Προς το περιεχόμενο

Η ΕΕ στέλνει αυστηρή προειδοποίηση στην Apple σχετικά με τη φόρτιση μέσω USB-C στα νέα iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

Έχω γνωστούς με iPhones και βλέπω ραγισμένες οθόνες παντού. Επίσης διαβάζω για την τεχνολογία από πολλές πηγές. Δεν περίμενα να μορφωθώ από κάποιον σε ένα φόρουμ. Προσωπικά και iPhone να είχα δεν θα το έσπαγα γιατί το κινητό μου το έχω στο τσαντάκι μου και ποτέ σε τσέπη.

Η ενημέρωσή μου δεν έρχεται από memes, τα memes είναι η απόρροια της πραγματικότητας όταν αυτή τείνει να γίνει τραγελαφική νόρμα.

Ενημερώσου.

Επίτρεψε μου να είμαι πιο ενημερωμένος απο εσενα στο θέμα iphone. εγω τουλάχιστον εχω iphone και  macbook πολλα χρόνια και μπορώ να ξέρω αν σπάει η οθόνη ή αν αδειάζει η μπαταρια ή αν χαλάει το καλώδιο. Δεν περιμένω να ενημερωθώ απο το τι μου λέει ο καθε ασχετος ή απο βινεάκια στο youtube ή click bait αρθρα. Ασχολήσου με κάτι που γνωρίζεις από πρώτο χέρι, φιλική συμβουλή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Επίτρεψε μου να είμαι πιο ενημερωμένος απο εσενα στο θέμα iphone. εγω τουλάχιστον εχω iphone και  macbook πολλα χρόνια και μπορώ να ξέρω αν σπάει η οθόνη ή αν αδειάζει η μπαταρια ή αν χαλάει το καλώδιο. Δεν περιμένω να ενημερωθώ απο το τι μου λέει ο καθε ασχετος ή απο βινεάκια στο youtube ή click bait αρθρα. Ασχολήσου με κάτι που γνωρίζεις από πρώτο χέρι, φιλική συμβουλή...

Ωραία θα πάψω να βλέπω ραγισμένες οθόνες παντού τότε μην χαλάσω το αφήγημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ωραία θα πάψω να βλέπω ραγισμένες οθόνες παντού τότε μην χαλάσω το αφήγημα.

Μιας και επαναλαμβάνεις συνέχεια για τις σπασμένες οθόνες, να σου πω ότι τις βλέπεις στην Ελλάδα γιατι αυτος που εχει το iphone το πήρε ακριβά και δεν τον παίρνει να το πετάξει, και επίσης δεν μπορεί να δώσει άλλα 300 για να τη φτιάξει. Αν είχε xiaomi των 200 ευρώ θα το πετούσε και θα έπαιρνε αλλο. Άρα είναι θέμα οικονομικής δυνατότητας και όχι αντοχής της οθόνης!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Μιας και επαναλαμβάνεις συνέχεια για τις σπασμένες οθόνες, να σου πω ότι τις βλέπεις στην Ελλάδα γιατι αυτος που εχει το iphone το πήρε ακριβά και δεν τον παίρνει να το πετάξει, και επίσης δεν μπορεί να δώσει άλλα 300 για να τη φτιάξει. Αν είχε xiaomi των 200 ευρώ θα το πετούσε και θα έπαιρνε αλλο. Άρα είναι θέμα οικονομικής δυνατότητας και όχι αντοχής της οθόνης!

Οι τιμές επισκευής περίπου σε ένα android τηλέφωνο των 200€ είναι περίπου 80-100€ για γνήσια και 40-60€ για ιμιτασιόν.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε κάποιον που κρατάει ένα κινητό 900€+ του φαίνονται υπερβολικά τα 300€-450€ για γνήσια οθόνη.

Είναι κάτι που πρέπει να υπολογίζεται στο κόστος αγοράς. Μια οθόνη εν δυνάμη μπορεί να σπάσει την επόμενη μέρα που θα το αγοράσεις. Μου είχε συμβεί στο πρώτο μου Xiaomi Redmi Note 3. Τότε νομίζω το κόστος ήταν στα 60€. Γενικά η επισκευή οθόνης κάνει τα μισά χρήματα της αξίας του. Αν δεν το σηκώνει η τσέπη σου πας σε κάτι πιο οικονομικό.

Τώρα αυτά που λέμε ότι το βάνω στο τσαντάκι μου, σε ειδική θήκη, το κρεμάω, του βάζω fall sensor με προωθητήρες και δεν ξέρω και γω τι άλλο είναι κολοκύθια τούμπανα. Έτσι όπως σε όλους έχει τύχει να τους πέσει ένα ποτήρι απ' τα χέρια για διάφορους λόγους, για τους ίδιους λόγους θα ρίξουν και ένα κινητό κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Οι τιμές επισκευής περίπου σε ένα android τηλέφωνο των 200€ είναι περίπου 80-100€ για γνήσια και 40-60€ για ιμιτασιόν.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε κάποιον που κρατάει ένα κινητό 900€+ του φαίνονται υπερβολικά τα 300€-450€ για γνήσια οθόνη.

Είναι κάτι που πρέπει να υπολογίζεται στο κόστος αγοράς. Μια οθόνη εν δυνάμη μπορεί να σπάσει την επόμενη μέρα που θα το αγοράσεις. Μου είχε συμβεί στο πρώτο μου Xiaomi Redmi Note 3. Τότε νομίζω το κόστος ήταν στα 60€. Γενικά η επισκευή οθόνης κάνει τα μισά χρήματα της αξίας του. Αν δεν το σηκώνει η τσέπη σου πας σε κάτι πιο οικονομικό.

Τώρα αυτά που λέμε ότι το βάνω στο τσαντάκι μου, σε ειδική θήκη, το κρεμάω, του βάζω fall sensor με προωθητήρες και δεν ξέρω και γω τι άλλο είναι κολοκύθια τούμπανα. Έτσι όπως σε όλους έχει τύχει να τους πέσει ένα ποτήρι απ' τα χέρια για διάφορους λόγους, για τους ίδιους λόγους θα ρίξουν και ένα κινητό κάτω.

Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Εγω ας πούμε πήρα μεταχειρισμένο 13 pro max με 700 ευρώ αλλά θα συσκολευτώ αν μου ζητήσουν αλλα 600 μόνο για την οθόνη. Επίσης απο το 1999 που αγόρασα το πρώτο μου κινητό δεν έχω σπάσει ποτέ οθόνη σε κανένα. Αν το προσέχεις και έχεις τζαμάκι και καλή θήκη, στο 99% των περιπτώσεν είσαι ΟΚ. Εκτός αν είσαι εντελώς ατσούμπαλος και σου πέφτει συνέχεια το κινητό!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά τι συζητάμε τώρα, αν ο άλλος βλέπει σπασμένα τζαμάκια προστασίας και τα θεωρεί ότι είναι οθόνες? Πραγματικά υπάρχει άνθρωπος που θα του σπάσει η οθόνη και θα μπορέσει να λειτουργήσει το κινητό?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, koutsis είπε

Μιας και επαναλαμβάνεις συνέχεια για τις σπασμένες οθόνες, να σου πω ότι τις βλέπεις στην Ελλάδα γιατι αυτος που εχει το iphone το πήρε ακριβά και δεν τον παίρνει να το πετάξει, και επίσης δεν μπορεί να δώσει άλλα 300 για να τη φτιάξει. Αν είχε xiaomi των 200 ευρώ θα το πετούσε και θα έπαιρνε αλλο. Άρα είναι θέμα οικονομικής δυνατότητας και όχι αντοχής της οθόνης!

Δεν ισχυει αυτό που λες. Από κατασκευής τους είναι πιο εύθραυστα τα iPhone όσον αφορά την οθόνη. Έχω ενα xiaomi, έχει πέσει από το ύψος της τσέπης πάνω από 20 φορές, την μια φορά το πέταξα επίτηδες με όλη μου τη δύναμη στο πάτωμα, μόνο το γυαλί πίσω έχει σπάσει λιγο. Η οθόνη είναι κυριολεκτικά σαν καινούργια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 8/5/2023 στις 3:56 ΜΜ, koutsis είπε

Τι κανει η Apple?? Που τα άκουσες αυτα πραγματικά? Γενικά απο το post σου φαίνεται ότι δεν έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου iphone και απλά γράφεις οτι βλακεία διαβάσεις απο εδώ και εκει!

φιλε μου η περνεις ποσοστα απο τν apple ή απλα ετεροτυφλεις γιατι σ αρεσει να πουλας μουρη με τ καινουργιο σου iphone

στο λεει αυτο χρηστης iphone apo to 4s μεχρι 13 pro max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, koutsis είπε

Καλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Εγω ας πούμε πήρα μεταχειρισμένο 13 pro max με 700 ευρώ αλλά θα συσκολευτώ αν μου ζητήσουν αλλα 600 μόνο για την οθόνη. Επίσης απο το 1999 που αγόρασα το πρώτο μου κινητό δεν έχω σπάσει ποτέ οθόνη σε κανένα. Αν το προσέχεις και έχεις τζαμάκι και καλή θήκη, στο 99% των περιπτώσεν είσαι ΟΚ. Εκτός αν είσαι εντελώς ατσούμπαλος και σου πέφτει συνέχεια το κινητό!

Κότσο τον έπιασες τον φίλο, οπότε θα έρθει η ώρα σου να πληρώσεις 😆

Φυσικά το προστατεύεις όσο πιο καλά μπορείς και φυσικά δεν παίζεις μπάλα μαζί του, Αν πέσει όμως απ' τα 1,5m σε μια μυτερή επιφάνεια με την οθόνη πολύ δύσκολο να την βγάλει. Στις επίπεδες επιφάνειες λόγο της θήκης κυρίως η οθόνη δεν έχει καμία επαφή με το πάτωμα.

17 ώρες πριν, AtiX είπε

Βρε παιδιά τι συζητάμε τώρα, αν ο άλλος βλέπει σπασμένα τζαμάκια προστασίας και τα θεωρεί ότι είναι οθόνες? Πραγματικά υπάρχει άνθρωπος που θα του σπάσει η οθόνη και θα μπορέσει να λειτουργήσει το κινητό?

Άλλος ένας που δεν έχει σπάσει οθόνη ποτέ. 🤪
Φυσικά, ανάλογα το σπάσιμο η αφή μπορεί να λειτουργεί κανονικότατα και υπάρχουν συνάνθρωποι μας εκεί έξω που αν λειτουργεί μπορεί να το δουλέψουν και με 50 ραγίσματα και ας είναι επικίνδυνο να τους μπει κανένα γυαλάκι στο χέρι ή στο μάτι την ώρα που ξαπλώνουν και παίζουν με το κινητό για παράδειγμα.

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν ισχυει αυτό που λες. Από κατασκευής τους είναι πιο εύθραυστα τα iPhone όσον αφορά την οθόνη. Έχω ενα xiaomi, έχει πέσει από το ύψος της τσέπης πάνω από 20 φορές, την μια φορά το πέταξα επίτηδες με όλη μου τη δύναμη στο πάτωμα, μόνο το γυαλί πίσω έχει σπάσει λιγο. Η οθόνη είναι κυριολεκτικά σαν καινούργια. 

Όλα είναι σχετικά όπως λέω και πιο πάνω. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο τεστ όπως για παράδειγμα της Euroncap για παράδειγμα στα αυτοκίνητα, αλλά τόσο οι προσωπικές μας εμπειρίες, όσο και η διαφήμιση των κατασκευαστών δεν μπορούν να δώσουν αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Κότσο τον έπιασες τον φίλο, οπότε θα έρθει η ώρα σου να πληρώσεις 😆

Φυσικά το προστατεύεις όσο πιο καλά μπορείς και φυσικά δεν παίζεις μπάλα μαζί του, Αν πέσει όμως απ' τα 1,5m σε μια μυτερή επιφάνεια με την οθόνη πολύ δύσκολο να την βγάλει. Στις επίπεδες επιφάνειες λόγο της θήκης κυρίως η οθόνη δεν έχει καμία επαφή με το πάτωμα.

Βασικά είμαι Αγγλία και εδω αυτές είναι οι τιμές σε μεταχειρισμένα. Πριν τα Χριστούγεννα πήρα στην κόρη μου iphone 11 με 150£, και στη γυναίκα 11 pro max με 350£. Τόσο πάνε εδώ τα μεταχειρισμένα, όχι σαν την Ελλάδα που ζητάνε τρελές τιμές!

Όσον αφορά την οθόνη όπως είπα αν είσαι ατσούμπαλος και σου πέφτει συνέχεια το κινητό, κάποτε θα σπάσει! Εγώ θυμάμαι να μου έχει πέσει κινητό 4-5 φορές σε όλη μου τη ζωή. Και πάλι αν έχεις τζαμακι προστασίας πιστεύω θα σωθεί η οθόνη κατά 90%.

1 ώρα πριν, Karelia97 είπε

φιλε μου η περνεις ποσοστα απο τν apple ή απλα ετεροτυφλεις γιατι σ αρεσει να πουλας μουρη με τ καινουργιο σου iphone

στο λεει αυτο χρηστης iphone apo to 4s μεχρι 13 pro max

Φίλε μου εδώ που είμαι το 90% έχει iphone  και σχεδόν όλοι τα καινούργια 14 pro. Οπότε καμία μούρη δεν πουλάω με το 13 pro max 😉. Τωρα για το αν εθελοτυφλω διάβασε τα σχόλιά που έγραψα παρακάτω που εξηγώ αναλυτικά τι λέω!

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν ισχυει αυτό που λες. Από κατασκευής τους είναι πιο εύθραυστα τα iPhone όσον αφορά την οθόνη. Έχω ενα xiaomi, έχει πέσει από το ύψος της τσέπης πάνω από 20 φορές, την μια φορά το πέταξα επίτηδες με όλη μου τη δύναμη στο πάτωμα, μόνο το γυαλί πίσω έχει σπάσει λιγο. Η οθόνη είναι κυριολεκτικά σαν καινούργια. 

Με iphone δοκίμασες να κάνεις το ίδιο για να μπορείς να συγκρίνεις ή απλά μιλάς κι εσύ θεωρητικά και  από ενημέρωση μέσω  Facebook και memes?

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Άλλος ένας που δεν έχει σπάσει οθόνη ποτέ. 🤪
Φυσικά, ανάλογα το σπάσιμο η αφή μπορεί να λειτουργεί κανονικότατα και υπάρχουν συνάνθρωποι μας εκεί έξω που αν λειτουργεί μπορεί να το δουλέψουν και με 50 ραγίσματα και ας είναι επικίνδυνο να τους μπει κανένα γυαλάκι στο χέρι ή στο μάτι την ώρα που ξαπλώνουν και παίζουν με το κινητό για παράδειγμα.

Από το ‘97 που αγοράζω κινητά έχω χαλάσει δυο, ένα Ericsson K800 που το έριξα σε ποτήρι με νεσκαφέ και χάλασε το πληκτρολόγιο του και ένα iPhone 3G που μου έφυγε από την τσέπη και τσούλησε σε ράμπα από μπετόν καταστρέφοντας την οθόνη του, και τα δυο τα έχω ακόμα στην συλλογή μου… Όλα τα υπόλοιπα κινητά τα έχω ακόμα άθικτα σαν καινούργια…

πραγματικά γιατί σου κάνει εντύπωση το ότι υπάρχουν χρήστες που προσέχουν τις συσκευές τους?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Από το ‘97 που αγοράζω κινητά έχω χαλάσει δυο, ένα Ericsson K800 που το έριξα σε ποτήρι με νεσκαφέ και χάλασε το πληκτρολόγιο του και ένα iPhone 3G που μου έφυγε από την τσέπη και τσούλησε σε ράμπα από μπετόν καταστρέφοντας την οθόνη του, και τα δυο τα έχω ακόμα στην συλλογή μου… Όλα τα υπόλοιπα κινητά τα έχω ακόμα άθικτα σαν καινούργια…

πραγματικά γιατί σου κάνει εντύπωση το ότι υπάρχουν χρήστες που προσέχουν τις συσκευές τους?

Εγώ πραγματικά από το 99 που πήρα το πρώτο μου κινητό (Nokia 3310) δεν έχω σπάσει ποτέ κανένα! Άντε να μου έχει πεσει το κινητό συνολικά 3-4 φορές όλα αυτά τα χρόνια αλλά σώθηκε από τη θήκη και όλα καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, AtiX είπε

Από το ‘97 που αγοράζω κινητά έχω χαλάσει δυο, ένα Ericsson K800 που το έριξα σε ποτήρι με νεσκαφέ και χάλασε το πληκτρολόγιο του και ένα iPhone 3G που μου έφυγε από την τσέπη και τσούλησε σε ράμπα από μπετόν καταστρέφοντας την οθόνη του, και τα δυο τα έχω ακόμα στην συλλογή μου… Όλα τα υπόλοιπα κινητά τα έχω ακόμα άθικτα σαν καινούργια…

πραγματικά γιατί σου κάνει εντύπωση το ότι υπάρχουν χρήστες που προσέχουν τις συσκευές τους?

Όχι δεν το λέω όλο αυτό για την ύπαρξη των χρηστών που προσέχουν τις συσκευές τους αλλά στο ότι σου φαίνεται περίεργο ότι μια οθόνη ραγισμένη δουλεύει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/05/2023 at 15:10, kostasfalcon said:

Το θέμα είναι να καταλάβουν αυτοί που το κάνουν όχι να βρω εγώ κι εσύ λύση για να διαβάζουμε αυτά που γράφουν αλλιώς θα μείνουν αδιάβαστα…

Ειλικρινά την επόμενη φορά που θα δω τέτοιο post θα το αναφέρω στο διαχειριστή…

το αναφερω για τελευταια φορα.αν καποιος ειναι σε dark mode δεν το βλεπει οτι βγαινει λαθος.οπως και κατι που κατι εσυ σε white mode μπορει εμενα να βγαινει λαθος στο dark mode. αν μεινει αδιαβαστο ας μεινει.κολλησατε με ενα post.

On 08/05/2023 at 17:19, barman_ said:

Εμ είναι moderator. 

 

Αλλά συμφωνώ και γω, είναι κουραστικό 

λες και το εκανε επιτηδες....

On 08/05/2023 at 17:25, manolis940 said:

Πιθανών όσοι το κάνουν γράφουν σε κάποιον IDE πυο κατά το copy παίρνει και το background σβάρνα. Αν το γυρίσεις σε Darkmode θα δεις ότι γίνεται και το αντίθετο με λευκό Background.
Πιθανών να μην το καταλαβαίνουν όσοι το κάνουν αλλά κατά κύριο λόγο φταίει το site του insomnia που δεν κάνει reject αυτό το κομμάτι της μορφοποίησης.

copy paste κανονικα μεσα απο τον Firefox. ctrl +c

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2023 στις 4:06 ΜΜ, pao13 είπε

δεν ξέρω τι κάνει με τους φορτιστές αλλά τα καλώδια σε Lightning είναι σούπερ

super ειναι η μηχανικη κατασκευη της θυρας / βυσματος. Το usb 2 που υποστηριζει το lightning σε αριθμο pins ειναι τεχνολογια πριν απο 23 χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...