Προς το περιεχόμενο

Asus ROG Ally


NickTG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχαμε σήμερα την επίσημη παρουσίαση του ROG Ally της Asus.

 

 

Το νέο handheld PC της Asus έρχεται σε 2 εκδόσεις ισχύος με τους καινολυριους Z1 και Ζ1 extreme της AMD.

Μερικά στοιχεία για αυτούς μπορούμε να δούμε εδώ:

 

493bZvZtfE31b8vR.jpg

 

Η ημερομηνία κυκλοφορίας του είναι στις 13 Ιουνίου 2023, όπου θα βγει η ισχυρότερη έκδοση με την μικρότερη να ακολουθεί αργότερα.

Έχει εμφανιστεί ήδη για προπαραγγελία στην Ελλάδα στην τιμή των 799€.

 

ROG-Ally-Hero-Mockup-3fdfbfd07fec1fd901f

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει ίδια τιμή και ίδιο εσωτερικό χώρο(512gb)με το Steam deck(το πιο ακριβό μοντέλο προφανώς), είναι τεράστιο ατού.

Εντυπωσιακό hardware για φορητή συσκευή, και εγώ το περίμενα πολύ ακριβότερο, οπως συνηθίζει η Asus στην Rog σειρά της(τα καλά του ανταγωνισμού αυτά).

Η μπαταρία αναμενόμενα δεν κρατάει πολύ με όλα ανοιχτά(περίπου 1ωρα με όλα/turbo).

Το μόνο ερωτηματικό είναι το κομμάτι της υποστήριξης/service που γενικά η Asus εκτός PC hardware είναι  hit or miss.

Κρίμα που κυκλοφορεί το 2023 που είναι ως τωρα μια από τις χειρότερες χρονιές από πλευράς ποιότητας PC ports μέσα στα τεχνικά θέματα/προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ θα μπορεί να τρέχει linux;

Πχ αν χωράει κατσαβιδάκι για να τρέξεις κανα ubuntu να ουμε why not.

 

(Και μην ακούσω τπτ WSL και VM)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα προ παραγγελία , μέχρι να βγει θα παρακολουθώ αν βγουν τίποτα χοντρά προβλήματα και αν είναι το ακυρώνω αλλιώς το κρατάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Bigi444444 said:

Ομολογώ ότι δεν περίμενα τέτοια τιμή από Asus. Το περίμενα σε τετραψήφιο ποσό. Άντε 999. Αλλά χωρίς touchpads, χάνει από το deck για εμένα με διαφορά.

Όντως η τιμή είναι πολύ καλή. Θετική προσθήκη στο πακέτο η δυνατότητα σύνδεσης και χρήσης εξωτερικής κάρτας γραφικών!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το μόνο ερωτηματικό είναι το κομμάτι της υποστήριξης/service που γενικά η Asus εκτός PC hardware είναι  hit or miss.

Αυτό νομίζω θα είναι ουσιστικά το ατού του steam deck. Δεν ξεπερνιέται η valve σε αυτό, καθώς επίσης trackpads και ενοποιημένο steam os με διακρκείς αναβαθμίσεις και support.

13 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Το έκανα προ παραγγελία , μέχρι να βγει θα παρακολουθώ αν βγουν τίποτα χοντρά προβλήματα και αν είναι το ακυρώνω αλλιώς το κρατάω 

Σε τι τιμή (τελική με έξοδα αποστολής)?

Αναμένουμε εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gust είπε

Αυτό νομίζω θα είναι ουσιστικά το ατού του steam deck. Δεν ξεπερνιέται η valve σε αυτό, καθώς επίσης trackpads και ενοποιημένο steam os με διακρκείς αναβαθμίσεις και support.

Σε τι τιμή (τελική με έξοδα αποστολής)?

Αναμένουμε εντυπώσεις!

799 απο εδω Ελλαδα . Τοσο εχει Ευρωπη . Δυστυχως για αλλη μια φορα μας κλεβουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι +120 € από το top tier deck, το οποίο μπορείς να το πάρεις και στα 420 και να βάλεις έναν ssd ανεβάζοντας το vfm. Δυστυχώς η τιμή παραμένει σοβαρός ανταγωνισμός.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tουλαχιστον το ally φαινεται οτι ειναι πιο ολοκληρομενο προιον και οχι beta tester εκδοση σαν το Deck.

Εγω δεν θα σκεφτομουν το 100αρικο εαν ηταν να εχω και μεγαλυτερη αναλυση και καλυτερη εμπειρια χρησης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...