Προς το περιεχόμενο

Τιμολόγιο και e shop


Rpanagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να φτιαξω ενα e shop για καποιους γνωστους μου.
Αυτοι θα χρειαστουν μια αποδειξη - τιμολογιο γιατι θα το φτιαξουν μεσω προγράμματος ΟΑΕΔ.

Ομως εγω δεν εχω την δυνατότητα να το εκδωσω .
Τι μπορω να κανω ;
Με συμφέρει για μια δουλεια να αοιξω ΚΑΔ στην εφορια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Θελω να φτιαξω ενα e shop για καποιους γνωστους μου.
Αυτοι θα χρειαστουν μια αποδειξη - τιμολογιο γιατι θα το φτιαξουν μεσω προγράμματος ΟΑΕΔ.

Ομως εγω δεν εχω την δυνατότητα να το εκδωσω .
Τι μπορω να κανω ;
Με συμφέρει για μια δουλεια να αοιξω ΚΑΔ στην εφορια;

Ορίστε;🤪

Δεν είναι τσίχλες, πάω στο περίπτερο τις παίρνω, τις μασάω, τις πετάω...

Αντιλαμβάνεσαι τι είναι αυτό που έχεις αναφέρει;🙄

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Η ερωτηση ειναι :P
Πως θα κοψω τιμολογιο :P 

Είναι τόσο κερδοφόρο όλο αυτό που σε βάζει σε σκέψη για να κάνεις έναρξη δραστηριότητας με ότι αυτό συνεπάγεται;;

 

Αν το θες τόσο επίμονα, βρες κάποιον που έχει ενεργή δραστηριότητα ("γνωστό σου") και με το ανάλογο "ποσοστό και για τον ίδιο" κέρδους να σου κόψει το παραστατικό για λογαριασμό σου...

 

Προσωπικά δεν θα έκανα κανένα από τα δύο, για μία μόνο δουλειά με ότι κέρδος και να έχει

Μφχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kormos είπε

Είναι τόσο κερδοφόρο όλο αυτό που σε βάζει σε σκέψη για να κάνεις έναρξη δραστηριότητας με ότι αυτό συνεπάγεται;;

 

Αν το θες τόσο επίμονα, βρες κάποιον που έχει ενεργή δραστηριότητα ("γνωστό σου") και με το ανάλογο "ποσοστό και για τον ίδιο" κέρδους να σου κόψει το παραστατικό για λογαριασμό σου...

 

Προσωπικά δεν θα έκανα κανένα από τα δύο, για μία μόνο δουλειά με ότι κέρδος και να έχει

Μφχ

Για τι ποσο μιλαμε οτι δεν με συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Για τι ποσο μιλαμε οτι δεν με συμφέρει

Αυτό εσύ το κρίνεις. Σε όποια περίπτωση όμως να κάνεις έναρξη δραστηριότητας για μία μόνο δουλειά τι να σου πω εγώ δεν θα το έκανα όμως σε καμία περίπτωση.
Από εκεί και πέρα απ' ότι αντιλαμβάνομαι για να μην έχεις ενεργή δραστηριότητα σημαίνει ότι το κάνεις ερασιτεχνικά...

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kormos είπε

Αυτό εσύ το κρίνεις. Σε όποια περίπτωση όμως να κάνεις έναρξη δραστηριότητας για μία μόνο δουλειά τι να σου πω εγώ δεν θα το έκανα όμως σε καμία περίπτωση.
Από εκεί και πέρα απ' ότι αντιλαμβάνομαι για να μην έχεις ενεργή δραστηριότητα σημαίνει ότι το κάνεις ερασιτεχνικά...

Μφχ

Ναι,
το καλυτερο απο οτι καταλαβα ειναι να μου κοψει καποιος αλλος το τιμολογιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναρξη εππιχειρησης σημαινει οτι ππληρωνεις για την εναρξη και θες ταμειακη εεππισης,και μετα 160 εευρω -180 τεβε[δεν θυμαμαι ποσο]τον μηνα το οποιο μετα απο 5 χρονια ππαει στα 240

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Εναρξη εππιχειρησης σημαινει οτι ππληρωνεις για την εναρξη και θες ταμειακη εεππισης,και μετα 160 εευρω -180 τεβε[δεν θυμαμαι ποσο]τον μηνα το οποιο μετα απο 5 χρονια ππαει στα 240

Μαλιστα..
Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η λύση του τίτλου κτήσης

Το χρησιμοποιώ, έχει σαν πλεονέκτημα ότι μπορείς νόμιμα να κάνεις συναλλαγή χωρίς να κόβεις τιμολόγιο.

Το μειονέκτημα είναι οι εισφορές που είναι πολλές (φέτος για τίτλο κτήσης σύνολο 600€ μετά την παρακράτηση και τις ασφαλιστικές κρατήσεις) πήρα λιγότερα από 400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elio_1 είπε

Υπάρχει και η λύση του τίτλου κτήσης

Το χρησιμοποιώ, έχει σαν πλεονέκτημα ότι μπορείς νόμιμα να κάνεις συναλλαγή χωρίς να κόβεις τιμολόγιο.

Το μειονέκτημα είναι οι εισφορές που είναι πολλές (φέτος για τίτλο κτήσης σύνολο 600€ μετά την παρακράτηση και τις ασφαλιστικές κρατήσεις) πήρα λιγότερα από 400€

Θα το κοιτάξω και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάνει παρόμοιο πράγμα και μου έκοψε το τιμολόγιο φίλος, θα πρέπει να υπολογίσεις το 24% ΦΠΑ και 21% αν θυμάμαι καλά φόρο εισοδήματος. Οπότε αυτά τα ποσά θα πρέπει να τα δώσεις σε αυτόν που θα σου κόψει το τιμολόγιο (αν θες και κανένα εξτραδάκι για την εξυπηρέτηση που θα σου κάνει).

Το πιο εύκολο είναι να πεις εγώ για την δουλειά μου θέλω π.χ. 1000€ οπότε πρόσθεσε όλα τα άλλα για να δεις τι θα κοστίσει στον τελικό πελάτη.

Η άλλη περίπτωση είναι αυτή που ανέφερε ο elio_1 που θυμάμαι ότι παλιότερα ήταν μέχρι 5000€ τον χρόνο αλλά τώρα το βλέπω ότι το πήγανε μέχρι 10000€ τον χρόνο. Απλά δεν ξέρω αν το δέχονται για προγράμματα ΟΑΕΔ.

Εννοείται σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να κάνεις έναρξη για μία και μόνο εργασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stef157 είπε

Επειδή έχω κάνει παρόμοιο πράγμα και μου έκοψε το τιμολόγιο φίλος, θα πρέπει να υπολογίσεις το 24% ΦΠΑ και 21% αν θυμάμαι καλά φόρο εισοδήματος. Οπότε αυτά τα ποσά θα πρέπει να τα δώσεις σε αυτόν που θα σου κόψει το τιμολόγιο (αν θες και κανένα εξτραδάκι για την εξυπηρέτηση που θα σου κάνει).

Το πιο εύκολο είναι να πεις εγώ για την δουλειά μου θέλω π.χ. 1000€ οπότε πρόσθεσε όλα τα άλλα για να δεις τι θα κοστίσει στον τελικό πελάτη.

Η άλλη περίπτωση είναι αυτή που ανέφερε ο elio_1 που θυμάμαι ότι παλιότερα ήταν μέχρι 5000€ τον χρόνο αλλά τώρα το βλέπω ότι το πήγανε μέχρι 10000€ τον χρόνο. Απλά δεν ξέρω αν το δέχονται για προγράμματα ΟΑΕΔ.

Εννοείται σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να κάνεις έναρξη για μία και μόνο εργασία.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, elio_1 είπε

Υπάρχει και η λύση του τίτλου κτήσης

Το χρησιμοποιώ, έχει σαν πλεονέκτημα ότι μπορείς νόμιμα να κάνεις συναλλαγή χωρίς να κόβεις τιμολόγιο.

Το μειονέκτημα είναι οι εισφορές που είναι πολλές (φέτος για τίτλο κτήσης σύνολο 600€ μετά την παρακράτηση και τις ασφαλιστικές κρατήσεις) πήρα λιγότερα από 400€

εισαι μισθωτός σε κάποια επιχείρηση και το εχεις κανει αυτο σαν εξτρα ή ειναι η κυρια σου ασχολεία επειδη λες για εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

Εναρξη εππιχειρησης σημαινει οτι ππληρωνεις για την εναρξη και θες ταμειακη εεππισης,

 ΠΟΛ.1002/31.12.2014 περί "Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών. Αναγραφή πρόσθετων στοιχείων στα εκδιδόμενα στοιχεία λιανικής πώλησης ορισμένων κατηγοριών υπηρεσιών ή αγαθών. Δήλωση διακοπής λειτουργίας φορολογικού ηλεκτρονικού μηχανισμού λόγω τεχνικού προβλήματος", άρθρο 1, παράγραφος ε:

ε) Οι ασκούντες το επάγγελμα του κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτεχνικού, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού, εμπειρογνώμονα, ομοιοπαθητικού, εναλλακτικής θεραπείας, ψυχοθεραπευτή, λογοθεραπευτή, λογοπαθολόγου, λογοπεδικού, διαιτολόγου, διατροφολόγου και εργοθεραπευτή,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...