Προς το περιεχόμενο

Νερό σε IPhone XS


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Πριν λίγο είχαν την φαεινή ιδέα να ξεπλύνω το iphone xs μου κάτω από την βρύση του μπάνιου με κρεμοσάπουνο, γιατί το είχα αγγίξει με γράσα και λάδια λόγω επισκευής αυτοκινήτου. Η αλήθεια είναι πως μέχρι σήμερα το είχα ξεπλύνει πάνω από 5 φορές και όλα καλά. Είχα την εντύπωση πως εφόσον δεν το βούλιαζα στο νερό δεν υπήρχε περίπτωση να εισχωρήσει στην συσκευή που θεωρείται και αδιάβροχη IP67.
Αφού το στέγνωσα καλά με μια πετσέτα και ένα πιστολάκι στα σημεία του μικροφώνου και ακουστικού , το άνοιξα και μου έβγαλε blue screen και βαρούσε μια σειρήνα-ειδοποίηση. Προσπαθούσα να το κλείσω και αφού κάλεσα έκτακτη ανάγκη καθώς δεν έβλεπα τι πατούσα κατάφερα να το κλείσω με force shutdown. Στην συνέχεια , αφού το άνοιξα το πορτάκι της sim και το φύσηξα με πιστολάκι μαλλιών για κανα 5λεπτο δοκιμασα παλι να το ανοίξω και ήταν νεκρό. Το πήγα στο irepair αν και είμαι 99% πως έκαψε πλακέτα.
Πάει για πέταμα; Πόσο μπορεί να πωληθεί για ανταλλακτικά; (Ξέρω ότι έκανα μ@@@@ια αλλά λίγο η δύναμη της συνήθειας , λίγο τα waterproof test μέσα σε πισίνες , είχα επηρεαστεί). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δυνατότητα αδιαβροχοποίησης καλό είναι να χρησιμοποιείται μόνο κατά λάθος και όχι επί τούτου. Επίσης είναι μια δυνατότητα η οποία με τον καιρό εξασθενεί. Ουσιαστικά μιλάμε για κόλλες και λαστιχάκια στα ανοίγματα του κινητού, δεν είναι τίποτα τρομερό. Για ένα κινητό 5 χρονών να λες πάλι καλά που σου σκασε τώρα εφόσον το έβαζες κάτω από νερό συχνά. Θεωρώ έκανες και λάθος που το έβαλες τόσο γρήγορα στη φορτιση. 

Από την επίσημη ιστοσελίδα της Apple για την αδιαβροποίηση των iPhone: 

“Η αντοχή στην εισροή υγρών, στο νερό και στη σκόνη δεν είναι μόνιμες ιδιότητες και η αντοχή ενδέχεται να μειωθεί εξαιτίας φυσιολογικής φθοράς.

Αν το iPhone εκτεθεί σε υγρό, αποσυνδέστε όλα τα καλώδια και μην φορτίσετε τη συσκευή σας μέχρι να είναι εντελώς στεγνή. Η χρήση αξεσουάρ ή η φόρτιση όταν είναι υγρό ενδέχεται να προκαλέσει βλάβη στο iPhone. Περιμένετε τουλάχιστον 5 ώρες πριν πραγματοποιήσετε φόρτιση με ένα καλώδιο Lightning ή σύνδεση με ένα αξεσουάρ Lightning.”

Επεξ/σία από enlightened
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα έμαθα αυτά , αφού πρώτα είχα κάνει την πατάτα... Κι όμως τα 2 πρώτα χρόνια φοβόμουν να το σκουπίσω και με μαντηλάκια... Τα μπανάκια άρχισαν μετά τον 3ο χρόνο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vaggelisthesgr είπε

Τα έμαθα αυτά , αφού πρώτα είχα κάνει την πατάτα... Κι όμως τα 2 πρώτα χρόνια φοβόμουν να το σκουπίσω και με μαντηλάκια... Τα μπανάκια άρχισαν μετά τον 3ο χρόνο...

 

Εγω θα σου ελεγα αν ειναι να πιάνεις τοσο ακριβά κινητα με λάδια και γράσα να πάρεις μια rugged θηκη να το καλυπτει όλο και να καθαρίζεις αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως δε θα εμπιστεύμουν κινητό που έχει water damage για ανταλλακτικά... Αφού μπήκε στη πλακέτα το νερό, λογικά μπήκε και παντού. Ίσως κάποια μέρη του να μην επηρεαστούν πολύ (πχ το πίσω καπάκι ή κουμπιά ή ίσως και οθόνη), αλλά ποιος μπορεί να εμπιστευθεί τα υπόλοιπα, όταν ξέρει ότι έχει μπει νερό. Και την οθόνη δηλαδή, με δοκιμή πρώτα θα την αγόραζα.

Αλλά συμφωνώ με τους παραπάνω, αν έχεις σκοπό να δουλέψεις με υλικά σαν λάδια και γράσο, είτε άστο σε μια άκρη μέχρι να τελειώσεις, είτε μια rugged θήκη και όχι πλύσιμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι καμία σχέση. Δεν είναι η εργασία μου αυτή , απλά έτυχε να ασχολούμαι με το αυτοκίνητο ενός φίλου κ έγινα χάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συσκευές ΔΕΝ είναι αδιάβροχες. Το εκάστοτε IP δείχνει απλά την αντοχή στο νερό.

Για έκτακτες περιπτώσεις ας έχετε ένα Shortcut που πετάει το νερό απο το ηχείο στα βήματα των AW.

Επεξ/σία από nikosgnr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 10:17 ΜΜ, vaggelisthesgr είπε

Τα έμαθα αυτά , αφού πρώτα είχα κάνει την πατάτα... Κι όμως τα 2 πρώτα χρόνια φοβόμουν να το σκουπίσω και με μαντηλάκια... Τα μπανάκια άρχισαν μετά τον 3ο χρόνο...

οι εταιρειες κοροιδευουν τους καταναλωτες, με τις 2 διαφορετικες τεχνικες προδιαγραφες > waterproof και water resistance.Προιοντα που ανηκουν στην πρωτη κατηγορια ΔΕΝ εχουν κανενα προβλημα με το νερο, αλλα απαιτουν και συντηρηση ανα καποιο διαστημα πχ στα o-ring. Υπαρχουν συσκευες πχ smartphones που ειναι waterproof και τιμες 4 ψηφια, ειναι επαγγελματικες και δεν υπαρχουν στο skroutz.

Αυτο που εσυ περιγραφεις το εχω δει και σε γνωστο μου, με συσκευη android. Οτι εγιγε, τωρα δεν αλλαζει. Στο μελλον, καθαριζε τα επομενα smartphones με υγρα μωρομαντηλα. Στα δυσκολα, βαλε azax, βενζινη, οινοπνευμα κτλ > σε μικρη ποσοτητα σε ενα μαλακο υφασμα / χαρτι και καθαριζεις με μικρη δυναμη για λιγα δευτερολεπτα. Αναλογα την περιπτωση, η συσκευη να ειναι σβηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...