στο MFi(Made for iPhone) προγραμμα της Apple.


Εγω ειμαι με την ΕΕ σε αυτο γιατι δεν μου αρεσει να εχω artificial limiters. Να μου πει οτι το καλωδιο δεν ειναι καλο και δεν μπορεις ναι αλλα να εχω καλο καλωδιο και να μην μπορω γιατι δεν θελει η εταιρια (οποια και να ειναι αυτη) δεν το γουσταρω.

Εννοειται οτι αρεσει στον καθενα αλλα οπως και η Mercedes (μια μαρκα που μου αρεσει) ειναι για τον π....ο που σου κανει limit εκτος και αν πληρωσεις συνδρομη ετσι ειναι και η Apple για εμενα (με την διαφορα οτι δεν μου αρεσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xotz είπε

Νομιζω κοινη θυρα αλλα. Κατι ακουστηκε οτι η Apple θα κανει Limit στις ταχυτητες φορτισης & μεταφορας δεδομενων οποτε μαλλον δεν τους αρεσε. Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι ακομα και αυθεντικο φορτιστη Apple να ειχες, με μη πιστοποιημενο καλωδιο δεν θα φορτιζε γρηγορα. Επισης το ιδιο θα ισχυε για την μεταφορα δεδομενων οπου αν ειχες ενα Type-C καλωδιο με ταχυτητες USB3.2 θα εφτανε μεχρι USB2.0 αν δεν ηταν στο MFi(Made for iPhone) προγραμμα της Apple.


Εγω ειμαι με την ΕΕ σε αυτο γιατι δεν μου αρεσει να εχω artificial limiters. Να μου πει οτι το καλωδιο δεν ειναι καλο και δεν μπορεις ναι αλλα να εχω καλο καλωδιο και να μην μπορω γιατι δεν θελει η εταιρια (οποια και να ειναι αυτη) δεν το γουσταρω.

Εννοειται οτι αρεσει στον καθενα αλλα οπως και η Mercedes (μια μαρκα που μου αρεσει) ειναι για τον π....ο που σου κανει limit εκτος και αν πληρωσεις συνδρομη ετσι ειναι και η Apple για εμενα (με την διαφορα οτι δεν μου αρεσει).

Πραγματικά και εγώ πιστεύω ότι η κίνηση της ΕΕ είναι προς την σωστή κατεύθυνση, απλά αν μιλάμε μόνο για το βύσμα είναι περίεργο να της την λένε όταν και οι υπόλοιπες κάνουν το ίδιο πάνω κάτω…

Τότε θα μπορούσε άνετα η Apple να κάνει ότι πχ και στα νέα iPad έχει type C αλλά σε usb2 πρωτόκολλο ούτε MFi, ούτε γκρίνια, ούτε τίποτα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manolis940 είπε

Υπάρχουν ήδη πρότυπα USB όπου για παράδειγμα αντέχουν 60W 120W κ.ο.κ.
Αν στο κινητό της Apple δεν βγάζουν 20W τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

Το θέμα δεν είναι τι θα υποστηρίξει η Apple αλλά τι θα υποχρεωθεί να υποστηρίξει.

Αν τα 20w είναι τα ελάχιστα απαιτητά και δίνει 120w με καλώδιο και φορτιστή γνήσιο ποιός θα της πει τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, AtiX είπε

Πραγματικά και εγώ πιστεύω ότι η κίνηση της ΕΕ είναι προς την σωστή κατεύθυνση, απλά αν μιλάμε μόνο για το βύσμα είναι περίεργο να της την λένε όταν και οι υπόλοιπες κάνουν το ίδιο πάνω κάτω…

Τότε θα μπορούσε άνετα η Apple να κάνει ότι πχ και στα νέα iPad έχει type C αλλά σε usb2 πρωτόκολλο ούτε MFi, ούτε γκρίνια, ούτε τίποτα…

Ναι ισχυει. Θα μπορουσε και να βαλει 3.2 μονο σε Pro Max συσκευες και να δεινει το original καλωδιο στην συσκευασια με αυξημενη τιμη. Οπως και να χει, θα δουμε αν θα παει για money grab η αν οντως την ενδιαφερει οι πελατες της να εχουν μια καλυτερη εμπειρια με τα προϊοντα της...

Οπως και να χει, ας κανει οτι θελει και ας τα αγορασει οποιος θελει 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, xotz είπε

Ναι ισχυει. Θα μπορουσε και να βαλει 3.2 μονο σε Pro Max συσκευες και να δεινει το original καλωδιο στην συσκευασια με αυξημενη τιμη. Οπως και να χει, θα δουμε αν θα παει για money grab η αν οντως την ενδιαφερει οι πελατες της να εχουν μια καλυτερη εμπειρια με τα προϊοντα της...

Οπως και να χει, ας κανει οτι θελει και ας τα αγορασει οποιος θελει 🙂

Συμφωνώ, μια μικρή σημείωση μόνο το καλώδιο περιλαμβάνεται μέσα στην συσκευασία με το κινητού… 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2023 στις 3:54 ΜΜ, ThemisSt είπε

Ποιο;;; Εμείς έχουμε πολλά χαλασμένα σπίτι που δεν πρόλαβαν να βγάλουν διετία- πρέπει κάποτε να τα πάω ανακύκλωση! Ειλικρινά δεν ξέρω κανέναν με τόσο παλιό Android πέρα από έναν μπάρμπα μου στο χωριό που το έχει μόνιμα στην πρίζα γιατί του κλείνει στις 3-4 ώρες αναμονής. (νομίζω Galaxy j5 του 2017). 

Xiaomi Mi Note 10 ήταν το πρώτο κινητό με κάμερα 108ΜΡ και το είχα πάρει γι' αυτό τον λόγο, μετά βγήκαν και ένα σωρό.

Ακόμα λειτουργεί σαν καινούργιο, προφανώς δεν το βάζω στην κωλοτσέπη, δεν το έχω βουτήξει στην τουαλέτα ούτε στην θάλασσα και έχω την αυθεντική flip θήκη του. Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή, σωστή χρήση κινητού. Και κρατάει 1 εβδομάδα αν δεν το χρησιμοποιήσω, αν το χρησιμοποιήσω αρκετά 2 μέρες. Αλλά φορτίζει πλήρως σε περίπου μισή ώρα.

Εγώ πάλι δεν έχω δει άτομο να έχει iPhone και να μην έχει σπασμένη ή ραγισμένη οθόνη. Εκτός κι αν έχει μία εβδομάδα που το αγόρασε.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

 

Εγώ πάλι δεν έχω δει άτομο να έχει iPhone και να μην έχει σπασμένη ή ραγισμένη οθόνη. Εκτός κι αν έχει μία εβδομάδα που το αγόρασε.

Να φανταστώ η apple φταίει και για αυτό ετσι? Βαζει οθόνες που σπανε μόνες τους μετά από λίγο καιρό για να αγοράζει ο κόσμος τα καινούργια της μοντέλα. Ντροπή της 🤣

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Xiaomi Mi Note 10 ήταν το πρώτο κινητό με κάμερα 108ΜΡ και το είχα πάρει γι' αυτό τον λόγο, μετά βγήκαν και ένα σωρό.

Ακόμα λειτουργεί σαν καινούργιο, προφανώς δεν το βάζω στην κωλοτσέπη, δεν το έχω βουτήξει στην τουαλέτα ούτε στην θάλασσα και έχω την αυθεντική flip θήκη του. Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή, σωστή χρήση κινητού. Και κρατάει 1 εβδομάδα αν δεν το χρησιμοποιήσω, αν το χρησιμοποιήσω αρκετά 2 μέρες. Αλλά φορτίζει πλήρως σε περίπου μισή ώρα.

Εγώ πάλι δεν έχω δει άτομο να έχει iPhone και να μην έχει σπασμένη ή ραγισμένη οθόνη. Εκτός κι αν έχει μία εβδομάδα που το αγόρασε.

Μπράβο που κρατάει ακόμα τόσο! Εγώ συνέχεια άλλαζα μεταξύ Android και iOS, αλλά δεν έχω σπάσει ποτέ τίποτα. Ένα Xiaomi Mi 9 απλά τα έπαιξε και δεν ανοίγει, ένα Samsung J5 έκανε reboot όταν του έβαζες ακουστικά, και διάφορα άλλα.

Ίσως η σειρά Mi Note να είναι καλύτερη της απλής Mi. Και τώρα που είπα Note, θυμήθηκα ένας φίλος έχει Samsung Note 10 που λειτουργεί ακόμα τέλεια. Εγώ πλέον αγοράζω μόνο iOS και μόνο μεταχειρισμένα επειδή τα φτιάχνω εγώ αν έχουν κάτι. Αλλιώς θες όντως μια περιουσία για κάτι που ουσιαστικά δεν αποτελεί επένδυση για τους περισσότερους. Για εμένα είναι ο συνδυασμός διάφορων προτιμήσεων που με πάνε πλέον μόνο σε apple, όπως η μακροχρόνια υποστήριξη συσκευών, η ύπαρξη πρόσφατα κατασκευασμένων ανταλλακτικών μπαταριών (αν και με προειδοποίηση μη γνήσιας μπαταρίας) και ο καλός τηλεφακός στο iPhone XS! 

Πάντως πολλές φορές μπορεί να βλέπεις σπασμένα τζαμάκια σε σημείο που να μην βλέπεται. Εγώ αυτό παρατηρώ περισσότερο. Στον κύκλο μου μόνο η μάνα μου έχει σπάσει οθόνη αλλά όταν λέμε σπάσει, το έκανε το κινητό μπουρδ@λ@!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πάλι δεν έχω δει άτομο να έχει iPhone και να μην έχει σπασμένη ή ραγισμένη οθόνη. Εκτός κι αν έχει μία εβδομάδα που το αγόρασε.

Ο λόγος που βλέπεις πολλούς με σπασμένη/ραγισμένη οθόνη, είναι γιατί είναι πολύ ακριβό το κόστος αντικατάστασης τους, ακόμα και σε παλιότερα μοντέλα. Δεν σπάνε/ραγίζουν οι οθόνες μόνες τους.

Επίσης, 5 iphone έχουν περάσει ως τώρα από τα χέρια μου από το Iphone 6 μέχρι το 13. Σε κανένα δεν είχα σπασμένη ή ραγισμένη οθόνη(να χαλάσει από μόνη της δηλαδή), και τα κρατούσα για πολύ παραπάνω από 1 εβδομάδα.

Μην γράφουμε ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2023 στις 10:08 ΜΜ, agnostos13 είπε

Το θέμα δεν είναι τι θα υποστηρίξει η Apple αλλά τι θα υποχρεωθεί να υποστηρίξει.

Αν τα 20w είναι τα ελάχιστα απαιτητά και δίνει 120w με καλώδιο και φορτιστή γνήσιο ποιός θα της πει τι;

Με βάζετε και επαναλαμβάνομε επίτηδες. "Επιτροπή Ανταγωνισμού". Όταν είναι φως φανάρι ότι υπάρχει μία εμπορική κίνηση με μονοπωλιακή πρακτική δεν χρειάζεται να έχει θεσπιστεί ένας συγκεκριμένος νόμος για την συγκεκριμένη εταιρεία και για την συγκεκριμένη πρακτική.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, koutsis είπε

Να φανταστώ η apple φταίει και για αυτό ετσι? Βαζει οθόνες που σπανε μόνες τους μετά από λίγο καιρό για να αγοράζει ο κόσμος τα καινούργια της μοντέλα. Ντροπή της 🤣

Είναι πιο εύθραυστες οι οθόνες τους αυτό είναι γεγονός. Έχω έναν γνωστό που διορθώνει κινητά και 9 στα 10 κινητά που του φέρνουν είναι iPhones. Έχουν πιο λεπτή οθόνη για να είναι λεπτό το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Είναι πιο εύθραυστες οι οθόνες τους αυτό είναι γεγονός. Έχω έναν γνωστό που διορθώνει κινητά και 9 στα 10 κινητά που του φέρνουν είναι iPhones. Έχουν πιο λεπτή οθόνη για να είναι λεπτό το κινητό.

Ωχ θεε μου τι διαβάζω παλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ωχ θεε μου τι διαβάζω παλι....

Ε, μην διαβάζεις insomnia τότε, μπορείς να google-άρεις "why do iphone screens break so easily"... ένα σκασμό άρθρα θα βρεις. Είναι θέμα design και του ότι θέλουν να κρατήσουν το κινητό πιο λεπτό.

Μέχρι και memes έχουν γίνει για το πόσο εύθραυστα είναι.

The Android sucks iPhone starter pack: broken screen, storage full, low  battery, broken cables | StareCat.com

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ε, μην διαβάζεις insomnia τότε, μπορείς να google-άρεις "why do iphone screens break so easily"... ένα σκασμό άρθρα θα βρεις. Είναι θέμα design και του ότι θέλουν να κρατήσουν το κινητό πιο λεπτό.

Μέχρι και memes έχουν γίνει για το πόσο εύθραυστα είναι.

The Android sucks iPhone starter pack: broken screen, storage full, low  battery, broken cables | StareCat.com

Εγώ θα έλεγα εφόσον εσυ δεν έχεις την παραμικρή επαφή και ιδέα από iphone να μην σχολιάζεις όταν η ενημέρωση σου προέρχεται απο memes και δεν εχεις πιάσει ποτέ iphone στα χέρια σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Εγώ θα έλεγα εφόσον εσυ δεν έχεις την παραμικρή επαφή και ιδέα από iphone να μην σχολιάζεις όταν η ενημέρωση σου προέρχεται απο memes και δεν εχεις πιάσει ποτέ iphone στα χέρια σου!

Έχω γνωστούς με iPhones και βλέπω ραγισμένες οθόνες παντού. Επίσης διαβάζω για την τεχνολογία από πολλές πηγές. Δεν περίμενα να μορφωθώ από κάποιον σε ένα φόρουμ. Προσωπικά και iPhone να είχα δεν θα το έσπαγα γιατί το κινητό μου το έχω στο τσαντάκι μου και ποτέ σε τσέπη.

Η ενημέρωσή μου δεν έρχεται από memes, τα memes είναι η απόρροια της πραγματικότητας όταν αυτή τείνει να γίνει τραγελαφική νόρμα.

Ενημερώσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...